П'ятниця
29 трав., 2020
завантаження...

Київська Русь, Давньоруська держава


Київська Русь - Україна

Супердержава на карті середньовічної Європи. Київська Русь наводила жах на Хозарію і тримала під контролем Візантію. Степові племена, печеніги та половці - теж боялися і поважали русичів, а деякі навіть укладали з ними шлюби. З допомогою правлячої династії Рюриковичів, Київська Русь стала другим після Скіфії потужним праукраїнським державним утворенням. Період Київської Русі породив безліч легендарних полководців, волхвів, митців, літописців. Але разом з тим, Київська Русь являє собою і початок гострих міжусобиць, насильницької християнізації та поступової втрати державності. Отож, на цій сторінці ми будемо вивчати цей насичений історичними та культурними подіями період. 


Хто насправді заснував Київ?

Рейтинг 3.2 з 5. Голосів: 6

Малюнок Кий, Щек, Хорив та Либідь заснували Київ

З давнього українського літопису ми знаємо, що назва Києва походить від легендарного князя Кия, котрий, якщо вірити Нестору-літописцю, разом зі своїми братами Щеком і Хоривом заснували нинішню столицю. Жодних свідчень про цього князя, крім як поетичної розповіді хроніста, по суті, не збереглося. Та й для самого Нестора ця історія вже налічувала багато століть…

Детальніше...

20173
 

Походження династії Рюриковичів: нові штрихи до старих суперечок

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 4

Хронологія Рюрикочів

Давні дискусії про походження династії Рюриковичів змушують звертатися до таких складних джерел як саги, зокрема циклу “саг про давні часи”, які найменш досліджені. Аналіз цих джерел через призму досліджень давньої історії Данії, Норвегії та Швеції, чиї династії були спорідненими, дозволяє наблизити вирішення проблеми походження династії Рюриковичів. У статті подається спроба розв’язання цієї загадки виключно на основі аналізу джерел, відкинувши емоційні пристрасті давнього і сучасного антинорманізму. При цьому використано досягнення як давньої, так і найновішої європейської історіографії.

Детальніше...

14185
 

Медицина в Стародавній Русі

Рейтинг 3.4 з 5. Голосів: 9

medytsyna-rusi

На Русі здавна розвивалася народна медицина. Народних лікарів називали "лічцями". Про них йдеться в «Руській Правді» - найдавнішій з дійшовших до нас збірці руських законів, складеній при Ярославі Мудрому (поч.XI ст.), яка неодноразово переписувалася і доповнювалася. «Руська Правда» законодавчо встановлювала оплату праці лічцям: за законами того часу людина, завдавши збитків здоров'ю іншої людини, повинна була сплатити штраф до державної скарбниці і видати потерпілому гроші для оплати за лікування.

Детальніше...

12198
 

Ще раз про походження князя Рюрика

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 4

Рюрик і Рюриковичі

Навколо родоводу Рюрика йде постійна війна між прихильниками норманської теорії і її супротивниками. Більше 300 років вчені по всій Європі намагаються відстояти різні точки зору - від скандинавських саг і візантійських хронік до археологічних артефактів та ДНК-тестів. Незважаючи на використання такого арсеналу, досі так і не визначено: хто ж був Рюрик насправді за походженням і звідки він прийшов на Русь?

Детальніше...

10132
 

Князь Святослав Хоробрий: державник та завойовник

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
knyaz-svyatoslav

Ольга в останні роки свого віку вже не княжила сама, а віддала провід у державі синові Святославові. Це постать найзамітніша і найкраща, найбільш лицарська і благородна між першими володарями київської держави.

Детальніше...

8828
 

Освіта в Київській Русі

Рейтинг 4.5 з 5. Голосів: 6

osvita-kyivskoi-rusi

Київська Русь, як і будь-яка інша держава тієї епохи, більше потребувала воїнів і землеробів, ніж вчених. Але, все ж, певний відсоток грамотних людей повинен бути у будь-якій країні будь-якого рівня життя й державного ладу. Без них неможливе складання документів, облік державних доходів, міжнародні відносини, торгівля і збір податків. В ті часи освіту в основному отримували вдома, діти з багатих сімей, користуючись послугами найманих вчителів. Окремим етапом освіти було навчання ремеслам в майстрових цехах.

Детальніше...

8723
 

Культурні зв'язки Скандинавії і Київської Русі

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4

skandynaviya-i-drevnya-rus

Як відомо, за часів Стародавньої Русі варяги і руси були тісно пов'язані торговельними, і родинними зв'язками, багато скандинавів жили на Русі, бо рід Рюрика був скандинавський, і тому Русь була частиною скандинавського світу. Деякі назви міст або князів (конунгів) в скандинавських сагах — це наші руські назви. Наприклад, місто Київ називалось — Kœnugarðar (Kaenugardar). Майже всім відомо, що скандинавська назва Русі або Руського каганату — це Гардаріка (Garðaríki або Garðaveldi), що значить «країна міст». Столицею Гардаріки було місто Холмгард. Власне «гард» близьке слову «місто», і означає укріплене місце, обнесене стіною.

Детальніше...

7707
 

Україна-Русь: Князі Галицькі-Острозькі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

bilinskyi-ukraina-rus

Друга книга відомого історичного письменника Володимира Білінського. Книга адресується широкому колу читачів: науковцям, викладачам вишів, шкільним учителям, студентам, учням старших класів і всім, хто бажає знати правду про минуле.

Детальніше...

7014
 

Битва на річці Калці - військова трагедія Київської Русі

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 5
Поразка від татаро-монгол

31 травня 1223 року на річці Калці (Донецька обл.) відбулася битва між русько-половецькими полками і татаро-монгольським військом. Це було перше зіткнення руських дружин з військами держави Чингіз-хана. Важка битва завершилася жорстокою поразкою, яка знаменувала кінець ери Київської Русі. 

Детальніше...

6627
 

Жінки князя Володимира

Рейтинг 4.8 з 5. Голосів: 6
rogneda-g-07

Князеві Володимиру Святославичу належить виняткове місце у вітчизняній історії. Народився Володимир близько 960 р., коли його батько, Святослав Ігорович, був ще юним спадкоємцем великокнязівського престолу, а Руссю правила княгиня Ольга. Матір'ю Володимира була Малуша, ключниця палацу Ольги. Отже, він був незаконнорожденим сином.

Детальніше...

6441
 

Військові замовляння на Русі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Ратна магія на Русі

Військова магія тісно зіштовхувалась зі шкідливими за своїми цілями завданнями. Різниця між ними полягала втому, що шкідлива магія, як правило, була таємною й однобічною, військова — зазвичай публічною і мала на меті необхідність подолати активний опір жертви. Джерелом військової магії служили, імовірно і рефлекторні дії, викликані спогадом про заподіяну образу. Прийоми військової магії запозичені як із профілактичної (носіння амулетів, замовляння зброї), так і з агресивної магії — військові-ритуальні танці, що мали, крім іншого, практичний зміст тренування і розминки перед реальним боєм. 

Детальніше...

6333
 

Етнічна приналежність і мова Київської Русі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Мова Київської Русі

Усі держави мають конкретну етнічну належність. Цілком очевидна етнічна належність національних держав, межі яких у цілому збігаються з межами етнічних територій державного етносу (Франція, Німеччина, Польща, Чехія тощо). Однак імперії, що охоплюють батьківщини різних народів, також є державами не кількох, а якогось одного імперського етносу (Римська, Перська, Британська, Російська імперії). Якщо останню з названих "сплотила навеки Великая Русь", то хто консолідував ранньосередньовічну імперію Київську Русь? Ця проблема історичної спадщини княжого Києва - ключова як для історії Східної Європи, так і для історії України та Росії зокрема.

Детальніше...

6008
 

Герби старого Галича

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

davniy-galych

Польському історику XV ст. Яну Длугошу належить першість у спробі дати пояснення походженню назви „Галич”, що нею мала б бути Замкова гора в сучасному місті над Дністром. В іншому – від чорної галки – досить поширеного птаха серед пернатих прикарпатської фауни. 

Детальніше...

5794
 

Княгиня Ольга: кривава леді чи свята?

Рейтинг 3.1 з 5. Голосів: 42

Княгиня Ольга - кривава леді чи свята

Хто така княгиня Ольга та як з'явилася вона на Київському престолі? Чи справді, ця жінка така, як її змальовують літописці - благодатна діва, яка принесла на Русь християнство. У той час, коли світом правили виключно чоловіки, вона стала першою жінкою, яка отримала в свої руки владу над супердержавою. Історики захоплюються її гострим розумом та разюче продуманим, точним і логічним правлінням княгині. Та разом з тим, вражає її войовничість і жорстокість. Тим не менш, опинившись на престолі, Ольга змогла уникнути назріваючого державного перевороту, провести ряд вкрай важливих реформ та налагодити зовнішньополітичні зв'язки...

Детальніше...

5525
 

Подунав'я в історії Київської Русі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Дунайська Русь

Cлід зразу ж відзначити, що Дунай в давньоруських літописах згадується більше 20 разів, що вказує на його значення в середньовічну епоху. Вже на перших сторінках літопису Нестор (або ж його попередники) під 898 р. повідомляє: "Був же один народ слов’янський: слов’яни, що сиділи по Дунаю і яких захопили угри, і морави, і чехи, і ляхи, і поляни, яких нині звуть русь". А під 1190 р. в Іпатієвському списку вже вказується й на найменування жителів Нижнього Подунав’я – "подунайці". Та ще раніше, в недатованій частині давньоруського літопису, повідомляється, що легендарний засновник міста на Дніпрі – князь Кий – після повернення із Візантії спочатку прийшов на Дунай і "поставив городок невеликий. Дунайці називають його Києвець". 

Детальніше...

5412
 

Саркофаг Ярослава Мудрого

Рейтинг 3.4 з 5. Голосів: 5

sarkofag-yaroslava-mudrogo

Які таємниці ховає гробниця-саркофаг Ярослава Мудрого? Чиї насправді останки знайдені у цій гробниці та де зараз знаходяться рештки київського князя - читайте у цій статті. 

Детальніше...

5199
 

У чому причина та занепад Київської Русі?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

zanepad-kyivskoyi-rusi

Джерела походження схiдних слов’ян беруть свій початок з території русичів та їхньої древньої столиці — міста Києва. Вивчення літописів, хронік дає підстави звернутися до найцікавіших джерел, які вказують на першопричину наших бiд. Хто ж заклав основи глибоких структурних, економічних, політичних, соціальних катаклізмів, що пронизують усі шари нашого суспільства?

Детальніше...

5104
 

Україна чи все-таки Русь?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

rus-ukraina-derzhava

Русь - релігійно, культурно, етнічно - була, є й буде із центром у Києві. Тому вже час правдивим історикам нашого краю, як слід ще раз вивчивши й зваживши, відновити справжню назву своєї держави - Русь.

Детальніше...

4814
 

Тисячолітнє прокляття волхвів

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4

Прокляття волхвів

Здавна селилися на Дніпрових берегах люди. Були тут і скіфи, і сармати, і слов’яни. Різним богам поклонялися, та все в одне вірили: що правда оману перемагає, що за кожен добрий вчинок нагорода буде, а за кожен лихий – кара; що життя – найцінніше, що у світі є, й у цьому, й у потойбічному, й на землі, й у вирії; що смерті боятися не треба, бо продовження вона життя – новий спалах, нова іскра, яка над багаттям злітає, нова зірка осяйна на небосхилі; і що править світом воля, і що людська воля до волі богів може дорівнятися, якщо буде людина гідною і сміливою.

Детальніше...

16026
 

Династичні зв’язки правителів Русі з роду Рюриковичів з іноземними династіями

Рейтинг 4.5 з 5. Голосів: 2

stali-izvestny-data-i-vremya-premery-seriala-ryurikovichi-istoriya-pervoj-dinastii

В епоху розквіту Київської Русі (друга половина X — перша половина XII ст.) на політичній карті Європи існували дві імперії, які задавали тон в політичних відносинах: Візантія і Германська імперія. Всі інші держави були пов'язані з тими чи іншими аспектами політики обох імперій.

Детальніше...

12741
 

Хто такі руси? Походження князя Рюрика

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 10

Хто такі руси

Ми часто оперуємо термінами "Русь", "Київська Русь", говоримо "ми руси", "русини", "русичі", та чи знаємо про походження цих назв? Хто такі насправді руси? Згадки про варягів і Рюрика в історичних джерелах. Етимологія імені Рюрик.

Детальніше...

10616
 

Хто такі половці і як з'явились в Київській Русі?

Рейтинг 3.3 з 5. Голосів: 4

Половці

Половці (кипчаки, кімаки, кумани) - племена тюркського походження, які у XI опанували український степ, витіснивши печенігів. Перебували у тісних воєнно-політичних контактах з Київською Руссю та іншими середньовічними державами.

Детальніше...

8932
 

Князь Лев Данилович і військове мистецтво Галицько-Волинської держави

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

Князь Лев Данилович

Князеві Леву Даниловичу в історіографії не повезло. Практично все життя провівши у сідлі з мечем в руках, „князь думен и хоробор на рати, немало бо показа мужьство свое во многых ратех”, „винахідник машин для здобування фортець”, не потурбувався про власного літописця, а волинські редактори, князі яких дуже неприхильно ставилися до свого старшого брата, перенесли цю неприязнь на сторінки Галицько-Волинського літопису. Але попри все це на сторінках цієї пам’ятки, а також інших документів, проступає образ одного з найбільших військових діячів княжої доби.

Детальніше...

8813
 

За що вбили князя Ігоря?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

knyaz-igor-rurikovich

Ігор був першим князем Давньоруської держави з династії Рюриковичів. Мало хто знає, що сам Рюрик був князем Новгородським. А підпорядкував Київ і переніс в нього столицю князь Олег, іменований Віщим. Олег був родичем Рюрика і, вмираючи, той залишив на нього малолітнього Ігоря, а також своєрідне регентство при ньому. Віщий Олег правив як необмежений самодержець, проте ряд справ, особливо кривавих, він вершив ім'ям малолітнього Ігоря. Наприклад, обманом виманивши з Києва правивших там князів Аскольда і Діра, він стратив їх, заявивши: «Не князі ви і не княжого роду. Але я княжого роду. А це син Рюрика ».

Детальніше...

8449
 

Де знаходилась могила князя Святослава?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

kurgan-mogyla-svyatoslava

Курган “Могила Святослава”, що розташований на відстані 6 км південніше від м. Сколе Львівської області, знаний на Бойківщині спрадавна. Кількасотлітнє вшанування пам’яті похованого у ній, як припускають учені, володаря з княжого роду Рюриковичів виразно посвідчує вірування давніх українців у покровительство князів над землею та її людом. Князь із давніх-давен уявлявся стрижнем “наряду” – підтримуваного престижем правителя суспільного порядку. Так, приміром, з особою князя Олега Віщого (+912 р.) пов’язували аж чотири дуже віддалених одна від одної місцин на Русі, де начебто знаходилася його могила. Коментуючи цей факт, український історик Олексій Толочко услід за відомим англійським етнографом Джоном Фрезером вважає, що й на Русі-Україні побутувала міфологема посмертного розчленування тіла князя і поховання його частин в декількох місцях, аби після смерті державця підданці могли послуговуватися його прижиттєвим “таланом”.

Детальніше...

7177
 

Музична культура Київської Русі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2
Скоморохи ряжені

Що ви знаєте про музичну культуру Київської Русі? Швидше за все, небагато. У цій статті ми розкриємо ширше тему музики Київської Русі і розкажемо на чому грали та як співали наші предки-русичі, які види пісень були, хто такі загадкові скоморохи та чому їх знищили, а також про музичні інструменти давньоруської культури. 

Детальніше...

6714
 

Русь-Гардаріка

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
Руси

Поговоримо ще про одну найдавнішу назву наших пращурів та їхньої країни. Я маю на увазі назву, що дуже часто зустрічається в скандинавських сагах та легендах, — «Русь-Гардаріка». Гардаріка перекладається як «земля міст». Нормани, збираючись на Русь, ще в часи Мономаха казали: «Йду в Гардаріки (Garðaríki)» .

Детальніше...

6523
 

Хто такі хозари та де їх нащадки?

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 4
Хто такі хозари

Як відомо, держава кочових хазар - Хазарський каганат - перестала існувати ще у Х-XI століттях. Народи, які проживали на території цієї держави, частково були асимільовані хвилями нових тюркомовних кочівників (печенігів, половців і татар), а частково залишилися жити на території колишнього каганату.

Детальніше...

6431
 

Житомирська земля за часів Київської Русі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

iskorosten

Згідно з давньоруськими літописами східні слов’яни почали розселятися на українських просторах у кінці V ст. Це був тривалий процес, який завершився лише в VIII–IX ст. Перший історик Київської Русі чорноризець Нестор у складеній ним «Повісті минулих літ» відтворив картину того розселення так: «… слов’яни, прийшовши, сіли по Дніпру і називалися полянами, а інші – деревлянами, бо осіли в лісах…». Характерно, що на друге місце після полян Нестор ставить саме древлян, і при цьому уточнює, що «деревляни теж пішли від слов’ян і називалися древлянами».

Детальніше...

6115
 

Золота Орда: походження назви, історія, населення

Рейтинг 4.6 з 5. Голосів: 5

zolota-orda-hat-batyi

Що таке "Золота Орда", коли і як виникла ця назва? Саме вона здійснила над давньоруськими князівствами те саме "монголо-татарське" іго і призупинила розвиток Київської Русі. Роглянемо детальніше історію "Золотої Орди", її походження, населення, джерела і факти. 

Детальніше...

5953
 

Древляни та їх князівство

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

drevlyanskyi-mal

Князівство лісового слов'янського племені древлян або деревлян простягалося на території сучасної Житомирської, Київської та сходу Рівненської областей від межиріччя р. Случ і Горинь на заході до Дніпра на сході та від Прип'яті до р. Здвиж і Тетерів на півдні. Столиця Древляні – місто Коростень, найбільші центри - Малин, Радомишль, Городськ, Овруч...

Детальніше...

5663
 

Болохівська земля

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Болохівська земля

Болохівська земля є однією із загадок середньовічної історії України. Її розв’язання тісно пов’язане з проблемою суспільно-політичного устрою Південно-Західної Русі в роки монгольського панування. Існування «болохівських громад» певною мірою іде врозріз з традиційними уявленнями про взаємовідносини між монголами та підкореними ними руськими землями, із загальновідомою концепцією «монголо-татарського іга».

Детальніше...

5463
 

Мстислав Удатний – лицар-провідник Русі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
mstyslav-udatnyi
На початку 13 ст. землі колишньої Володимирової спадщини перебували у стані розпорошення. Окрім 15 князівств-земель, виділялись десятки дрібних уділів – за європейськими мірками, дрібних феодальних володінь.
Детальніше...

5337
 

Повчання Мономаха: давньоруський порадник дітям

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4

povchannya-volodimira-monomaha

Князь Володимир Мономах (на київському престолі панував від 1113 р. до 1125 р.) – одна з найвидатніших постатей свого часу. Він був онуком Ярослава Мудрого. Від свого батька перейняв Володимир замилування до книжок, до освіти. Його матір'ю була грецька царівна, донька цісаря Константина ІХ Мономаха. Залишив по собі світлу пам'ять як розумний князь і добрий організатор. Своє "Повчання дітям” князь Володимир написав у досить поважному віці, однак адресував його не лише дітям, а й усім нащадкам князівсько-боярського стану, про що пише він сам: «Діти мої або хто інший, слухаючи мою грамотицю, не посмійтеся з неї, а прийміть її до свого серця, і не лінуйтеся, а щиро трудіться».

Детальніше...

5112
 

Алкоголь на Русі: історія одного обману

Рейтинг 3.4 з 5. Голосів: 28

Алкоголь у слов'ян

Побутує міф, ніби-то на Русі вино текло рікою, столи валилися не тільки від наїдків, а й від кількості виставлених напитків - алкогольних. В "історичних" фільмах царі п'ють з великих чаш і братин. Насправді, слов'яни майже не зловижвали алкоголем, а якщо й пили - не так часто, як їх змальовують. Не тому, що не любили, а тому що мали мало часу для цього, постійно працювали. Було і ще дещо, про що ми розкажемо у цій статті. 

Детальніше...

5013
 


Сторінка 1 з 2
загрузка...

Опитування

Якого Ви віросповідання?
 
завантаження...

загрузка...