Вівторок
19 бер., 2024
     

Ukrainian English

Дерево Життя – сакральний символ українського народу

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 7

Символ Дерево життя

Дерево Життя (Світове Дерево, Дереводу Роду, Рай-Дерево) – один з найдавніших українських символів, основа світогляду наших пращурів, для яких воно уособлювало порядок, що протистоїть хаосу, виникнення усього живого. Це райське дерево, місток між світами. За легендою, над Деревом життя кружляв Божий дух, від якого народилася богиня Лада, а потім виникли Небо та Земля. Візуалізація цього символу зустрічається на трипільському посуді, килимах, у ранньому іконописі, в орнаментах українських вишивки та писанок.

derevo-rodu-davni-rushnyky

Дерево життя – це один з варіантів образу світового дерева. Дерево життя актуалізує міфологічні уявлення про життя у всій повноті його сенсів. Основна властивість життя – в здатності відтворювати саме себе в часі в дискретному вигляді, коли певним тимчасовим відрізкам відповідає серія, послідовність поколінь. При цьому кожне окреме життя проходить чотири стадії: народження, зростання, деградацію, смерть.

ukrainska-vyshyvka-derevo-rodu-obereg

Символ Дерева життя, Вічного дерева виконував функцію поділу світу на протилежності. Усвідомлення існування цього беззаперечного факту є актуальним і для сучасного українського суспільства. Для того, щоб не відбувалася підміна тих цінностей, які характерні для української традиційної культури, ми прагнемовідновитивеличний символ мудрості та гармонії.

ukrainskyi-rushnyk-z-derevom-rodu

За традицією народного мистецтва Дерево життя втілюєтьсяу вигляді явора, верби, дуба, берези, яблуні чи груші. Обов’язковим, хоч часто й умовним, є збереження його поділу на три частини: нижню – минуле, потойбіччя, скарби, що заховані у землі, істоти, які викликають страх; середню – сьогодення, світ людей; верхню – світ богів. Дерево життя – це образродючості, жіночого начала, оберегу роду, у який закладалася й міфологія чисел. Дерево життя, наприклад, у вишиванках чи килимах позначало сторони світу, поділ тижня на 7 днів.

derevo-rodu-na-vyshyvanci

Дерево Життя є універсальним та всепронизуючим символом серед багатьох різноманітних архетипів світогляду предків. Він живе у свідомості багатьох народів світу впродовжбагатьох віків. Його образ зустрічається в Європі та на Близькому Сході ще від доби бронзи й побутує донині в середовищі традиційних культур Европи, Північної Америки, Африки, Австралії, Індії. В усіх культурах з деревом пов’язуються космогонічні уявлення. Оскільки міфопоетична уява та її вербально-образна екстеріоризація у міфо-ритуальному комплексі – невіддільні й одно-часові, то можна сказати, що розуміння світобудови оформилося образом дерева.

ukrainske-derevo-zhyttia-vyshyvani-rushnyky

Десятки свідчень є тому, що і в українській культурі символ дерева функціонував як космогонічний образ. Зокрема, зафіксовано колядки, у котрих дерево виступає як першопристанище деміургів. Колядки цього типу є одними з найдавніших вербальних пам’яток про світове дерево у східних слов’ян. Одну з них згадує у дослідженні «Замітки про слов’янські релігійні та й етичні легенди» Михайло Драгоманов:

Коли не було начало світа,
Тогді не було неба ні землі,
Ано-лем було синеє море,
А серед моря зелений явор,
На явороньку три голубоньки,
Три голубоньки радоньку радять,
Радоньку радять, як світ сновати.
То пустимося ми на дно моря,
То достанемо дрібного піску.
Дрібний пісочок посіємо ми
То стане чорна землиця.
То достанемо ми золотий камень,
Золотий камень посіємо ми,
То стане ся нам яснеє небонько,
Яснеє небонько, світлеє соненько,
Світле соненько, ясний місячик,
Ясен місячик, ясна зірниця,
Ясна зірниця, дрібні зьвіздоньки

rushnyk-derevo-rodu

Ця ідея (Світового Дерева) так заволоділа святочною психікою українського народу, що вважається народом за перший світо-творчий початок. Іншими словами можна сказати, що Дерево взяло на себе основне космогонічне навантаження Творення Світу. Отже, Дерево відшукало стежину до серця народів не тільки в традиційно-побутових ритуалах, але й у космогонічних уявленнях, містиці та світових релігіях, де Дерево Життя відображає широкий аспект реалій людського буття – від структури самого Всесвіту, родової спільноти (Дерево Роду) до суті Людини як (біо)поля битви добра та зла (дерево добра і зла). До того ж, Дерево несе функцію зв’язку усіх світів, неба та землі, людей та богів, матерії й духу, є своєрідною віссю Всесвіту. Давні філософські традиції різних часів та народів вбачали у цьому символі втілення найвищої Мудрості, вище якої нема нічого, розглядали його як судину великого космічного тіла, по яких тече сила та міць безкінечного космічного простору.

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber