Вівторок
19 бер., 2024
     

Ukrainian English

«Золота Орда»: походження назви, історія, етнічність

Рейтинг 4.7 з 5. Голосів: 6

Історія Золотої Орди

Німецький монголознавець Бертольд Шпулер (1911-1990) в своїй книзі "Золота Орда. Монголи на Русі 1223-1502" (Bertold Spuler Die Goldene Horde. Die Mongolen in Rußland 1223-1502) розповідає, що "Золота Орда" утворилася як середньовічна степова держава після того, як засновник Монгольської імперії Чингізхан розділив свою імперію, ще за життя, між своїми синами. Віддалені землі в Поволжі він передав у спадок старшому сину - Джучі. Але Джучі так і не встиг прийняти його, оскільки на початку 1227 року, за кілька місяців до смерті свого батька, помер. Тому першим фактичним правителем "улусу Джучі", який відомий в історії як «Золота Орда», був син Джучі і, відповідно онук Чингізхана - хан Батий.

Flag of Ulus Juchi.svgПрапор "Улусу ДжучІ", знайдений в атласі Анджеліно Дулсерта 1339 року. Подібний прапор з’являється в пізнішому каталонському атласі 1375 року.

Джерела стверджують, що «Золота Орда» була різноетнічним об'єднанням, в ній проживали не лише монголи, а й різні кочові, тюркські народи - татари, булгари, угрофіни, берендеї, кипчаки та інші. Мабуть через такий от "мікс" монголів й стали називати - "татарами", або "татаро-монголами".

Як пише той же Бертольд Шпулер:

...під татарами в даному випадку слід розуміти народ, що складався з монголів і тюрків. Цей народ просунувся за часів Чингізхана на Захід, де змішався з проживавшими там тюркомовними та фіно-угорськими народами і утворив по суті нову тюркомовну спільність. Татарами нині називає себе і народ, столиця якого розташована в Казані. Верхівку його спочатку складали монголи.

Монгольський хан

Видання «Історія Казахстану» (2006) підтверджує факт різноплемінності "Золотої Орди":

Населення улусу Джучі було поліетнічним. Монголів було незначна кількість, основна їх маса залишалася в Монголії, на етнічній батьківщині. Ті, що опинилися в Казахстані були повністю асимільовані тюркомовним населенням. В осілих областях мешкали камські булгари (предки сучасних казанських татар), мордва, русичі, греки, хазари, алани. Більшу частину кочового населення становили кипчаки, в складі яких виникли нові об'єднання - наймани, киреї, уакі, конрат, аргини, кангли, мангити, кіят та ін.

Військо куманів і половців

Існує версія, що "Золота Орда" складалася з двох історико-культурних областей (крил) - "Біла Орда" (Ак Орда) та "Синя Орда" (Кок Орда). "Біла" охоплювала західну частину сучасного Казахстану, Поволжя, Північний Кавказ, донські і дніпровські степи, Крим. "Кок Орда" включала територію сучасного центрального Казахстану з Сирдар'ю. 

«Історія Казахстану» стверджує, що самі жителі "Золотої Орди" не називали себе ані "Золотою", ані "Білою Ордою" і перша писемна згадка датується приблизно 1565 роком:

«Ак Орда» і «Кок Орда» позначали тільки політичні центри, ставки ханів, а сама держава називалася Улуг Улусом (Великим Улусом). Назва «Золота Орда» - штучна, тому не використовується нами... На монгольському "Улус" означає державу, співтовариство людей, громаду»

Якщо брати до уваги найдавніші мапи європейських картографів, то ми справді не знаходимо позначень з назвою "Золота Орда", натомість ці землі позначають або просто "ордою" (HORDA), або "улусом", "улусом Джучі" та "улусом Батия", кипчацьким та половецьким степом, Тартарією, Куманією тощо. 
47a49bb931c4ef5c

Синя і Біла Орда на карті

Zolota Orda-3

Zolota Orda-2

Як і чому "улус Джучі" став "Золотою Ордою"? Історики пояснюють це тим, що такою назвою монгольська держава зобов'язана пишності юрти. У перекладі з тюркської "орда" або "орду", "урда" означає ставку.

Монголи при вторгненні в Кипчак («половецький степ») привезли з собою свої традиційні юрти, які відповідали їх способу життя. Ці юрти мали у Монголії повсюдне поширення і відрізнялися характерною формою. Основу юрт становили сплетені по колу вербові гілки різної величини, що служили, щоправда, не завжди підлогою. Від підлоги або прямо від землі зводився каркас з переплетених одна з одною вербових гілок. Він будувався у формі купола так, щоб нагорі залишався круглий отвір для відводу диму, його накривали спеціальним наконечником (ковпаком). Усередині юрти були дерев'яні підпірки, які підтримували каркас з вербових прутів, що служив зовнішньою стінкою. Його обтягували білою або чорною повстю, яку герметизували вапном, білою глиною або кістковим борошном, щоб забезпечити водонепроникність житла. Потім стіни прикрашали різними малюнками та візерунками. Юрти будувалися один раз і більше не розбиралися. Для перевезення їх просто ставили на вози, запряжені биками. (Bertold Spuler, "Die Goldene Horde - Die Mongolen In Russland, 1223 - 1502" (1943)

 

Інтер'єр монгольської юрти

Найбільші габарити мала юрта хана. У ній проходили аудієнції послів і князів, прийоми народу. За описами арабського мандрівника Ібн Батути (1304-1377), вона була просто вражаючих розмірів і здалека нагадувала пагорб, який відблискував своїми золотими пластинами. Ймовірно, це і була та сама легендарна золота "орда" (тюркською «алтин орду», а по-арабськи «Куббат ад-Дахаб»), від якої отримало свою назву давнє об'єднання монголів.

mavzoley-chingishana-ordes
Мавзолей Чингізхана в Ордосі, Внутрішня Монголія, КНР. 

© Портал SPADOK.ORG.UA

Використані джерела і література:

  1. Bertold Spuler Die Goldene Horde. Die Mongolen in Rußland 1223–1502 (1943).
  2. Аманжола Кузембайулы, Еркін Абіль - "Історія Казахстану" (2006)
  3. History of Mongolia (1999), B. Baabar
  4. Ждан М. Україна під пануванням Золотої Орди / «Український історик», 1970.
  5. Галенко О. І. Золота Орда, улус Джучі.
  6. Hammer-Purgstall J. von. Geschichte der goldenen Horde iN Kiptschak, das ist: der Mongolen Rusland. — Pesth, 1840.
  7. DeWeese D. Islamization and native religion in the Golden Horde. Baba Tükles and Conversion to Islam in historical and epic tradition. — Pennsylvania State university, 1994.
  8. Charles J. Halperin. Tsarev ulus: Russia in the Golden Horde (1982)

Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber