Середа
08 лип., 2020
завантаження...

Іван Якович Франко (1856-1916)


Іван Якович Франко

Іван Франко - геніальний митець і мислитель, поет, письменник, просвітитель, громадський діяч. Справжній символ і титан української літератури та культури. Спадщина Франка налічує сотні книг, збірок, томів, прихованих сторінок життєпису і загадок. Життя Івана Франка - це життя багатогранної людини, яка присвятила усе своє життя своєму покликанню. З глибокою вдячністю та повагою присвячуємо Каменяру цю сторінку. Сподіваємось, франкознавцям та культурологам буде особливо цікаво заглибитись у матеріали, опубліковані з метою закарбувати ім'я митця в просторах інтернету.


Закохане серце Івана Франка

Рейтинг 3.4 з 5. Голосів: 10

Кохання Івана Франка

Детальніше...
 

Останні роки життя Івана Франка

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 9

історія України

Детальніше...
 

Іван Франко - Наші коляди (1889)

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

franko-bust

Вперше надруковано в газ. «Діло», 1889 р., № 278, 13 (25) грудня; № 279, 14 (26) грудня; № 281, 16 (28) грудня; № 284, 20 грудня (1 січня 1890); № 286-287, 23 грудня (4 січня 1890). Праця вийшла також окремою книжкою: Наші коляди. Написав Іван Франко. Відбитка з «Діла». Львів, 1890, 59 с. Подається вибірково.

Детальніше...
 

Українська народна пісня в записах Івана Франка

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3

franko-i-ukrainska-pisnya

Іван Франко був переповнений піснями – народними і власними, жив ними, вони були його єством, любов’ю, турботою, багатством і зброєю. Він і пісня – невіддільні. Протягом усього життя Івана Франка супроводжувала пісня: то він слухав і співав, записував і досліджував, глибше пізнаючи через них народне життя, горе і радощі, відкриваючи в них відгомони народної історії і психології, етики і естетики, то творив власні поезії, називаючи їх, як і Шевченко, піснями та думами, несучи в них своєму народові “огонь в одежі слова”, “правдиву іскру Прометея”.

Детальніше...
 

Гуцульські примівки під редакцією І.Франка

Рейтинг 3.8 з 5. Голосів: 4

franko-guculski-prymivky

Може у жадної части нашого народа не розповсюджена так сильно віра в зносини поодиноких людей, знахарів, лікарів, воржбитів і т.и. з надземними силами, як серед Гуцулів. Майже в кождім селі, звичайно широко розкиданім по горах, ярах і верхах, є кілька або й кільканадцять голосних знахарів та примівників і примівниць, а деякі примівки знає мало що не кождий чоловік і жінка в селі. Майже кожду слабкість, пошесть і долегливість уміють тут лічити при помочи "примівок" сполучених з ріжнородними знахарськими обрядами.

Детальніше...
 

Іван Франко як перекладач старонорвезьких балад

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3

ivan-franko-perekladach-balad

Вибудовування  архетипної системи - тривалий і не завжди безболісний процес формування як цілої нації, так і окремого суб'єкта. Під час становлення власної міфології та літератури відбуваються пошуки невід'ємної юнгіанської тріади: Анімуса, Аніми та Тіні. Ці пошуки відображені у фольклорі. Оригінальний відбиток пошуків жіночого начала - Аніми - є наскрізною темою скандинавського, а передусім старонорвезького баладного фольклору, який зацікавив Івана Яковича Франка (1856 - 1916).

Детальніше...
 

Іван Франко і австрійські вибори. Як це було

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

ivan-franko-portret2

Австрією трясла передвиборна лихоманка. Заворушилися, як мурашки, нероби-політики різних мастей у надії здобути тепленьке місце. Франко бачив їх, як на народних зборах розпиналися, буцімто готові йти на муки за народ, а потім програвали в карти тисячі і благали кредиту у ворогів того народу. Бачив газетярів, що в своїх газетах кидали громи на хрунів та донощиків і самі тут же доносили ворогам про все, що діялося в їхньому таборі. Він бачив учителів, що перед молоддю обпльовували науку і лаяли саму ту молодь, що горнеться до школи, прагнучи освіти. Бачив священиків, що прилюдно обурювалися на кожного, хто посмів хоч несміливим слівцем осудити їх, а самі проводили ночі за картами та пиятикою і підіймали на сміх своїх власних собратів. Бачив те все і не міг мовчати.

Детальніше...
 

Іван Франко - Дещо про себе самого (1897)

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 4

franko-deshcho-pro-sebe

Поважаємо Івана Франка - за те, що не умів у собі тримати образ, за щирі слова і самокритичність, за те, що був відвертим, за жорстоку, гостру і огульну правду, якою не раз розбивав ворогів, шокував і дивував. Згадайте хоча би "Сотворення світу" - за що деякі досі його проклинають і звинувачують. Франко завжди говорив не те, що подобається іншим, а те, що думав він. Такою була передмова до "Галицьких образків" (Obrazki galicyjskie), яку подаємо за першодруком в українському перекладі. 

Детальніше...
 

Маловідомий Франко: цікаві факти з життя Каменяра

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3

історія України

Детальніше...
 

Нагуєвичі: таємничий код Франкового села

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2
Нагуєвичі: таємниці Франкового села

Про Івана Франка написано дуже багато. Вражають його інтелект, багатогранність таланту, титанічна праця, твердість характеру, пророчий дар. «Найбільший бойко» — так кажуть про нього земляки. Та далеко не кожен задумується над тим, що, крім родинних традицій, багатющої народної творчості, працьовитості батька коваля й матері селянки, було щось таке, що підживлювало його організм особливою силою. Щоб ми не говорили, але без природи таланти не народжуються і не розквітають. На базарі, винному заводі, в доменній печі таланти не народжуються й не формуються. Тут ніхто ще нічого путнього не написав.

Детальніше...
 

Смерть Івана Франка: фотофакти, деталі, чутки

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 4

pohoron-ivana-franka

Про смерть письменника було оголошено в газеті “Діло” через два дні: “Ангел смерти злетїв на українську землю, щоб замкнути очи на вічний сон найбільшому з сучасних синів України. Настало для нас велике свято суму…”. Франко довгий час хворів. На початку 1916-ого стан його здоров’я значно погіршився. У лютому того ж року Франка поклали до львівського шпиталю Українських cічових cтрільців на вулиці Петра Скарги.

Детальніше...
 

Іван Франко як книгознавець і видавець

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

franko-knygy

Кожен дослідник, що студіював життя і творчість Івана Франка, так чи інакше мусив торкатися його видавничої діяльності, оскільки ця грань його біографії посідала особливе місце в житті Івана Франка і є невід’ємною частиною розвитку державницького руху українського народу.

Детальніше...
 

Сколівські Бескиди як місце відпочинку і творчості Iвaнa Франка

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

franko-beskydy

Невелика частина території Українських Карпат носить назву Сколівські Бескиди. Важко знайти туриста-краєзнавця, дослідника чи відпочивальника, які б, приїхавши у Сколівські Бескиди, не захоплювались їх казковою природою. Ваблять і чарують мандрівника величі панорами гір, смарагдові схили, полонини. напоєне медовими пахощами квітів повітря. Тут багато цілющих джерел, вода яких у літню спеку легко вгамовує спрагу. Сколівські Бескиди – не тільки резерват самобутньої незайманої природи, а й колосальне багатство надр. Багатство рослинного світу, розмаїття фарб гірських квітів, приносять насолоду i знімають втому. Вабить сюди неповторна краса природи, чисте, напоєне ароматом хвої i різноманітних трав повітря.

Детальніше...
 

Етнографічна діяльність Івана Франка

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

ivan-franko-etnograph

Серед етнографічних груп українського населення гуцули своєю куль­турою і побутом, надзвичайно багатим на різноманітні жанри фольк­лором, самобутнім мистецтвом, природною красою краю ще з XIX ст. привертали увагу найвидатніших діячів української та зарубіжної лі­тератури, науки й культури. Майже все своє життя цікавився Гуцульщиною й Іван Франко - краєм самобутньої духовної та мате­ріальної культури карпатських українців.

Детальніше...
 

Іван Франко - Етимологія і фонетика в южноруській літературі (1894)

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3

Franko okladinka-1024x687

Коли б справді було доказано, що елементарні нещастя походять від пана бога, томи могли б сміло сказати, що найтяжче елементарне нещастя, яке він зіслав на галицько-руську літературу, се суперечка – ні, боротьба о етимологію і фонетику. Від самого початку нашого літературного відродження, від «Русалки» Шашкевича, ба навіть іще швидше ведеться та боротьба з завзяттям, гідним ліпшої справи, а з безмірною шкодою для нашої літератури.

Детальніше...
 

Розмова з духами, марення та сновидіння Івана Франка

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

marennya-ivana-franka

Наскільки відомо, Іван Франко ніколи не вів щоденника (у буквальному сенсі цього слова). Щоправда, в його архіві збереглося чимало записних книжок та загальних зошитів із різноманітними нотатками (від адрес та бібліографічних описів до чорнових автографів художніх творів та наукових праць); його епістолярна та науково-публіцистична спадщина вражає своїми масштабами; залишив він і низку автобіографічних оповідань, нарисів та спогадів; інтимним «дневником» його розуму й серця завше була лірична поезія; але власне щоденника (із регулярними записами поточних подій, думок, вражень та спостережень) письменник не провадив. 

Детальніше...
 


загрузка...

Опитування

Якого Ви віросповідання?
 

завантаження...