Середа
08 квіт., 2020

Народні знаки та символи


narodni-symvoly

Народні знаки і символи - сакральний код, закарбований в предметах побуту та культури, в орнаментах, народному одязі та мистецтві, мегалітичних і культурно-історичних пам'ятках. Сварги і свасті, ромби, громовики і перуниці, алатирі, руни, сонячні колеса, згарди та інші - усі вони свідчать про тисячолітню спадщину українського народу. Ці знаки - свідки епох. Зародились вони ще тоді, коли людська рука викарбувала перші петрогліфи на скелі, коли людина вперше осідлала коня і спекла хліб. Символіка як зародок цивілізацій, може розповісти багато чого цікавого і таємного та розкрити численні загадки древніх. 


Тризуб: закодоване повідомлення предків

Рейтинг 3.4 з 5. Голосів: 19

tryzub-symvol

Що ми знаємо про Тризуб - державний герб України? Більшість з нас обмежується тим, що це золотий тризуб на синьому фоні. Ще дехто ще навчився читати в ньому приховане слово “воля”. Але насправді все не так просто.

 

Арійський сонячний хрест в культурній спадщині гуцулів

Рейтинг 3.8 з 5. Голосів: 9

guculskyi-sonyachnyi-hrest

Арійський сонячний хрест – один із найдавніших символів, знак Сонця і вогню. Існує у вигляді рівностороннього хреста, часто вписаного в коло, в центрі якого включено свастику захисної або атакуючої дії. Вона символізує оберт Сонця та рух космічної енергії у просторі. Разом із "громовим колесом" або як його ще називають "колесом Перуна" чи "квітка життя", арійський рівносторонній хрест набув культового значення серед горян та став родовим оберегом для усієї Карпатської зони.

 

Бережа - символ Берегині Роду

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 7

beregynya-symvol

Бережа або Берегиня - один з найдавніших і найшанованіших символів у наших Предків, його генетичне коріння сягає глибини століть. Це символ життя і родючості, символ Матері-Природи, матері усього сущого, яка дає життя і оберігає (береже) наше родинне вогнище. Виряджаючи чоловіків та синів у нелегкі походи, матері, дружини й кохані дарували їм на пам’ять ці непересічні амулети — рушники з оберегами, аби живими верталися до рідної домівки.

 

Про український прапор: жовто-блакитний чи синьо-жовтий?

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4

ukrainskyi-prapor-zhovto-blakytnyi

"Свiтом правлять не слова та закони, а знаки та символи" (Конфуцiй). Дана стаття опублікована виключно тільки для ознайомлення та ні до чого не закликає і не передбачає на меті зміну державного прапора України чи щось у цьому роді. Викладена лише альтернативна точка зору з посиланням на історичні джерела та дослідження кольорів, які застосовуються у державному прапорі. Також, редакція не несе будь-якої відповідальності за цю саттю і може не погоджуватись з її автором. 

 

Архетипи троїстості в українській культурі

Рейтинг 4.4 з 5. Голосів: 8

archetypy-troistosti-vukr-culturi

Троїстість – те, що ніколи не зникало й увесь час живило дивовижно красиву українську традиційну культуру. Феномен Троїстості є найсуттєвішим, визначальним, споконвічно об’єднуючим українців. Про це свідчать багаточисленні символи триєдності в знаннях, звичаях, обрядах, мові, мистецтві Предків.

 

Восьмикутна зірка як символ Різдва

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3
Восьмикутна зірка алатир

Здавна, саме восьмикутна зірка, звана нашими пращурами - Алатир (від др.іран. al-atar - "біл-горюч"), а не шестикутна зірка Давіда, була головним символом різдвяно-колядницьких містерій в Україні. Зірка-Алатир являє собою український колорік у вигляді восьми головних циклів: Коляда, Масляна, Великдень, Трійця, Купала, Спасівка, Рожаниці, Діди. Він же, восьмикутник, є характерним і для української народної орнаментики.

 

Як і чому Тризуб став гербом України?

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

Історія тризуба - герба України

Під час дискусії, який із наших історичних символів гідний стати головним знаком новітньої української державності, «претендентами» передусім були три: галицький золотий лев, що спинається на скелю; київський архистратиг Михаїл, який на зламі XIX-XX століть став сприйматися, як герб Наддніпрянської України; козак із мушкетом із часів Гетьманщини, який уже у XVIII столітті трактували як «національний герб».

 

Громовик або шестипелюсткова розетка на стелях галицьких домівок

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Громовик - Перуниця, шестипелюсткова розетка, квітка життя

Шестипелюсткова розетка – квітковидний символ, утворений сімома кругами, що налягають один на одного. Складніша версія – 7 та 19 переплетених між собою розеток (остання у культурі Нью-ейдж отримала назву «Квітка життя»). Розетка – стародавній символ, який використовувався різними культурами та релігіями протягом тисячоліть. В Карпатах її здавна називають - Громовицею (також Громовик, Громівник, Перуниця, Колесо Юпітера).

 

Сварга - вкрадений символ

Рейтинг 3.4 з 5. Голосів: 28

svarga-symvol-daniy

Сварга - прадавній український символ. Хто бував у Софії Київській не міг не звернути увагу на фриз вівтаря прямо під ногами Оранти, оздоблений дев'ятнадцятьма мозаїчними хрестами різної форми. Найбільший інтерес серед них викликають вісім класичних свастик чи по-церковному «гамадіонів».

 

Гуцульські зґарди - солярні символи Карпат

Рейтинг 4.2 з 5. Голосів: 5

zgardy-guculski

Зґарди є одними з найдавніших нагрудних гуцульських прикрас. У текто­нічному відношенні — це складна композиційна система, яка об’єднує один або кілька ритмічно-пластичних рядів різнотипних солярних знаків, нанизаних на “ретізки”, ремінець тощо, розміщених між собою на віддалі “переліжок” і з’єднаних “чепрагами” . Композиційним центром часто виступає більший за розмірами рівносторонній хрест, що об’єднує всі інші, іноді щораз менші хрестики.

 

Свастика в культурі слов'ян

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 12
odezhda slavjan3

У фольклорі України збереглася пам'ять про найдревніших Богів астрального культу. Одним з них був Сварог - верховний слов'янський Бог неба, Сонця і Вогню, Творець світу. Рухоме Сонце на русі зображалося свастикою, а без однієї гілки було знаком вогню - триквестера. "Універсальний закон руху Всесвіту" - нескінченний циклічний колобіг Сонця, Космосу, Життя - символізувала свастика у різних варіантах. Це один з найдавніших символів нашої культури, який називали сваргою або свастям. Він передає уявлення про сонце, яке переходить по небу протягом дня, з'являючись (народжуючись) ранком і виходячи (помираючи) ввечері, щоб завтра знову відродитись…

 

Нотатки щодо давньої свастики на теренах України

Рейтинг 4.2 з 5. Голосів: 5

Свастика на трипільській посудині з Усатівського могильника

Історія нашого дослідження почалася з детективного сюжету. Співавтор цієї статті, розбираючи науковий архів Віктора Петровича Петрова (1894-1969), що зберігався його дружиною Софією Федорівною Зеровою, виявив вирізку статей з журналу "GermanenErbe" ("Германська спадщина") за вересень-жовтень 1942 р. Увагу серед них привернув допис П. Грімма "Нордичні знахідки молодшого кам'яного віку з України".

 

Свастика - символ Сварога, Бога Небесного Світла

Рейтинг 3.9 з 5. Голосів: 8

svastyka-symvol-svaroga

Свастика і її позитивне значення: в культурі, історії, традиції, міфології українців. Символ Небесного і Творчого Світла, символ Вогню, символ давньослов'янського бога Сварога. Значення та історія символіки - екскурс в минуле. 

 

Громовик - символ Перуна, культовий оберіг слов'ян

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3

gromove-koleso

Громовик (громівник, перуниця, громове колесо) - широко зустрічається в побуті та інтер'єрі слов'ян. Особливо часто його можна помітити в Карпатах, на сволоках хатів та старих скринях, на ручних хрестах і підсвічниках, на гуцульських рушницях і ременях, на музичних інструментах, різьблених скриньках і дерев'яному посуді тощо.

 

Тризуб в центрі Афін

Рейтинг 4.2 з 5. Голосів: 5
Тризуб на стінах грецького храму

Мова піде про візерунок на стіні старовинного візантійського храму ХІ ст. в Афінах – Троїцької церкви (грец. Αγία Τριάδα), відомої в столиці Греції ще як «Сотіра Лікодиму» (грец. Σώτειρα Λυκοδήμου).

 


Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
завантаження...

загрузка...

♦ НАШ YOUTUBE-КАНАЛ♦ МИ В FACEBOOK

♦ Про сайт


«Спадщина Предків» - інформаційно-аналітичний сайт-агрегатор, присвячений альтернативній історії, культурології і етнографії. Публікуємо матеріали у форматі просвітницьких, науково-дослідницьких та науково-популярних статей. Редакція не несе відповідальності за достовірність матеріалів, а також їх використання. 

Допомога проекту:

Підтримати сайт "Спадщина Предків"

heritage@spadok.org.ua

twitter instagram pinterest skype tumblr