Субота
27 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Громовик — символ Перуна, культовий оберіг слов'ян

Рейтинг 4.2 з 5. Голосів: 11

gromovyk-gromove-koleso-perunycia-symvol

Громовик або Громове колесо - давній шестипелюстковий символ, вписаний в колесо, народний оберіг слов'ян, символ Перуна - бога грому і блискавки, граду, небесного вогню і дощу. Також деколи являє собою і семи- або восьмипелюсткову розетку. Є одним із різновидів індоєвопейських солярних знаків та зберігся до наших днів завдяки археологічним та етнографічним знахідкам. В римлян та кельтів мав назву - Колесо Юпітера. Символізує небесні стихії: Небо, Сонце, Вогонь, Грім, Блискавку, Дощ. Також є припущення, що цей знак міг позначати кульову блискавку. 

gromovyk-symbol

Досі на багатьох дерев'янних старовинних церквах, а також могилах зустрічається цей символ, що свідчить про неабияку його культовість:

Знак Перуна на цвинтарі
громовик на дерев'яній церкві
Громовиця на дерев'яному хресті
Знак перуна на могилах
Громовик на карпатській могилі

На початку XX століття символ активно застосовуватися різними new age формаціями, в езотеричних колах його називали - "Квітка Життя". Вони вважали, що цей символ лежить в основі сакральної геометрії:

kvitka-peruna

Громовик - надзвичайно древній символ і був відомий ще персам і шумерам:

Громовик в шумерській культуріГромовик на шумерській усипальниці

Громовик в НімеччиніСередньовічна посудина для пиття або їжі з декорованими ручками у вигляді шестипелюсткової зірки, Німеччина.

Громовик на надгробкуГромовик в СловаччиніГромовий символ у Словаччині: 1 - на надгробку; 2 - на сволоці хати; Старожили пояснюють, що священний знак зображали на стінах будинку, щоб охороняв від блискавки.

Дерев'яна різьба Трансільванії, ВалахіїГромовик в Румунії
Громовик на гуцульській скриніГромовик в дерев'яній різьбі, Румунія

Громовик в НорвегіїГромовик на пряслицях, Норвегія

Гуцули, бойки та лемки називають його просто - "ружа", тобто роза, розетка. До наших днів цей символ застосовується в народних орнаментах різблярами. Народне мистецтво вкотре демонструє неймовірну глибину пам'яті:

Символи гуцулів
Гуцульська скриня громовик
Знак Перуна громовиця
Перстень зі знаком Перуна
Untitl45345345ed-3
image8

Колесо із шістьма списами зображене на Ромашківському календарі IV ст. н.е. - ним позначено день слов'янського бога Перуна наприкінці липня. Особливі моління Богy-Громовержцю в липневі дні, коли дуже часті гpози і гpозові зливи, пов'язані з тим, що до цього часу ypожай хлібів вже дозрівав і сильні зливи могли збити зеpна з колосків перед жнивами. Сьогодні цей день називають - Ільїн день (20 липня). 

День Перуна 20 червня

 

Збереглося чимало прикмет, пов'язаних з Іллею-Громовержцем:

  • До Іллі і громи не страшні
  • Грім гримить, то Ілля по небесному мосту в огненній колісниці їде
  • До Іллі хмари ходять за вітром, а після Іллі—проти вітру
  • На Іллі новий хліб на столі

Перун у слов'ян був верховним божеством, богом правосуддя, вісником законів. Його боялися і шанували. Особливо землероби, яким він посилав благодатні дощі на поля і посіви та гарантував врожайний рік. Так почали карбувати символ Перуна у вигляді "громового колеса" як оберіг на всіх предметах, які мали відношення до людей. У гуцулів абсолютно всі предмети, від чересів до баклаг мають ці символи:

Ілля Громовержець

Таким чином, громовик - дуже давній і потужний язичницький символ, який зустрічається  майже у всіх культурах і народів світу. Він нейтралізує усе лихе і негативне та допомагає сконцентрувати життєву енергію. Саме так можна охарактеризувати громовик - "ружу", "квіту життя", "колесо Перуна", "перуницю". 

Хай щастить!

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber