П'ятниця
26 квіт., 2024
     

Ukrainian English

В Ірландії знайшли дерев'яний ідол віком 1600 років

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

В Ірландії археологи витягнули з болота дерев'яний ідол віком 1600 років

В Ірландії, в графстві Роскоммон, неподалік стародавнього ірландського культового центру Раткроган (Ráth Cruachan, форт Круахана), у серпні 2021 року під час будівництва дороги, знайшли дерев'яного ідола. Його буквально витягнули з болота. Як повідомила старший науковий співробітник Іві Кемпбелл (Eve Campbell), вік знахідки не менше 1600 років. «Швидше за все, це образ язичницького божества», - сказала археологиня.

rsz ratkrogan-idol

Ідол був знайдений командою археологів з Archaeological Management Solutions (AMS), що працювали на проєкті будівництва автошляху - "5 Ballaghaderreen to Scramoge Road".

gortnacrannagh-excavation-site

Ідола виробили зі стовбура дуба ще в залізний вік  Він має антропоморфну голову і кілька горизонтальних насічок, вирізаних вздовж тіла. Його довжина перевищує 2,5 метри. В Ірландії вчені виявили чимало таких ідолів, але свіжознайденний - найбільший на сьогодні. Ідол за формую та обробкою чимось нагадує легендарного Шигірського ідола (11 000 років).

Кельтський ідол

Як зазначають експерти, ірландський ідол міг бути прообразом божества полювань і лісових угідь кельтів - Кернунн (Кернуннос, Цернунн). Хоча дослідники наголошують, що може існувати безліч інтерпретацій цього ідола.

idol-celtic-1

gortnacrannagh-idol-details

Окрім того, поруч з дерев'яною фігурою дослідники виявили кістки тварин і ритуальний кинджал, який жодного разу не використовували для різання та міг застосовуватися просто як ритуальний предмет для посвяти. Очевидно, на цьому місці здійснювали певні сакральні обрядодійства та ініціації, де ідол був, так би мовити, частиною цих церемоній. Нижній кінець ідола дещо загострений - так, щоб він міг стояти вертикально. 

idol-ireland

Чому ідол лежав в болоті? На думку деяких дослідників, капище, на якому стояв ідол було понищено християнами, а самого ідола викинуто в болото. Однак, не виключено, що у давнину люди вбачали водно-болотні угіддя як певні містичні місця, де вони могли з'єднатися з потойбічним світом - світом Нави. Ще одна версія: після приходу християнства, волхви масово ховали язичницьких ідолів в болоті, аби таким чином уберегти їх від знищення та подальшого псування, адже певні болота мають мікроелементи, що дозволяють зберігати дерево. На це вказує той факт, що чимало дерев'яних ідолів Європи були знайдені саме в болотистих місцевостях.

Довідка: Раткроган - це цілий комплекс археологічних знахідок в графстві Роскоммон, Ірландія. Він налічує понад 240 археологічних пам'яток, які відносяться до різних епох: від неоліту (4000-2500 роки до нашої ери), бронзового (2500-500 роки до нашої ери) і залізного століть (500 рік до нашої ери - 400 рік нашої ери) - до раннього Середньовіччя і далі. В Раткрогані знайдені кургани, фортеці, середньовічні вали. Вважається, що Раткроган - це священне місце Круахан (Cruachan) - сакральна столиця древнього ірландського королівства Коннахт. Раткроган багаторазово згадується в ранньосередньовічних рукописах: наприклад, в «Книзі Бурої Корови» (Lebor na hUidre), манускрипті XII століття - найстарішому зі збережених текстів, написаних староірландською мовою.

ireland-temple
connaht2-1024x648

З писемних та фольклорних джерел дізнаємося, що Рактроган відомий як один з найбільших торгових і культових центрів Ірландії. Саме в Раткрогані відбуваються події ранньоірландського епосу «Викрадення бика з Куальнге» - центральної саги уладського циклу (один з чотирьох циклів стародавньої ірландської міфології). Круахан взагалі досить докладно описаний в цьому циклі, адже там жили Медб (Мадб) - королева воїнів Коннахта, і король Айліль.

druidy-keltski

Круахан традиційно пов'язують з сакральними знаннями і діяльністю кельтських волхвів - друїдів. За легендою, саме там знаходяться ворота у Потойбічний світ (важливий розділ міфології Ірландії), там же проводилися основні ритуали, пов'язані з Самайном (Samhain) - кельтським святом збору урожаю. Круахан вважався особливим місцем: про це говорить і те, що в місті ховали не тільки королів Коннахта, але й верховних королів Ірландії (які жили і правили в Тарі - столиці союзу ірландських держав того часу). Тому знахідки ідолів, капищ, інших церемоніальних свідоцтв в цих місцях цілком очікувані і логічні.

На сьогодні Ідол з Раткрогану (Гортнакранський Ідол - Gortnacrannagh Idol) зберігається в Університетському Коледжі Дубліна (University College Dublin (UCD)), де ним займається консерватор археологічних знахідок Сюзанна Келлі. Ідол помістили у спеціальну ванну з поліетиленгліколем, полімером. Артефакт повинен залишатися в цій ванні протягом трьох років, тоді деревина стане достатньо міцною і після цього ідол буде виставлено у Національному музеї Ірландії.

Копія ідола, створена співробітниками AMS у співпраці з учасниками проекту UCC Pallasboy і Центром експериментальної археології та матеріальної культури UCD, виставлена ​​в Раткрогані, в археологічному парку:

Доктор Росо Маолдуін з AMS каже, що Ідол з Раткрогану є настільки унікальною і важливою пам'яткою, що краще дає дослідити та зрозуміти давню ірландську та кельтську культуру, традицію, міфологію.

Археологи також заявили, що це відкриття не вплине на просування проекту доріг від N5 Ballaghaderreen до Scramoge Road:

«Дорожні проекти, такі як N5, надають прекрасну можливість для дослідження нашої тисячолітньої археологічної спадщини, - говорить Дейдра Маккарті, місцевий археолог з Ради графства Роскоммон. - І Гортнакранський ідол - відмінний приклад тому.  Якби не цей  проект, ми б ніколи не дізналися про це незвичайне місце».

Хотілося, щоб і наші люди так поважно ставилися до тисячолітніх язичницьких пам'яток свого народу й шанували їх так само, як шанують ірландці!

Джерело матеріалу: Irish Examiner
 
- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"

Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber