Субота
15 черв., 2024
     

Ukrainian English

Сварга - вкрадений символ

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 43

Сварга

Сварга-Свастика на стінах храму Софії Київської

Собор Святої Софії Премудрості Божої в місті Києві є найдавнішим християнським храмом, що зберігся на східнослов’янських землях. Його було збудовано в ХІ столітті, 1000 років тому. Допитливим гостям екскурсоводи пояснюють, що знак «гамадіон» складається з чотирьох грецьких літер «г» (гамма). Як третя літера алфавіту гамма має й відповідне числове значення — три. Отже, свастика на фризі символізує 12 святих апостолів. Таке пояснення церкви.  

Оранта на стінах собору Софія КиївськаОранта на стінах храму Софії Київської 

Свастика на стінах собору в Софії КиївськоїСварги на стінах собору Софія Київська
Свастика - графіті Софійського собору у КиєвіСолярні знаки, свастика на центральній частині апсиди Софії Київської

Однак, перед нами символ, який споконвіку в Україні називають сварга. В Європі його також знають як свастя, чи щастя. Мабуть для того, щоб українці не були щасливими, це «страшне» слово вже понад сто років вилучено з усіх словників української мови, включно з сучасними. Тим паче, що на давньоіндійській мові — санскриті, сварга означає «рай». Тому в повоєнний час народні вишиванки, писанки, рушники з цим «нацистським» символом просто знищувалися. Так що ж цей символ означає насправді?

Свастики на дверях Софії Київської

Свастика на фасаді храму Софія Київська

 

Свастика на одязі Володимира ВеликогоСвастики на костюмі князя Володимира. Художня реконструкція.

Походження символу Сварга

За слов'янською міфологією Сварог бог вогню, прабог усіх богів, владика світу. Його знамено — хрест-сварга, тобто сонячний диск, від якого відходять в чотири сторони світу рівнобічні промені. Сонечко, як ми знаємо, завжди обертається. Тому на санскриті «су» означає сонячного птаха, а «астика» — видимий рух Сонця навколо Землі.

Сварга лока

Сварга-лока - один з семи небесних світів (лок) в міфології індуїзму, небо, небесний світ, у який потрапляють душі праведників.

Правостороння і лівостороння свастика

В давнину вважали, що при обертанні сонця його промені відхиляються вправо чи вліво. При цьому фіксуються два сонцестояння — літнє та зимове, а також дві свастики правостороння, що обертається за ходом годинникової стрілки до дня Івана Купала (дня літнього сонцестояння), і лівостороння, що після цього обертається в протилежному напрямку до найкоротшого дня року.

  • Правостороння свастика символізує перемогу світлих сил над темними, прогресивний рух, творчість;
  • Лівостороння, навпаки, темних над світлими, деструктивний рух, деградація;

Права і ліва свастика

 

Правостороння і лівостороння свастикаЛівостороння і правостороння сварги на давній слов'янській вишивці

Крім того сварга-свастика також буває прямокутною та овальною. Класична сварга-свастика є головним символом буддизму та була дуже популярною в різних культурах світу, наприклад Індії, Китаї, Японії і навіть Ізраїлі:

Свастика в буддизміСвастика в індійській культуріСвастика в ІндіїHystory-of-Swastika result
Свастика в Індії і Тибеті

mosaic-swastika-israelСвастика в ІзраїіліСвастика в Ізраїлі

Проте в Європі, насамперед Північній, завжди була популярною овальна сварга-свастика. Так, у німецьких музеях можна побачити сотні археологічних предметів із зображенням овальної сваргисвастики і лише одиниці — з прямокутною. Вказана різниця пояснюється кліматом. На Півдні сонце палюче і нещадне (тому сваргисвастики — прямокутні), а на Півночі лагідне (тому сварги-свастики овальні).

Сварга на вишивках слов'ян

Загальновідомо, що Північне Причорномор'я (Південь сучасної України) протягом тисячоліть було своєрідним "прохідним двором" між Європою і Азією, яким в обидва боки пройшли тисячі племен і народів. Тому ніде в світі немає такого різноманіття сварг-свастик як прямокутних, так і овальних. При цьому спостерігається чітка тенденція. На Півдні археологи традиційно знаходять предмети з зображенням переважно прямокутних сваргсвастик, а на Півночі овальних. Саме тому в Софії Київській невідомі майстри на побажання щастя виклали мозаїку як з прямокутних, так і овальних сваргсвастик.

Найбільше на нашій землі любили цей символ трипільці


Свастика в Трипільській культуріВони протягом двох тисяч років поспіль прикрашали свій ритуальний посуд найрізноманітнішими композиціями. Окремі з них наочно демонструють суть фізичного явища, наприклад, смерчу, технічного рішення — дворядного підшипника або ж принцип зчеплення шестерень, що обертаються в протилежні сторони. Отже, що жага творчості і потяг до прекрасного були властиві нашим далеким пращурам так само, як і сучасним людям. Найпопулярнішими в них були чотири, шести і восьмипроменеві сварги.

Ось як вишукано виглядає трипільський горщик з колекції Олександра Поліщука. Його вік 5,5 тисяч років. Художня досконалість і елегантність трипільської мальованої кераміки полонили Михайла Грушевського, який ще більше століття тому написав:

«При тім сей спіральний орнамент визначається дуже значним артистизмом, правильністю, різнорідністю й смілістю комбінацій... Так що сі вироби серед бідної обстановки неоліту і прийнятих звичайно поглядів про некультурність і примітивність тодішнього чоловіка вдаряють незвичайно — як щось неможливо високе».

З тих далеких часів символ сварги-свастики як щось дуже важливе передавався від однієї археологічної культури до іншої, аж поки не дійшов до нашого часу. В XIX столітті на Україні ним прикрашали все: весільні короваї, гуцульські скрині, вишиванки і, звичайно, писанки. На останніх ми бачимо традиційний індоєвропейський сюжет: зміїночі ввечері ковтають сонцедень, щоб наступного ранку випустити його на волю.

Свастика на писанці

У Німеччині принижена й розчарована поразкою у Першій світовій війні частина демобілізованих вояків шукала розради в екстремізмі й об'єднувалася в напіввійськові формування. Найвідоміше з них бригада Ерхардта, яка 1919 року, вчинивши криваве побоїще, звільнила Мюнхен від комуністів. Члени бригади носили сталеві шоломи із зображенням прямокутної класичної свастики. Ці події були спровоковані Жовтневою революцією 1917 року в Росії і наступною активізацією комуністичного руху в Німеччині. Адольф Гітлер заявляв про це неодноразово і гарячково підшукував символіку, яка б впливала на маси значно ефективніше за червоні знамена та масонські п'ятикутні зірки. Потрібно визнати, що це йому вдалося. Ось як, за словами біографа Гітлера Конрада Хайдена, 1921 року пройшла презентація нової символіки:

«Новий червоний прапор... з чорною свастикою в білому колі було розгорнуто вперше. Ефект був настільки вражаючим, що навіть сам Гітлер був приємно здивований... Загадковий знак випромінював невідому силу».

Ключовими тут є слова «загадковий знак». Майбутній фюрер категорично не сприйняв іншомовного слова «свастика» і надав новому символу німецьку назву Há-ken-kreuz, що дослівно означає «хрест з гаками». Таким чином, як більшовики, так і нацисти обрали для своєї символіки нові, не притаманні культурі своїх народів, символи. Це надало змогу вкласти в них однаково примітивну і стару як людство ідею тотальну експансію за володарювання світом будьякою ціною. Однією з численних жертв такого маніпулювання став український народ. Не всі знають, що за роки між Першою та Другою світовими війнами в Україні загинув кожний другий чоловік і кожна четверта жінка. Якщо ж додати до цього аналогічні втрати у Другій світовій, то стає моторошно.

Очевидно, що табу, накладене радянськими ідеологами на найбільш життєстверджуючий в нашій історії символ не є випадковим. Найгостріше це відчувають діти і підлітки. Тому вони регулярно приходять до Музею українського народного декоративного мистецтва в Києві та сотень інших подібних осередків культури й освіти по всій Україні й відтворюють наші прадавні символи, включно зі сваргою - на писанках, вишивках, кераміці, дереві тощо. Ці маленькі громадяни нашої країни вже знають, що сварга — це не фашистська свастика, а символ Сонця та звичайного щастя жити на рідній землі...

За матеріалами Валентина Мойсеєнко
- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber