Понеділок
23 трав., 2022
   

Ukrainian English Polish

Шигірський ідол

Рейтинг 3.1 з 5. Голосів: 77

Шигірський ідол

Шигірський ідол є найдавнішою культовою скульптурою з дерева, яка в 3 рази старіша пірамід в Єгипті. Він має висоту 5,3 метра, об’ємну голову і довгий тулуб у вигляді дошки. Знахідка була зроблена в 1890 році під час розробки Шигірського торфовища, на східному склоні Північного Уралу, на 4-метровій глибині. Тулуб статуї з усіх боків покритий різьбленим геометричним орнаментом. Саму скульптуру датують епохою мезоліту (9,5 тисячі років тому).

За розпорядженням графа Стенбок-Фермора, який володів ділянкою, де був знайдений ідол, його передали в Єкатеринбурзький музей, в якому він довго зберігався в запасниках. Про його цінність вчені дізналися лише у 1997 році. Німецьким дослідникам вдалося встановити вік скульптури завдяки комбінації двох методів: підрахунку річних кілець дерева, з якого був виготовлений ідол, і проведення радіовуглецевого аналізу. За словами Томаса Тербергера, куратора департаменту старожитностей Державного агентства з охорони культурної спадщини Нижньої Саксонії, вік ідола становить більше 11 тис. років. 

шигирский идол
Uchenye-nashli-novoe-tainstvennoe-litso-na-Bolshom-SHigirskom-idole-2
1432788552 7
1432788546 12
1432788610 8
1432788586 15
Uchenye-nashli-novoe-tainstvennoe-litso-na-Bolshom-SHigirskom-idole-4
Uchenye-nashli-novoe-tainstvennoe-litso-na-Bolshom-SHigirskom-idole-5

Михайло Жилін, науковий співробітник Інституту археології РАН, провів трасологічний аналіз, результати якого дозволили дізнатися історію виготовлення скульптури. За його словами, ідол був зроблений з модрини більше 9000 років назад. Дерево спочатку зрубали, потім розкололи, розрівняли площини за допомогою крем’яних тесел, після чого добре відшліфували. В останню чергу була оброблена голова скульптури, для чого використовувався інструмент з щелеп бобра. За словами Жиліна, після того, як ідола встановили на постамент, він деякий час постояв, потім впав в озеро і зник під товщею торфу.

Вчені так і сперечаються на рахунок сакрального змісту ідола. Що він символізував?

На ідолі є 7 личин, що, ймовірно, символізують сім вимірів. Причому сьомий вимір представлений як верхнє об'ємне (двостороннє) чільне «обличчя», а шість вимірів — у вигляді шести рельєфних «облич». Останні вирізані на широких площинах «тіла» ідола: три на лицьовій, що символізують тримірний світ, і три личини на зворотному боці, що символізують недоступні звичайній людині виміри (четверте, п'яте, шосте). Дослідники припускають, що личини пов'язані з Верхнім (небесним) і Нижнім (підземним) світами, а також втілюють жіноче і чоловіче начало, світ рослин і світ тварин. Варто відзначити, що взори, яким вкритий тулуб Шигірського ідола, нагадують орнаменти Мізинської культури - на 2-3 тисячі років старшої за Шигірський ідол. Так, на Мізинському браслеті, який датується XVIII тис. до н.е., кандидат історичних наук Б. Фролов виявив такий самий орнамент, що має п’ять зон, три з яких виконано «меандром», а дві — зигзагами, і назвав його палеолітичним нкалендарем двадцяти-тисячолітньої давності!

 20

І тут на Шигірському 5-метровому велетні ми зустрічаємо щось подібне. Досвідчені етнографи, знайомі зі знахідками кам'яного віку та календарями допотопних племен, відразу висунули припущення, що ці орнаменти - своєрідний Місячний календар.

Shigir idolШигірський ідолГеометричні штрихи, прямі і хвилясті лінії, круги, ромби, трикутники - що це як не древній 9000 літній палеоастрономічний  календар на "тілі" божества, разом з зображеними по різних боках духами 7 вимірів.  З 7 чакр за Ведами складаєься наше тіло. Стародавні шумери надавали числу 7 величезного значення. Не секрет, що кожна з чотирьох фаз місяця ділиться саме на сім днів, і саме місячні цикли лягли в основу давньошумерського календаря. 

Ще одна дивина, яку помітили дослідники в ідолі - його нехарактерна поза. Зазвичай, вона у ідолів статична, ця ж статуя мов би у русі, біжить - ноги у неї були схрещені. При цьому статую, швидше за все, не закопували в землю для стійкості, як більшість ідолів, а кріпили якимось іншим чином. Не виключено, що ідол й зовсім стояв на своїх ногах. На жаль, у дореволюційні часи нижня частина тулуба довжиною 193 см безслідно зникла, як це зазвичай буває з подібними пам'ятками. 

shygirskyi-idolНоги ідола досі не можуть розшифрувати та деякі припускаюдть,  можливо вони символізувати безкінечність.  А можливо вони вказують на позу лотоса та пізнання світу в процесі медитації. 

Який висновок можна зробити? А висновок дуже простий - праслов'янська культура одна із найдревніших в світі. І скільки б не гуділи про Стародавній Єгипет, Давній Рим чи Грецію - тут, на теренах Індоєвропи, 18000-6000 років до н.е. (Мізин-Трипілля) люди вже мали ознаки своєї високорозвинутої культури і цивілізації - будували мегаполіси, споруджували протостоунхенджі, складали місячні і сонячні календарі, вираховували час по зорям, займалися хліборобством і скотарством, мистецтвом і військовою справою. 

- Культурно-просвітницький центр "Спадщина Предків" 


Поділитись статею у соцмережах:


Підписатись на електронну розсилку нових матеріалів:

blog comments powered by Disqus