Четвер
09 квіт., 2020

Трипільська культура


trypillya-cucuteni-ukraine

Трипільська культура - це археологічна культура і цивілізація доби енеоліту (кам'яно-мідний вік), яка існувала в Дніпровсько-Дунайському межиріччі в VII-III ст. до н. е. на території сучасних України, Молдови, Румунії, частині Угорщини. Генетично вона також пов'язана з культурами неоліту Балкано-Карпатської зони: культурою Вінча (Турдаш) в Болгарії, культурою Боян, Хаманджія, Гумельниця в Румунії (Трансільванія). В колі українських археологів до 1939 року її називали "культурою мальованої, розписної галицької кераміки", а на території Румунії та Молдови  вона мала іншу назву - "Культура Кукутені" (Cucuteni). Першовідкривачем Трипільської культури вважається археолог Вікентій Хвойка, який у 1890-х роках проводив розкопки на Київщині. Трипільці - були фактично першою європейською цивілізацією, винайшли плуг та колесо, започаткували землеробство, хліборобство, а також розпочали містобудування (перші мегаполіси у світі - Тальянки, Доброводи, Майданецьке). На нашу думку, з приходом степовиків-кочівників, частина трипільців все ж таки асимілювалася, а інша мігрували в материкову Грецію, де стали називатися пелазгами (лелегами, ті що покинули батьківські землі). Загалом, праслов'янська Трипільська культура, дала початок слов'янським та балканським культурам. Це підтверджується численними фактами, дослідженнями, паралелями, які власне ми і підготували для вас у цьому  розділі.


Трипільська культура на землях України

Рейтинг 3.8 з 5. Голосів: 39

trypilska-kultura-ukraina

Про Трипільську культуру сказано вже чимало, проте трипільці досі залишаються "білою плямою" в історії України й далеко не кожен знає про них. А тим часом такі символи як "інь та янь", "свастика", солярний хрест та меандрові орнаменти - першими з'явились саме в Трипіллі. Трипілля - одна із найзагадковіших цивілізацій світу. 

 

Трипільці – генетичні предки українців

Рейтинг 4.1 з 5. Голосів: 16
trypillya-map

Хто такі трипільці? Що спільного між Україною і Трипіллям? Чи трипільці були автохтонами на своїй землі? Відповідь дають археологічні знахідки. Читайте далі у нашій статті. 

 

Майданецьке - трипільський мегаполіс

Рейтинг 4.4 з 5. Голосів: 9

Trypillian city Maydanets

Відкриття трипільських поселень-гігантів на початку 70-х років минулого століття повністю змінило уявлення про трипільську культуру. Воно стоїть поруч з відкриттям золотого Варненського некрополя і грандіозних мідних копалин Аі-Бунара у Болгарії, що зробили переворот в уявленнях про праісторію Європи. Інтерес до проблеми трипільських протоміст – поселень-гігантів – дуже великий у всьому науковому світі. Бібліографія праць про цей феномен складає понад сто найменувань. Це явище цілком зрозуміле, бо у четвертому тисячолітті до нашої ери в Україні існував один з розвинутих центрів праісторичної культури Європи.

 

Вбрання племен Трипільської культури

Рейтинг 3.3 з 5. Голосів: 84

odyag-trypillya

Глибоке відчуття законів гармонії, природня інтуїція краси, творча уява і смак у постійному процесі пізнання істини створили особливі стильові канони мистецтва епохи Трипілля, які можна охарактеризувати як "пластичний символізм".

 

Якою була релігія трипільців?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 6

religiya-trypiltsiv

Мабуть, саме трипільці започаткували основи українського світогляду та ті космогонічні моделі, які досі зустрічаються в українських народних обрядах, колядках, казках, звичаях і традиціях. Можна сказати, що трипільці були, фактично, творцями дохристиянського світогляду українців. Трипільська кераміка є першим джерелом до розшифрування вірувань трипільців. Другим джерелом є селища, протоміста: їх побудова, архітектура житла, інтер'єр. Третє джерело - антропоморфна пластика. Кожне джерело просякнуто магізмами, які вчені досі не можуть збагнути.

 

Походження Трипільської цивілізації

Рейтинг 4.8 з 5. Голосів: 8

pohodzhennya-trypislkoyi-cyvilizaciyi

Трипільську цивілізацію заснувала організована група неолітичних землеробів, які завчасно переселилися в Подністров’я з територій, які до затоплення в 55 ст. до н.е. були головним центром землеробства і тваринництва допотопної кроманьйонської цивілізації. Нова громада була сформована в середовищі старого суспільства.

 

Про трипільців і Україну як Батьківщину колеса

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 5

trypillya-koleso

Антиукраїнське зубоскальство про древніх укрів - наслідок дрімучого невігластва. Журналістика, як і політика для мене - всього лиш хобі. За своїм основним родом занять я викладач вузу і "пишучий" вчений: культуролог, історик, філософ. І в останні роки в центрі моїх наукових інтересів перебуває якраз найдавніша історія України. Ті самі "древні укри", про які останнім часом так люблять іронізувати "друзі" України з Партії регіонів із "завушною" технічною освітою і твердим знанням російської абетки.

 

Британець: чому Трипільська культура важлива для українців

Рейтинг 3.2 з 5. Голосів: 46
b7411542

В редакцію "Спадщини Предків" написав британець. Чоловік представився як Ян Казабакас із Ліверпуля. Його зацікавила велика кількість матеріалів про трипільців на нашому сайті. Виявилося, що британець вже давно захоплюється Трипільською культурою і вважає трипільців не тільки пращурами всіх українців, але й своїми пращурами, пращурами кельтів, до яких він себе відносить. Сам Ян народився в місті Саутенд-он-Сі, графства Ессекс, йому 33, він сирота - батьки його померли, але прадіди колись дуже давно мігрували з Причорномор'я до Туманного Альбіону. 

 

Образ вужа, змії в Трипільській культурі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

zmiya-trypilska-kultura

Змія  -  образ,  який  з’являється  в  орнаментації   на  посуді  від початку  існування  культури  і  змінюючись  стилістично  та  морфологічно  залишається  невід’ємним  елементом  композиції  розпису  кераміки. У багатьох  народів  змія  вважалася охоронцем  джерел  життя  і  безсмертя,  а  також  недосяжного  багатства  духу.  У багатьох  казках  саме  змії  охороняють  у  підземеллях  дорогі  скарби.  На  думку  вчених  «змія   може  бути  символом  найпотаємнішої  мудрості  і  величезних  таємниць»,  а також  змія  є  символом і  атрибутом  активних  сил  (позитивних  та  негативних),  які  керують  світом.

 

Найдавніший трипільський храм в Небелівці

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 11

nebelivka-trypillya2

Небелівка – протомісто часів Трипільської цивілізації (етап ВІІ, небелівська група) IV тисячоліття до н.е. Поселення розташоване на полях між селами Небелівка та Оксанине Новоархангельського району Кіровоградської області. Воно частково займає трикутний в плані мис, утворений злиттям двох струмків на правому березі річки Небелівка, лівої притоки Ятрані. На підставі даних археологічної розвідки загальна площа сягає 300 га. 

 

Ритуальне спалення помешкань трипільцями

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 4

vogon-trypillya-obryad

Культ Сонця, Культ Вогню, Культ Печі широко побутували у наших далеких Пращурів трипільців. "У вогні зродився світ", – розповідає легенда. Тож логічно, мабуть, що Вогонь потім й приймав все те, що сам створював. У вогні народжувався хліб, а зерно, як ми знаємо із священних гімнів «Рігведи», дарували Вогнищу під час обрядів Арії. Так само спалювали і тіла мертвих. Все що прийшло від Бога – до Нього повертається через його прояв. У Трипільців це бачення було розвинутим, а разом з тим і гончарство, численні шедеври кераміки збереглись до наших днів і дивують сучасних митців, а це все свідчить, що їх покровителем був Зварог (санскр. Swarga), якого вони свято шанували – Батько Небесного Вогню, ПраРОДитель Всесвіту, поКРОВитель майстрів і деміургів.

 

Усатівська культура - останній період Трипільської цивілізації

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
b7165546

Свою назву ця культура отримала завдяки селі Усатовому поблизу Одеси, так як на його території були знайдені сліди поселення і могильників. За висновками істориків культура існувала 2400 - 2000 pp. до нашої ери.  За іншими свідченнями 3500-3000 рр. до нашої ери. Це пізньотрипільський період. 

 

Якою була віра трипільців?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

Віра, світогляд, релігія трипільців

Ця вже друга моя стаття про вірування трипільців. Вона була виголошена як доповідь на науковій конференції у 2003 році. Тут подаю її у значно доповненому вигляді, оскільки мої припущення і гіпотези виявилися правильними і були підтверджені як генетиками, так і мовознавцями, істориками, і навіть археологами.

 

Ярослав Пастернак і Трипільська цивілізація

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 2

pasternak-archeolog-trypillya.jpg

В автобіографічних есеях “Мої зустрічі зі старовиною” Я. Пастернак розповів, з чого почалося його зацікавлення археологією. Дитинство хлопчика проходило на старому приходстві його діда, греко-католицького священика, в селі Тростянець на Яворівщині. Він часто заставав діда в домашній канцелярії за читанням церковних книг. Малюка “страшно цікавило, що в тих книгах написано”. Але, переглядаючи їх, “нічого з тих богословських книг не розумів”.

 

Що було після Трипілля або культура шнурової кераміки

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4
Карта-Stelae-People-Степные-люди

Епоха Трипілля завершується десь на зламі III і II тисячоліть до Різдва. Її заступає інша епоха, яка досі ще не прибрала собі в археології сталої назви і яку з однаковим успіхом можна було б означити як післятрипільську, або ж передскитську. І відповідно до того, як Трипілля репрезентує кінець неоліту (енеоліт), а скити – це вже раннє залізо (Гальштат), то цей період за даною номенклатурою ми повинні були б означити як епоху бронзи, якщо б це могло внести ясність в освітлення даного періоду.

 

Археологи знайшли в Кіровоградській області трипільський храм

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

archeology-trypillya1

Культова споруда площею 60 на 20 метрів була побудована близько шести тисяч років тому - це була двоповерхова будівля з дерева і глини, оточена внутрішнім двориком із портиками по периметру, пише Live Science.
 

Пізньотрипільське поселення Чечельник на Побужжі

Рейтинг 3.8 з 5. Голосів: 5

pobuzhhya-trypillya

Під впливом антропогенного фактору в останній час нищиться цілий ряд пам'яток з стародавньої історії України. В зв'язку з цим особливо актуальним стає дослідження археологічних пам'яток, які зникають першими. Однією з таких пам'яток є пізньотрипільське поселення Чечельник. Маловивченість пізньотрипільських поселень в даному регіоні Побужжя, останні дослідження велись у 1928 році1, а також, у зв'язку з тим, що пам'ятка руйнується (цукровим заводом, відгодівельним радгоспом), актуальність вивчення і публікації результатів подвоюється.

 

Олексій Самойленко: Трипільці

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 4
aleksey-samoylenko-pismennost-i-simvolizm

Міжнародна виставка KyivPhotoWeek-2017 подарувала кілька раніше не чуваних імен, одне з яких - Олексій Самойленко. Його фотоколажі на тему минулих цивілізацій оповиті таємницею століть і, разом з тим, оголюють сувору естетику буття наших предків. До вашої уваги - серія трипільців.

 

Археологи зробили неочікувані припущення про побут трипільців

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 4
Археологічні розкопки Трипілля

Прадавні знахідки відкопали на території трипільського поселення "Тальянки". Там працюють співробітники Інституту археології Національної академії наук України. Їм допомагають майбутні культурологи, студенти Києво-Могилянської академії. Цього року археологи розкопали дві хати трипільців та толоку. Нові знахідки дозволили зробити неочікувані припущення. Які саме – далі.

 

Триполізм - наша ідея

Рейтинг 4.5 з 5. Голосів: 2

trypolizm-ideya

"Триполізм" - не дуже, мабуть, вдалий, але точний термін, що відбиває одну з найглибших рис української душі. Він - від Трипілля, знаменитої тепер на весь світ цивілізації (так-так, цивілізації, з її містами, писемністю, складною релігійною системою, а не просто культурою), відкритої великим чеським археологом Вікентієм Хвойкою на берегах Дніпра. Це перша на планеті післяпотопна цивілізація, яка дала людству "сучасну" хлібовиробничу технологію. І Хвойка ж підкреслював арійський характер цієї цивілізації, яка виникла на наших землях раніше від єгипетської і шумерської цивілізацій.

 

Тетяна Пассек - Трипільська культура (1941)

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4

Тетяна Пассек - Трипільська культура

Перед вами електронна версія книги чи не найпершої української дослідниці Трипілля - Тетяни Сергіївни Пассек. Про неї ми вже писали у попередніх матеріалах. Просимо завважити, що книга писалася у часи радянської ідеологічної пропаганди, тому деякі моменти можете упускати. І тим не менш, дана книга - фактично перша узагальнена після Хвойки праця, присвячена Трипільській культурі, це плід професіоналізму, відданості, служіння своїй справі, а тому може послужити своєрідними "дверима" до базового, правильного розуміння Трипільської культури. Це особливо актуально для тих, хто тільки починає досліджувати Трипільську цивілізацію і потребує академічної інформації, яка допоможе уникнути помилкових трактувань й міфів. 

 

Трипільські символи та їх тлумачення

Рейтинг 3.6 з 5. Голосів: 44

trypilski-symvoly

Трипільські символи відносять до числа найдавніших на Землі. Цивілізація трипільців розвинулася близько 7500 років тому й існувала задовго до Шумеру, Єгипту, Китаю. Трипілля – це розвинена культура землеробів, які винайшли колесо, одомашнили тварин, зуміли створити перший місячний календар.

 

Шумери і Трипільська цивілізація

Рейтинг 4.8 з 5. Голосів: 9

shumery-i-trypilska-cyvilizaciya

Для створення землеробської культури в Єгипті за відносно короткий час потрібен був досвід. Таким досвідом у світі на той час володіли лише – трипільці, які заселяли Борію і Гіперборею, території Праукраїни. Вони перші винайшли плуг і колесо, обробили землю, окультурили злакові культури, освоїли тварин, започаткували господарство – співжиття тварин і людини. Готових шумерів, які б все знали і уміли - не було. А були трипільці. Та й сам шумер перекладається як – господар цивілізацій. Це свідчить, що наші Предки вже тоді усвідомлювали себе першовідкривачами, основоположниками майбутніх цивілізацій, господарями планети. Адже їх коріння впирається далеко вглиб космічних Богів. Вчені, досі не можуть пояснити яким чином були побудовані піраміди на Балканах, які у рази більші і старіші за найбільші піраміди Хеопса в Гізі. 

 

Печера Вертеба - двері в підземний світ трипільців

Рейтинг 4.2 з 5. Голосів: 17

verteba-pechera

Через геологічну побудову, а саме наявність потужного підземного гіпсового пласту, на півдні Тернопільської, Хмельницької і на півночі Чернівецької областей сформувався цілий печерний масив: Оптимістична, Озерна, Атлантида, Мельнички, Кристалічна та Вертеба — єдиний в Україні музей-печера. Особливу увагу привертає печера Вертеба, яка відіграла надзвичайно важливу роль у відновленні древньої історії світу. Її ще називають «Наддністрянською Помпеєю». Насамперед, це археологічна пам'ятка, яка серед усіх пам'яток трипільської культури посідає особливе місце. Відсутність аналогій освоєння трипільськими племенами великих печерних порожнин на всій території поширення культури, різноманітність і багатство археологічних матеріалів — усе це забезпечує постійний науковий інтерес до печери.

 

Таємниці трипільських біноклів

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 8

Біноклі---обкладинка1

Ці давні предмети культу... Вони вражають загадковістю форм, розмаїттям орнаментів, неоднозначністю композиції. Їх вивчали історики і археологи, до них звертаються митці і релігієзнавці, однак єдиної думки, щодо їх призначення так і не дійшли. Хтось вважає трипільські біноклі курильницями, інші – підставками для свічок, треті - барабанчиками, а хтось – чудернацькими пристроями, гармонізуючими простір. На жаль, підстав вважати ту чи іншу думку істинною немає. Туман минулого покрив все. Проте, уже самим своїм виглядом трипільська знахідка захоплює уяву, заворожує дух і спонукає до самостійних подорожей, подорожей в тисячолітнє дитинство нашого народу... 

 

Куди зникла Трипільська цивілізація?

Рейтинг 3.6 з 5. Голосів: 10
Image160 n

До написання цієї статті автора наштовхнувла велика кількість переглянутої кераміки на острові Крит, яка славиться своїм неперевершеним дизайном (кераміка Камарес). Добре знаючи трипільську, археологу легко вгледіти в ній штрихи саме трипільських поселень. Вони - чітко виражені! Сама Критська цивілізація, а вірніше - Мінойська або Егейська як прийнято її називати, виникає на кілька тисяч років пізніше. Тобто, вимальовується певна картина і відповідь на питання "куди зникли трипільці". А вони нікуди не зникали. 

 

Трипільські відьми

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 5

trypilski-vidmy

В ті далекі часи на землі панував матріархат. Жінки по праву займали чільні місця в роду, адже їм дана найвища влада — влада дарувати життя, продовжувати рід. Жінок наділяли магічними властивостями за їх близькість до природи. Абсолютно правдива фраза, що всі жінки — відьми. Тільки от слово «відьма» походить від слова «відати», тобто знати.

 

Розселення Трипільської культури в Україні

Рейтинг 2.3 з 5. Голосів: 3

trypilski-poselennya-ukraina

Трипільська культура — одне з найяскравіших явищ первісної історії Європи, склалася на території Молдови в процесі синтезу кількох неолітичних культур на рубежі V-IV тис. до н. с. Вся подальша історія трипільських племен була пов'язана з розселенням по Правобережному Українському лісостепу. Це було поступове займання вільних чи слабо заселених іншоетнічним населенням найближчих територій, або мало характер хвиль, що виливалися на більш віддалені території переважно з району Попруття і Середнього Подністров'я.

 

Українське Трипілля і китайське Яншао - дивовижні паралелі

Рейтинг 3.5 з 5. Голосів: 4

yangshao-trypillya-ariyi

Відомо, що після приручення коня, яке вперше було здійснено на просторах Причорномор'я близько 4350р. до н.е. енеліотичною людністю "оріями" або "трипільцями", їм стали доступними такі відстані: як Балкани, Кавказ, Близький Схід чи Індія, так і береги Атлантики, навіть Тихого океану. Тут і долина ріки Хуанхе, що в Манчжурії (Китай), де хвиля трипільських поселенців не тільки насадила орне землеробство й стійлове тваринництво, а й пересадила культуру мальованої кераміки, яку названо "Яншао". Вона розвивалася на китайській землі протягом 3000-2000 років до н.е.

 

Етнічна духовність трипільців

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

duhovnis-trypillya

Сучасні українські історики не вважають носіїв трипільської культури етносом, який започаткував становлення і розвиток східної групи праслов’янської етнічної спільноти. Тому початок формування східнослов’янської групи народів вони відносять до пізніших часів – після існування носіїв трипільської культури, яка, вийшовши зі світу балкано-дунайських культур, розвинулася на нашій території в яскраве і своєрідне явище [1, 61]. «Трипільська культура, – пише Ю.Липа, – обіймає новокамінну, бронзову і початок залізної доби й є аналогічною до культури і складу південних держав мікенців, геттітів, митаніїв, егейців і, можливо, етрусків. Це культура, що пов’язує органічно Україну з південною Европою і, почасти, із західною, з її прадавнім мистецтвом, моральними, правовими та релігійними здобутками» [7, 38].

 

Культурна спадщина давніх трипільців

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3

kulturna-spadshyna-trypilltsiv

Трипільська культура була відкрита чеським археологом Вікентієм Хвойкою більше ста років тому на Правобережжі України. Ця подія мала велике значення для вченого світу. З-під землі вдалося дістати пам`ятки культури, настільки відмінної від звичних нам зразків "первісного" суспільства, що можна було переписувати всю історію сучасної цивілізації.

 

Тетяна Пассек - дослідниця Трипільської культури

Рейтинг 4.7 з 5. Голосів: 3

tetiana-sergiyivna-passek-i-trypillya

Якщо вчені досі продовжують сперечатися про те, був чи не був матріархат у племен трипільської культури, то роль і внесок жінок - археологів в дослідженні цієї ранньої хліборобської цивілізації, поза сумнівами, є надзвичайно вагомими. Однією з помітних постатей у трипіллязнавстві є Тетяна Сергіївна Пассек (1903 -1968). Історія досліджень трипільської культури нараховує нині понад сто років і починається ще в ХІХ ст. Кілька поколінь науковців працювали над створенням портрету цієї давньої цивілізації Старої Європи. Історія їх багаторічної праці не менш цікава, складна і драматична, ніж відкриті ними сторінки минулого. В цій історії так само чимало поки що не написаних (і не відкритих) сторінок, про які можуть оповісти публікації, архівні документи, старі фотознімки, спогади сучасників. Зрозуміло, важко викласти історію життя одного дослідника, якій провів десятки експедицій і написав майже сотню наукових праць всього на кількох сторінках. Я вважаю, що життєпис Т.С.Пассек, безумовно, вартий окремої книги, адже саме за її участі відбувалися важливі події на ниві трипіллязнавства впродовж майже сорока років. Отож далі - лише деякі сторінки з цієї книги.

 

Трипільський Пуруша

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 5

Пуруша на кераміці Трипілля

На посудині з села Петрен (Молдова) майже у всю висоту повітряного простору зображений незвичайний триярусний велет поряд з небесними смугами-потоками та Сонцями по різні боки. Ноги титана вростають в Землю, у нього обидва торси (один над іншим) і чотири руки з довгими пальцями та одна голова, яка майже впирається у небо. Подібні трипалі істоти широко зустрічаються на інших трипільських посудинах та, що цікаво, в Індії, у декоруванні хатніх стін...

 

Культ бика в трипільській культурі

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4

Бик в Трипільській культурі

VI тисячоліття до н.е. — переломна епоха в історії людства. З того часу починається відлік літочислення задекількома древніми календарями, зокрема тими, котрими користувались індоєвропейці. Рік початку світової (тобто: “від створення світу”) ери становить: Антіохійської — 5969 р. до н.е., Візантійської — 5509 р. до н.е., Давньоруської — 5508 р. до н.е., Александрійської— 5493 р. до н.е.

 

Трипільські поселення у Подністров'ї

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

dnister-trypillya

Пам'ятки трипільської культури у Середньому Подністров'ї досить добре вивчені, до того ж досліджувались поселення різних етапів розвитку культури.1 Але роботи, в основному, були зосереджені по берегах Дністра та нижніх течіях його приток, тоді як верхів'я, особливо лівих приток, зостались недостатньо обстеженими. Якщо в першій чверті XX століття тут проводились розвідки та невеликі розкопки трипільських поселень2, то в подальшому, після робіт Південно-подільської експедиції3 , значних досліджень майже не було. Між тим, межиріччя Дністра та Південного Бугу цікаве в тому плані, що по цій території проходили шляхи розселення трипільських племен з корінних земель на схід.

 

Хто заснував Трипільську культуру?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2
trypilska-kultura2

Це питання в українській науці стоїть ще з початку відкриття енеолітичної культури. Після проголошення Незалежності України 1991 року воно обернулося несподіванкою. У Києві було проведено кілька конференцій однієї тематики: п'ять тисяч років єврейської цивілізації. . Особливо цю тезу аргументував спеціаліст з українського мезоліту доктор Л. Залізняк.

 

Трипільське поселення Ворошилівка

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

voroshylivka-pivdennyi-bug

Трипільські поселення Побужжя здавна привертали увагу дослідників. Особливо успішний регіон в плані розвідної роботи. Натепер лише в межах Вінницької області відомо близько 300 пунктів, причому майже третина з них належить розвинутому етапу культури. Однак, різні за обсягом розкопки проводилися на окремих з них (Немирів, Печера, Сандраки, Тростянець). З 1975 р. автори ведуть стаціонарні комплексні дослідження поселення поблизу села Ворошилівка Тиврівського р-ну Вінницької області. За цей час накопичений багатий археологічний матеріал, який дозволяє підготувати статтю узагальнюючого плану.

 

Охорона посівів та врожаю землеробами Трипілля

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 3

zemleroby-eneolit

Про характер господарської діяльності трипільського населення, рівень їх впливу на природу допомагають робити висновки та узагальнення про палеоприродні умови регіону. Так кліматичні умови Середнього Побужжя, Подністров'я є одним із основних компонентів природи. Саме клімат мав вагомий вплив на процес ґрунтоутворення, розвиток гідрографічної мережі, формування рослинного і тваринного світу.

 

Ще раз про трипільські біноклі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 5

trypilski-binokli-posudyny

Раніше ми вже писали про трипільські біноклі. Хотілося б доповнити матеріал новими здогадками та трохи узагальнити попередні висновки. На жаль, наукових матеріалів, які б повністю пояснили сенс загадкових біноклеподібних посудин не існує. Тому, спробуємо скласти докупи різні факти та виокремити найбільш правдоподібні версії призначення трипільських біноклів. 

 

Трипільська Берегиня на українських писанках

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 3

pysanka--beregynya

Мене завжди дуже цікавило, чим може бути, що означає Трипільська Берегиня намальована на писанці? І от сьогодні я уважно передивилася у Інтернеті фото археологічних знахідок минулих років і зовсім недавні з метою знайти розгадку. 

 

Кіпро-мінойська писемність

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3
Поселення Трипільської цивілізації

У попередніх статтях ми вже писали про Крито-Мінойську цивілізацію пелазгів як спадкоємців Трипільської культури. Дивлячись, як учені безглуздо намагаються довести, що трипільці ніби-то "випарувалися" або "розчинилися" в нашесті кочових племен шнурової кераміки, наша гіпотеза заслуговує на додаткову увагу. Ще одним наріжним каменем є те, що ніби-то Трипільська цивілізація (саме так, не культура, а Цивілізація!) не мала своєї писемності, тобто була неписемною (на хвилинку, уявіть собі неписемним народ, який будував мегаполіси інженерної думки та складав астрономічні календарі, вираховуючи сонцестояння, рівнодення та затемнення). Це звісно не так. Академіки оперують тим, що не залишилось фактів і доказів Трипільської писемності, окрім залишків кераміки. Однак, докази є, і варто їх шукати не тільки в межах України. Згадаймо легендарні Тертерійські таблички від представників Культури Вінча, яка була попередницею Трипільської цивілізації на Балканах. У цій статті ми трішки повернемося до Мінойської культури, а саме поговоримо про писемність острову Кіпр, який був частиною Мінойської цивілізації. Це допоможе нам наблизитися до розгадки Трипільської писемності

 

Віктор Петров - Епоха Трипілля (1949)

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

історія України

Пропонуємо вашій увазі фрагмент з книги "Походження українського народу" українського видатного етнографа та мовознавця, вченого-універсала, професора Віктора Платоновича Петрова (1894 - 1969). Пильної уваги вчений надає питанню походження українського народу, зокрема епосі Трипілля. Автор подає систематизовані, академічні, грунтовні знання, які знадобляться як новачкам, які цікавляться Трипіллям, так і сучасним дослідникам-професіоналам. 

 


Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
завантаження...

загрузка...

♦ НАШ YOUTUBE-КАНАЛ♦ МИ В FACEBOOK

♦ Про сайт


«Спадщина Предків» - інформаційно-аналітичний сайт-агрегатор, присвячений альтернативній історії, культурології і етнографії. Публікуємо матеріали у форматі просвітницьких, науково-дослідницьких та науково-популярних статей. Редакція не несе відповідальності за достовірність матеріалів, а також їх використання. 

Допомога проекту:

Підтримати сайт "Спадщина Предків"

heritage@spadok.org.ua

twitter instagram pinterest skype tumblr