Субота
30 трав., 2020
завантаження...

Таємний зміст Збруцького ідола

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4

zbruc-swentowyd-idol

Збруцький ідол Святовид - це слов'янський кам'яний ідол X cт., знайдений біля села Гусятин в річці Збруч (притока Дністра) у 1848 році. Ідол являє собою чотиригранний стовп висотою 2,67 м, висічений з сірого вапняку. Стовп розділений на три яруси, на кожному з яких висічені різні зображення. Нижній ярус зображує підземне божество, середній - світ людей, верхній - богів. Ідол вінчає кругла шапка. 

Святилище на горі Богит

Хронологічно дата створення ідола співпадає з періодом існування Збруцького язичницького культового центру. За даними археологічних розкопок він був встановлений на горі Богит - святилищі-городищі давніх слов'ян, розташоване в державному заповіднику "Медобори" на Тернопільщині.

bohyt misce idola 2008 102 0344

Гора Богит, місце розташування ідола, Тернопільщина

Вперше гору Богит дослідив польський краєзнавець і археолог Адам Кіркор у кінці XIX століття. Думку, що ідол стояв саме на горі Богит першим висловив краєзнавець Потоцький, який досить глибоко досліджував історію та пам'ятки старовини. Пізніше цю здогадку підтвердила експедиція у 1984 році, яку організував Інституту археології АН СРСР.

Було зафіксовано капище з місцем для ідола, жертовна яма, ритуальні наземні будинки та тимчасові заглиблені житла для прочан. Святилище Богит було оточене системою валів і ровів. У комплекс городища входили курганні та ґрунтові могильники з тілоспаленням, поселення-супутники. Під час розкопок у жертовній ямі було начебто знайдено перстень галицького короля Юрія І.

Bohyt kapyscze 2008 102 0333

Капище на горі Богит

Що цікаво на Богиті знайдені шурфи й інших, більш старіших культур, зокрема земляні вали скіфського часу. 

На найвищому місці городища-святилища було споруджено капище-майданчик значних розмірів (70х50 м). Центральною спорудою тут був вівтар — підвищення поперечником 9 м, викладене з каменю. В його центрі — розчищена квадратна яма, оточена плоскими каменями. Було встановлено, що величина і конфігурація цієї заглибини в центрі п'єдестала повністю відповідає розмірам нижньої частини Збруцького ідола (образ Святовита). Ймовірно, ім'я цього Бога і дало назву горі — Богит.

3ad099a8309aee7a7720404e7da3b7f4

На городищі виявлено і цілу низку невеликих напівземлянок, довге наземне житло.

Boh 20080601 102 1897 kamin-dolmen

Камінь-дольмен на горі Богит. Дольмен знаходиться в стороні від валу. Він рукотворний: утворений двома вертикальними каменями і одним горизонтальним. У каменях є дірки-отвори. Датувального матеріалу не виявлено, що дозволяє висувати різні припущення щодо часу побудови дольмену. Зокрема, є версія, що його побудували представники культури лійчастого посуду.

Навколо п'єдесталу з чотириликим образом Бога на горі Богит розкопано, як і на Пирині(неподалік), вісім жертовних ям. А трохи далі виявлено ще одну культову споруду трохи менших розмірів, ніж п'єдестал для статуї цього Бога. Обкладено це підвищення теж каменем, а в середині залишено велику яму, заповнену жертвоприношеннями. На горі Богит розкопано і дві загадкові дуже великі ями площею до 10 м². Обидві вони висічені в скелі, одна - на глибині майже 5, а друга - понад 6 м. Тут, як і в інших культових ямах-святилищах, виявлено рештки жертвоприношень — кістки тварин, фрагменти слов'янської кераміки X — XII ст., прикраси у вигляді уламків скляних браслетів тощо.

h036i003

План і профілі споруди - п'єдесталу ідола. 1-8 - поглиблення; а - камені; б - кістки; в - вугілля

Такий релігійно-культурний центр міг нормально функціонувати за умови, що життя громади обслуговуватимуть професійні волхви та жерці.

Є припущення, що Збручанські святилища взяли на себе функції головного центру язичництва княжої Руси замість ліквідованих Володимиром святилищ на Русі, проте розбудову городищ над Збручем розпочато у 9 ст. н. е., що суттєво раніше, ніж релігійна реформа у Києві.

Згідно з даними розкопок, на самому Богиті, у святині Святовита, релігійне життя занепало приблизно у XIII сторіччі. Але низка фактів, встановлених при розкопках інших святинь Медоборів (Гора Рожаниця, узгір'я Баба, Триніг, Старий Кут, Баба, Високий Камінь), дають змогу датувати останні дохристиянські богослужіння в Медоборах ще навіть у XVII столітті, що цілком ймовірно, враховуючи віддаленість храму Святовита та й цілого комплексу інших галицько-подільських капищ від основних центрів християнізації тодішніх слов'янських земель.

doroga-na-bogyt

Стара дорога веде до святилища, яке оточене двома кільцевими рукотворними валами та двома поперечними. В основі цих земляних валів знаходяться ще кам'яні вали 5 - 6 ст. до н. е., які в доруські часи було підсипано землею.  Один поперечний вал відділяв загальнодоступну частину городища від священної. У загальнодоступній частині знаходилися 40 будівель, заглиблених у землю з вогнищами. Тут знаходились і довгі будівлі-контини, які виконували роль обрядових. Неподалік знаходилися два сухі колодязі.

Поруч із в'їздом у городище знаходилася піч, в якій випікали ритуальні хліби.

Опис Збруцького Святовида 

Верхня частина ідола оформлена у вигляді округлої шапки з хутряною опушкою, під шапкою розташовані чотири обличчя. Ідол розділений на три горизонтальних яруси. Висота верхнього ярусу - 160 см, середнього - 40 см, нижнього - 67 см. Таким чином, на ідолі є 12 окремих секцій. Одна із секцій нижнього ярусу порожня, решта ж 11 містять по одному зображенню. 

На грані нижнього ярусу, який протиставлений порожньому, зображений вусатий чоловік, що стоїть на колінах і підтримуючий обома руками середній ярус. На двох прилеглих гранях нижнього ярусу ця ж фігура показана збоку, і звернена колінами до порожньої грані. Таким чином, є можливим визначити лицьову сторону всього ідола. 

Верхній ярус містить великі зображення двох жінок і двох чоловіків у довгому підперезаному одязі. Одна жінка зображена з рогом, друга - з кільцем. Чоловіки відповідно зображені один - з конем і мечем, другий - з солярним знаком на одязі, навкруги з шістьма променями всередині нього. 

Середній ярус схожий з верхнім, проте його фігури значно дрібніші. Фігури також розділяються за статтю - під жіночими фігурами верхнього ряду також зображені жіночі, під чоловічими - чоловічі. Одяг людей також довгий, але без пояса. Фігури зображені з розставленими руками, немов би утворюючи хоровод. 

Культовий сенс ідола

Жіноча фігура з рогом ідентифікується вченими як Макош - богиня родючості, а фігура з кільцем - як Лада, богиня весни, покровителька шлюбу і кохання. Чоловіча фігура з мечем і конем найлегше піддається визначенню, ці атрибути властиві Перуну, богу грози й війни. Божество з солярним символом може бути визначено або як Хорс, бог сонця, або як Дажбог, бог родючості і сонячного світла. Швидше за все тут зображений саме Дажбог, для котрого солярний знак був лише розпізнавальним символом, через що сонце зображено не в руках, а на одязі бога. [1] Чоловіче божество, що тримає на собі землю можна порівнювати із Велесом (Волосом). 

svitovyd-zbruc

Однак, варто зауважити, О. М. Бодянський першим припустив в 1846 році, що Хорс - не ім'я окремого божества, а епітет Даждьбога. Надалі цей висновок підтвердився ще й тим фактом, що Хорс - іранське слово, що позначає сонце, і могло бути сприйняте східними слов'янами під час асиміляції іраномовного населення.


Аналоги з давньоіндійським Брахмою

Ретельно розглядядаючи слов'янського чотирьохликого ідола, народилося припущення, що його можна порівняти з чотирьохликим Брахмою з індійський Ведичних писань. Виявилося, що такі дослідження відомі в літературі: 

"Спроби виявлення рис, що зближують древніх слов'янських богів з богами Вед і індуїзму [2], не є безплідними (вчені не раз ставали на шлях цих пошуків і небезуспішно): можемо, наприклад, згадати праці Н.Д. Міллера, Б.А. Рибакова, Л.А. Зарубіна і ін. Ми наведемо тут ряд зіставлень, які самі напрошуються і можуть викликати інтерес сучасного читача... Всі можливі зіставлення вкрай проблематичні в силу надзвичайно слабкої вивченості цієї проблеми... 

Б. Рибаков пише, що західний хроніст Гельмольд (XII ст.) повідомляв, що слов'яни визнають "єдиного бога в небі". Стверджуючи, що для східних слов'ян таким "єдиним Богом в небесах" був Род, він вважає його і носієм імені Світа, а для західних слов'ян таким богом "білого світу" був Світовид, що мав чотири обличчя. Грунтуючись саме на цій чотириликості, ми хотіли б висловити інше припущення, знайшовши в деяких рисах Святовита (Світовида) подібність і з іншим богом. 

brahma

Звернемося до творця світу в Ведах, до Брахми. Чи є можливість порівняти його хоча б у кількох рисах з кимось із давньослов'янських богів? Спробуємо виявити такі риси саме в образі бога Світовида (​​Святовита, Свантевита). Орієнтуючись на найзагальніших, або, точніше, узагальнених відомостях, звернемося спочатку до Брахми, намагаючись угледіти в ньому хоча б деяку близькість зі Світовидом. Що ми знаємо про Брахму? Він був першобогом, відділив небо від землі, створив світло, породив богів і людей і обдарував людей усвідомленням їх життєвих функцій, встановивши зв'язок з ними тих чи інших богів. В ведичних описах і, відповідно, в індуській іконографії він постає перед нами у вигляді четирьохголової людини, що сидить на білому гусаку (на білому лебеді), який є аж ніяк не індійським птахом. Він гніздиться і розмножується на дальніх північних землях, і ось саме це говорить про факт безпосередньої споконвічній зв'язку з північчю цього найдавнішого арійського першобога. Відомий і інший варіант зображення Брахми: він їде на колісниці, в яку запряжено сім (або три) лебедів або гусей. Ось цей варіант дозволяє нам прямо зіставити його з археологічними знахідками в областях розселення слов'ян на рубежі II і I тис. до н.е. і аж до середини I тис. до н.е. Це сфера слов'янських тщинецької і лужицької культур, що доходили від Дніпра до Одера і Вісли. Тут виявлено чимало предметів того часу, і серед них зустрічаються моделі колісниць, запряжених гусьми чи лебедями. Їх називають сонячними колісницями, вказуючи на те, що вони триколісні (але не всі), а це пояснюється як тричленнний шлях Сонця по небу, схід-зеніт-захід.

З усіх цих атрибутів зупинимося на його зв'язку зі світлом, на чотирьох головах і на білому гусаку. Слово "світло" є аналогом санскритського слова "швет(а)" (світлий, білий), так поглянемо на ім'я Світовида. Воно дійшло до нас в оповідях і переказах язичників і в описах західних хроністів, і зараз навіть точно не відома його друга частина - "вид" або "вит" (а то й "вич"?). Вони, по суті, однакові за змістом і формою, і якщо ми зупинимося на варіанті "вид", то цей бог постане перед нами як "світловидний" з поняттям світла. Вже в цьому він узгоджується з образом Брахми, хоча їх імена і не співставні безпосередньо... 

swiatowid-idol-shema

Далі: чотири голови Брахми пояснюються тлумачами як символ прозрівання чотирьох сторін світу (за деякими міфами, у нього раніше було п'ять голів, але однієї він позбувся). Про Світовида ми знаємо, що він зображувався з чотирма обличчями (або головами), зверненими на всі сторони світу. Іноді це пояснюють як простягання його влади на весь рік, на всі чотири сезони. Цей бог теж сприймався як верховний першобог, і слов'яни шанували його вище всіх інших богів... ". 

svitovyd-brahma

На рисунку вище під 1 і 2 показані зображення Збруцького ідола з двох сторін. Добре видно, що на ідолі присутні явно виділені горизонтальні "смуги", що відокремлюють один від одного фрагментарні зображення на сторонах Ідола. Ці "смуги" і з'явилися ключами, які ми поєднали з горизонтальними рівнями матриці. Вони показані на малюнку горизонтальними стрілками. В результаті виявилося, що Ідол - це священний символ, побудований за шаблоном матриці Світобудови. Праворуч показано запис імені Брахми та імені його лебедя (лебідь - вахана Брахми), на якому Брахма переміщається по світобудові. З малюнка видно, що верхню частину Збруцьского Ідола від 20-го до 13-го рівня Верхнього світу матриці ми можемо ототожнити з ім'ям - Брахма. В цьому сенсі Збруцький Світовид - аналог індійської іконографії - Брахма.

Вище, на рис. 4, ми порівняли образ Брахми з індійських Вед і образ чотириликого слов'янського Божества. Від стародавніх слов'ян нам мало відомо про народження цього бога, символом якого є Збруцький Ідол. Мені здалося, що читачеві буде цікаво познайомитися з тим, що розповідають індійські Веди про народження Брахми. Ось опис появи напівбога Брахми, взятий з Пурани - Шрімад Бхагаватам: 

"Текст 10. Коли всі три світи були вкриті водою, не існувало нікого, крім Гарбходакашайі Вішну, який спочивав на своєму ложі - великому змії Ананта. Він ніби дрімав, занурений в Свою внутрішню енергію, а Його зовнішня енергія перебувала в бездіяльності. При цьому, очі Господа залишалися злегка прочиненими.

Текст 11. Подібно енергії вогню, прихованій в вуглях, Господь лежав, покритий водами потопу, і в Ньому спочивали всі живі істоти, що знаходилися в тонких тілах. Він лежав, занурений в самопроявляючу енергію, яку називають Калою. 

Текст 12. Господь лежав так протягом чотирьох тисяч юг, спочиваючи в Своїй внутрішній енергії, і по Його зовнішній енергії здавалось, ніби Він спить, занурений у води потопу. Коли живі істоти, спонукувані кала-шакті, стали з'являтися на світ, щоб продовжити свою кармічну діяльність, Він побачив, що Його трансцендентне тіло отримало синюватий відтінок. 

Текст 13. Матеріальна гуна пристрасті привела в рух тонку форму творіння, до якої була прикута увага Господа, і змусила її вийти з Його чрева. 

Текст 14. Вийшовши з утроби Господа, сукупна форма кармічної діяльності живих істот прийняла обриси бутона лотоса, породженого Особистістю Вішну. Підкоряючись Його вищій волі, цей лотос, подібно до сонця, осяяв все навколо яскравим світлом і осушив безбережні води потопу. 

Текст 15. Господь Вішну в образі Наддуші Сам увійшов у вселенський лотос і вклав у нього всі гуни матеріальної природи. Після цього в лотосі народився той, хто уособлює собою ведичну мудрість і, кого ми називаємо самонародженим. 

Текст 16. Народжений на квітці лотоса Брахма не бачив навколишній світ, хоча й сидів на самому віночку лотоса, тому він обійшов увесь космічний простір, обертаючи очима у всіх напрямках. Так у нього з'явилися чотири голови, які відповідали чотирьом сторонам світла. 

Текст 17. Воссідаючий на лотосі Господь Брахма так і не зміг до кінця осягнути ні творіння, ні лотос, ні себе самого. Наприкінці юги задув вітер спустошення, здіймаючи величезні кругові хвилі і розгойдуючи лотос. 

Текст 18. Перебуваючи в невіданні, Господь Брахма розмірковував: Хто я, що сидить на цьому лотосі? Звідки він росте? Там внизу, обов'язково має бути щось таке, звідки виріс цей лотос, і воно, судячи з усього, знаходиться під водою. 

Текст 19. Розмірковуючи над цим, Господь Брахма по каналу в стеблі лотоса спустився під воду. Однак, навіть увійшовши в стебло лотоса і наблизившись до пупка Вішну, він так і не зміг виявити корінь лотоса. 

Текст 20. О Відура, в пошуках причини своєї появи на світ Брахма досяг тієї межі, за якою обривалося його життя. Ця межа являє колесо вічності в руках Вішну, що породжує в умах живих істот страх, одним з проявів якого є страх смерті. 

Текст 21. Так і не зумівши досягти бажаної мети, він припинив свої пошуки і повернувся в квітку лотоса. Там, керуючи диханням і відмовившись від всього матеріального, він зосередив свій розум на Верховному Господі. 

Текст 22. Коли після ста років його медитація досягла мети, Брахма знайшов необхідне знання і побачив у своєму серці Всевишнього, якого до цього йому ніяк не вдавалося побачити, незважаючи на всі його зусилля. 

Текст 23. Брахма побачив на воді величезне білосніжне ложе, що нагадувало лотос, - тіло Шеша-нагі, на якому в самоті сидів при столі Господь, Особистість Бога. Все навколо було освітлене світлом, що виходить від дорогоцінних каменів на капюшоні Шеша-нагі, сяйво яких розсіювало панувавшу в цій області пітьму. 

Текст 24. Пишність трансцендентного тіла Господа затьмарювала красу коралової гори. Вечорами коралова гора одягається в чудесний наряд, витканий з західного неба. Проте краса цього наряду померкла перед пишністю жовтих одягів Господа. Коралову гору вінчає золотий пік, але всипаний самоцвітами шолом на голові Господа затьмарював навіть його блиск. Тіло гори прикрашене гірляндами водоспадів, трав і квітів, але їх краса зблякла перед пишнотою гігантського тіла Господа, Його рук і ніг, прибраних коштовним камінням, перлами, листям туласі і гірляндами з квітів. 

Текст 25. Необмежне трансцендентне тіло Господа займало простір трьох планетних систем - вищої, середньої та нижчої. Прибраний дорогоцінними прикрасами, Господь був зодягнений в чудовий одяг, випромінюючи чудесне сяйво і сповнений трансцендентного різноманіття. 

Текст 26. Господь злегка підняв Свої лотосні стопи, показуючи їх Брахмі. Лотосні стопи Господа - джерело всіх благ, які приносить віддане служіння, вільне від матеріальної скверни. Господь дарує ці блага тим, хто поклоняється Йому з чистою відданістю. Трансцендентне сяйво, що виходить від місяцеподібних нігтів на пальцях Його рук і ніг, нагадувало пелюстки квітки, яка щойно розпустилася. 

Текст 27. Він із вдячністю прийняв служіння Своїх відданих і чарівною усмішкою розвіяв їх печалі. Прикрашений сережками лик Господа був осяяний сяйвом, яке йшло від Його уст, а лінії брів і носа були бездоганні; все це робило Його обличчя невідпорно прекрасним. 

Текст. 28 Дорогий Відура, талія Господа була задрапірована жовтою тканиною, за кольором нагадувала шафрановий пилок квітки Кадамба, і перехоплена розшитим дорогоцінними каменями поясом. Груди Його прикрашали знаки шріватса і намисто, якому не було ціни. 

Текст 29. Подібно сандаловому дереву, гілки якого всипані пахучими квітами, Господь був прикрашений перлами і самоцвітами. Він був деревом, яке само живить себе. Владикою всіх істот у всесвіті. І, подібно до того як гілки сандалового дерева обвиває безліч змій, тіло Господа покривали капюшони Ананта. 

Текст 30. Підносячись подібно величезній горі, Господь, служив притулком для всіх рухомих і нерухомих живих істот. Він - друг змій, бо Його близьким другом є Господь Ананта. Господь, над яким здіймалися тисячі голів Ананта-нагі, увінчаних золотими шоломами, був подібний горі з тисячами з тисячами золотих піків. Як гори деколи посипані дорогоцінними каменями, так і Його трансцендентне тіло з голови до ніг було всипане коштовностями, і як гори іноді занурюються в морську пучину, та і Господь час від часу переховувався в водах потопу. 

Текст 31. Дивлячись на Господа, що підноситься як гора, Брахма зрозумів, що Він - Харі, Особистість Бога. Він почув, як невимовно прекрасна гірлянда на грудях Господа славить Його солодкозвучними гімнами, сповненими ведичною мудрістю. Його захищав бойової диск Сударшана, і ні сонце, ані місяць, ні повітря, ні вогонь не могли навіть наблизитися до Нього.

Текст 32. Побачивши Господа, вершителя доль всесвіту Господь Брахма окинув поглядом все творіння. Його погляду відкрилося озеро на западині пупка на животі Господа Вішну, лотос, що росте з нього, а також води потопу, випускаючі повітря і небеса. Все це постало у нього перед очима. 

Текст 33. [При вигляді цього] Господь Брахма. Спонукуваний гуною пристрасті, загорівся бажанням творити. Побачивши п'ять причин творіння, на які йому вказав Господь, Верховна Особа Бога, він почав з вдячністю підносити Господу молитви, зосередивши розум на процесі творення." 

З наведеного вище тексту видно, що Вішну створює (народжує) Брахму, котрий буде творити матеріальний світ, і "дає" Брахмі все необхідне, включаючи знання і сили для цієї роботи. Фактично, після Вішну Брахма "співтворець", і він - перша жива божественне істота в матеріальному світі. Його статус - "Творець Матеріального світу." 

zbruz-i-brahma

Брахма є настільки давнім богом, що в індуських ритуалах він вже не грає помітної ролі, і навіть його храмів в Індії, цієї «країни храмів», практично немає. Його, по суті, витіснили з кола арійських богів інші божества, ближчі до життя і внутрішніх справ людей. Світовид жив в слов'янському середовищі довше, хоча теж є, по всій видимості, найдавнішим божеством. Цю тривалість його життя визначило, ймовірно, та обставина, що слов'яни, на відміну від аріїв, не проходили таких етапів широких міграцій або ж змішень з інорасовими народами. І лише християнські церковники винищили присвячені.

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Не забудьте поділитись статею у соцмережах:загрузка...

Прокоментувати:

blog comments powered by Disqus

Опитування

Якого Ви віросповідання?
 
завантаження...

загрузка...