Субота
06 черв., 2020

Про нас


miniature-spadok-website«СПАДЩИНА ПРЕДКІВ» - це інформаційно-аналітичний веб-сайт культурно-історичного, просвітницького спрямування. Проект заснований у 2011 році дослідниками-ентузіастами. У 2013 році запущено офіційний веб-сайт spadok.org.ua - один з перших в Уарнеті на подібну тематику. Сайт розрахований на широку аудиторію та містить велику кількість науково-популярних, пізнавальних статей.


Історія України на сайті Спадщина Предків

Дорогий читачу!

Історія - дуже важлива наука. Для людини, для світу, для нас українців... І це не тільки своєрідна "подорож у минуле", не просто "казка", а наратив, система цінностей і метафор, котра допоможе усвідомити минуле та майбутнє, згадати себе, зрозуміти своє призначення та покликання. Ціла маса проблем сучасності, як виявляється, йде корінням в глибоке минуле людства, звертаючи нашу увагу саме до витоків цивілізації як такої.

Історія, і зокрема культурологія, дуже корисні - вони вчать думати, розуміти причини і наслідки усіх подій, будують правильну картину реальності. Вони допомогли мені збагнути дивовижні речі та поглянути на світ й на себе, у першу чергу, дещо по іншому. Вони відкривають архаїчну мозаїку та дарують досвід поколінь тому, хто прагне пізнати.

Історія - не зникає і не згорає, ні. Це не тимчасове явище. Історія - вічна і всеохоплююча. Тільки на підставі історичних фактів, на підставі прочитаного, почутого і усвідомленого, на прикладах минулого - зможемо творити чесну, справедливу, чудесну дійсність, таку як нам заповіли наші предки. І завдання історії - не возвеличувати когось чи навпаки обезцінювати, а вчити людство єдності, вчити зберігати споконвічні цінності та ідеали, а разом з тим і свою унікальність - мову, культуру, звичаї, традиції. Без цього життя людини немислиме, воно просто втрачає сенс і форму. 

Інтернет-портал "Спадщина Предків" був створений з метою структурувати знання та ділитися ними, стимулювати людську думку і свідомість, підняти її на Вищий щабель, навчивши Любові до рідної Батьківщини, історії. Викликати у читача цікавість. Розширити його кругозір.

Сьогодні, завдяки багаторічній праці, на нашому порталі є все, що потрібно для інтелектуального і духовного розвитку людини - від праісторії і старожитностей до народної медицини і кінематографу. Ми постійно збільшуємо свої горизонти та активно розвиваємося. 

Що ж... Доторкнися до минулого, читач, відкрий Книгу Предків, розшифруй.. І все приховане стане явним. Отримаєш відповідь на яку чекав.

І пам'ятай, хто не знає минулого - той не має майбутнього...

border-gorizont
-
З повагою, Віталій Крашенінін,
засновник порталу "Спадщина Предків"
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для переглядуЧиїх предків Спадщина?

Інь-Янь на моделі трипільського храму

Пасма золотого не губіть за собою...
Щоб не згубити сліду матері вашої, і діда, і прадіда...
Згадайте предків своїх,
щоб історія перед вами не згасла,

і золотої нитки не згубіть...
(Ольга Кобилянська)

 • Аріїв, гіпербореїв. Творців Рігведи, духовних скрижаль і героїчних епосів. Сонцепоклонників допотопної епохи (до Великого Потопу).
 • Мізинців і трипільців. Будівників культур і цивілізацій. Новаторів, геніїв народного мистецтва, перших інженерів і хліборобів на планеті.
 • Кіммерійців, скіфів і сарматів. Жителів Причорномор'я, мешканців Великого Степу, будівельників курганів, скотоводів і вершників.
 • Кельтів, готів і білих хорватів. Прабатьків європейських націй. Мольфарів, містиків і деміургів.
 • Давніх слов'ян: древлян, полян, дулібів, радимичів і уличів. Язичників, волхвів, природолюбів і трудолюбів.
 • Русів і русичів. Творців Київської Русі, давньоруської культури, великих завойовників і переможців.
 • Українських козаків. Вольників, запорожців, січовиків і кіннотників, мореплавців. Характерників. 

Навіщо це нам?

"О, в вік злочинний, безсоромний,
жить без надії, відчуттів - завидна доля!
То краще спати, або камінням бути"
(Мікеланджело)

"Хто володіє сучасним, той володіє минулим,
а хто володіє минулим — володіє майбутнім"
(Джордж Оруелл).

Ми - історики не за професією, а за покликанням, за покликом серця. Воно виникає у кожної свідомої людини. Навіщо музикант грає? Навіщо лікар лікує? Наше покликання - це дослідництво. Ми - дослідники. Перестаючи досліджувати - втрачаємо інтерес до життя. Якась невідома сила щоразу жене нас на пошуки, веде і приводить до Істини. І це найбільша насолода - пізнати її. Пізнати Істину, щоб зрозуміти: "Хто ми, звідки та куди йдемо?". Зрозуміти, як сформувалася наша етнічна, культурна субстанція. Наша країна. Наша нація. Хто ми - як людство, як етнос, як рід, як особистості. Хоча, Істина - пекуча річ, вона "надлюдська", тут необхідні різні сили, щоб не боячись йти до цієї істини.

Саме тому нас цікавить неканонічна, так-звана "маргінальна", "альтернативна", "underground-історія" або іншими словами "заборонена історія", котру офіційна наука не визнає в силу своєї обмеженості (академічних догм і правил, релігійних, політичних та інших рамок). Академічна наука не взмозі охопити весь ареал джерел. Матеріали і артефакти, гіпотези і припущення, котрі не вписуються в офіційну версію усіляко замовчуються, відкидаються і (лише в кращому випадку) піддаються нещадній критиці і обструкції.

Саме АЛЬТЕРНАТИВНА ІСТОРІЯ є поза усіма рамками й дозволяє розв'язати будь-яке питання об'єктивно - збираючи "осколки мозаїки" з різних куточків, підіймаючи відомості з таких дисциплін як от: філософія, теологія, парапсихологія, сакральна географія, палеоконтакт тощо. 

Ми усвідомлюємо, що:

 • Історія має пряме відношення до сьогодення. Усі процеси, які проходять сьогодні - відбуваються по тим же законам, за якими протікали сотні і тисячі років назад. 
 • Людина, яка не знає, не пам'ятає історії - не зможе рухатись вперед. Історія також допоможе нам розрізняти - де є правда, а де обман, де правда, а де кривда. На сьогодні, ми не можемо рухатися, бо є прірва в усвідомленні свого минулого, в усвідомленні самих себе, свого призначення.

Вивчаючи Спадщину - ми вивчаємо самих себе.

Хіба не у цьому весь сенс?

Наші задачі та ідеї

Задачі та ідеї проекту Спадщина Предків

 1. Дослідницька місія та просвітницька мета, аналіз писемних і фольклорних пам'яток, джерел з історії та культури України, і не тільки. Висунення історичних гіпотез. Культурно-історичні досліди та метафізичні експерименти. Польові і генеалогічні дослідження. Вивчення культурних явищ та процесів, які відбувалися та відбуваються в традиційному суспільстві. Сакралізація цінностей та десакралізація фальшивок. Ставимо за мету зібрати якомога більше фактів, матеріалів, свідчень та відомостей з так-званих "забутих знань": палеоінженерії, древньої астрономії і логографічної писемності, археогенетики, антропології, лінгвістики та суміжних наук. Намаємось розв'язати існуючі проблеми та дискусії, розставити у першу чергу для самих себе усі крапки над "і" в культурно-історичних питаннях. Нами були сформовані Незалежний Інститут Альтернативної Історії (НІАІ) та Лабораторія Нативної Культури (ЛНК).

 2. Проведення експедицій по культурно-історичним, природно-сакральним, культовим пам'яткам України і Європи (а також Індії, Тибету та Мезоамерики). Ставимо задачу дослідити місця сили: мегалітичні пам'ятки, храмові комплекси, палеобсерваторії, капища, святилища, городища, археологічні стоянки. Утворити реєстр пам'яток. Популяризувати та сприяти їх охороні. В плани входить підготовка етнологічних фото- і відеоматеріалів, зйомка документального, антропологічного кіно.

 3. Реконструкція індоєвропейської світоглядної моделі, відтворення солярної концепції в молитвах, піснях, обрядах українців. Прагнемо довести, що ми не гірші за Давню Грецію, Індію, Китай чи Єгипет - у нас є своя кількатисячолітня традиція, мова, культура, релігія, субетноси, якими ми пишаємося. Намагаємося розкодувати прадавню міфологію і стародавню символіку, дослідити вірування українського, і не тільки, народу на основі арте-фактів та історичних, археологічних, генеалогічних джерел: збірників, стародруків, рукописів, знахідок, переказів та іншого досвіду.  

 4. Підготовка та публікація друкованих і електронних матеріалів. Працюємо над власним виданням та наповнюємо веб-сайт. Хочемо розтлумачити та розконсервувати весь накопичений матеріал (спадок) для наступних поколінь. 

Як ми досліджуємо?

Будьмо спраглими до знань.
Знання створюють Думки.
Думки породжують Дії.
Дії формують Звички.
Звички формують нашу Долю. ©

У своїх дослідженнях намагаємося дотримуватися професійних (тобто об'єктивних) стандартів і методології, розробленої вченими світу різних сфер та галузей:

А) Критичне мислення. За словами Ренато Декарта, основним інструментом для отримання об'єктивності є буквально «сумніватися в усьому». Це означає, що ми повинні вникати в розслідування з максимально можливою об'єктивністю. У цьому сенсі критичне мислення є основою будь-якого дослідження, адже будь-які факти треба ретельно перевіряти. Вивчення предмета повинне починатися з "нульової точки". Тобто із самого початку, без суб'єктивної інтерпретації. Будь-яку дискусію чи проблему вивчати треба не займаючи жодну із протиборствуючих сторін.  

B) Проведення дослідів. Ми не можемо щось стверджувати,  повністю не занурившись у проблему, не ставши частиною досліджуваного матеріалу. Завжди потрібно проводити досліди. Наприклад, неможливо з впевненістю говорити про якесь явище - культурне або фізичне - минулого, самим хоча би частково не переживши його. На кшалт того, як медик повинен на собі відчути усю біль хворого, щоб зрозуміти суть хвороби і вилікувати її. Або фітнес-тренер, який змушений пережити ожиріння, щоб пізнати усю безвихідь цього стану і знайти ефективну систему схуднення. 

C) Міждисциплінарні діалоги. Вивчаючи будь-які окремі теми, потрібно намагатись вивчати і дотичні їм, суміжні дисципліни. Наприклад, вивчаючи календар предків, неможливо не торкнутись астрономії і астрології, адже усі календарі древності були побудовані за зірками, наші предки вираховували астрономічні цикли, щоби визначити ту чи іншу дату. Або вивчаючи храми, архітектурні творіння, святилища минулого, неможливо не вдатись до будівельної інженерії, технології будівництва. 

D) Обмін досвідом. Ми у постійному пошуку колег, партнерів і однодумців, ентузіастів, вчених, дослідників і просто тих, з ким можна було б обмінятися своїми знаннями чи роздумами, отримати заперечення або підтвердження своїх висновків. У цьому "золотому обміні" народжується Істина. 

Правило "трьох А" (3xA)

Правило трьох А

У своїй діяльності ми намагаємося дотимуватися правила "3xA" - трьох напрямків, трьох ключових понятть, на яких, на нашу думку, базується вся індоєвропейська традиція:

x1 АВТЕНТИЧНІСТЬ - те, що засноване на першеджерелах,  істинне, основи. Ба більше, це те що було сформоване з самого початку і є джерелом для іншого. Це не копія, і не плагіат, а оригінал. Досліджучи українську традицію і культуру нас цікавить саме її автентичність - тобто першодруки, першоджерела, родоначальники, допотопна праісторія, археологічні, лінгвістичні факти. У меншій мірі нас цікавлять "явища повторної обробки", як от двовір'я, або деякі звичаї, які піддалися християнському впливу і дійшли до сучасників в "обрізаному" вигляді. Нас цікавить у більшій мірі - саме Автентика, тобто первинне, дохристиянська традиція. На жаль, це один із найважчих етапів у дослідженнії, адже дуже мало на сьогодні всього збереглося у первинному вигляді, а також багато часу іде на те, щоби відділити - "зерно від полови", знайти, власне, Істину.


x2 АРХАЇЧНІСТЬ - це ранній етап в історичному розвитку будь-якого явища, будь-якої культури, чи то пак традиції, звичаю. Як ми вже наголосили, нас цікавлять саме ранні етапи. Архаїчне - це старовинне, а також те, що за тих чи інших обставин віджило, давно забуте, але існує.


x3 АНТИЧНІСТЬ - те, що є класичним, правильним, шедевром. Синонім древності. Період, який веде свій лік від доісторичних часів. У більшості цей термін ассоціюється з давньогрецькою культурою, і не тільки (згадаймо, Крито-Мікенський період, пелазгів), проте він дуже добре характерезує те, що ми вивчаємо, і дуже добре протиставляється сучасності, яка нас не цікавить як дослідників. Нас цікавить "СПАДЩИНА", тобто АНТИКА. Звідси, можливо, походять і такі слова, як: анти, атланти, атлантида.

"3xA" - це три скаралупи, які формують ядро української культури. "Спадщина Предків" - це "мікроскоп", котрий дає можливість кожному бажаючому розгледіти і дослідити його у трьохкратному збільшенні.

Наші Учителі

Хочемо удостоїти тих, хто, на нашу думку, приніс найбільшу користь для культурно-історичної науки. Ми можемо у чомусь не погоджуватись з ними, проте все одно вважаємо цих людей ОСНОВОПОЛОЖНИКАМИ, які можуть послужити дороговказом у сьогоденному хаосі висвітлення/вивчення історії, можуть врятувати від псевдоісторії (та, яка свідомо маніпулює хибними поняттями та викривлює дійсність), є фундаменталістами у тих чи інших питаннях, пов'язаних зі Спадщиною Предків. 

Отже, імена і прізвища тих, у чиї "щоденники" ми підглядаємо:

 • Сергій Плачинда
 • Сергій Наливайко
 • Станіслав Губерначук
 • Хведір Вовк
 • Володимир Шухевич
 • Рувит
 • Олекса Воропай
 • Борис Мозолевський
 • Василь Кобилюх
 • Олексій Губко
 • Михайло Відейко
 • Вадим Мицик
 • Сергій Сегеда
 • Валерій Войтович
 • Олександр Стражний
 • Юрій Шилов
 • Михайло Нечай
 • Борис Рибаков
 • Борис Михайлов
 • Валентин Даниленко
 • Олег Трубачов
 • Александр Дональд Маккензі
 • Льюіс Спенс
 • Мірча Еліаде
 • Девід Макріччі
 • Джон Стюарт-Гленні
 • Марія Ґімбутас
 • Юліан Редько
 • Микола Коробка
 • Олександр Колесса
 • Ізмаїл Срезневський
 • Любор Нідерле
 • Іларіон (Огієнко)
 • Олександр Потебня
 • Іван Вагилевич
 • Яків Головацький
 • Володимир Гнатюк
 • Антін Онищук
 • Михайло Драгоманов
 • Степан Килимник
 • Павло Чубинський

Наша редакція

Редакція порталу Спадщина Предків

Днем народженням проекту "Спадщина Предків" можна вважати 2 листопада 2011 року. У цей осінній день було вирішено створити групу у соціальних мережах, присвячену українським віруванням, традиціям та історії. Основним завдання було відкрити для себе та інших - традиційний світогляд українців, зібрати усе цікаве в культурно-історичному плані, так би мовити зібрати спадщину своїх предків. Тому так й назвалися. 

Сторінок з україномовним контентом на той час майже не було, за виключенням деяких сайтів, наприклад: "Народний Оглядач", "Аратта", "Гайдамака" тощо. Панували в основному російськомовні ресурси ("Sinus", "Антропогонез", "ПостНаука" та ін.), тому наша інтернет-спільнота відразу знайшла прихильників. Формат був простим, але ефективним: уривок актуального тексту або цитата + цікава світлина. Щодня виходило до 10-ти таких публікацій. Проект підтримувався 1-2 постійними модераторами. Все, що у нас було - це старенькі ноутбуки і повільний мобільний інтернет.

Через деякий час почали з'являтися подібні проекти (наприклад, "Автентична Україна", "Всвіті", "UaModna" та ін.). З деякими ми співпрацювали. Проект наповнювали у вільний від основної роботи час, через що він функціонував з перервамм. Згодом, коли соцмережі оголосили про свою політику щодо персональних даних, ми вирішили, що досить ненадійно базуватися у соцмережах, а тому самотужки розробили власну інтернет-площадку - веб-сайт "Спадщина Предків" та перенесли в його базу даних усі публікації. Це добре тим, що таку базу даних у будь-яку хвилину можна вивантажити, закачати на флешку і відновити в потрібний момент в будь-якому куточку земної кулі. Це свого роду - історичний веб-літопис. Власне, ми й робимо це для наступних поколінь, які продовжать черпати дані і будуть наповнювати сайт через 50, 100, 200, 300, 1000 років.

Отже, «‎Спадщина Предків» - це інтернет-літопис, який в доступній формі знайомить читата з легендарним, славетним та героїчним минулим предків - стародавніми легендами, народами і цивілізаціями, культурними артефактами і ритуалами. Водночас портал не стоїть на місці, а щоразу розширює свої кордони, свій спектр - з'являються нові теми досліджень, нові розділи і категорії. На сьогодні, на сайті "Спадщина Предків" близько 10 розділів, більше 70-ти рубрик і більше 1000 статей. Щоденно сайт відвідує від 2000 користувачів.

Офіційно, сайт "Спадщина Предків" був запущений у Всесвітню інтернет-павутину 28 січня 2013 року і є некомерційним, інформаційно-аналітичним, просвітницьким інтернет-ресурсом культурно-історичного спрямування. 

Ось так, він виглядав на початку: 

portal-spadok-2000

Так сайт виглядає сьогодні - на мобільних пристроях:

Сайт "Спадщина Предків" на мобільному

На комп'ютерах:

spadok-website-on-desktop-pc

Приємно константувати, що читаючи наші публікації, люди починають вивчати своє коріння, самостійно знаходять історичні й наукові джерела, літописи, вшановують пам'ять визначних українців, репостять нас у соцмережах і створюють свої власні спільноти/блоги/сайти схожої тематики.

Наша символіка

Нас часто запитують: "А що це за символ у вас? Що він означає?".

Розповідаємо:

Сакральний символ був відкритий у 1936 році археологами філії Лодзького Музею Етнографії в ґміні Бяле, Лодзького воєводства, Польща. В одній із гробниць знайшли поховальну глиняну вазу, в якій окрім спалених кісток також виявили обрядові речі: голки, ножі, застібки, підвіски, кістковий гребінь тощо. Посудину прикрашали вигравірувані білою пастою солярні знаки, зображення людиноподібних істот, вершників та тварин, а також, власне, загадковий рівнобічний хрест із вписаними у нього солярними символами - свастями. 

Символіка порталу Спадщина Предків
Офіційний логотип сайту Спадщина ПредківПам’ятка датується III-IV ст. і відноситься до Пшеворської культури, що являла собою союз праслов’ян (дулібів, лендзян, білих хорватів, лужичан, ободритів та ін.) і кельтів (галлів, бойїв, бастарнів), які проживали на території Західної України. Ареал розповсюдження пшеворської культури: верхів'я ріки Одра (Сілезія), горішня і середня Вісла (Мала і Велика Польща), Південна Лемківщина, українське Закарпаття і Мармарощина, Галичина. Свою назву культура отримала від міста Пшеворськ, Жешувського воєводства в Польщі, поблизу якого в селищі Гаць у 1904-1905 роках й був розкопаний перший великий могильник даної культури.

Та світу цей символ став відомий лише на початку 1990-х років, під назвою «Руки Бога» (Ręce Boga, Hands of God). Першим таку інтерпретацію запропонував польський публіцист і дослідник Лех Стефанскі (Lech Emfazy Stefański), опублікувавши його в 1993 році у виданні «Оракл слов'янський». У 2009 році "Руки Бога" був офіційно зареєстрований у Польщі як один із давньослов’янських символів, який має культурно-історичну цінність.

Символ являє собою ідеограму у вигляді рівностороннього хреста - символа світобудови, напрямленого на чотири сторони світу, де кожна із сторін відповідає природнім стихіям та порам року й закінчується своєрідними гребнями у вигляді п'яти кінчиків, чи то пак, «пальців», що можливо символізують - кількість календарних свят. Звідси й назва – Руки Бога. В кожному із 4 сегментів хреста вписані свастики, що відповідно означають: два сонцестояння і два рівнодення у році. Це наводить на думку, що перед нами древній індоєвропейський календар.  

Маєте запитання, пропозиції або бажаєте долучитись?
Пишіть нам на e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

Опитування

Якого Ви віросповідання?