Четвер
02 лип., 2020
завантаження...

Лемківщина


Lemko138

Лемківщина - край гордих лемків, нащадків білих хорватів і родичів лужицьких сербів (лужичан). Лемки разом з бойками і гуцулами творять світ карпатських цінностей і старожитностей, етнічний калейдоскоп культур. Лемковина розташована по обох схилах Бескидів і завжди славилась чесністю та працьовитістю людей, котрі там живуть. Серед лемків виросло чимало талановитих і обдарованих українців. Творчий і мудрий народ лемки, на жаль, пережив не легкі часи в минулому та був розділений сусідніми країнами - Словаччиною і Польщею. У цьому розділі ми будемо знайомити вас із спадщиною лемківської культури, традицій та мистецтва.


Лемки: історична доля та версії походження

Рейтинг 3.2 з 5. Голосів: 52

lemky-subetnos

Лемки (також лемаки, руснаки, русини) - український субетнос, східнослов'янське населення Лемківщини (історико-культурна область на кордоні України, Польщі та Словаччини). В Польщі лемки умовно діляться на дві групи: перші відносять себе до частини українського народу, що говорить на лемківському діалекті української мови, другі вважають себе окремою нацією (або частиною русинського народу), а свій ідіом - самостійною лемківською мовою. У Словаччині, як і в Польщі, серед лемків проявляється дуалізм самоідентифікації, зокрема, під час переписів населення частина лемків віднесла себе до українців, частина - до русинів, відповідно з рідною українською або русинською мовами.

Детальніше...

28353
 

Лемківське весілля

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

lemkivske-vesillya

Зазвичай на Лемківщині одружувались у ранньому віці: парубки у 17-18, а дівчата—у 15-17 років. Право молоді на вільний вибір шлюбного партнера було до певної міри обмеженим. Вирішальну роль у підборі подружньої пари відігравали батьки, які передусім зважали на належне забезпечення матеріальних основ новостворюваної сім’ї.

Детальніше...

7239
 

Карпатська молитва старої лемкині

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3
Карпатські молитви

Ці молитви просякнуті духовністю і допоможуть вам у скрутних митях життя. Записано у Катерини Русин, село Вигода, Івано-Франківська область. 

Детальніше...

6386
 

Різьбярство та каменярство на Лемківщині

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2
rizbyarstvo-lemkivshchyna

Важливою підставою життя лемків був деревний промисл. Деякі села, положені серед старих, густих борів, напр. Чорна Вода біля Щавниці, Дальова біля Яслиськ, Мощанець, Суровиця, Дарів, Поляни, Полави, Завої в Романівщині, Команча, займаються й досы стинанням, чищенням, доставою дерева (ялиць, смерік, сосен, буків) до тартаків, залізниці та міст, і це приносить їм великі прибутки.

Детальніше...

5796
 

Які комірці з бісеру носили лемківські жінки?

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 4

lemky-biser

Через доступність та кольорову різноманітність, бісер особливо припав до душі українським красуням. Лемкині навчилися створювати із бісеру спражні шедеври українського народного кутюру. 

Детальніше...

1417
 

Лемки: 5 запитань

Рейтинг 2.7 з 5. Голосів: 3

5-zapytan-do-lemka

Лемки, як і взагалі українці у Польщі, — це не діаспора. І в прямому, і в переносному значенні слова. По-перше, вони — вихідці не з чужих, а з етнічних українських земель, які не з їхньої волі опинилися за межами України. По-друге, навіть за чаркою не вчать нас жити і не докоряють клубком нерозв’язаних проблем. Більше розуміють українські проблеми, здатні співчувати, хоча у самих не менше підстав для нашого співчуття. Чого варта лише операція «Вісла», внаслідок якої всі українці були вигнані з рідних домівок. Тепер лемків найбільше не в горах, а на заході Польщі, у Любуському воєводстві. Там ми й хотіли почути відповіді на п’ять сакраментальних запитань.

Детальніше...

9848
 

Походження етноніма лемко

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

etnonim-lemko

Про походжыня етноніма "лемко" появилося пару концепцій. П. Шафарик виводив єй од сарматского племени «Лімігантес», яке мало жыти во східній Панонії в І століті. Натоміст І. Вагилевич вважав, што етнонім тот може быти пов’язаний зо словом «Лемза» (вітрогон) або «Лемзіти» (лазити). Останньо антропонімічну концепцію походжыня слова «Лемко » створив в половині 90-тых років М. Худаш (смотр: М. Худаш, Походження етноніма лемки , «Народознавчі Зошити», Львів 1995, з. 5, с. 279–290).

Детальніше...

6850
 

Звичаєве право на Лемківщині

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

zvychaeve-pravo-lemkovyna

Лемківщина (як Північна, так і Південна) на ранній ста­дії свого існування була частиною Галицько-Волинського князівства, однак після остаточного її загарбання Поль­щею та Угорщиною пройшла дуже тернистий шлях дов­гої боротьби. Завойовники ставили собі за мету впровадити свій суспільно-правовий порядок та внести відповідні зміни в характер суспільного життя. Одним з основних завдань, які стояли перед ними, було змінити правові відносини населення захоплених територій. Оскільки Київська Русь мала чітке законодавство — «Правду Руську», то їм нічого не зоставалось, як органі­зовувати інші — німецьке і так зване волоське права, і на ці права переводити захоплені села.

Детальніше...

6122
 

Собітки на Лемківщині

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

sobitky

Головним атрибутом купальського святкування на Лемківщині було палення у святкову ніч традиційного вогнища, званого "Собітка". Назва ця, мабуть, походить від назви гори в Німеччині - Собот, - де в давнину палилися традиційні вогнища у честь Перуна. Лемківські собітки теж присвячувалися Перунові - богові вогню, блискавки і грому, про що свідчать численні знаки-громовиці – на хатах, на знаряддях праці, на зброї. Не виключена можливість, що давнє лемківське село Перунка отримало назву саме від Перуна, ідол якого міг стояти на місці пізнішого християнського храму.

Детальніше...

4761
 


загрузка...

Опитування

Якого Ви віросповідання?
 

загрузка...