Субота
20 квіт., 2024
     

Ukrainian English

10 прижиттєвих фото Тараса Шевченка

Рейтинг 4.4 з 5. Голосів: 9

10 рідкісних фотопортретів Тараса Григоровича Шевченка

Відомо одинадцять фотографій Шевченка, з яких збереглося десять (дев’ять з них — у ДМШ, одна — в Літературно-меморіальному будинку-музеї Т. Г. Шевченка в Києві). До заслання поет не фотографувався.

***

1) Перший фотопортрет Шевченка зроблений з натури в Петербурзі 30 березня 1858 року. Поет зображений з бородою, в шапці й кожусі, на прохання М. О. Дорохової, знайомої Шевченка, якій він подарував світлину зроблену з його автопортрета, але Дороховій вона не сподобалася і попросила подарувати їй іншу. На основі цієї першої світлини з натури Шевченко створив у 1860 році офортний автопортрет. Хоча багато джерел вказує («Шевченківський словник» та інші), що автором першої світлини Шевченка був А. Деньєр, але дослідник В. Яцюк заперечує це тим, «… що практичних доказів немає, а творча манера Деньєра, технічні особливості його фотографій суперечать цьому твердженню»

pershe-foto-tarasa-shevchenka-denier

2) Друге фото Шевченка з натури, без головного убору, в білій сорочці і темному піджаку. Зроблене 1858 року у фотоательє І. Досса. Після смерті І. Досса з його негатива створено кілька відбитків у фотоательє Д. Здобнова. Художники О. Бобров, С. Красицький, В. Касіян користувалися цим знімком при створенні портретів поета. За цією ж фотографією І. Рєпін 1888 р. написав портрет для світлиці в хаті, збудованій на Чернечій горі для сторожа могили Шевченка.

1567  large

3) Третє фото Шевченка зроблене в ательє А. Деньєра у квітні 1859 року. На ньому поет з поголеною бородою, в смушковій шапці й кожусі. З цього фото Л. Жемчужников замовив у Парижі літографський портрет (його майстерно виконав літограф А. Муйєрон) і привіз до Петербурга. Шевченко ствердив літографію підписом і користувався нею, працюючи над останнім офортним автопортретом. Після смерті поета художники В. Мате, М. Мурашко, Ф. Красицький та ін. користувалися цим знімком для створення живописних, графічних і скульптурних портретів Шевченка. З цього ж фото І. Крамськой на замовлення П. Третьякова — засновника Третьяковської картинної галереї — 1871 виконав один з найкращих портретів Шевченка.

Т. Г. Шевченко. Квітень 1859

4) Четверте фото Шевченка зроблене у квітні 1859 року у тому ж таки ательє А. Деньєра у Санкт-Петербурзі. Шевченко сфотографувався зі своїми друзями - Г. Честахівським, братами Олександром та Михайлом Лазаревськими і П. Якушкіним.

chetverte-photo-shevchenka

5) П'ятий фотопортрет Шевченка зроблений також у 1859-му в Деньєра. Це невелика за розміром світлина (9 х 12 см), Шевченко на ній зображений на весь зріст, у смушковій шапці, кожусі і з палицею.

1571  large

6) Шосте фото Шевченка було зроблене у І. Гудовського. На ньому Шевченко сидить на стільці у білій сорочці з темною краваткою і в темному піджаку.

shoste-photo-shevchenka

7) Сьоме фото Шевченка теж було зроблене у Гудовського. Тарас Григорович сидить на стільці біля столу в білому полотняному костюмі з палицею в руках.

siome-photo-shevchenka

8) Восьме фото Шевченка. Рідкісний фотопортрет невеликого (візитного) формату. Також зроблений у Гудовського. Хоча деякі дослідники приписують авторство цієї світлини не І. Гудовському, а фотомайстерні Л. Барклая. Поет у білому костюмі з нахиленою вліво головою. З цього знімка Шевченко 1860 виконав офортний автопортрет.
800px-Шевченко Тарас.1860

9) Дев'яте фото Шевченка. Кобзар у чорному костюмі і в білій сорочці з чорною краваткою. Деякі приписують авторство О. Шпаковському.

devjate-photo-shevchenka

10) Десяте фото Шевченка. На ній Тарас разом з приятелем Г. Честахівським. Автором цього фото вважають І. Досса. Час фотографування (за дарчим написом) — 1860 рік.

photo-shevchenko-z-chestahivskym

Використані джерела:

  1. Ізборник. Фотографії Тараса Шевченка.
  2. Вікіпедія. Світилини Тараса Григоровича Шевченка.
  3. Вікіпедія. Деньєр Андрій Іванович.
  4. Локальна Історія. Київський фотограф Тараса Шевченка.
  5. Жур П. Шевченківський Київ. — К.,1991. — С. 214-218.
  6. Ковальов В. Спогади про Тараса Шевченка. — К.: Дніпро, 1982. — С. 85-90.
  7. Листи до Т. Г. Шевченка. 1840-1861. — К, 1962. — С. 46.
  8. Паравійчук А. Невідомий фотопортрет Великого Кобзаря // Народна творчість та етнографія. — № 2. — 1980. — С. 95.
  9. Яцюк В. Таїна Шевченкових світлин. — К., 1998. — С. 52.
  10. Яцюк В. Шевченківська листівка як пам’ятка історії та культури. 1890-1940. — К., 2008. — С. 50-67.
  11. Чабан Анатолій. МАЛА БАТЬКІВЩИНА У «ЩОДЕННИХ ЗАПИСКАХ (ЖУРНАЛІ)» ТАРАСА ГРИГОРОВИЧА ШЕВЧЕНКА.

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber