Середа
03 черв., 2020
завантаження...

Мегаліти Карпат: скелі, менгіри, дольмени


karpatski-miscya-sily

Мегаліти, дольмени - одна із тем сакральної географії, яка сьогодні практично не розкрита. Прадавні, чудернацькі мегаліти сховані у різних куточках старих, хвойних карпатських лісів й ховають свої таємниці від подорожніх: Тустань, Бубнище, Розгірче, Писаний Камінь, Грегіт та ще багато-багато інших святинь. До них торкались руки велетів, вождів, полководців і волхвів - людей різних часів і цивілізацій. Їх вшановували як священні кромлехи і менгіри, робили із них жертовники, будували храми... Сьогодні ця тема є актуальною, тому що карпатські мегаліти - єдине що ще збереглось з тих часів практично не торкнутим і є живим пам'ятником природи і являє собою своєрідний доступ до знань предків. Мегаліти дозволяють тонко відчути вібрації простору і Природи, привести в лад енергетику людини, оволодіти собою та розкрити свій потенціал. Ми відкриваємо цю сторінку з метою як найбільше накопичити та систематизувати інформацію про ці забуті пам'ятки Природи.


Терношорська Лада - скельне святилище в Карпатах

Рейтинг 3.8 з 5. Голосів: 13

Терношорська Лада - скельне святилище

Терношорська Лада - це унікальний і живописний наскальний заповідник в Карпатах, а також дохристиянський культовий центр, про що свідчить заокруглені форми каменю - тут вшановували Велику Богиню Матір, пізніше відому у слов'ян як Богиню Ладу. Пропонуємо вашій увазі дослідницький матеріал Миколи Кугутяка. 

Детальніше...

26632
 

Урочище Зачарована долина. Смерековий камінь

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3

zacharovana-dolyna-skeli-karpaty

Зачарована Долина… Сама лише назва цього незвичайного місця у північному куточку Вулканічних Карпат розбурхує уяву мандрівника та породжує в душі бажання побувати тут. Проте не лише в інтригую чому найменні полягає особливість цього урочища. Виявляється, вислів «краще один раз побачити, ніж сто разів почути» – саме про цей казковий куточок на Іршавщині. Адже познайомившись з тутешніми краєвидами, ви зрозумієте, що його назва зовсім не перебільшена й цілком відповідає реальності. Не дарма тут ще у 1978 році було створено геологічний заказник площею 150 гектарів.

Детальніше...

10021
 

Писаний Камінь

Рейтинг 3.5 з 5. Голосів: 6

pysanyi-kamin2

Писаний Камінь — унікальний витвір природи і ритуальний комплекс Карпат, гора заввишки 1221 м, із величезними брилами пісковика, які починаються з північного заходу, з каменів висотою 2-3 м. і тягнуться ланцюгом (більше 80 м.) на південний схід, виростаючи у масивні моноліти висотою до 20 м. Верх каменів утворює горизонтальну площину, де можна відпочити, помилуватися навколишньою природою, прийняти сонячні і повітряні ванни. Гора знаходиться за 5 км. від Буковецького перевалу у Верховинському районі, Івано-Франківської обл.

Детальніше...

9974
 

Скелі в Ямельниці

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

skeli-v-yamelnyci

Основою даної статті послужили власні дослідження автора (Володимир Ключак), вихідця з села Ямельниця та стаття львівського краєзнавця, керівника туристично-дослідницького клубу «Варяги» Олександра Нужного «Jamielnica i skaly jamielnickie» в одному зі спеціалізованих польських видань.

Детальніше...

8943
 

Сокільські скелі - святилище в Покуто-Буковинських Карпатах

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

sokilska-skelya-karpaty

Сокільська скеля (інші назви — Тюдівська скеля, Тюдівська стінка) — скелясте урвище, розташоване в масиві Покутсько-Буковинських Карпат при автошляху Чернівці — Путила (автошлях Р 64), між селами Тюдів та Великий Рожин, що в Косівському районі Івано-Франківської області. Висота геологічної пам'ятки 100 м, довжина 250 м. Являє собою скелясте (флішового типу) урвище при південно-східних відногах Сокільського хребта (940м), котрий бере початок в Соколівці і закінчується в селі Тюдів (15км), на лівому березі річки Черемошу. Урвище утворилося в результаті ерозійної дії річки. У кількох місцях збереглися кам'яні осипища.

Детальніше...

7273
 

Шешорська святиня

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

sheshory2

Присвячується світлій пам’яті М. В .Лучка. Дорогий читачу, право на цю публікацію дала мені успішно завершена цього року археологічна розкопка в с. Шешорах (на Царині) і попередні публікації про неї у газетах «Галичина», «Гуцульський край», «Сільські вісті» (1992 р.). Йдеться про двадцять років патріотичної, безкорисливої, самовідданої, послідовної, вдумливої, старанної, терплячої, фізично важкої і в екстремальних умовах фізичної праці. Мені хотілося внести бодай дещицю в історію розвитку рідного села. Нині авторитетно стверджую, що мені вдалося археологічним способом встановити витоки села Прокурави в часі й просторі.

Детальніше...

6024
 

Княжі скелі біля села Тишівниця

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

gal1 large 108188501

Кня́жі ске́лі — група скель, що височіють над долиною ріки Стрий. Розташовані у Сколівському районі Львівської області, у північній околиці села Тишівниця, неподалік від с. Нижнє Синьовидне.

Детальніше...

5527
 

Павлівський камінь

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

Павлівський камінь

Павлівський камінь – це геологічне утворення висотою 30 м. Воно знаходиться у трикутнику лісового масиву, приблизно на однаковій відстані від трьох населених пунктів — сіл Князівське, Підлісся і Дуба. Про його унікальність свідчить той факт, що чеські будівельники змінили напрямок при будівництві магістрального газопроводу Уренгой-Помари-Ужгород, щоб зберегти дивовижну скелю. За однією з легенд, назва каменю походить від імені опришка, який врятував своїх побратимів від польських вояк.

Детальніше...

5502
 

Страгора - культове скельне святилище на Івано-Франківщині

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

stragora-gora

На Івано-Франківщині, між Прутом і Бистрицею, де діляться води на басейни Дунаю та  Дністра, стоять три гори: Бзовач, Татарка і Страгора - культовий центр і скельне святилище слов'ян. Її величали колись Бабою, а нині тільки верх її — Баба. За легендою там стояла кам'яна баба, грудаста і животаста – богиня плодючості. Там знаходиться і жертовний камінь, що називається Жорнами Довбуша.

Детальніше...

4198
 

Культові та житлові споруди Розгірчого

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2
Розгірче скелі

Розгірче – печерний комплекс IX–ХIII ст., який знаходиться поблизу однойменного села Стрийського р-ну Львівської обл. Уздовж шляху з карпатських перевалів у пiвнiчному напрямку, на правому березi р. Стрий у невеликому скельному масивi видовбано печерний монастирський комплекс. Він розмiщений на схiд вiд сiльської церкви. Скельний виступ орiєнтований у напрямку схiд – захiд, але не вiддiляється вiд основного масиву хребта i знаходиться бiля його основи.

Детальніше...

1469
 

Чорногірське святилище в Карпатах

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

chornogirske-svyatylyshche-karpaty

Збірка статей і публікацій про Чорногірське святилище. Карпатська експедиція Миколи Кугутяка виявила близько 230 невідомих скельних святилищ на високогірному масиві Чорногора. Подається цікавий аналітичний і археологічний польовий матеріал. 

Детальніше...

11071
 

Печерний комплекс в Розгірче

Рейтинг 3.3 з 5. Голосів: 3
Розгірче скельний монастир

Розгірче - природно-історичний об'єкт, який входить в так-звану сітку скельно-мегалітичних комплексів Прикарпаття. Тут дуже цікаво побувати саме завдяки автентичності цього місця, якого майже не торкнулась сучасність. В Розгірчому якийсь період селилились монахи-скитники, які викарбували на скелях свої обличчя. Місце загадково і мало вивчене, подейкують в допотопні часи тут було святилище готських племен. Так, що спробуємо дослідити та розкрити це місце більше детально.

Детальніше...

9987
 

Обавський камінь на Закарпатті

Рейтинг 3.8 з 5. Голосів: 6

ovavskyi-kamin-karpaty

У Мукачівському районі Закарпаття, на стику двох хребтів — Плішки і Товстий, розташована скеля, яку називають Обавським каменем. Заввишки вона 80 м, завдовжки зо 2 км. Здалеку схожа на горбкуватий хребет із двоголовою вершиною. Гора знаходиться на висоті 979 метрів над рівнем моря. Довжина маршруту через село Тур’я-Бистра Перечинського району – 10 км, по часу – 3,5-4 години. Вкрита майже суцільними лісами (дуб, граб, бук). 

Детальніше...

8994
 

Грегіт - сакральна вершина Покуто-Буковинських Карпат

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3

gregit-karpaty-gora

Ґрегіт — гора в Українських Карпатах, належить до масиву Покутсько-Буковинських Карпат (Запрутські Горгани), розташована у межах Косівського району Івано-Франківської області, на південний захід від села Шепіт. З верхів'я Ґрегота (1 472 м) видно Говерлу і усі вершини та хребти, що обрамляють найбільше на Прикарпатті село Космач Косівського району (84,3 кв. км).

Детальніше...

7801
 

Святилище Довбушеві Комори

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

Комори Довбуша

Особливу увагу давніх гуцулів привертала не найвища гора Синиця, а сусідня із нею гора Довбушанка. Із літературних і усних джерел відомо, що дана гора здавна приваблювала до себе місцевих жителів навколишніх сіл. Сакральний культ цієї гори обумовлений тим, що на її вершині тягнуться до неба дві величезні  скелі з кам’яної породи. Вони розділені вузькою і глибокою ущелиною, на дні якої знаходиться загадкова кам’яна печера. Саме ці дві кам’яні скелі на верхівці гори і підземна кам’яна печера на дні цієї міжскельної ущелини, які спочатку, в дохристиянські часи були язичницьким скельно-печерним святилищем для наших далеких предків, а значно пізніше – зимовим осідком Олекси Довбуша і його опришків. Дані сакральні скелі зараз носять славну історичну назву Довбушеві Комори.

Детальніше...

6487
 

Бубнище, скелі Довбуша - дохристиянський скельно-печерний комплекс

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

bubnyshche-skeli-dovbusha

Скелі Довбуша або Бубнище, як їх ще називають в народі - одне із найбільш захоплюючих природно-історичних місць Прикарпаття. Являє собою унікальний скельний комплекс-заповідник. Щороку це місце сили - обитель відпочинку туристів, скелелазів та дослідників спадщини предків. У даній розвідці ми спробуємо зазирнути в минувшину цього місця та коротенько охарактерезуємо скельні групи всього Бубнищанського массиву. 

Детальніше...

5705
 

Святилища гори Смотрич

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2
600

Самий вигляд Смотрича і Вухатого Каменя свідчить про те, що ці гори стали священними не випадково. В Карпатах більше немає такого місця, де б по всій підковоподібній дузі двох гір були розкидані скельні остаки дивовижних форм. Природні особливості цих гір ідеально підходять під визначення поняття так званої бугади, яке ввів академік А. Окладніков на основі вивчення релігійно-космогонічних уявлень тюркських та інших народів. «Під бугадами, — пише В. Даниленко, — розуміють гори, скали і навіть лежачі на місцевості великі камені, як правило, з рогатими виступами , що й було основою сприймати їх як зооморфні, бикоподібні божества чи тотеми». Гігантський скельний комплекс Смотрича і Вухатого Каменя, що нагадує підкову, трон, голову рогатого бика, вражає людей ХХI століття масштабом, величчю священного місця, містерією народження нового дня.

Детальніше...

5520
 

Спаський (Соколів) Камінь

Рейтинг 4.2 з 5. Голосів: 5

Спасів Соколів Камінь в Бусовисько, Спасів

10 листопада 2019 року група дослідників культурно-історичного порталу "Спадщина Предків" здійснила розвідку на одну з найбільш загадкових пам'яток природи Старосамбірщини, місце сили - Спаський Камінь, який ще в народі знають Чортовим, Соколиним. Спробуємо систематизувати та проаналізувати зібраний нами матеріал. 

Детальніше...

4959
 

Кикошів Камінь - скелі в Ямельниці

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2
Кикошів Камінь

В останні сонячні дні жовтня ми встигли завітати в мальовниче гірське село Ямельниця, Сколівського району, Львівської області. Село з усіх боків оточене скельними вершинами, які потопають в буках, смереках, ялинах та берізках. Скель на території села багато. У сьогоднішній статті мова піде про скельну групу під назвою "Кикошів Камінь", яка знаходиться в східній частині Ямельниці - "Матьхова".

Детальніше...

2392
 


загрузка...

Опитування

Якого Ви віросповідання?
 
завантаження...

загрузка...