П'ятниця
24 трав., 2024
     

Ukrainian English

Дуб та його цілющі властивості

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 6

Дуб

Цілющі властивості дуба були відомі ще нашим пращурам. Корою дуба лікували волосся і шкіру, а також позбавляли набряків, запалень, зубного болю тощо. В українській мітології його називали деревом Перуна. Не раз, дуб ставав і місцем проведення священних обрядодій, ініціацій та ритуалів. Тож не даремно, це могутнє дерево завжди асоціюють із силою, міцним здоров'ям та довголіттям. 

Ботанічна характеристика

Дуб - це велике дерево, яке належить до сімейства букових. Воно сягає у висоту 40-50 м, а його крона відзначається міцністю.

  • Коріння дуба  – дуже могутнє, інколи має округлість до 100 м в діаметрі.
  • Кора - молодих дерев и пагонів гладка, бура, згодом стає  сірою, сріблястою. Кора старих дубів з глибокими тріщинами має товщину до 10 см.
  • Листя – продовгувате яйцевидне, перістолопасне, а квітки – одностатеві, однодомні. Чоловічі квітки в довгих звисаючих сережках, жіночі – сидячі.
  • Плід - яйцевидної форми, буро-жовтий жолудь, 1,5 -3 см завдовжки. На 1/3 жолудь оточений чашоподібною, лускатою плюскою.

Quercus alba

Дуб любить тепло, мало вимогливий до вологи, але не переносить надлишку її. Росте повільно: у молодому віці схильний до заморозків, страждає від сильних вітрів, яскравого сонця, але пізніше виростає в могутнє дерево. Росте в широколистяних змішаних лісах і дібровах, використовується в полезахисних лісонасадженнях, для озеленення міст і селищ. Цвіте у квітні-травні, плодоносить у вересні-жовтні. Поширений в середній і південній смузі Євразії на Кавказі. В Україні поширений практично у всіх регіонах. Крім дуба звичайного, для медичного використання дозволена також кора дуба скельного.

Збір лікарської сировини

Кору дуба збирають навесні під час сокоруху (до розпускання листя) з молодих гілок і стовбурів до 10 см в діаметрі. На гілках роблять глибокі кільцеві надрізи ножем на відстані 30 см, потім після поздовжніх надрізів знімають трубчасті ділянки кори. Сушать під навісом або в закритому, захищеному від дощу, добре провітреному приміщенні. У гарну погоду сушать на сонці.

Готова сировина являє собою висушені трубчасті шматки кори з блискучою, гладкою або злегка зморшкуватою поверхнею, зовні світло-бурого або світло-сірого, всередині жовтувато-бурого або червонувато-бурого кольору, без запаху, з сильно терпким смаком. Передбачається вміст вологи – не більше 15%, потемнілій кори – не більше 5%, старої кори – не більше 5%, кори подрібненої довжиною менше 3 см – не більше 3%, органічної домішки – не більше 1%, мінеральної – не більше 1%. Пакують сировину у тюки. Термін придатності сировини 5 років.

Кора дуба

Хімічний склад

Кора  містить 10-20 % дубильних речовин – похідних галової і елагової кислот; 13-14% пентозанів; до 6% пектинових речовин; кверцетин і цукор. Жолуді містять до 40 % крохмалю; 5-8 дубильних речовин; білки, цукор, до 5 % жирної олії.

У листах знайдені дубильні, фарбувальні речовини, флавоноїди, кверцитрин і кверцетин, а також пентозани. Гали (кульки на листі дуба, пов’язані з паразитуванням дрібної комахи – галіції горіхотворки) містять велику кількість дубильних речовин.

У всіх частинах дуба містяться фітонцидні речовини, дезінфікуючого характеру.

lystya-duba

Фармакологічні властивості

Відвари кори дуба мають в’язкими, денатуруючими білковими властивостями, що забезпечує протизапальну дію при зовнішньому і внутрішньому застосуванні. При експериментальних дослідженнях дії відварів кори дуба, введених в шлунок, виявлено посилення моторики шлунка, зменшення соковиділення, зниження ферментативної активності і кислотності шлункового вмісту, уповільнення всмоктування слизовою оболонкою шлунка.

Усі частини рослини здійснюють дезінфікуючу дію. Галовна кислота і її похідні володіють широкою фармакологічною активністю, аналогічною дії біофлавоноїдів: ущільнюють судинно-тканинні мембрани, підвищують їх міцність і знижують проникність, володіють протипроменевою і антигеморагічною властивістю. Протимікробна і протипротозойна дія пов’язана як з похідними галової кислоти, так і з наявністю катехінів. Водний відвар жолудів дуба, очищених від шкірки, і настоянка 1: 5 і 1:10 на спирту знижують вміст цукру в крові, збільшують кількість глікогену в печінці і в серцевому м’язі.

Лікувальні властивості дуба

Застосування

Відвари кори дуба (1:10) застосовують при гострих і хронічних запальних захворюваннях порожнини рота у вигляді полоскань, аплікацій на яснах при стоматитах, гінгівітах, гнійниках і т.д. Як протиотруту при отруєннях солями важких металів, алкалоїдами, грибами, блекотою, дурманом, при харчових токсичних інфекціях та інших отруєннях застосовують 20% відвар кори дуба для повторних промиваннях шлунка.

При опіках і відмороженнях також використовують 20% відвар кори дуба у вигляді аплікацій салфеток, змочених холодним відваром, на уражені місця в першу добу.

При захворюваннях шкіри, що супроводжуються мокненням, при дитячих діатезах відвар кори дуба застосовують у вигляді загальних місцевих ванн, обмивань, аплікацій; при пітливості стоп рекомендують місцеві ванночки з 10% відвару кори дуба або відвару кори дуба навпіл з відваром шавлії.

Kora-duba-svoystva-1

При гінекологічних захворюваннях (кольпіти, вульвовагініти, опущення стінок піхви, випадання піхви і матки, ерозії шийки матки і стінок піхви) призначають спринцювання 10% відваром.

Рідше кору дуба використовують при гастроентероколітах, дизентерії, невеликих шлунково-кишкових кровотечах (всередину 10% відвар), при проктитах, парапроктитах, тріщинах заднього проходу, геморої, випаданні прямої кишки (лікувальні клізми, обмивання, аплікації, сидячі ванни).

Відвари кори дуба готують у співвідношенні 1:10. Кору подрібнюють до величини часток не більш 3 мм, поміщають в емальований посуд, заливають гарячою кип’яченою водою, закривають кришкою, нагрівають на киплячій водяній бані при частому помішуванні протягом 30 хвилин, охолоджують 10 хвилин, проціджують, віджимають. Об’єм отриманого відвару доливають кип’яченою водою до 200 мл.

Автор: Іван Пасічник

Магія дуба

- Культурно-історичний, просвітницький портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber