Субота
27 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Гайдемарі Стефанишин-Пайпер — астронавтка NASA з українським корінням

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Stefanyshyn-Piper-NASA

Гайдемарі Стефанишин-Пайпер (Heidemarie Martha Stefanyshyn-Piper) - астронавтка NASA з українським походженням, яка здійснила два польоти в космос, де загалом провела 27 днів і 15 годин та п'ять разів виходила на орбіту Землі. Вона стала другою людиною, після українського астронавта Леоніда Каденюка, яка розгорнула український прапор на орбіті нашої планети.


Стефанишин-Пайпер народилася у місті Сент-Пол, штат Міннесота, у родині українського походження. Її батько, Михайло - українець, родом зі Львівщини. Був відправлений на примусові роботи до Німеччини під час Другої світової війни, де він зустрів і покохав німкеню Адельгайд. Після закінчення війни він одружився з нею й вони обоє на пароплаві через океан емігрували до США. Оселилися у Сент-Полі, де збудували дім. В родині завжди звучала українська, німецька та англійська мови. Щонеділі родина відвідувала українську церкву.

Гайдемарі виросла в українському культурному середовищі Міннеаполіс-Сент-Пол, у шестирічному віці вступила до «Пласту» — української скаутської організації. У 1980 році закінчила середню школу у місті Сент-Пол (штат Міннесота), має ступені бакалавра наук (1984) та магістра наук (1985) у галузі машинобудування Массачусетського технологічного інституту. У червні 1985 вступила до Військово-морських сил США: пройшла вишкіл у Вишкільному центрі рятувальних і підводних операцій ВМС (Панама-Сіті, штат Флорида). Отримала звання - капітанка Військово-морських сил США.

Час від часу, родина Стефанишин-Пайпер навідувалась в Німеччину. Літаки тоді ще не долали такі великі відстані - доводилося по кілька разів пересідати, ночувати в аеропортах. Крізь вікна в залах очікування, Гайдемарі дивилася як миготять вогники аеродрому. На дитину все це справило враження, і вона мріяла що колись теж буде керувати літаками. 

- Чому не літаємо в Україну, як в Німеччину?
- Тому що зараз України немає, доню.
- Вона що, зачарована як "Дивокрай Аліси"?, - дивувалася дівчинка й ще більше мріяла туди потрапити.

Пізніше Гайдемарі зрозуміла, що Україна не "зачарована", а входить у склад Радянського Союзу, який позбавив її прав на власну культуру і самовизначення.

Heidemarie-Martha-Stefanyshyn-Piper

Гайдемарі отримала спеціалізації офіцера-водолаза та офіцера-рятувальника, служила на кораблі USS Grapple (ARS-53). Брала участь у розробці плану з підйому підводного човна перуанських ВМС BAP Pacocha (SS-48), який затонув у результаті зіткнення з японським траулером у серпні 1988 року і в роботах зі зняття з мілини танкера EXXON HOUSTON, що сів на мелі біля острова Оаху в березні 1989 року.

"Мій шлях до астронавтики почався з любові до математики, яка переросла в бажання стати інженером і навчатись в Массачусетському технологічному інституті (МТІ). Через службу у Військово-Морських силах я отримала стипендію та закінчила інститут магістром зі спеціальності машинобудування. Коли подала заявку в NASA, мені відповіли: "Спробуйте ще". Багато астронавтів надсилають заявки декілька разів, я теж писала ще й ще, і через два роки мене прийняли до корпусу американських астронавтів (NASA-16) як кандидата на політ у складі місії. У 1998-му я закінчила підготовку, після якої стала членом Відділу астронавтів NASA: спочатку в групі, яка займалася спорядженням астронавтів у день відльоту; згодом - у відділі, що займається діяльністю астронавтів у відкритому космосі", - розповіла Гайдемарі Стефанишин-Пайпер.

1 травня 1996 року Гайдемарі була зарахована кандидатом до астронавтів НАСА 16-го набору. Після закінчення курсу ОКП здобула кваліфікацію спеціаліст польоту. 1998-го закінчила підготовку та прийнята до Відділу астронавтів NASA: спочатку член групи, що займалася спорядженням астронавтів у день відльоту, а згодом у відділ, що займається діяльністю астронавтів у відкритому космосі (EVA Branch).

27 лютого 2002 року вибрана спеціалістом місії STS-115, старт якої було заплановано на весну 2003-го. Проте, після катастрофи шатлу «Колумбія» старт кілька разів переносився. Перший політ здійснила 9—21 вересня 2006. Час перебування у космосі становить 11 днів 19 годин 6 хвилин та 35 секунд.

stephanyshyn-piper-atronaut

220306-n-sh402-1069-scaled

STS-115 (корабель багаторазового використання «Атлантіс») була першою космічною місією до Міжнародної космічної станції (МКС) після загибелі корабля «Колумбія» (попередні місії STS-114 та STS-121 були орбітальними та не передбачали стикування у космосі). Попередньо старт цієї місії планувався на квітень 2003-го, та після загибелі «Колумбії» старт перенесли на 27 серпня 2006 року. Згодом, у зв'язку з торнадо «Ернесто», його знову перенесли. Старт відбувся 9 вересня 2006 року.

Основним завданням місії, за яке відповідала саме Стефанишин-Пайпер, було доставити та встановити на МКС нові сонячні батареї із заміною відповідного обладнання. Вона стала восьмою жінкою астронавтом NASA, що здійснила вихід у відкритий космос (усього таких виходів було 156 за історію NASA), загальна тривалість якого склала 12 годин 8 хвилин.

1280px-STS-115 crew

Гайдемарі розповіла про курйоз, який трапився з нею:

"Вийшовши у відкритий космос, я втратила одну із сумок з інструментами, яку забула прикріпити до інших речей. На щастя, ми мали дві такі сумки, тож мій колега поділився зі мною необхідними інструментами і ми вчасно завершили роботу із заміни батарей. Команда робота - це життєво важливо! Працювати на орбіті - це однозначно працювати в команді та взаємодіяти зі своїми колегами-товаришами".

Stefanishin-Pajper-1012

piper-solar-stations-cosmos

29 січня 2007 року відвідала Україну. Того дня перебувала у Львові, а 31 січня відвідала села Якимів та Новий Яричів (Львівська область), де народився її батько, а також живуть 16 двоюрідних братів та сестер.

Stefanishin-Pajper-4-1

image10-650x433

1 лютого відбулася зустріч із Президентом України Віктором Ющенком. 8 жовтня 2019 року Гайдемарі вдруге відвідала Україну. Цього разу вона виступила з лекціями у навчальних закладах Харкова, Києва, Житомира та Львова. Була організована зустріч із студентами НАУ.

"Не полишайте мріяти, бо саме це мотивує досягати того, чого насправді бажаєте. Вже сьогодні ви повинні визначитись що плануєте робити, яка ваша ціль через 10, 20, 30 років", - Гайдемарі Стефанишин-Пайпер.

15 листопада 2008 року був здійснений успішний запуск американського шатла «Індевор» у рамках місії STS-126. Планована тривалість польоту — 14 діб. У складі екіпажу «Індевор» — семеро космонавтів, зокрема і Стефанишин-Пайпер. Головною метою місії була підготовка Міжнародної космічної станції до постійної роботи на її борту екіпажу із шести осіб (а не трьох, як планувалося раніше). В програму польоту входило проведення на зовнішній поверхні станції робіт з обслуговування і дооснащення, в яких активну роль брала астронавтка. 30 листопада шаттл «Індевор» зробив посадку на авіабазі «Едвардс» у штаті Каліфорнія.

800px-Heidemarie Stefanyshyn-Piper in white space suit

Гайдемарі Стефанишин-Пайпер удостоєна численних нагород:

  • Орден княгині Ольги III ст. (Україна, 1 лютого 2007 р.) — за мужність і відвагу, виявлені в освоєнні космічного простору, зміцнення дружби між українським та американським народами.
  • Медалі:
    • Navy Commendation Medal («За заслуги», двократно),
    • медаллю Navy Achievement Medal («За досягнення», двократно),
    • Meritorious Service Medal («За визначну службу»).
    • Лауреат Всеукраїнської премії «Жінка ІІІ тисячоліття» в номінації «Знакова постать» (2007).

307432925 2329491550561893 1773595171387991911 n

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber