Понеділок
10 серп., 2020
      

Покуття


pokuttya-gerb-mapa

Поку́ття — історико-географічна область України, східна частина сучасної Івано-Франківської області. 


Дещо про коломийки

Рейтинг 4.2 з 5. Голосів: 11

Гуцульські коломийки

Несправедливо було б не згадати в нашому збірнику (про Коломию) про народні пісні, що називаються коломийки, і про народний танець тієї самої назви - коломийка. Ніхто не знає, чому вони так називаються і чи вони постали якраз в Коломиї, бо ніяких переконливих джерельних доказів не збереглося, і дослідники стоять перед загадкою, якої не можуть розгадати. Залишається тільки робити логічний висновок з назви пісень і танцю, що вони мають якийсь зв'язок з містом Коломиєю.

Детальніше...
 

До топографії Коломиї

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

kolomyya-mapa

На мою думку, Коломия ніколи не була поділена на дільниці, тільки на передмістя. Цей поділ був на мапах в магістраті і там теж точне було відзначення границь поодиноких передмість, але практично границі затиралися, а передмістя не мали окремого значення. Я добре пам'ятаю, що за австрійських довоєнних часів на деяких домах були ще бляшані числа домів, на яких над цифрою була назва вулиці, а під цифрою назва передмістя, очевидно, польською мовою, а під нею українською, але двомовні назви були тільки на деяких вулицях, а послідовно в усьому місті двомовність не була переведена. То було в тих часах, коли наші політики вибороли були допущення української мови в суді, на пошті та інших урядах і тримовні залізничні білети. За Польщі передмість не позначували, але в розмовній мові вони не зникали, наприклад, до самого майже кінця 1939 р. залізнична станція печеніжинської "колії" все називалася "Надвірнянське передмістя", яке починалося від церкви, охоплювало вулицю Собєського й Карпатську та весь простір на захід від вул. Гетьманської (Словацького), в тому й цілу торговицю.

Детальніше...
 

Дещо про столицю Покуття

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

kolomyja-istoriya

Поземелля Покуття сягає від Карпат до Дністра і положене майже в цілості в Галичині, а тільки краєчком заходить на Буковину. Коломия, головне місто Покуття, обидві частини розмежовані річкою Прутом. На південь починається чудовий підгірський краєвид: срібно-голуба лента Пруту, зелені горби за ним, а ген-ген на обрії окутані синявою три ланцюги гір. Вздовж Пруту тягнуться зелені килими лугів, поперетинані крутими потічками, і напереміну то трав'яно-кам'янисті зарінки, то пишні коври розквітлих левад.

Детальніше...
 

Карпатська покуто-бессарабська ріка Прут

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

prut-rika

Місто Коломия невіддільно зв'язане з рікою Прутом, як Київ з Дніпром, тому варто з нею ближче познайомитись. Стародавня її назва Піретус. Вона випливає двома джерелами — одне з-під Говерлі, а друге з-під Туркула в Чорногорі, потім обидва рамена поєднуються й утворюють швидкоплинну ріку, яка пливе горами і забирає з собою води багатьох потоків і потічків та струмків і далі стає сильною сплавною рікою, в Яремчу утворює водоспад, пливе попри Делятин, Ланчин, Коломию, Заболотів і Снятин, входить в Буковину і далі творить границю між Галичиною й Буковиною аж до устя Черемоша. Далі минає Чернівці, а під Новоселицею прощається з рідною галицькою землею й Буковиною і пливе границею давньої Молдавії та Бессарабії, "молдавськими рівнинами і степами", як пише Михайло Бажанський ("Краса Снятинщини", 1982) та передає свої води Дунаєві як ліва притока.

Детальніше...
 


загрузка...

Опитування

Якого Ви віросповідання?
 

завантаження...