Субота
30 трав., 2020
завантаження...

Старожитності, археологія України


Старожиності України

Старожитності - це археологічні пам'ятки, знахідки, старовинні речі, які є культурним надбанням та збереглись до нашого часу. Старожитності бувають: військові, побутові, ритуальні, господарські. Вони мають велику історичну цінність і є свого роду реліквіями, святинями народу. Сьогодні, багато таких пам'яток зберігається в Національних музеях. Наше завдання створити реєстр таких пам'яток та дослідити їх. 


Скіфська золота пектораль із Товстої Могили

Рейтинг 3.9 з 5. Голосів: 31

skifska-pektoral-ukraina

Скіфська пектораль була знайдена о 14–й годині 30 хвилин під час розкопок на кургані Товста Могила у Дніпропетровській області. За переказами, керівник експедиції Борис Мозолевський перед тим, як виїхати на розкопки, залишив записку такого змісту: «Зобов’язуюсь знайти щось велике і блискуче». 

Детальніше...

81961
 

Велесова Книга: збірка статей

Рейтинг 3.6 з 5. Голосів: 12
Велесова Книга

Велесова Книга - текст вирізаний невідомою (праслов'янською) мовою на дерев'яних дощечках та містить опис історії, міфології та релігії слов'янських племен. У 1919 році її, начебто, знайшов Алі Ізенбек у розграбованій поміщицькій садибі у селі Великий Бурлук, що на Харківщині. Далі вона безслідно зникла і була опублікована Миролюбовим та Куром. Історики та мовознавці вважають Велесову Книгу фальсифікацією XIX-XX століття. 

Детальніше...

21725
 

Мізинські браслети - унікальний спадок тисячоліть

Рейтинг 3.8 з 5. Голосів: 23

Мізинські браслети

Мізинським браслетам з мамонта приблизно 20 тисяч років. Це витвори мистецтва кам’яного віку! Знайдені у 1908 році в Україні, біля села Мізин на Чернігівщині. Декоровані меандровим орнаментом.

Детальніше...

12948
 

Таємний зміст Збруцького ідола

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4

zbruc-swentowyd-idol

Збруцький ідол Святовид - це слов'янський кам'яний ідол X cт., знайдений біля села Гусятин в річці Збруч (притока Дністра) у 1848 році. Ідол являє собою чотиригранний стовп висотою 2,67 м, висічений з сірого вапняку. Стовп розділений на три яруси, на кожному з яких висічені різні зображення. Нижній ярус зображує підземне божество, середній - світ людей, верхній - богів. Ідол вінчає кругла шапка. 

Детальніше...

11042
 

Доісторичні карти України

Рейтинг 3.8 з 5. Голосів: 5
mezireirevcdfaf

В 2004 році ми з В.О.Шевченко написали монографію, в якій розглянуто перші картоподібні зображення на території України. Такі зображення, як правило, частіше трактуються і сприймаються не як карти, а як предмети мистецтва. В 2011 року ми почали новий проект під назвою “Міні-атлас. ДОІСТОРИЧНІ КАРТИ УКРАЇНИ”. Даний проект був призупинений в 2012 році, коли пішов з життя В.О.Шевченко. П'ятого березня, до річниці пам'яті Віктора Олексійовича Шевченка мною завершено роботу над нашим спільним проектом, міні-атласом стародавніх картоподібних зображень на території України.

Детальніше...

9562
 

Давньоруські персні з Волинської землі

Рейтинг 2.6 з 5. Голосів: 5
danioruski-perstni2

Перстень – сьогодні як одне з доповнень до одягу – в уявленнях багатьох народiв первiсно мав функцiю оберегу, був символом шлюбу. Перстень (у першому значенні цього слова) носили зазвичай на правій руці, культ якої можна простежити в багатьох народів. Рука символізувала божество неба, тоді як ступня, на противагу їй, – підземних богів і духів. Праве (права рука зокрема) належить до ряду, який у міфопоетичних уявленнях багатьох народів визначає: верх – світло – вогонь – сонце – життя – чоловік. 

Детальніше...

8965
 

Історія української гривні

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 7

gryvnya-istoriya10

Гривня - одна з найдавніших грошових мір у слов'ян. Етимологічно слово «гривна» походить від слова "грива", яке ще на санскриті (hriva) означало "шия" (зараз в українській мові зберігся відповідник цього слова у формі "загривок"). Ще з часів бронзового віку в індоєвропейських племен серед вищих каст, особливо воїнів, існував звичай носити золоті гривні, - дротини і пластини із золота, зазвичай круглої форми, які через високу вартість використовувались у якості платіжного засобу. Частіше за все це були м'яко закруглені обручі, з кінцями у вигляді голівок левів, прикрашені кольоровою емаллю. Коштовні гривни створювалися цілком із золота.

Детальніше...

8476
 

Лялька-мотанка - символ і оберіг

Рейтинг 3.3 з 5. Голосів: 3

lyalka-motanka2

Повертаючись до власних коренів , які здійснювалися за прадавніх часів нашими предками, відтворюючи ляльку-мотанку, можно поринути у цікаву подорож минулого українського народу. Найдавніші прототипи іграшок знайдено в Україні під час археологічних розкопок поблизу м. Мізина на Чернігівщині. Палеологічні скульптурки жінок, тварин, птахів, вирізані із бивня мамонта і оздоблені геометричним орнаментом, вчені відносять до періоду, що існував понад 20 тис. р. тому.

Детальніше...

8357
 

Ключі та замки в добу Київської Русі

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 4

kluchi-ta-zamky-rusi

Перші ключі та замки з'явилися тоді, коли первісні люди почали загороджувати свої схованки, укриття, печери від хижих звірів, використовуючи для цього звичайну палицю - кий. Водночас кий був і зброєю мисливців, і знаряддям землеробів та пастухів. 

Детальніше...

7098
 

Чи могла бути Велесова книга ?

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4

velesova-knyga-doshky-izenbeka

Чомусь, коли мова заходить про “Велесову книгу”, деякі люди, дотичні до науки, виявляють нетерпимість і роздратування. Характерним у цьому відношенні є виступ, щоправда, п’ятирічної давності, журналіста й літератора Юрія Рудницького в журналі “Главпред”: “Нарешті з’явилася можливість покласти край одній із найскандальніших сторінок в українській освіті — видалити з шкільних і вузівських програм так звану “Велесову книгу”. Автор сповіщає про це так, ніби йдеться про повалення якогось ненависного режиму. І трохи далі додає, що “доктор історичних наук, завідуюча кафедрою історії Національного університету “Києво-Могилянська академія” Наталя Яковенко вважає ганьбою впровадження в шкільні і вузівські програми “Велесової книги” — тексту невідомого походження, визнаного науковою академічною спільнотою як підробка” (Рудницький Ю. Початок кінця “велесовщини”.// Главред. — 2008. — № 18).

Детальніше...

6603
 

Сахнівський скарб і золота діадема

Рейтинг 3.8 з 5. Голосів: 6

sahnivska-diadema

Сахнівський скарб — був знайдений у 1900 році на території городища «Дівич-гора», що близ села Сахнівка на березі річки Рось, Черкаська область. За кількістю золотих, оздоблених перлами і емаллю предметів цьому скарбу не було рівних: 500 грамів золотих зливків, численні вироби із золота, елементи трьох князівських жіночих головних уборів, золоті барми (намисто, що носилося поверх одягу) з емалевими зображеннями святих. Золоті монети грецького імператора Мануїла Комнена вказували на те, що скарб був захований у 1140-х роках... 

Детальніше...

6193
 

Давні транспортні засоби пересування українців

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 4

Давній чумакський віз

Майже до XIX ст. сухопутні дороги на Україні проходили по вододілах великих річок: Дніпра, Дністра, Бугу, Дону. У XVI-XVIII ст. серед густої мережі таких доріг - шляхів - найбільш значними були - Муравський, Ромодан, Черній, Шпатв та ін. У переважній більшості українські шляхи були грунтовими, навесні і восени перетворювались у непрохідне болото. Чимало сіл Полісся більшу частину року через бездоріжжя не мали зв'язку з центрами, а в деяких районах Карпат зовсім відсутні дороги, за винятком місцевих стежок.

Детальніше...

6076
 

Ромашківський календар

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4

kalendar-romashky

Року 1899-го поблизу села Ромашки на Київщині Рокитнянського р-ну, на р. Горохуватці, в могильнику, недалеко від Черняхова (Кагарлицького р-ну).  був знайдений (викопаний) Вікентієм Хвойкою глек. Глечик дуже ретельно виготовлений на гончарному крузі. На сиру глину до випалу на тулуб посудини спеціальними штампами нанесений “орнамент” у два пояси: верхній пояс більш широкий, нижній – вузький. Вважати комбінації із декількох сотень знаків, розміщених без всякого ритму і повторень, орнаментом не можливо. 

Детальніше...

4290
 

5 ювелірніх виробів у скарбничці кожного старовинного українського роду

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 6

Козацька срібна сережка

Якщо вам пощастило отримати у спадок дідівську хату, а в ній важку ковану скриню, повну пам’ятних старожитностей, то віднесіться уважно до свого набутку, бо, крім історії роду та сімейних реліквій, ви цілком імовірно шалено розбагатіли! Наші предки цінували добротні речі, коштовності, передавали від батьків дітям, творячи непорушний зв'язок. І вся ця розкіш освячена, сповнена доброї енергетики. Отже, дорогий козаче чи пишна панно, уважно роззирніться…

Детальніше...

3948
 

Кам’яні половецькі баби – ідоли-обереги Приазов’я

Рейтинг 4.2 з 5. Голосів: 5

polovci-statuyi

Археологічні артефакти, що знаходяться на території Приазов’я і Маріуполя, зокрема, мають власну історію і для багатьох можуть стати справжнім відкриттям. Не всім відомо, що половецькі скульптури, які в народі мають назву «кам’яні баби», мають унікальне значення і дають можливість більше дізнатися про середньовічних кочовиків – половців, що справили величезний вплив на всі сторони економічного, соціально-політичного і культурного життя Київської Русі епохи феодальної роздробленості. У Маріуполі три  половецьких скульптури знаходяться біля краєзнавчого музею, але більшість ідолів зберігаються на подвір’ї музею.

Детальніше...

3840
 

Класифікація ляльок-мотанок за магічними властивостями

Рейтинг 3.8 з 5. Голосів: 6

klasyfikaciya-lyalioik-motanok

Класифікувати ляльки-мотанки можна за технологіями виготовлення (мотанки-закрутки, кувадки, з тканинних шматків і т. д.). Можна по обрядам (для сімейно-побутових, календарних, інших). Але, на мій погляд, краще користуватися методом групування за функціями або, якщо хочете, по магічній ляльковій силі. Так набагато романтичніше. Я б навіть сказала - казковіше.

Детальніше...

3308
 

Таємниця львівського ідола

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4

Таємниці львівського ідола

Мова піде про одну загадкову скульптуру у місті Львові, а точніше майже бюст, вмурований в стіну одного з львівських будинків на вулиці Харківській, що прилягає до давнього району - Знесіння, видима тільки з одного боку на три лиця, два з них, що дивляться в різні сторони, зображують жінку, а одне, що дивиться на вулицю, – чоловіка. 

Детальніше...

2646
 

Давньоруські навершя булав в Буковині і в Північній Бессарабії

Рейтинг 3.8 з 5. Голосів: 4

davnioruski-bulavy

В історіографії, присвяченій добі середньовіччя на Україні, важливе місце посідають питання, пов’язані із військовою справою. На особливу увагу серед робіт із цієї проблематики заслуговують дослідження стосовно озброєння з окремих регіонів. їх детальне вивчення дає змогу скласти узагальнювальну картину розвитку військової справи на території України у конкретний історичний відрізок часу, виділити її місцеві особливості, простежити впливи та взаємовпливи.

Детальніше...

1856
 

Кам'яні Баби - сторожі Українського Степу

Рейтинг 4.1 з 5. Голосів: 14

kaminni-baby-step

Камінні баби - загадкові стели в степу, свідки епох. Хто їх і коли поставив та для чого вони були? Ці антропоморфні камінні боввани позначали поховання степових племен. Переважно їх ставили біля курганів, де вони оберігали душу предка. На жаль ці пам'ятки скіфського мистецтва частково були понищені і не всі змогли потрапити до рук археологів. 

Детальніше...

36768
 

На Черкащині відкопали скіфську чашу Аріанта

Рейтинг 3.4 з 5. Голосів: 5

chasha-arianta

15 травня 2017 року, один з учасників групи шукачів скарбів віднайшов скіфську чашу на фермерському полі, що поблизу селища Шрамівка Драбівського району на Черкащині.

Детальніше...

18642
 

Мізинські музичні кості

Рейтинг 3.3 з 5. Голосів: 4

mizynski-kosti

Давня музика - найзагадковіша сторінка історії будь-якої національної культури. У давні часи не було технічної апаратури для звукозапису, тому музика наших пращурів не збереглася. Про неї нам «розповідають» насамперед археологічні джерела - первісні музичні інструменти, знайдені під час розкопок, або їх зображення на різних предметах. Одним із таких артефактів є архаїчні музичні кості знайдені на Чернігівщині, неподалік від села Мізин, Україна. Археологи тут знайшли залишки предметів із кісток мамонта, що нагадують ударні та шумові інструменти.

Детальніше...

12374
 

Бородінський скарб

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3

borodinskyi-skarb

Бороді́нський скарб — скарб, знайдений у 1912 р. поблизу містечка Бородіно на Одещині. Датується 2 тис. до н. е. У складі скарбу вироби із золота, срібла, бронзи, рідкісних порід нефриту та тальку. Тепер скарб перебуває у Історичному музеї в Москві. Скарб має визначну історичну цінність як зв'язкова ланка між пам'ятками бронзового віку Середземномор'я та майже всієї Євразії.

Детальніше...

9639
 

Що таке оберіг?

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 6
Оберіг

З давніх-давен обереги носять люди, наділяючи їх магічною силою та віруваннями. То що ж таке оберіг? Яка його суть і призначення та чим він відрізняється від амулета і талісмана? Усе це Ви дізнаєтесь в даній статті.

Детальніше...

9156
 

Персні, обручки, каблучки давніх слов'ян

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 6

perstni-slovyan

Традиція носити персні, обручки на руках - це не просто дань моді, а давня традиція, яка є оберегом, виконує магічну охоронну функцію. Слово "перстень" - походить від слов’янського «перст» - палець. Інші назви - кільце́, каблу́чка, обру́чка. Це дуже давній символ.

Детальніше...

8794
 

Велесова Книга - героїчний епос Руси-України

Рейтинг 3.2 з 5. Голосів: 5

 velesova-knyga-geroichnyi-epos

Свої дослідження і висновки автор робив, читаючи «Велесову книгу» (ВК) в перекладі Б.Яценка. Не дивлячись на окремі недоліки перекладу (відмічені, зокрема, Б.Сушинським [2]), його переклад є найбільш ґрунтовним. До того ж, це видання містить автентичний текст.

Детальніше...

8472
 

Михалківські скарби

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4
Михалківські скарби - фото

16 липня 1878 року мешканці села Михалків Борщівського повіту на Тернопільщині знайшли на березі Дністрової кручі дивовижної краси золотий скарб. Ті події з розповідей свідків описав австрійський археолог Кароль Гадачек, який в 1900-их роках побував у Михалкові. Ось як вони розгорталися.

Детальніше...

7979
 

Вітряки й млини в Україні

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 6
Млини

Млинарство в Україні має дуже тривалу історію. Зерно здавна мололи на жорнах. Набагато досконалішими та продуктивнішими за цей ручний пристрій були водяні млини й вітряки - ці «водяні трудяги» виникли в умовах натурального господарства і були нерозривно пов’язані з хліборобством.

Детальніше...

6783
 

«Перунові стріли» - язичницькі обереги давньоруських воїнів

Рейтинг 3.4 з 5. Голосів: 5

oberegy-perunovi-strily

«Стріли перуна» - обереги дружинників часів Русі. Так сталося, що в результаті довготривалої окупації України численними і хижими сусідами нашій нації довго намагалися нав’язати чужинські для нас традиції. Та з відновленням незалежності відродилась і природне зацікавлення старими звичаями, нерідко прадідівськими і язичницькими.

Детальніше...

6586
 

Давньоруські браслети із зображенням Семаргла та Переплута

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3
davnioruski-braslety

Браслети-наручі, одні з найбільш архаїчних прикрас на Русі. В давнину – предмети ритуалів і культів; ще в епоху палеоліту (25 тис. років до н.е.) носили браслети з бивня мамонта. Браслети були широко поширені у скіфів (3-2 ст. до н.е.). В найдавніших державах Закавказзя, Урарту, Вірменії, в народів Середньої Азії браслети з чорних або різнокольорових намистин служили оберегами для дітей, що охороняли їх від смерті, адже дитяча смертність була масовим лихом. Середньоазіатські жінки носили парні пластинчасті браслети на обох руках. Ідентичні браслети, що називались манжетами, носили на Русі в XVII ст. Вони призначалися для підтримування на кисті руки довгих, широких, у зв'язку з модою, рукавів. 

Детальніше...

6082
 

Мартинівський скарб

Рейтинг 4.2 з 5. Голосів: 6
Про мартинівський скарб

У 1909 році в селі Мартинівка, Черкаської області був розкопаний скарб. Селяни, що копали землю на території маєтку Надії Федорівни Муравйової-Апостол, уродженої Терещенко, й гадки не мали, що знайдуть там щось цінніше від черв'яків. Та ось лопата вивернула велику старовинну посудину... Одні пізніше стверджували, що вона була срібною, інші - дерев'яною, але окутою срібними пластинами. 

Детальніше...

5364
 

Дві сенсаційні знахідки в Україні

Рейтинг 4.2 з 5. Голосів: 5

znahidky-ukraina

Хочемо розповісти про дві сенсаційні знахідки, які були нещодавно знайдені в Україні.  Їх знайшли звичайні мешканці, але ці знахідки доволі символічні і знакові. Чому ми так вважаємо та що це за знахідки - читайте далі.

Детальніше...

4095
 

Шигірський ідол

Рейтинг 3.1 з 5. Голосів: 75

shygirskyi-idol2

Шигірський ідол є найдавнішою культовою скульптурою з дерева, яка в 3 рази старіша пірамід в Єгипті. Він має висоту 5,3 метра, об’ємну голову і довгий тулуб у вигляді дошки. Знахідка була зроблена в 1890 році під час розробки Шигірського торфовища, на східному склоні Північного Уралу, на 4-метровій глибині. Тулуб статуї з усіх боків покритий різьбленим геометричним орнаментом. Саму скульптуру датують епохою мезоліту (9,5 тисячі років тому).

Детальніше...

3891
 

Ритуальна посудина з Циркунів

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4
11n7

Ритуальні речі, що збереглися до нашого часу із прадавніх часів завжди привертають особливу увагу не тільки дослідників, а ї тих хто просто цікавиться давньою історією.Ці артефакти є важливими для розуміння різних аспектів духовної культури, космогонічних та міфологічних уявлень.

Детальніше...

3682
 

Арбалети в Київській Русі

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3
Стародавній арбалет

Арбалети (від лат. arcaballista - дуга) або також самостріли, стріломети - були надзвичайно поширенні в часи Київської Русі. В данній статті проаналізовано появу і подальший розвиток самостріла як різновида метальної зброї на теренах Русі за археологічними матеріалами. Описано найважливіші знахідки, що стосуються арбалетів.

Детальніше...

3141
 

Половецькі ідоли дніпровських степів

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3
Половецькі баби

Таємничі ідоли, які прийнято називати «кам'яні баби», зустрічаються на території всього колишнього СРСР - в Прибалтиці, на Україні, в Росії. Особливо численні і цікаві половецькі баби, залишені на слов'янській землі древніми кочовими племенами. У Дніпропетровському історичному музеї зібрана дуже цікава і неймовірно велика колекція таких "баб".

Детальніше...

1950
 


загрузка...

Опитування

Якого Ви віросповідання?
 
завантаження...

загрузка...