Середа
08 квіт., 2020

Фольклор, народна музика, пісні і танці


ukrainskyi-folklor

Український фольклор - справжній "сік" індоєвропейської традиції, нектар світової культури... Це Всесвіт з тисячолітніми образами, сакральними жестами, священною і цілющою символікою, мовою, атмосферою. Унікальність і неповторність українського фольклору відображена в обрядових піснях і козацьких думах, танцях, приказках і прислів'ях, народних казках тощо. Це правікова спадщина і духовність, яка навчає мудрості та лікує душу. Вивчаючи фольклор, люди черпають натхнення та життєву силу, спокій, настрій. Дуже чітко виражене язичницьке коріння українського фольклору. Обрядова, ритуальна частина фольклору українців сповнена елементами міфології та давніх вірувань. Перелесники, мавки і чугайстри, водяники, вовкулаки, скарбники, лісовики, домивики та багато-багато інших створінь є дійовими особами українських байок, а їхні герої є носіями магічної сили. Все це повстає з сивої глибокої давнимни, з віків народної пам'яті і уяви. Наші предки вірили в душу людини як початок усіх початків та славили вічний всеохоплююсчий зв'язок видимого з невидимим, божественного і мирського. Вони не відділяли і не розривали ніколи цього зв'язку, а тому жили у ладу з самими собою та оточуючим світом. 

Кожен етап життя українця супроводжувався піснею та обрядом. Співали побутові, ритуальні, весільні, обжинкові, поминальні, колискові та інші пісні. Саме тому,  українська мова - наймилозвучніша в світі.  І у важкі часи для нашого народу, неустанно лилася творчість з народного джерела. Безцінними коштовностями українського фольклору є балади кобзарів, які розповідають про історичну долю українського народу, військові походи полководців і отаманів, козацьких ватажків, про їх перемоги і невдачі в боях. 

Загалом,  фольклор виражає усю квітучість, різнобарвність та архаїчність української душі. Це справжній скарб, який необхідно зберігати та передавати з покоління у покоління.


Українські прислів'я про мову

Рейтинг 3.9 з 5. Голосів: 96

pryslivya-pro-ukrainsku-movu

Українські народні прислів'я та приказки про мову. Їм не одна сотня років, вони несуть мудрість народу, його дотепність й красномовність. Мова - це найвище багатство, скарб кожного народу. Наші предки звертали увагу на чистоту, щирість, вагу слів. Бажаємо з насолодою прочитати цю унікальну скарбничку приказок, які ми підібрали спеціально для Вас.  

 

Народні прикмети про зиму

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 21

prykmety-pro-zymu

Українські народні прикмети про зиму - мудрість століть. Здавна український народ визначав погоду, а також життєві події за природою. Пропонуємо Вашій увазі повну збірку зимових народних прикмет.

 

Символіка коня в українському фольклорі

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 6
Символіка коня в українському фольклорі

Ориґінальною гранню образу коня в українському фольклорі є його еротична символіка. В одній із так званих “еротичних” казок, варіант якої побутував на Поділлі в середині XIX ст., персонажі – пані та її прислужник – розмовляють поміж собою метафоричною мовою, в якій прутень зветься “конем”, піхва – “колодязем”, тож, відповідно, і статеві зносини образно описано як напування коня.

 

Український фольклор і глобалізація

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

glob-ua

Усна народна традиційна культура для України завжди відігравала вирішальну роль у збереженні мови, духовності, національної ідентичності й перспективи існування. Нині історія, як писав академік Іван Дзюба декілька років тому, дає Україні шанс самоздійснення, хоч і „надто складна комбінація сприятливих умов потрібна для його справдження”, бо „глобальна ситуація вносила і вноситиме свої істотні, часом геть несподівані, корективи і в перспективи розвитку національних культур, і в їхні „діалоги”, а тому необхідне „реальне освоєння всієї повноти культурної спадщини, перетворення її в актуальний чинник самоусвідомлення суспільства…”

 

Українські прислів'я та приказки про природу та її явища

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

cytaty-pro-pryrodu-ta-yavyshcha

Українські народні приказки та прислів'я про природу - продукт усної народної творчості українців, явище народної культури.  Природа - наша мати. Здавна наші предки дуже обожнювали природу і любили її, складали про неї пісні, приказки та прислів'я. Уся ця народна мудрість дожила до нашого часу. Ми зібрали для вас збірку приказок про природу, а також пропонуємо бонус - безкоштовно завантажити книгу "Прислів'я та приказки: Природа. Господарська діяльність людини" - детальніше у цій статті. 

 

14 українських пісень, які має знати кожен

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3
Українська пісня

Українці - співоча нація. Й не даремно, українська мова - одна з наймелодійніших мов світу. Так, етнографи нарахували близько 200 тисяч українських народних пісень, а це більше, ніж у всіх інших націй! Найкращі фольклорні твори передаються з покоління в покоління, залишаючись повсякчас актуальними. До вашої уваги 15 українських народних пісень, які вже давно стали улюбленими.

 

Бабусині приказки

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3
babusini-prikazki

Наше, рiдне, пронесене пращурами крiзь вiки. Але й досi актуальне. Народна мудрість предків. Приказки з бабусиної скарбниці. Короткі та влучні вислови, які транслюють етику і мораль українського народу.

 

Українські народні танці

Рейтинг 3.1 з 5. Голосів: 8

ukrainskyi-narodnyi-tanec

Чому люди танцюють? Мистецтво танцю запрограмоване в людині самою природою. Всі істоти живуть за рахунок ритмічного биття сердець, ритмічного дихання. Тварини, що живуть на суші пересуваються завдяки ритмічному пересуванню ніг, птахи літають завдяки ритмічному маханню крилами. Танець має такий самий вік, як і перша людина, що виражала свої почуття радості або суму ритмічними рухами 25 000 років тому. Танець надихається ритмом життя, що пульсує в людині та у всесвіті. Більшість людських почуттів – це інстинкти, які є спільними у вчених інтелектуалів і менш освічених людей – тих, що живуть у 21 сторіччі і тих, що жили 20 000 років тому.

 

Народні казки українців як засіб виховання дітей

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4

Українські народні казки

Українські  народні  казки  як традиційний  засіб  родинного  виховання  в  Україні мали серйозне значення  у  вихованні  дітей  в  українській  родині. Проблема  вивчення  традицій  сімейного  виховання  в Україні  як  засобу  педагогічного  впливу  на  підростаюче  покоління залишається  ще  недостатньо  вивченою.  Головним  при  цьому  є  питання, яке  стосується  визначення  тих  теоретико-педагогічних, етнографічних  та  культурологічних  джерел,  які  дозволяють визначити  традиційні  зміст,  принципи,  способи  і  засоби сімейного  виховання,  і  які  залишаються  актуальними  для  сімейної педагогічної  практики  в  сучасній  Україні.

 

Музичний інструмент у ритуалах: проблеми інтерпретації

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3
NpPDQYI8GZc

У розвідці здійснено спробу ретроспективного аналізу ролі, функцій та семантики музичного інструмента як невід’ємного атрибута ритуалу. Дослідження здійснене в широких хронологічних межах – від доби палеоліту до реліктових сегментів, що збереглися в сучасних фольклорних традиціях різних етнічних середовищ Євразії. Виділено такі функції інструментів: 1) магічна; 2) охоронна; 3) медіативна (в обрядах перехідного та аграрного циклів); 4) релігійно-ідеологічна; 5) ініціальна; 6) дипломатична; 7) телепортативна; 8) маскувальна та інші;

 

Космогонія казки Курочка Ряба

Рейтинг 4.2 з 5. Голосів: 5

1504262942143152880

Космогонічні казки, які передають майбутнім поколінням інформацію про устрій світу, присутні у всіх культурах світу. У слов'ян теж є такі казки. Найдивнішою казкою слов'ян є "Курочка ряба". Якщо не читали в дитинстві, нагадаю. У Діда з Бабою була курочка Ряба, вона знесла золоте яйце. Дід і Баба били яйце, але не розбили, але тут мишка бігла, хвостиком махнула, яйце впало і розбилося. Плачуть Дід і Баба і курочка Ряба їм каже: "Не плачте, я вам знесу не золото яйце, а просте", Все, на цьому казка закінчується.

 

10 фактів, які ви не знали про українські казки

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4

ukrainski-kazky

Чому нашим Попелюшкам непотрібні принци та що спільного між майстром Йодою та Україною? Наш провідник у світ казкових героїв – доцент кафедри фольклористики Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка Олеся Наумовська. Пані Олеся – фахівець із фольклору народів світу, вона має близько 60 наукових і навчально-методичних праць із фольклористики.

 

Особливості української народної казки

Рейтинг 2.3 з 5. Голосів: 4

sacralna-kazka-ua

Казка – це прозовий жанр фольклору з фантастичними елементами. Сюжетна основа народних казок, герої та їх поведінка в тих чи інших ситуаціях красномовно розповідають читачеві про історію, моральні цінності та соціально-побутові особливості української нації. Існує твердження, що фольклор визначає українця землеробом, який дбає про поля і врожай. Але, детально розглянувши казковий епос, можна зробити висновок про хибність цього стереотипного бачення.

 

Підбірка давніх українських пісенників

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

ukrainski-pisennyky

На прохання наших знайомих музикантів, публікуємо підбірку давніх українських пісенників, стародруків, етнографічних джерел. Пісня - душа українського народу. А тому, саме вона, як ніхто інший, може розповісти про народ все. Подаються праці таких відомих фольклористів як: Яків Головацький, Філарет Колесса, Партеній Руснак, Михайло Максимович та інші. 

 


Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
завантаження...

загрузка...

♦ НАШ YOUTUBE-КАНАЛ♦ МИ В FACEBOOK

♦ Про сайт


«Спадщина Предків» - інформаційно-аналітичний сайт-агрегатор, присвячений альтернативній історії, культурології і етнографії. Публікуємо матеріали у форматі просвітницьких, науково-дослідницьких та науково-популярних статей. Редакція не несе відповідальності за достовірність матеріалів, а також їх використання. 

Допомога проекту:

Підтримати сайт "Спадщина Предків"

heritage@spadok.org.ua

twitter instagram pinterest skype tumblr