Четвер
02 лип., 2020
завантаження...

Видатні, славетні і геніальні українці


vydatni-ukrainci-v-istoriyi-ukrainy-2

Вітаємо у Залі Світочів України! Наша Батьківщина має ким пишатися, а нам, українцям, є з кого брати приклад. Полководці, філософи, митці, поети і письменники, науковці, дослідники тощо. Золотими літерами вони увійшли в українську історію та прославились далеко за її межами. Духовні Учителі Нації. Дехто з них був, на жаль, не по праву забутий, а декого шануємо досі. На цій сторінці будемо знайомити вас із видатними, талановитими, великими і геніальними українцями минулого: цікаві розповіді та факти, спогади, історії, дослідження. Франкознавці та шевченкіани об'єднюймось!

skovoroda shevchenko franko ukrainka

Параска Плитка-Горицвіт - гуцулка, яка повторила шлях Сковороди

Рейтинг 3.6 з 5. Голосів: 7

paraska-plytka-gorycvit

Народилася Параска Плитка Степанівна Горицвіт 1 березня 1927 року в селі Бистрець, тепер Верховинського району на Івано-Франківщині, в сім’ї Штефана Плитки. ЇЇ батько був знаменитим ковалем на весь косівський край, окрім того – людиною освіченою, багато читав, знав мови. Мати – Анна – талановита ткаля та вишивальниця. Згодом сім’я перебралася у Криворівню.

Детальніше...

11197
 

Українські полководці: від давнини до Другої Світової

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4

polkovodci-ua

Еволюція ролі командувача у війську відбивала ті чи інші тенденції історичного розвитку Русі-України. Військові традиції наших предків занурюються у легендарні часи, коли билинно-літописні князі стояли на чолі "народу-війська", тобто ополчення із усіх дорослих чоловіків. Тоді ватажок завжди йшов попереду інших, своєю звитягою завойовуючи авторитет і пошану у племені.

Детальніше...

7005
 

Олесь Бердник - Послання до Росії (1978)

Рейтинг 4.4 з 5. Голосів: 7
oles-berdnyk1

Олександр (Олесь) Павлович Бердник (1927 — 2003) — український прозаїк і поет, громадський діяч, активний учасник руху за захист прав, один із організаторів Української Хельсінської Групи. 

Детальніше...

5692
 

Геніальні картини Олега Шупляка на тему Трипільської культури

Рейтинг 4.2 з 5. Голосів: 5

trypilski-ideyi-shuplyak

Олег Шупляк - талановитий український художник, чиї роботи знаходяться у колекціях: Національного музею Тараса Шевченка у Києві, міністерства культури України, Наукового центру Онтаріо (Канада), міжнародного Фонду "Культурне надбання" (Санкт Петербург), а також у приватних колекціях багатьох країн світу. Велику популярність серед українців здобув завдяки своїй серії робіт "Двозори" - картини-ілюзії з подвійним сенсом. Заслужений художник України (2017),  член Національної спілку художників України (2000). 

Детальніше...

5084
 

Історія Гуцульщини ХІV-ХVІІІ ст. у працях Івана Крип’якевича

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

krypyakevych

Іван Крип’якевич (1886 – 1967) – один з видатних українських істориків ХХ ст., педагог, учений-дослідник широкого діапазону проблем історії України. Школу свого становлення, як педагог і науковець, він проходив у М.Грушевського, був тісно пов’язаний із світом науки, передових ідей, представниками яких на той час стали: І.Франко, Б.Бочинський, В.Гнатюк, О.Назарук, В.Шухевич та інші громадські діячі, науковці. Він брав активну участь у роботі „Просвіти”, НТШ, ним написані численні книги і статті, видрукувані матеріали досліджень у львівських журналах: „Життя і знання”, „Назустріч”, „Рідна мова”, „Неділя”, „Українська книга”, „Наша Батьківщина”, займався також і редакторською роботою [1, 84-85].

Детальніше...

4533
 

Самоідентифікація просвітителя. Борис Грінченко

Рейтинг 2.3 з 5. Голосів: 3

borys-grinchenko

На світлині вище - два Світоча української культури, Борис Грінченко та Іван Франко. Фото зроблено у Львові в 1903 році. Але мова піде саме про Грінченка, який багато у чому завдячував Франку. Його дитячі роки нічим особливим не вирізнялися, окрім великого бажання пізнавати світ і спраги читання. В біографії, написаній для "Исторії літератури руської" О.Огоновського, зазначено: "Забившися в гущавину лісову, малий хлопець 7–8 років упивався чарівним малюванням улюблених авторів, забуваючи за їми сумну дійсність…"

Детальніше...

3494
 

Федір Піроцький - винахідник першого в світі електричного трамвая

Рейтинг 2.3 з 5. Голосів: 3

pirockyi-vynahidnyk-tramvayu

Появі першого електричного трамваю світ завдячує українцю Федору Піроцькому. Саме фізику з Полтавщини вперше спало на думку підвести електрику по дротах до рейок, на яких стояв трамвай, щоб звідти вона переходила до мотора. На сум, постать Піроцького так і залишається забутою та невизнаною в історії, тому ця робота мала на меті трохи відкрити завісу таємничості та пролити світло на окремі події на шляху до виникнення електричного трамваю, а також нагадати загалу, хто є справжнім винахідником цього виду транспорту.

Детальніше...

3051
 

10 фактів про художницю Марію Приймаченко

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

mariya-pryimachenko

Марія Оксентіївна Приймаченко народилася за різними даними 31 грудня 1908 або близько 12-13 січня 1909 року у селі Болотня на Київщині. За своє 89-річне життя створила понад 650 робіт. Вважається неперевершеним митцем наївного народного стилю (примітивізму). У своїх роботах зображувала чарівних тварин, квіти та сюжети з селянського побуту. Протягом життя художниці її картини відвідали експозиції Всесвітньої виставки у Парижі, численних республіканських показів мистецтв, а також побували у Варшаві, Софії, Монреалі, Празі. Сьогодні картини Марії Приймаченко оцінюють в десятки тисяч доларів, проте все життя художниця прожила у скруті.

Детальніше...

2665
 

Петро Обаль - останній романтик галицького класичного мистецтва

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

petro-obal-hudozhnyk

Мистецький доробок цього непересічного в українському мистецтві художника, з перспективи часу, спонукає пильніше придивитися до його життя і творчості.Автор понад 500 робіт живопису, графіки, екслібрису.Твори художника  експонувалися у містах: Берлін (Німеччина), Братислава (Словаччина), Відень (Австрія), Женева (Швейцарія), Івано-Франківськ, Київ, Прага (Чехія), Торунь (Польща), Ульяновськ (нині РФ), Чикаґо (США). Дотепер нема серйозного дослідження творчості П.Обаля, хоч існує-животіє (і за це слава Богу!) у Стрию меморіальний музей митця, підтримуваний героїчними зусиллями дочки художника Віри.

Детальніше...

2225
 

Дід Панас (Петро Вескляров) - що ми знаємо про нього?

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2
дід панас

«Добрий вечір вам, малятка, любі хлопчики й дівчатка. Це я, дід Панас...» — так зазвичай починав свою вечірню казку знаменитий ведучий програми «На добраніч, діти». З розкішними козацькими вусами, у незмінній вишиванці він звертався до української малечі з інтер’єру простої сільської хати, прикрашеної вишитими рушниками.

Детальніше...

1330
 

Віктор Петров (1894-1969): життєвий і творчий шлях

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Спадщина Віктора Петрова

Віктор Платонович Петров (1894-1969) - київський прозаїк, літературознавець, філософ, антрополог, філолог, історик і культуролог. Його творчість - це поєднання екзистенціалізму, неокласи­цизму, символізму й авангардизму. А ще - парадок­сальності й «зашифрованості», недарма знайомі та дослідники творчості називали письменника «доктор Парадокс», «Ребус», «Мефістофель», «Людина в чорній мантії».

Детальніше...

714
 

Репродукції Амвросія Ждахи на старих поштівках

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Репродукції Амвросія Ждахи

Репродукції з акварелей Амвросія Ждахи до українських народних пісень на художніх поштівках Київського видавництва «День» 1893-1914 р.

Детальніше...

641
 

Ліна Костенко: 9 фактів про геніальну поетесу

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Маловідомі факти про Ліну Костенко

Поетичні та прозові твори Ліни Костенко – це must read не лише для школярів, а й для кожного свідомого дорослого українця. Геніальна письменниця завжди йшла напролом, не боялась влади і відкрито висловлювала власну позицію. Навіть коли вона мовчала, замість неї говорили її поезія і проза…

Детальніше...

353
 

Василь Вишиваний, або життя щирого українця ерц-герцога Вільгельма фон Габсбурга

Рейтинг 4.1 з 5. Голосів: 7

vilgelm-vasyl-vyshyvanyi-gabsburg

18 серпня 1948 року в застінках Лук’янівської тюрми в Києві, в наслідок багатомісячних катувань кагебісткими катами, обірвалося життя ерц-герцога Вільгельма фон Габсбурга Лотарингського (Wilhelm Franz von Habsburg-Lothringen), представника однієї із найславетніших європейських монархічних династій, якому судилося вписати яскраву сторінку у драматичний перебіг національно-визвольної боротьби українського народу, під ім’ям Василь Вишиваний.

Детальніше...

7414
 

Маркіян Шашкевич - провісник незалежності соборної України

Рейтинг 3.8 з 5. Голосів: 4

markiyan-shashkevych

У літопис національного відродження у захід­них землях України середини ХІХ ст. золотими літерами вписане ім'я видатного письменника і громадсько-культурного діяча, славного сина Га­лицької землі - Маркіяна Шашкевича (6 листопа­да 1811 р. – 7 червня 1843 р.).

Детальніше...

5781
 

Мирослава Шандро - дослідниця народного мистецтва Гуцульщини

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 3

shandro-myroslava

Гуцульська вишивка - унікальне явище в мистецькій культурі українського народу. До неї, як до життєдайного джерела, звертаються вчені різних профілів, аби глибше висвітлити давні традиційні основи матеріально-духовного життя гуцулів. їх вишивка розвивалась у загальному руслі еволюції вишивального мистецтва українського народу на базі давньоруської культури. 

Детальніше...

5328
 

Юрій Котермак - дрогобицький звіздар і попередник Нострадамуса

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 7

kopernij-sphery

Син дрогобицького ремісника Юрій Котермак був ще зовсім малим, коли померла його мати під час родів. Батько мріяв, щоб син став ученою людиною, й послав його в науку до дяка. Юрій швидко навчився читати й писати і виявився найкращим учнем з-поміж усіх дітей у цього старенького чоловіка, який охоче віддавав їм свої знання.

Детальніше...

4733
 

Іван Пулюй - перший винахідник X-променів

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4

pulyuy

18 січня 1896 року нью-йоркській публіці вперше був представлений незвичайний прилад. Від бажаючих побачити вражаючі досліди з невидимим випромінюванням не було відбою, а журналістська братія на всі заставки розписувала неймовірні властивості Х-променів, включаючи їх здатність проникати в голову громадян і бути інструментом читання найпотаємніших думок. Проте, досі мало хто знає, що першим винахідником променів, які потім стануть "ренгенівськими" був українець Іван Пулюй (02.02.1845 – 31.01.1918). Про це та про інше у нашій статті.

Детальніше...

3862
 

Афоризми і цитати відомих українців

Рейтинг 3.3 з 5. Голосів: 7

aforyzmu-vidomyh-ukrainciv

Афоризми відомих українців - тільки кращі і вибрані цитати! Невичерпна мудрість Світочів України. Публікуємо ретельно підібрані українські афоризми спеціально на замовлення підписників порталу "Спадщина Предків". 

Детальніше...

3431
 

Галицькі натуралісти: Костянтин-Станіслав Петруський

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

kostyantyn-petruskyi-naturalist

Ім'я знаменитого галицького натураліста Костянтина-Станіслава Петруського було несправедливо забуто в різні періоди нашої історії. Він – випускник Львівського і Болонського університетів сам створив у рідному селі Підгородці зоологічний дослідницький центр - перший звіринець або природоохоронний парк у всій Австро-Угорській імперії, а можливо й в Європі.

Детальніше...

2896
 

Історія галичанки, яка побачила світ, або дивовижні обрії Софії Яблонської

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2
Screenshot 3

“В моїх мандрівках, з краю до краю, я ніде не зустріла раю, якого сподівалася. Зате іноді, хоч здалека, схопила кілька відблисків земного щастя, яке тепер має для мене більшу вартість, ніж уявлені раї”, – рефлексувала Софія Яблонська 1934 року.

Детальніше...

2558
 

Остап Вишня - король українського сміху

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4
Остап Вишня

«Король українського сміху» Остап Вишня не забував про почуття гумору не тільки на риболовлі чи полюванні, але й у застінках НКВД. Він був легендою ще за життя. Окремими виданнями вийшло близько двох сотень (!) книжок його гуморесок, фейлетонів, оповідань, зібрання творів. Творчість видатного майстра сміху студіюють у школах, вона є обов’язковою на факультетах журналістики університетів під час вивчення теми «Фейлетон» і, звісно, на спецкурсі «Гумор і сатира у засобах масової інформації».

Детальніше...

2065
 

Анна Ярославна: загадки долі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

Анная Ярославна

Глибокий розум, краса і освіченість Анни Ярославни cправляли незабутнє враження на її сучасників. Донька Ярослава Мудрого гідно репрезентувала на чужині cвою батьківщину - Руську Землю, яка в ті далекі часи була значно більш розвиненою культурно й економічно, ніж Франція.

Детальніше...

1316
 

Леся Українка в Єгипті, або улюблені місця відпочинку видатних українців

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3

Леся Українка і Єгипет

Історія видатних українців за кордоном. Чому Франко мріяв навчатися у Відні, як Соломія Крушельницька «подарувала» свою італійську віллу Радянському Союзу і які сувеніри збирала Леся Українка в Єгипті.

Детальніше...

656
 

Цитати Валерія Васильовича Лобановського

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3

lobanovskiy-cutaty-trener

У ці складні часи для великого київського футбольного клубу, хочеться згадати мудрі і крилаті слова Валерія Васильовича Лобановського (1939-2002) - геніального тренера, мислителя, тактика і стратега. Його наука не завадила б сьогодні кожному українському тренеру, і не тільки тренеру. 

Детальніше...

622
 


загрузка...

Опитування

Якого Ви віросповідання?
 

загрузка...