Четвер
20 січ., 2022
     

Про нас


«СПАДЩИНА ПРЕДКІВ» - це всеукраїнський незалежний інформаційно-аналітичний, науково-популярний, пізнавальний, просвітницький інтернет-ресурс, присвячений вивченню, збереженню та популяризації культурно-історичної спадщини України. Проєкт засновано у 2011 році ентузіастами-дослідниками. У 2013 році запущено офіційний веб-сайт - один з перших в Україні на подібну тематику. Сайт розраховано на широку читацьку аудиторію, містить чималу кількість науково-пізнавальних, аналітичних текстів. Основні теми: праісторія, краєзнавство, фольклористика, етнографія, звичаї і обряди, народна медицина, антропологія, культурологія, генеалогія та інші.

mockup-spadok


Вступне Слово Автора

Сова дослідницяІсторія - дуже важлива наука. Для людини, для світу, для нас українців... І це не тільки своєрідна "подорож у минуле", не просто "казка", а цілий наратив, система цінностей і метафор, котра допомагає усвідомити минуле та майбутнє, згадати себе, зрозуміти своє призначення та покликання, усвідомити сенс буття та свою роль у житті.

Історія, і зокрема культурологія, тісно пов'язані між собою та надзвичайно корисні - вони вчать думати, розуміти причини і наслідки подій, будують правильну картину світу. Вони відкривають архаїчну мозаїку та дарують дорогоцінний досвід поколінь. Допомагають збагнути дивовижні речі та поглянути на світ й на себе по новому.

Історія - не зникає і не згорає, ні. Це не тимчасове явище. Історія - вічна і всеохоплююча. Це дуже важлива наука. Чимало проблем сучасності, як виявилося, корінням впираються в глибоке минуле. Тільки на підставі історичних фактів, на підставі прочитаного, почутого і усвідомленого, на прикладах минулого - зможемо творити Чесну, Справедливу, Чудесну дійсність, таку як нам заповіли наші предки.

Історія наочно демонструє наскільки людство пов'язане між собою, розкриваючи дані ДНК-генеалогії та антропології. Вона у хронологічному порядку показує усі події, які відбувалися в економічному, політичному, релігійному житті і витягує з цього досвіду відповідні висновки та уроки. Завдання історії - не возвеличувати когось чи навпаки обезцінювати (пропаганда), а вчити людство єдності, вчити мудрості, вчити зберігати споконвічні традиції та ідеали, а разом з тим і свою унікальність - мову, культуру, звичаєвість, котрі зародились ще у глибокі передхристиянські часи.

mudrist-vikivСьогодні, реальний горизонт історії надзвичайно розширився. Археологічні відкриття один за одним сколихують світ. Наука та високі технології, які різко пішли вперед, активно допомагають у цьому. Однак, перед нами, українцями, все ще глибока прірва між минулим і сьогоденням, між минулим і майбутнім, між реальним і примарним. Кожен хто приходить до історії змушений складати пазли з тисячі прочитаних сторінок, гіпотез, фактів... А це буває так складно.. і навіть небезпечно.

Власне, портал "Спадщина Предків" стврорений для того, аби ці знання розшифрувати і структурувати, поділитися з сучасниками та передати наступним поколінням,  формуючи таким чином своєрідний інтернет-літопис.

Завдяки нашій багатогранній і багаторічній плідній праці, на порталі є усе, що потрібно для інтелектуального і духовного розвитку Людини - від праісторії і старожитностей до народної медицини і кінематографу, і навіть технології, без яких не обходиться сучасний світ.

Що ж... Доторкнися до минулого, читач. Відкрий Книгу Предків й розшифруй її. Хай все приховане стане явним. Отримай відповідь на яку чекав. І пам'ятай, хто не знає минулого - той не має майбутнього. Без пам'яті про минуле не відбудеться становлення Нації...


bg footer

Це твій останній шанс. Після цього вороття не буде. 
Ти проковтнеш синю пігулку - історія закінчиться,
Ти прокинешся у своєму ліжку й віритимеш у що завгодно.
Ти проковтнеш червону пігулку - і зостанешся в Країні Чудес,
І я покажу тобі, якої глибини кроляча нора.
Пам'ятай, що я пропоную всього-навсього правду.
(епізод "Морфей застерігає Нео", к/ф "Матриця" (1999))

 

Чиїх предків спадщина?

Інь-Янь на моделі трипільського храму

Хто не знає свого минулого,
Той не вартий майбутнього,
Хто не відає про славу своїх предків,
Той сам не вартий пошани.
(М.Т. Рильський)
 
Усі ми сліпо йдемо назустріч власному лиху,
нехтуючи споконвічним,

забувши, що воно і є загальною скарбницею,
що ця скарбниця і є верховним правителем,
цей правитель і є Небо...

(Лао Цзи)

Пасма золотого не губіть за собою...

Щоб не згубити сліду матері вашої, і діда, і прадіда...
Згадайте предків своїх,
Щоб історія перед вами не згасла,

І золотої нитки не згубіть...
(Ольга Кобилянська)
 
Чиїх предків Спадщина?
 • Аріїв, індоєвропейців. Прабатьків світових культур і цивілізацій, європейських націй. Творців пірамід, авторів Рігведи і Авести, духовних скрижаль і героїчних епосів. Сонцепоклонників допотопної епохи (до Великого Потопу).
 • Мізинців і трипільців. Будівничих культур і цивілізацій. Новаторів, геніїв народного мистецтва, перших інженерів і хліборобів на планеті.
 • Кіммерійців, скіфів і сарматів. Жителів Причорномор'я, мешканців Великого Степу, будівельників курганів. Міцних скотоводів і хоробрих вершників.
 • Кельтів, готів і білих хорватів. Прабатьків європейських націй. Мольфарів, містиків, деміургів.
 • Давніх слов'ян: древлян, полян, дулібів, радимичів, уличів. Язичників, волхвів, природолюбів і працелюбів.
 • Русів і русичів. Творців Київської Русі, культури Княжої доби, могутніх воїв, конунгів, витязів, князів. Великих завойовників і переможців.
 • Українських козаків. Вольників, запорожців, січовиків і кіннотників, мореплавців. Характерників.

 

Чому саме спадщина "предків", а не "пращурів"?

predky-i-prashchury

Слово "предки" вживається в українській мові у наступних значеннях: діди, прадіди, прабатьки, попередники сучасних поколінь, люди, котрі жили за кілька поколінь до нас, задовго до теперішніх часів, тисячоліття тому. Тобто, предками можна вважати: трипільців, кіммерійців, сарматів, скіфів, білих хорватів та інші племена/етноси і народи, культуру, побут та історію яких ми вивчаємо та досліджуємо. Від слова "предки" в українській лексиці і граматиці походять безліч інших давньоукраїнських слів, як от: предковічний, предківщина, предків'я, предці, з предку-віку тощо. Слово "предки" неодноразово згадується у творах Лесі України, Івана Франка, Панаса Мирного, Дмитра Павличка та інших українських класиків.

Щодо слова "пращур"  - це більш метафізичне, релігійне поняття, пов'язане саме з віруваннями, а не родоначальниками. Пращур - витоковий, дохристиянський образ і символ. Наші предки пращурами називали духів-покровителів, померлих родичів. Слово "пращур" має двокореневу основу і складається з: "пра" + "чур". Символ "чур" зображали на вишиванках у вигляді ромба та звали Оберегом, Обережником, Берегинею. Чуром у дохристиянські часи називали духа-охоронця, досі зберігся вислів: "Чур (цур) мене, пек". Чурами також називали ідолів, яких зводили слов'яни на капищах. Тобто, якщо буквально, то: ПраЩур - це ПраБог - дуже давнє Божество (або Дух), Прадавній ПоКРОВитель Роду. А предки - це племена, це народи, це ті люди, котрі жили колись на території Праукраїни, молились ЧУРАМ й сформували ядро українського етносу. Більше того, слово "предківщина" тотожне слову "вітцівщина" (Батьківщина) та найбільш співзвучне зі словом "спадщина", а тому ми й обрали для себе таку назву: Спадщина Предків.

Посилання: 

 

Навіщо це нам?

kozaky-spadschhyna

Страшно впасти у кайдани,
Умирать в неволі,
А ще гірше – спати, спати,
І спати на волі…
(Т.Г.Шевченко)
 
О, в вік злочинний, безсоромний,
жить без надії, відчуттів - завидна доля!
То краще спати, або камінням бути
(Мікеланджело)
 
Хто володіє сучасним, той володіє минулим,
а хто володіє минулим — володіє майбутнім
(Джордж Оруелл).
 
Неможливо з'єднати точки, коли ти дивишся в майбутнє -
їх можна з'єднати, лише оглядаючись на минуле
(Стів Джобс)
 
Verba volant, scripta manent!
(Слова летять - написане залишається)

Ми - історики. Не за професією, а за покликанням, за покликом серця. Воно виникає у кожної свідомої людини. Навіщо музикант грає? Навіщо лікар лікує? Наше покликання - досліджувати. Ми - дослідники. Перестаючи досліджувати - втрачаємо сенс життя. Якась невідома сила щоразу жене на пошуки, веде і приводить до Істини. І це найбільша насолода - пізнати її. Пізнати Істину, щоб зрозуміти: "Хто ми, звідки та куди йдемо?". Зрозуміти, як сформувалася наша етнічна і культурна субстанція. Хто ми - як людство, як етнос, як рід, як особистості.

Ми усвідомлюємо, що:

 • Історія має пряме відношення до сьогодення. Усі процеси, які проходять сьогодні - відбуваються по тим же законам, за якими протікали сотні і тисячі років назад. 
 • Людина, яка не знає, не пам'ятає історії - не зможе рухатись вперед. Історія також допоможе нам розрізняти - де є правда, а де обман, де правда, а де кривда. На сьогодні, ми не можемо рухатися, бо є прірва в усвідомленні свого минулого, в усвідомленні самих себе, свого призначення.

Вивчаючи Спадщину - ми вивчаємо самих себе.

(Хіба не у цьому весь сенс?)

Хто ми українці

Однак, Істина - річ гостра, вона "надлюдська". Тут необхідні різні "сили", щоби не боячись дійти до неї. Це насамперед невимовне бажання знайти відповіді на численні питання. Відомий історик й філософ Карл Ясперс писав про це так: 

"Праісторія - це час, коли відбулося становлення людської природи. Якби ми могли проникнути в доісторію, то нашому розумінню стала б доступна субстанціальна основа людської природи, оскільки ми побачили б її становлення, умови і ситуації, котрі створили людину такою, якою вона є. Питання, на які могла б відповісти доісторія, будь вона емпірично пізнавана, такі: Яким було становлення людини доісторичної епохи? Що вона пережила, відкрила, зробила, винайшла до початку переданої історії? Які первинні мотиви людини? Які її життєві імпульси? Що з них залишається незмінним в усі часи, а що змінюється? Чи можуть вони ще бути перетворені? Чи вони повністю приховані? Навчилась людина приборкувати ці імпульси тільки в історичний час або вже в доісторії? Чи прорвуться ці початкові імпульси з невідомою досі силою, якщо станеться катастрофа усього того, у що ми віримо і що передано нам попередніми поколіннями? Який вигляд візьмуть ці споконвічні сили, якщо їм буде надана певна форма? Як це здійснити? У що вони перетворяться, якщо будуть позбавлені можливості висловити себе і здійснити безпосередній вплив, якщо, наприклад, вони будуть замасковані за допомогою понятійних схем, уявлень про світ, ціннісних понять, насильства, що означало б їх паралізацію? Ті незначні дані про доісторію, якими ми володіємо, ті картини, які ми створюємо з допомогою етнографії, фольклористики та історії і використовуємо для психологічного уявлення про споконвічні потяги людини, слугують нам дзеркалом нашої сутності, що відкриває нам те, що ми часом охоче приховуємо від самих себе, про що ми за певних умов забуваємо і що, раптово перетворюючись у реальність, вражає нас і сприймається нами як катастрофа." (Карл Ясперс,"Сенс і призначення історії")

Просвітлення

На жаль, офіційна історія не взмозі дати відповідь на усі питання. Тому що вони виходять далеко за межі її рамок й торкаються таких наук як філософія, теологія, психологія і навіть медицина тощо. Академічна наука не взмозі охопити весь ареал джерел, а матеріали і артефакти, гіпотези і припущення, котрі не вписуються в стандартні версії, відкидаються. Саме тому нас цікавить неканонічна - так-звана "маргінальна", "альтернативна" або "Underground-історія", яка є поза усіма критеріями і рамками. Вона дозволяє ПІЗНАТИ будь-яке питання щиро, правдиво та об'єктивно, підіймаючи відомості з різноманітних дисциплін, як от: парапсихологія, астрологія, нумерологія, сакральна географія, біоінженерія, палеоконтакт та інші.

Егрегори

 

Наша місія

Задачі та ідеї проекту Спадщина Предків

 1. Дослідницька місія та просвітницька мета, аналіз писемних і фольклорних пам'яток, джерел з історії та культури України, і не тільки. Висунення історичних гіпотез. Культурно-історичні досліди та метафізичні експерименти. Польові і генеалогічні дослідження. Вивчення культурних явищ та процесів, які відбувалися та відбуваються в традиційному суспільстві. Сакралізація цінностей та десакралізація фальшивок. Ставимо за мету зібрати якомога більше фактів, матеріалів, свідчень та відомостей з так-званих "забутих знань": палеоінженерії, древньої астрономії і логографічної писемності, археогенетики, антропології, лінгвістики та суміжних наук. Намаємось розв'язати існуючі проблеми та дискусії, розставити у першу чергу для самих себе усі крапки над "і" в культурно-історичних питаннях. Нами були сформовані Незалежний Інститут Альтернативної Історії (НІАІ) та Лабораторія Нативної Культури (ЛНК).
 2. Проведення експедицій по культурно-історичним, природно-сакральним, культовим пам'яткам України і Європи (а також Індії, Тибету та Мезоамерики). Ставимо задачу дослідити місця сили: мегалітичні пам'ятки, храмові комплекси, палеобсерваторії, капища, святилища, городища, археологічні стоянки. Утворити реєстр пам'яток. Популяризувати та сприяти їх охороні. В плани входить підготовка етнологічних фото- і відеоматеріалів, зйомка документального, антропологічного кіно.
 3. Реконструкція індоєвропейської світоглядної моделі, відтворення солярної концепції в молитвах, піснях, обрядах українців. Прагнемо довести, що ми не гірші за Давню Грецію, Індію, Китай чи Єгипет - у нас є своя кількатисячолітня традиція, мова, культура, релігія, субетноси, якими ми пишаємося. Намагаємося розкодувати прадавню міфологію і стародавню символіку, дослідити вірування українського, і не тільки, народу на основі арте-фактів та історичних, археологічних, генеалогічних джерел: збірників, стародруків, рукописів, знахідок, переказів та іншого досвіду.
 4. Підготовка та публікація друкованих і електронних матеріалів. Працюємо над власним виданням та наповнюємо веб-сайт. Хочемо розтлумачити та розконсервувати весь накопичений матеріал (спадок) для наступних поколінь. 

Як ми досліджуємо?

Спадок тисячолітньої культури

Будьмо спраглими до знань.
Знання створюють Думки.
Думки породжують Дії.
Дії формують Звички.
Звички формують нашу Долю. ©

Усі знають, що це неможливо зробити, але
знаходиться дивак, який цього не знає,
він-то і робить відкриття.
А. Ейнштейн

У своїх дослідженнях намагаємося дотримуватися не тільки метафізичного, але й наукового підходу. Філософський енциклопедичний словник за редакцією професора В. І. Шинкарука подає таке пояснення науки:

«Наука — 1) складна, диференційована, ієрархічна сукупність засобів, методів та інструментів фахової пізнавальної діяльності таких суб’єктів пізнання, як вчені. Ця діяльність спрямована на виробництво, перевірку, систематизацію та практичне застосування знань про будь-які об’єкти пізнання. В залежності від типу об’єктів пізнання виокремлюють математичні, природничі, технічні, суспільні та гуманітарні науки; 2) сукупність систем знання, теорій включно; 3) сукупність суспільних інститутів (шкіл, університетів, державних та корпоративних дослідницьких установ, конструкторсько-проектних організацій, видавництв фахової літератури тощо), яка разом з відповідним матеріальним та інформаційним забезпеченням уможливлює надбання та застосування знання, а також підготовку вчених»

Дуже влучно про науку сказав Йос Елстгест:

«Наука — це не перелік відкриттів, а спосіб мислення. Наука — це не класифікація тварин і рослин, а спосіб пізнання оточуючого нас світу. Наука — це не сума формул, а метод, за допомогою якого творчий розум може створити порядок з хаосу і єдність з різноманіття. Будь-яка формула є результат такого роду творчої діяльності. Наука — це не набір безрезультатних знань, а плідне прагнення до їх розширення і використання. Наука — це не зведення догм, а логічний підхід до вирішення проблем. Наука — це не абсолютна істина, а допитливий її пошук, шляхи якого лежать між питанням і відповіддю. Наука — це той же самий процес, через який проходять діти, коли вони обмацують, розглядають, чіпають і пробують на смак все, що попадається під руку, з чим вони зіштовхуються..., які постійно розглядають речі з усіх боків, намагаючись зрозуміти, як вони влаштовані або як вони діють»

Отже, наука — це спосіб мислення; це спосіб пізнання оточуючого нас світу; це метод; це плідне прагнення до розширення і використання знань; це логічний підхід до вирішення проблем; це допитливий пошук істини; це процес.

Перед наукою ставляться такі завдання:

 1. § збір і узагальнення фактів (констатація);
 2. § пояснення зовнішніх взаємозв’язків явищ (інтерпретація);
 3. § пояснення суті фізичних явищ, їх внутрішніх взаємозв’язків і протиріч (побудови моделей);
 4. § прогнозування процесів і явищ;
 5. § встановлення можливих форм і напрямів практичного використання отриманих знань.

Досліджуючи будь-яке явище чи об'єкт, ми також базуємося, перш за все, на світових професійних (об'єктивних) стандартах і методології, розроблених вченими різних сфер та галузей, наприклад:

А) ◉Критичне мислення. За словами Ренато Декарта, основним інструментом для отримання об'єктивності є буквально «сумніватися в усьому». Це означає, що ми повинні вникати в розслідування з максимально можливою об'єктивністю. У цьому сенсі критичне мислення є основою будь-якого дослідження, адже будь-які факти треба ретельно перевіряти. Вивчення предмета повинне починатися з "нульової точки". Тобто із самого початку, без суб'єктивної інтерпретації. Будь-яку дискусію чи проблему вивчати треба не займаючи жодну із протиборствуючих сторін.

B) ◉Проведення дослідів. Ми не можемо щось стверджувати,  повністю не занурившись у проблему, не ставши частиною досліджуваного матеріалу. Завжди потрібно проводити досліди. Наприклад, неможливо з впевненістю говорити про якесь явище - культурне або фізичне - минулого, самим хоча би частково не переживши його. На кшалт того, як медик повинен на собі відчути усю біль хворого, щоб зрозуміти суть хвороби і вилікувати її. Або фітнес-тренер, який змушений пережити ожиріння, щоб пізнати усю безвихідь цього стану і знайти ефективну систему схуднення. 

C) ◉Кластерний аналіз. Являє собою метод дослідження сукупності (великої кількості) об'єктів. Він дозволяє зібрати безліч хаотичних об'єктів, проаналізувати зв'язок між ними і на основі цього розбити їх на окремі групи (кластери). Таким чином, в кінцевому підсумку, це дозволяє отримати чітку структуру. Різноманітні типи кластерного аналізу застосовувалися і застосовуються в археологічних дослідженнях.

D) ◉Міждисциплінарні діалоги. Вивчаючи будь-які окремі теми, потрібно намагатись вивчати і дотичні їм, суміжні дисципліни. Наприклад, вивчаючи календар предків, неможливо не торкнутись астрономії і астрології, адже усі календарі древності були побудовані за зірками, наші предки вираховували астрономічні цикли, щоби визначити ту чи іншу дату. Або вивчаючи храми, архітектурні творіння, святилища минулого, неможливо не вдатись до будівельної інженерії, технології будівництва. 

E) ◉Обмін досвідом. Ми у постійному пошуку колег, партнерів і однодумців, ентузіастів, вчених, дослідників і просто тих, з ким можна було б обмінятися своїми знаннями чи роздумами, отримати заперечення або підтвердження своїх висновків. У цьому "золотому обміні" народжується Істина.

 

Правило "трьох А" (3xA)

Правило трьох А

У своїй діяльності ми намагаємося дотимуватися правила "3xA" - трьох напрямків, трьох ключових понятть, на яких, на нашу думку, базується вся індоєвропейська традиція:

x1 АВТЕНТИЧНІСТЬ - те, що засноване на першеджерелах,  істинне, основи. Ба більше, це те що було сформоване з самого початку і є джерелом для іншого. Це не копія, і не плагіат, а оригінал. Досліджучи українську традицію і культуру нас цікавить саме її автентичність - тобто першодруки, першоджерела, родоначальники, допотопна праісторія, археологічні, лінгвістичні факти. У меншій мірі нас цікавлять "явища повторної обробки", як от двовір'я, або деякі звичаї, які піддалися християнському впливу і дійшли до сучасників в "обрізаному" вигляді. Нас цікавить у більшій мірі - саме Автентика, тобто первинне, дохристиянська традиція. На жаль, це один із найважчих етапів у дослідженнії, адже дуже мало на сьогодні всього збереглося у первинному вигляді, а також багато часу іде на те, щоби відділити - "зерно від полови", знайти, власне, Істину.


x2 АРХАЇЧНІСТЬ - це ранній етап в історичному розвитку будь-якого явища, будь-якої культури, чи то пак традиції, звичаю. Як ми вже наголосили, нас цікавлять саме ранні етапи. Архаїчне - це старовинне, а також те, що за тих чи інших обставин віджило, давно забуте, але існує.


x3 АНТИЧНІСТЬ - те, що є класичним, правильним, шедевром. Синонім древності. Період, який веде свій лік від доісторичних часів. У більшості цей термін ассоціюється з давньогрецькою культурою, і не тільки (згадаймо, Крито-Мікенський період, пелазгів), проте він дуже добре характерезує те, що ми вивчаємо, і дуже добре протиставляється сучасності, яка нас не цікавить як дослідників. Нас цікавить "СПАДЩИНА", тобто АНТИКА. Звідси, можливо, походять і такі слова, як: анти, атланти, атлантида.

"3xA" - це три скаралупи, які формують ядро української культури. "Спадщина Предків" - це "мікроскоп", котрий дає можливість кожному бажаючому розгледіти і дослідити це ядро у трьохкратному збільшенні.

 

Наші Учителі

Хочемо удостоїти тих, хто, на нашу думку, приніс найбільшу користь для культурно-історичної науки. Ми можемо у чомусь не погоджуватись з ними, проте все одно вважаємо цих людей ОСНОВОПОЛОЖНИКАМИ, які можуть послужити дороговказом у сьогоденному хаосі висвітлення/вивчення історії, можуть врятувати від псевдоісторії (та, яка свідомо маніпулює хибними поняттями та викривлює дійсність), є фундаменталістами у тих чи інших питаннях, пов'язаних зі Спадщиною Предків. 

Отже, імена і прізвища тих, у чиї "щоденники" ми підглядаємо:

 • Сергій Плачинда
 • Сергій Наливайко
 • Станіслав Губерначук
 • Хведір Вовк
 • Володимир Шухевич
 • Відун Рувит
 • Олекса Воропай
 • Борис Мозолевський
 • Василь Кобилюх
 • Олексій Губко
 • Михайло Відейко
 • Вадим Мицик
 • Сергій Сегеда
 • Валерій Войтович
 • Олександр Стражний
 • Юрій Шилов
 • Михайло Нечай
 • Борис Рибаков
 • Борис Михайлов
 • Валентин Даниленко
 • Олег Трубачов
 • Александр Дональд Маккензі
 • Льюіс Спенс
 • Карл Ясперс
 • Мірча Еліаде
 • Адам Фішер
 • Девід Макріччі
 • Джон Стюарт-Гленні
 • Марія Ґімбутас
 • Юліан Редько
 • Микола Коробка
 • Олександр Колесса
 • Ізмаїл Срезневський
 • Любор Нідерле
 • Іларіон (Огієнко)
 • Олександр Потебня
 • Іван Вагилевич
 • Яків Головацький
 • Володимир Гнатюк
 • Антін Онищук
 • Михайло Драгоманов
 • Степан Килимник
 • Павло Чубинський

 

Наша редакція

Редакція порталу Спадщина Предків

Око СпадщиниДнем народженням проекту "Спадщина Предків" можна вважати 2 листопада 2011 року. У цей осінній день було вирішено створити групу у соціальних мережах, присвячену українським віруванням, традиціям та історії. Основним завдання було відкрити для себе та інших - традиційний світогляд українців, зібрати усе цікаве в культурно-історичному плані, так би мовити зібрати спадщину своїх предків. Тому так й назвалися. 

Сторінок з україномовним контентом на той час було мало, за виключенням деяких сайтів-апологетів, наприклад: "Народний Оглядач", "Аратта", "Гайдамака" тощо. В інтернет-просторі панували в основному російськомовні ресурси: "Sinus", "Антропогонез", "ПостНаука" та інші. А тому ми одразу знайшли прихильників. Формат був простим, але ефективним: уривок актуального тексту (або цитата) + цікава світлина. Щодня виходило до 10-ти таких публікацій. Проект підтримувався 1-2 постійними модераторами. Все, що у нас було - це старенькі ноутбуки, смартфони і повільний мобільний інтернет.

Через деякий час почали з'являтися інші подібні проекти, наприклад: "Автентична Україна", "Всвіті", "UaModna" тощо. З деякими ми співпрацювали. Проект наповнювали у вільний від основної роботи час, через що він функціонував з перервамм. Згодом, коли соцмережі оголосили про свою загарбницьку політику щодо персональних даних, ми вирішили, що досить ненадійно базуватися у соціальних мережах, а тому самотужки розробили власну інтернет-площадку - так народився веб-сайт "Спадщина Предків", який містив усі наші попередні публікації. Таку базу даних у будь-яку хвилину можна експортувати, зашифрувати, закачати на флешку і відновити будь-коли. Це свого роду - історичний веб-літопис. Власне, ми й робимо усе це для наступних поколінь, які продовжать черпати дані й будуть наповнювати сайт через 50, 100, 200, 300, 1000 років.

Отже, сайт «‎Спадщина Предків» - це інтернет-літопис, який в доступній формі знайомить читата з легендарним, славетним та героїчним минулим предків - стародавніми цивілізаціями, народами та їх легендами, культурними артефактами і ритуалами. Водночас портал не стоїть на місці, а щоразу розширює свої кордони, свій спектр - з'являються нові теми досліджень, нові розділи і категорії. На сьогодні, на сайті "Спадщина Предків" близько 10 розділів, більше 70-ти рубрик і більше 1000 статей. Щоденно сайт відвідує від 2000 користувачів.

Офіційно, сайт "Спадщина Предків" був запущений у Всесвітню інтернет-павутину 28 січня 2013 року і є некомерційним, інформаційно-аналітичним, просвітницьким інтернет-ресурсом культурно-історичного спрямування. 

Приємно константувати, що читаючи наші публікації, люди починають вивчати своє коріння, самостійно знаходять історичні й наукові джерела, літописи, вшановують пам'ять визначних українців, репостять нас у соцмережах і створюють свої власні спільноти/блоги/сайти схожої тематики.

Сайти-побратими

 

Наша символіка

Нас часто запитують: "А що це за символ у вас такий? Що він означає?".

Розповідаємо:

Офіційний логотип сайту Спадщина ПредківСакральний символ був відкритий у 1936 році археологами філії Лодзького Музею Етнографії в ґміні Бяле, Лодзького воєводства, Польща. В одній із гробниць знайшли поховальну глиняну вазу, в якій окрім спалених кісток також виявили обрядові речі: голки, ножі, застібки, підвіски, кістковий гребінь тощо. Посудину прикрашали вигравірувані білою пастою солярні знаки, зображення людиноподібних істот, вершників та тварин, а також, власне, загадковий рівнобічний хрест із вписаними у нього солярними символами - свастями. 

Символіка порталу Спадщина Предків
Пам’ятка датується III-IV ст. і відноситься до Пшеворської культури, що являла собою союз праслов’ян (дулібів, лендзян, білих хорватів, лужичан, ободритів та ін.) і кельтів (галлів, бойїв, бастарнів), які проживали на території Західної України. Ареал розповсюдження пшеворської культури: верхів'я ріки Одра (Сілезія), горішня і середня Вісла (Мала і Велика Польща), Південна Лемківщина, українське Закарпаття і Мармарощина, Галичина. Свою назву культура отримала від міста Пшеворськ, Жешувського воєводства в Польщі, поблизу якого в селищі Гаць у 1904-1905 роках й був розкопаний перший великий могильник даної культури.

ruky-boga
 
Та світу цей символ став відомий лише на початку 1990-х років, під назвою «Руки Бога» (Ręce Boga, Hands of God). Першим таку інтерпретацію запропонував польський публіцист і дослідник Лех Стефанскі (Lech Emfazy Stefański), опублікувавши його в 1993 році у виданні «Оракл слов'янський». У 2009 році "Руки Бога" був офіційно зареєстрований у Польщі як один із давньослов’янських символів, який має культурно-історичну цінність.

 
Символ являє собою ідеограму у вигляді рівностороннього хреста - символа світобудови, напрямленого на чотири сторони світу, де кожна із сторін відповідає природнім стихіям та порам року й закінчується своєрідними гребнями у вигляді п'яти кінчиків, чи то пак, «пальців», що можливо символізують - кількість календарних свят. Звідси й назва – Руки Бога. В кожному із 4 сегментів хреста вписані свастики, що відповідно означають: два сонцестояння і два рівнодення у році. Це наводить на думку, що перед нами древній індоєвропейський календар.

 

Наші досягення та плани на майбутнє

Розвиток сайту

➜ У 2019 році ми розпочали заплановане генеральне оновлення усієї ІТ-інфраструктури порталу "Спадщина Предків". Було придбане та налаштоване сучасне комп'ютерне обладнання, яке дозволило нам обробляти інформацію у 3 раз швидше. Ми автоматизували деякі операції. Наші редактори успішно пройшли комплексне навчання з Основ журналістики, Big Data, Data Science та OSINT.

➜ У 2020 році була продовжена робота над сайтом: ми розробили і оприлюднили мобільну версію (на базі адаптивної верстки), що дало приріст відвідувачів у 5 разів.

Сайт Спадищна Предків на мобільних пристроях

➜ Нашими ІТ-інженерами був здійснений форсований перехід () на захищене, сертифіковане HTTPS-з'єднання, що унеможливило будь-який несанкціонований доступ та перехват трафіку. Були підключені додаткові технології, які покращують швидкість взаємодії користувача і електронного ресурсу, зокрема HTTP/2, SPDIF, Redis/Memcache. Були також частково залучені консультанти з кібербезпеки, які час-від-часу модерують сайт і соцмережі, та відслідковують різних ботів і шпигунів, блокують й знешкоджують їх.

Версії веб-сайтуТак сайт змінювався протягом останніх 3-х років.

➜ Крім того, ми провели комплексну SEO оптимізацію сайту (Search Engine Optimization) і виправили усі технічні помилки, котрі заваджали просуванню у пошукових системах. Завдяки цьому, на сьогодні у реальному часі в середньому "Спадщину" читають від 200 до 500+ відвідувачів. Кращі статті порталу регулярно потрапляють у ТОП-10 Google, що свідчить про довіру збоку пошукових систем. Нижче зображена динаміка росту видимості сайту у пошукових системах, яка постійно прогресує, починаючи з 2014 року:

visibility-growth

➜ У майбутньому плануємо самотужки вибудувати свою власну локальну ІТ інфраструктуру та відкрити офіс. На даний момент ми за свій  кошт орендуємо хмарний (Cloud) сервіс та наймаємо експертів для IT обслуговування.

➜ На наш сайт підписуються громадські діячі та активісти, нас цитує Вікіпедія, посилаються освітні установи і музеї (Національний педагогічий університет імені М.П.Драгоманова, Київський університет Б.Грінченка, Міжнародний центр української мови, Національний науково-природничий музей та ін.), а також засоби масової інформації: "5 канал", "Радіо Свобода", "Високий Замок", "Репортер",  "Голос Карпат", "032", "Гал-Інфо", "ДZЕРКАЛО MEDIA", "Правда - Івано-Франківськ", "Версії", "Всвіті", "Фото Львів", "UAmodna", "Народний Оглядач", "Національний портал Аратта", "I-UA TV" та інші.

Ресурс Спадщина Предків у ЗМІ

➜ У 2021 році сайт було перенесено на приватний сервер під кодовою назвою "Spadok". Ми почали генеральну підготовку до розгортання інфраструктури Spadok 2.0.

➜ Влітку 2021 року сайт зазнав масштабної DDOS-атаки, яка тривала більше 3-х днів. Інтернет-боти завдали максимальної шкоди серверу і сайт був недоступний. Проте, наші спеціалісти зуміли вичислити манкуртів й оперативно перенести усі дані на новий потужний сервер "Spadok-2". Загалом, цей випадок дозволив більше сконцентруватися на кібернетичній безпеці та захисту інформації в інтернеті. На базі рекомендацій OWASP TOP 10, нами був проведений аудит та вибудований план щодо покращення кібербезпеки ресурсу "Спадщина".

➜ У листопаді 2021 року ми зафікусували абсолютний рекорд відвідуваності - за добу на сайті побувало більше 20 000 відвідувачів!

➜ На 2025 рік плануємо завершити реконструкцію порталу, оновити користувацький інтерфейс (UX/UI дизайн), перейшовши від архаїчного (вінтажного) до модерного блокового веб-інтерфейсу, а також почати поступову реструктуризацію даних: архівація застарілих, не точних і не надто якісних матеріалів, виправлення та комплексне оновлення усіх існуючих матеріалів на сайті, залучення експертів для рецензії текстів. Також працюємо над розробкою Android та iOS додатків під назвою "Спадщина Предків+", котрі доставлятимуть публікації відразу на ваші ґаджети. Ми продовжимо діджиталізацію інформації - оцифровка архівів, старих газет, аудіозаписів, журналів, часописів, написання на основі них фахових джерельних інформативних статей, а також підготовка матеріалів не тільки українською, а й англійською мовою, подібно до таких авторитетних видань як "Ancient Origins", "Enigmas", "HISTORY", "MINERVA" тощо.

➜ Після 2025 року очікується запуск кількох нових інтернет-проєктів, які не матимуть аналогів в інтернеті.

Таким чином, ми не зупиняємося на досягнутому, а крокуємо вперед, в ногу із часом!

Підтримати нас

Пишіть нам на електронну скриньку: 
heritage-mail

Семаргли