Вівторок
19 бер., 2024
     

Ukrainian English

Про нас


obkladynka-z-sonyashnykamy

SPADOK.ORG.UA — це інформаційно-аналітичний, науково-пізнавальний, культурно-просвітницький портал, присвячений вивченню, збереженню та популяризації матеріальної і духовної спадщини України. Проєкт засновано у 2011 році ентузіастами-дослідниками. Основні теми: праісторія, краєзнавство, фольклористика, українознавство, етнографія, антропологія, культурологія, генеалогія та ін.

Історія та ідея заснування порталу

Хто не знає свого минулого,
Той не вартий майбутнього,
Хто не відає про славу своїх предків,
Той сам не вартий пошани.

(М.Т. Рильський)
Усі ми сліпо йдемо назустріч власному лиху,
нехтуючи споконвічним,

забувши, що воно і є загальною скарбницею,
що ця скарбниця і є верховним правителем,
цей правитель і є Небо...

(Лао Цзи)
Пасма золотого не губіть за собою...
Щоб не згубити сліду матері вашої, і діда, і прадіда...
Згадайте предків своїх,
Щоб історія перед вами не згасла,

І золотої нитки не згубіть...

(Ольга Кобилянська)
Хто володіє сучасним, той володіє минулим,
а хто володіє минулим — володіє майбутнім.

(Джордж Оруелл)
Неможливо з'єднати точки, коли ти дивишся в майбутнє -
їх можна з'єднати, лише оглядаючись на минуле.

(Стів Джобс)

Прив'язання до мови, віри, звичаїв, до ідеалів предків,

їх моральних, релігійних, політичних, економічних і соціальних догм,
вистражданих і викутих в огні змагань
і переказаних прадідами внукам, - це прив’язання є фундаментом нації.

(Дмитро Донцов)

Духовні витоки України - КрижанівськийІсторія - надважлива наука. Для людини, для світу, для нас українців... І це не тільки своєрідна "подорож у минуле", а система цінностей, котра допомагає усвідомити минуле та майбутнє, згадати себе, свій рід, зрозуміти призначення та покликання, усвідомити сенс буття та роль у житті.Ми все більше і частіше приходимо до висновку, що історію треба розглядати на найвишому щаблі. Адже, історія, і зокрема культурологія, розкривають перед нами архаїчну картину світу, спадщину минулого та дають дорогоцінний досвід поколінь. Чимало проблем сучасності, як виявилося, корінням впираються в глибоку сиву давнину... Як говорить народна мудрість: "Усе нове - це добре забуте старе".

Історія наочно демонструє ті чи інші зв'язки між народами, розкриває дані ДНК-генеалогії та Антропології. Стародавня географія, лінгвістика, археологія - у хронологічному порядку показують нам події, котрі відбувалися в економічному, політичному, військовому та релігійному житті сотні, тисячі років тому. Усе це дає можливість зробити відповідні уроки та висновки.

Завдання історії - вчити людство мудрості, зберігати споконвічні традиції, на яких тримається світ і які скріплюють народи. Зберігати, насамперед, свою унікальність - Мову, Мистецтво, Фольклор, які зародились ще у дохристиянські часи... Вони-то і є нашим Оберегом, який захищає Націю.

Сьогодні, реальний горизонт історії надзвичайно розширився. Час неначе пришвидшився й хвилює людство усе новими і новими відкриттями та подіями. Наука й високі IT-технології тісно сплелился між собою та стали потужним інструментом у вивченні минувшини.

На жаль, кожен, хто приходить до історії, змушений складати пазли з тисячі прочитаних сторінок, книг, гіпотез, фактів... Відділяти правду від брехні. А це буває так складно.. і навіть небезпечно. Ґете у своєму творі "Фауст" писав: "Хто шукає, змушений блукати". Тільки так приходить Мудрість.

Порталу SPADOK.ORG.UA вже 10 років, за цей час ми підготували понад тисячу статей і досліджень, відвідали близько сотні природних, культурних, історичних місць нашої Батьківщини, записали безліч спостережень і дослідили десятки пам'яток.

Портал був створений на засадах любові до рідної землі, до її багатовікової Спадщини. Ми вирішили розшифрувати і структурувати накопичені матеріали - спочатку просто для себе, а згодом поділитися з сучасниками та передати наступним поколінням, формуючи таким чином своєрідний безперервний інтернет-літопис - СПАДОК ПОКОЛІНЬ.

Днем народженням сайту SPADOK.ORG.UA є 2 листопада 2011 року. У цей осінній день було вирішено створити сторінку у соцмережах, присвячену українським віруванням та історії. Основним завдання було відкрити для себе та інших ентузіастів - традиційний світогляд українців, зібрати усе цікаве та маловідоме, так би мовити зібрати спадок пращурів.

У 2013 році був розроблений веб-сайт. Створюючи і наповнюючи його, ми хотіли створити щось своє - цікаве і унікальне, віддаючи шану не моді, а страровині й традиціям, зберігаючи глибинну концепцію. Не перетворюючись на сотні, зліплених під одну "копірку", сайтів. Будуючи ресурс, певним орієнтиром для нас були такі іноземні ресурси як: Ancient Origins, Heritage Daily, Minerva Magazine, Archaelogy. Ми хотіли створити цифровий портал-статейник, сайт-архів, базу знань з різноманітними матеріалами, колекціями, підбірками, книгами, світлинами, з безліччю розділів, категорій, субкатегорій, сторінок, які можна переглянути у будь-якій точці світу, зберегти і відтворити - через 10, 100, 200, 500 років.

spadok-screenshot

Як і кожен хто вивчає та досліджує історію, ми уважно ставимось до різних думок і точок зору, черпаємо матеріал в істориків, етнологів, археологів, краєзнавців, дослідників, науковців минулого та сучасности. Певним дороговказом для нас стали: Сергій Плачинда, Степан Наливайко, Станіслав Губерначук, Хведір Вовк, Володимир Шухевич, Василь Рудий, Олег Гуцуляк, Олекса Воропай, Борис Мозолевський, Василь Кобилюх, Олексій Губко, Михайло Відейко, Вадим Мицик, Сергій Сегеда, Валерій Войтович, Олександр Стражний, Юрій Шилов, Михайло Нечай, Борис Михайлов, Валентин Даниленко, Александр Дональд Маккензі, Льюіс Спенс, Карл Ясперс, Мірча Еліаде, Юзеф Крашевський, Адам Фішер, Девід Макріччі, Джон Стюарт-Гленні, Марія Ґімбутас, Юліан Редько, Микола Коробка, Олександр Колесса, Ізмаїл Срезневський, Любор Нідерле, Іларіон Огієнко, Олександр Потебня, Іван Вагилевич, Яків Головацький, Володимир Гнатюк, Антін Онищук, Леся Українка, Михайло Драгоманов, Степан Килимник, Павло Чубинський, Юрій Липа, Наталія Полонська, Сергій Шелухін, Іван Белебеха, Володимир Січинський.

Ми переконані, що:

  • Історія має пряме відношення до сьогодення. Усі процеси, які проходять сьогодні - відбуваються по тим же законам, за якими вони протікали сотні і тисячі років назад. 
  • Людина, яка не знає, не пам'ятає історії свого народу, своєї країни, в якій народилася або живе - не зможе природньо вдосконалюватись та розвиватись.
  • Історія - це основний інструмент безпеки, вона допомагає розрізняти - де правда, а де обман.

kozaky-spadschhyna

Символіка порталу

За основу логотипу ми взяли давню композицію символів, подібну до Інь-Янь, що зображена на мініатюрній моделі трипільського храму, знайденій археологами на Черкащині. Ця знахідка є творінням представників Трипільської культури - найстарішої цивілізації Європи, що датується ~7000 р. до н.е. Фото можна знайти в інтернеті, зокрема вона є в експозиції музею "Платар". 

На передньому фоні зображений лелека, який летить в Україну. Лелека - символ любові до рідної землі. Він був головним тотемом "пелазгів" - трипільських племен, які помандрували з Причорномор'я та Степу України у дальні краї. Місцеві народи пелазгів іменували "лелегами" - тобто переселенці, перелітні птахи, лелеки.

Інь-Янь на моделі трипільського храму

Завдання порталу SPADOK.ORG.UA

  1. Дослідження та збереження культурно-історичної спадщини України. Джерелознавство і Україніка (Українознавство). Збір матеріалів і фактів з: історії, культурології, етнології, краєзнавства, релігієзнавства, фольклористики, антропології, генеалогії, мовознавтва та інших суміжних тем, наук, дисциплін. Аналіз маловідомих сторінок з історії, пам'яток і знахідок, старожитностей, реліквій. Аналіз наукових фактів, гіпотез, теорій, доктрин, вчень. Історичні, етнографічні, генеалогічні та лінгвістичні дослідження. Порівняння, реконструкції, розслідування. Вивчення етнічних, соціальних, економічних, військових та інших процесів, котрі відбувалися та відбуваються на українських землях. Аналіз духовної спадщини: фольклору, міфології, символів, вірувань, звичаїв, обрядів, традицій. 
  2. Популяризація української культурної спадщини. Збереження духовного генофонду і національної пам'яті України. Популяризація усього українського: людей, ідей, творів, мистецтв. Вивчення біографій та праць видатних українців та інших особистостей, що здійснили вклад в культуру та історію України: істориків, філологів, краєзнавців, культурологів, митців, письменників і т.д. Знайомство з маловивченими темами історії і т.д.
  3. Поширення україномовного контенту та розвиток УАРНЕТУ. Публікація текстів і матеріалів українською. Оцифрування матеріалів, архівування українських книг і публікацій. Сприяння розвитку інформаційної культури України.

Ми вважаємо, що подібно Давній Греції, Індії, Китаю чи Єгипту - в України є своя кількатисячолітня спадщина, яку потрібно вивчати, пам'ятати та поглиблювати.

Українська нація - одна з найдавніших у світі, яка несе у собі високу мораль, духовність, світогляд, культуру, честь і гідність.