Вівторок
02 черв., 2020
завантаження...

Краєзнавство України: мандри, історія міст і сіл, гідроніми, топоніми


Краєзнавство України

Краєзнавство - це розділ науки, який збирає відомості про певну територію з різних точок зору: географії, геології, метеорології, рослинного і тваринного світу, населення, господарства і т.д. Краєзнавство розповідає нам про розмаїту та історичну географію України. Безліч міст та сіл, природні пам'ятки з прадавньою історією відкривають нові відомості і факти про життя сотні, тисячі, а то й мільйони років. Метою цього блогу є розповісти, що українська земля - неповторна і унікальна, насичена красою природо- та культурно-історичними місцями. Шануймо рідну землю, досліджуймо, збираймо відомості. Бути краєзнавцями - сьогодні наше з вами покликання! 


Українські автобани - старовинні шляхи

Рейтинг 4.5 з 5. Голосів: 4

davni-stepovi-dorogy-ukrainy

У давнину шляхами називали стародавні степові дороги, які відігравали величезну історичну роль у політичному, військовому і торговельному аспектах Давньої Руси та Гетьманщини. Були шляхи як місцевого так й міжнародного значення. По цих шляхах також здійснювали свої набіги кочівники на слов'янські поселення. Саме слово "шлях", ймовірно, було запозичене не пізніше XVII століття через українсько-білоруське посередництво з польської мови, у котрій schlach - удар, слід, дорога, що в свою чергу утворене від старонімецького slag, похідного від slagen - бити, ударяти. Тож, шлях - це буквально "втоптана дорога". Іноді шляхи ще називали гостинцями або трактами. Шляхи бувають воєнні, торгові, чумацькі, соляні, волові, шовкові, янтарні тощо.

Детальніше...

13065
 

Історія села Східниця: невідомі факти

Рейтинг 4.7 з 5. Голосів: 3

istoriya-sela-shidnytsya

Сприятливі природні умови Дрогобицького передгір’я здавна приваблювали людину, яка значною мірою залежала від середовища і, зокрема, відповідної екологічної ніші. Територія сучасної Східниці та її околиць, де зараз знаходиться один із унікальних курортів України, має багато вигод для проживання людини. Східниця знаходиться на висоті 600—900 м над рівнем моря. Гори навкруги селища досягають висоти 823 м. Теплий помірно-континентальний клімат, багатий рослинний і тваринний світ, специфічне повітря, і добре забезпечення водними ресурсами, у тому числі й цілющими. Такі умови сприяли тому, що люди могли проживати на певних територіях протягом тисяч років.

Детальніше...

8680
 

Стародубщина - втрачена одвічна українська земля

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 3

starodubshchyna-ukrainska-zemlya

Цей відірваний від нашої держави край здавна був історичною складовою Великої України. Історично Стародубщина є складовою частиною Черніговсько-Сіверської землі. Місто Стародуб вперше згадується у літописах під 1096 роком, а у 12-му — на поч. 13 століття виокремлюється у Стародубське удільне князівство. У 1239 р. місто зруйнували монголо-татари. З 14 ст. Стародубщина входить до складу Великого князівства Литовського.

Детальніше...

8172
 

Київські картографи представили громадськості унікальні карти 1918—1919 років

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

stari-karty-ukrainy

Укладати карти місцевості, як відомо, люди навчилися ще кілька тисячоліть тому. Ці мапи дають змогу відповісти на численні запитання, до яких зокрема належить і поняття «історичні землі». Його актуальність для нас незаперечна хоча б у тому, що поряд з Україною розташована держава Росія, яка з давніх-давен цікавиться сусідськими землями, називаючи їх своїми. Нині російські ЗМІ, а за ними і значна частина росіян, дедалі частіше промовляють мантру «Все навколо наше!». 

Детальніше...

6671
 

Історія легендарної гори Коньової

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

koniova-gora-istoriya

Ця гора за свою історію мала кілька назв. На старих австрійських картах вона фіґурує як Городок, а на радянських, та й уже й українських – як Горб. А у народі її називають Коньова. Її описував Іван Франко, мандруючи по річці Стрий, досліджував відомий український археолог Михайло Рожко, який пов'язував гору із укріпленнями Тустані. На горі містився також спостережний пункт УПА.

Детальніше...

6261
 

У мандри Дрогобицьким краєм

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

drogobyckyi-kray

Не від нудьги, не від втоми, а задля чарівних вражень від споконвічної краси рідного краю давайте відірвемося від міської суєти і пустімося у мандри. Не в заморські краї, які нам пропонують по телебаченню туристичні агенції, а своїм рідним краєм. Для того багато не треба: велосипед (взимку лижі), фотоапарат, записничок і, безперечно, бажання. Велосипед має свої переваги, бо можна під’їхати вузькою польовою стежиною, перенести його через кладочку і відвідати такі місця, до яких легковиком чи мотоциклом не дібратися. Найкраще це робити всією сім’єю, і для дітей така мандрівка буде корисною. А маршрутів аж занадто!

Детальніше...

5598
 

Клімат на території України у давнину

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
1

Ось що про наш клімат говорить у 1918 році надзвичайно цікаве наукове видання “Природа и население Слободской Украины”: “Приходится слышать, что климат наших мест изменяется к худшему, что раньше, например, количество дождей было больше, чем теперь. Если говорить только о последнем столетии, за которое имеются совершенно точные записи, то можно определенно сказать, что в наших местах количество дождей заметно не изменилось. Но вместе с тем оказывается, что количество дождей как бы волнообразно колеблется: бывает ряд лет дождливых, которые сменяются годами сухими, за ними опять идут дождливые. Дождливые годы: 1815, 1845, 1878-1880, 1913-1915. Годы сухие: 1825-1830, 1860, 1893-1895.”

Детальніше...

5517
 

ТОП-10 маловідомих сіл Українських Карпат

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

10-malovidomykh-sil-karpat

Безліч крихітних і маловідомих сіл в Українських Карпатах. І вони унікальні, наповнені чаруючими етновізерунками, свіжістю карпатських пралісів та оздоровлюючим повітрям. Ми склали цікавий перелік сіл, на котрі мало хто звертав увагу та буде цікаво відвідати. 

Детальніше...

4706
 

Чорна Гора чи Піп Іван?

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 2

Чорногора

Дуже часто у середовищі туристів котрі мандрують гірським хребтом Чорногора, що у Східних Карпатах, можна почути суперечки щодо назви однієї гори. Одні, називають її Чорною горою, інші – Попом Іваном. У відстоюванні своїх позицій, висуваються різні аргументи. Це перекази і легенди, почуті у місцевих мешканців, згадуються описи і мапи місцевості. Метою написання даної статті є спроба розібратись в цій суперечці думок і доказів, а також більш глибоко пізнати історію краю. У свому маленькому дослідженні я користувався відкритими джерелами інфомації, знайденими у всесвітній мережі. Проглянуто більше трьох сотень різних історичних документів. Серед них мапи місцевості, наукові праці та художні описи того краю.

Детальніше...

4408
 

Історія київської річки Либідь

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3

Історія ріки Либідь у Києві

Либідь — річка, права притока Дніпра на території Києва. Довжина — 17,1 км. Площа басейну — 67,8 км². Річка Либідь згадується в літописах під 968 роком, коли літописець зазначає, що «не бяше лзѣ коня напоити на Лыбеди».

Детальніше...

3397
 

Гуцульські Альпи - забутий світ

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

guculski-alpy

Ні в Карпатах, ні мабуть в Україні немає більш суворого місця – чорний густий ліс, постійний холод, навіть в влітку, важкі тумани. Перепад висоти складає більше 1000 метрів на 10 кілометрів шляху. Це так стрімко, що йти можна тільки на карачках, особливо якщо ще є рюкзак. Часто немає рівного місця навіть щоб присісти. Якби не було височенних темних смерек, з бородами лишайників, то можна просто скотитись донизу. День починається, коли на годиннику вже за дванадцять, і кінчається о п’ятій. До Марамороських вершин навіть підготовленим туристам треба йти коло двох діб, хоча від міста Рахів всього двадцять кілометрів…

Детальніше...

2231
 

Де відпочити взимку в Карпатах?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

karpaty-de-vidpochyty

Карпати - один із найбільш  популярних туристичних напрямків в Україні. В Карпатах цілюща природа, а також багато пам'яток. Усе це відкриває можливості для активного відпочинку, оздоровлення та екотуризму. Гори приваблюють відпочиваючих цілий рік. Для тих хто хоче спланувати свій зимовий відпочинок в Карпатах і не знає куди поїхати, ми підготували ТОП місць, які варто відвідати. 

Детальніше...

1792
 

Найкрасивіші парки України для осінньої мандрівки

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

parky-ukrainy

Якщо місто набридло, завжди можна з’їздити на день-два в один з найкрасивіших парків. У цій статті ми познайомимо Вас із найбільш живописними парками України, котрі допоможуть розслабитись в осінню пору.  

Детальніше...

1740
 

Лікування в Східниці: мінеральні води

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2
Відпочинок в Східниці

Мінеральні води Східниці – це 17 свердловин, 38 мінеральних джерел, а, крім того, понад 25 нерозвіданих джерел. У них, розташованих на площі в 8 кв. км, добувають мінеральну воду під назвою «Нафтуся». Її ресурси досягають 100 кубометрів за день.

Детальніше...

1379
 

5 особняків Києва: 100 років тому і сьогодні

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
4

У Києві збереглося чимало старовинних будівель: житлових будинків і державних установ. Пропонуємо поглянути на Київ крізь призму часу і порівняти, якими були відомі архітектурні споруди на початку 20-го століття і стали сьогодні.

Детальніше...

1249
 

Тіра: 5 фактів про одне з найдавніших міст в Україні

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

tira-misto

Мало хто знає, що під стінами Аккерманської фортеці на території сучасного м. Білгорода-Дністровського Одеської області розкопано одне з найстарших міст світу, якому близько 2500 років. Туристи, відвідуючи Аккерман не завжди помічають розкопані мури грецького міста Тіра, які скромно розташувались справа від мосту до фортеці. Ніяких вказівників, ніякого промо та буклетів для місця, яке б могло стати туристичною Меккою.

Детальніше...

1101
 

Легенди про ріку Дніпро

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
Осінній Дніпро

Дніпро – одна з найбільших рік Європи, найдовша та наймогутніша ріка в Україні. Але для українців вона має не лише практичне значення як водна артерія, шлях, джерело прісної води. Дніпро – найперший символ України, чинник, який не тільки фізично, а й духовно поєднує обидва берега, які протягом довгих історичних періодів входили до складу різних держав. Дніпро – це стержень, який тримає всі землі держави, як би далеко від нього вони не були.

Детальніше...

929
 

Карпати: 5 місць з дивовижними краєвидами

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

karpatski-peyzazhi

Ці благодатні, затишні гірські місця подарують відпочинок кожному, хто мріє провести його в Українських Карпатах. Пропонуємо ознайомитися з підбіркою карпатських місцин з незабутніми гірськими пейзажами, які подарують враження та натхнення мандрівнику на довгий час.

Детальніше...

460
 

Підгородці: історія та археологія села

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4
Підгородці

На основі археологічних досліджень встановлено, що перші поселення на території села Підгородці та його околицях вже функціонували в епоху мезоліту, тобто 10000 р. до народження Христа. Таке поселення виявлено в урочищі Соколім, біля каменів-пісковиків, а в урочищі «Гори» виявлено поселення епохи неоліту, тобто 5000 р. тому.

Детальніше...

9248
 

Дніпро - центральне місце етногенезу українців

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

Dnipro-river-Kyiv-Ukraine

Дніпро (ст.-слов. Дънѣпръ; біл. Дняпро, рос.Днепр, крим. Özü, дав.-гр. Βορυσθένης, лат. Danapris, поетична назва - Славу́тич - третя за довжиною й площею басейну річка Європи після Волги й Дунаю, має найдовше русло в межах України. Довжина Дніпра в природному стані становила 2 285 км, тепер (після побудови каскаду водосховищ, коли в багатьох місцях випрямили фарватер) - 2 201 км; в межах України — 981 км. Площа басейну - 504 тис. км², з них в межах України - 291,4 тис. км².

Детальніше...

8179
 

11 старовинних замків Західної України

Рейтинг 4.7 з 5. Голосів: 3

zamky-ukrainy

Найкрасивіші замки України, ймовірно, знаходяться на заході країни. Їх багато: середньовічні споруди і чудові руїни, оточені легендами і казками. Але який з них найкращий? Пропонуємо огляд найцікавіших замків: від найбільш популярних до давно забутих. 

Детальніше...

7049
 

Таємниці підземелля Житомира

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 5
Житомирські підземелля

Історія Житомира є дуже містичою й захоплюючою. І це не лише в силу великого віку міста, але й через незвіданість його минулого. Багато досі незрозумілих фактів є в біографії кожного міста, однак таємнича сторона наших земель, напевно, є найменш досліджуваною, що в свою чергу посіяло безліч міфів та легенд.

Детальніше...

6456
 

До питання карпатських топонімів

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
20527175160 58acb449e0 c

Карпатський реґіон є неповторним природно-культурним ареалом, який специфікою рельєфу, природних умов і клімату викарбував своєрідний пласт культури мешканців гір – українців, поляків, словаків, чехів, угорців, румунів. Відносна замкненість і консервативність жителів виробили специфічне мовлення, яке закріпилося у назві гір, полонин, урочищ, рік, озер і поселень.

Детальніше...

5855
 

Обсерваторія на горі Піп-Іван

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

observatoriya-na-gori-pip-ivan

Астрономо-метеорологічна обсерваторія на горі Піп-Іван - найвище в Україні розташована споруда, в якій постійно жили й працювали люди (2028 м над рівнем моря). Діяла в 1938-1941 рр. Була відома як "Білий Слон". Розташована на території Верховинського району Івано-Франківської області.

Детальніше...

5546
 

Українські Карпати: цікаві факти

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

fakty-pro-karpaty

Найвище розташований населений пункт – село Випчина Чернівецької області розташований на висоті 1100 м над р.м. Найбільш високогірне місто – Рахів. Середня його висота становить 820 м над р.м. Цьому місту належить ще один рекорд – найбільший перепад висоти між вулицями – 600 м: від найнижчої (400 м) до найвищої 1000 м.

Детальніше...

5163
 

Дніпровські пороги часів Козаччини

Рейтинг 4.7 з 5. Голосів: 3
Ненаситець

Дніпровські пороги вважалися в Старому Світі одним з нерукотворних чудес світу. Більш грандіозної картини живої природи не існувало в Європі. Відомі історичні особи долали значні відстані і навмисне приїздили на Україну, щоби побачити неперевершене за своєю величністю видовище, яке неможливо забути.

Детальніше...

4412
 

Історичні гори і пагорби Львова

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2
Замкова гора у львові

Пагорби Львова належать до трьох геоморфологічних систем: Гологор, Розточчя і Львівської височини. А за північними околицями міста починаються гряди Пасмового Побужжя.

Детальніше...

4294
 

Від Кракова до Снятина: подорож кореспондентки National Geographic

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
Кордон з Румунією

Коли 1937 року Дороті Госмер запропонувала National Geographical Magazine свої послуги закордонного кореспондента, заступник редактора журналу завагався. Навіть у США тоді молоді жінки не вирушали у подорожі далекими краями самостійно. Але головний редактор Ґілберт Ґросвенор повірив авантюрній дівчині - й не схибив. У 1938-1940 роках на сторінках журналу були опубліковані три її статті про веломандрівки Польщею та Румунією (до складу яких тоді входили західноукраїнські землі). Госмер мала далекосяжні плани добратися аж до Японії, проте їх реалізації завадила Друга світова війна.

Детальніше...

2562
 

10 фактів про річку Дніпро

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
10 фактів про Дніпро

Легендарна річка Дніпро, що ми знаємо про неї? Стільки бачила вона на своєму шляху. Різні племена плили по її течії. Спеціально для вас ми підготували 10 фактів про найвідомішу річку України.

Детальніше...

1991
 

Джуринський водоспад - один з найбільших в Західній Україні

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
1200px-61-220-5012 Dzhuryn Waterfall 1 RB

Джуринський водоспад - пам'ятка природи України, утворений річкою Джурин, що протікає в межах Чортківського і Заліщинського районів, Тернопільської області. Друга назва походить від древнього міста Червоногород, яке колись стояло поруч і могло належати до літописних червенських городів, котрі формували так-звану Червону Русь. 

Детальніше...

1757
 

Кам'яний віадук в Ворохті

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

vorohta-viaduk

Віадук (від лат. via - шлях та лат. duco - веду) - даним терміном окреслююсь інженерні споруди для полегшення подолання перешкод рельєфу (яру, долини, ущелин, окрім водних перешкод) при будівництві дороги чи прокладанні залізничної колії. Надзвичайної виразності такій споруді надає аркова конструкція. Часом для подолання глибоких та широких перешкод використовуються багатоярусні конструкції.

Детальніше...

1468
 

Кам’янець-Подільський замок

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2
Камянець Подільський - фото замку

Кам'янець-Подільський - справжня туристична і культурна мекка українського Поділля. Кожен хоче потрапити сюди хоча б раз, щоб відвідати майже казковий, легендарний замок, котрий є справжньою візитівкою й прикрасою міста. Яка його історія? Ким і коли він був заснований, хто володів ним на протязі століть? Ми підготували спецвипуск про Кам'янець-Подільський замок. 

Детальніше...

1338
 

Підземелля старого Ужгорода

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
Старий Ужгород

Не так давно в Ужгороді справжньою сенсацією стала знахідка старовинного підвалу в центрі міста. Тема широко обговорювалась у соціальних мережах та ЗМІ, історики та дослідники висували різні версії. Однак мало хто знає, що про «підземне життя» міста над Ужем, напевно, можна писати цілу книгу.

Детальніше...

1192
 

Водоспад Лазний - найбільший водоспад Львівщини

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
laznyi-vodospad

Цими вихідними ми завітали до найбільшого у Львівській області водоспаду - Лазний, який захований в горах у селі Довге, Дрогобицького району. Водоспад подарував нам чимало хороших вражень та емоцій, якими хочемо поділитися у цій статті.

Детальніше...

1039
 

Скеля Голова Чацького в Житомирі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Голова Чацького

Скеля Чацького (також, "Голова Чацького", "тетерівська скеля") - геологічна пам'ятка природи місцевого значення в Україні, розташована у межах Житомира, на південний захід від центральної частини міста. Площа 0,01 га. Статус надано 1967 року. Перебуває у віданні Житомирського міськкомунгоспу.

Детальніше...

648
 


загрузка...

Опитування

Якого Ви віросповідання?
 
завантаження...

загрузка...