Субота
06 черв., 2020
завантаження...

Етнолінгвістика, діалектологія


huzulen-etnolingustika

Українська мова дуже архаїчна і багата на говірки та діалекти. Кожен український субетнос має свою специфіку вживання тих чи інших слів, а также містить певні запозичення від сусідніх народів. Етнолінгвістика якраз це вивчає. Вона являє собою зв'язок філології з етнографією та досліджує вплив традиційної етнічної культури на мову і навпаки.


Запозичення іноземних слів: добре це чи погано

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Запозичення іноземних слів: добре це чи погано

Глобалізація відкрила кордони, змішала раси, мови та стерла відмінності між народностями. Добре це чи погано – сказати складно, але те, що у національних мовах з'явилися запозичені слова – незаперечний факт. На українську мову впливали найближчі сусіди, згодом й далекі, а з розвитком технологічних можливостей цей процес став більш помітним. Ми звикли вживати у звичайному житті іноземні слова та вирази, навіть не замислюючись про їх походження. Вони так гармонійно влилися до нашого лексикону, стали настільки звичними у нашому житті, що вже не ріжуть слух й не змушують замислюватися, що ж вони позначають.

Детальніше...

285
 

Українські скоромовки на всі приголосні

Рейтинг 3.4 з 5. Голосів: 5

ukrainski-skoromovky

Скоромовки допомагають розвитку техніки мовлення, чіткої вимови слів і фраз. Скоромовку треба виробляти через дуже повільну, перебільшено чітку мову. Після довгого та багаторазового повторення одних і тих же слів скоромовки мовний апарат стає настільки вправним, що привчається виконувати ту ж роботу в дуже швидкому темпі.

Детальніше...

7553
 

Українські імена

Рейтинг 3.4 з 5. Голосів: 7
Українські імена

Список традиційних українських чоловічих та жіночих імен. Ім'я людини — невідривна частика її особистості. Цe ж ім'я дає людині ті чи інші особливості. Вибір імені залишається батькам, і це справа дуже важлива. Вони ж повторюватимуть це ім'я щоденно, безліч разів. Тому варт «приготувати» собі бажані імена вже заздалегідь. Вони повинні бути не тільки гарними й милозвучними, а й українськими. 

Детальніше...

3739
 

Етимолог про походження слів

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 4
724277f-02

Етимологією займатися під силу не кожному. Це досить важка і марудна справа, тому зараз більше розвиваються «модніші», «легші» напрямки. Про це розповідає мовознавець, професор, завідувач кафедри загального і слов'янського мовознавства Національного університету «Києво-Могилянська академія», провідний науковий співробітник Інституту мовознавства ім. О. О. Потебні НАН України Василь Лучик.

Детальніше...

3580
 

Українські діалекти: статистичні дані по областям

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

dialekty-ukr-movy

Метою даного дослідження є вивчення сучасного поширення діалектів та рідковживаних слів української мови за допомогою математичних методів. 

Детальніше...

4277
 

Маю тебе в носі або як сварилися на Галичині?

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2
Clip2net 171231171027

Десь до 70-х років в Галичині не використовувалися матюки, які прийшли на наші терени разом з  східними сусідами. І взагалі, вживання таких слів було не гоноровим і та людина,  яка зловживала ними падала  в очах односельців. 

Детальніше...

3112
 

Волоська діалектика в карпатських назвах

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

volochy-karpaty

Як би називався сьогодні Турбат, Тарниця, Петрос, десятки Кичер, Прислопів, Магур, Менчулів, якби не волохи? Знаєш звідки взялися ці всі назви? Запрошуємо на короткий звіт про гірські слова і назви.

Детальніше...

4789
 

«То ніякі не русизми», або Пора забирати позичене

Рейтинг 3.3 з 5. Голосів: 4

Русизми в українській мові

То ніякі не русизми. То давні українські слова, що їх ми свого часу позичили росіянам. Тепер настала пора повертати ці слова в нашу мову (Микола Лукаш). Сучасний читач, загартований у боротьбі за чистоту української мови, дивується, розгорнувши твори наших класиків мало не на будь-якій сторінці: чому Іван Франко і Лесь Мартович, Леся Українка і Марко Вовчок без стилістичної мети пересипали свою мову «росіянізмами»?

Детальніше...

6612
 

Гуцульський говір

Рейтинг 4.2 з 5. Голосів: 5

9  large

Гуцульський говір досить добре описано в діялектології. Його досить глибоко дослідив український мовознавець Броніслав Кобилянськмй, він вивчав цей говір на протязі багатьох років і видав дві праці "Гуцульський говір і його відношення до говору Покуття" та "Діялект і літературна мова". 

Детальніше...

8447
 

Лексика пастухування

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

leksyka-pastuhuvannya

Стаття містить історіографічний огляд проблем дослідження пастушої лексики, а також міжмовних і міждіалектних запозичень. Відзначено важливість дослідження лексики цієї тематичної групи, яка є культурним феноменом усього карпатського реґіону, який поєднує карпатські говори української мови (гуцульські, бойківські, закарпатські і лемківські) і південні говірки Малої Польщі, східні і центральні говірки Словаччини, моравські говірки чеської мови, а також румунську й угорську мови.

Детальніше...

4168
 

Гуцульські говірки

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

guculy-govirka-mova

Гуцульські говірки називають ще східнокарпатськими: разом з буковинськими, середньозакарпатськими, бойківськими і лемківськими вони належать до карпатської групи говорів, що входить до пд-зх наріччя української мови.

Детальніше...

6989
 

Гуцульсько-бойківсько-лемківські лексичні паралелі

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3
10-43-1620x1080

У статті здійснено аналіз гуцульсько-бойківсько-лемківських лексичних діалектизмів як джерела формування української літературної мови середини ХІХ століття в Галичині. Визначено типи та встановлено паралелізм функціонування зазначеного діалектного лексичного складу в літературній мові Галичини.

Детальніше...

7870
 


загрузка...

Опитування

Якого Ви віросповідання?
 
завантаження...

загрузка...