Субота
22 черв., 2024
     

Ukrainian English

Юрій Котермак - дрогобицький звіздар і попередник Нострадамуса

Рейтинг 4.4 з 5. Голосів: 8

Юрій Котермак Дрогобич

Син дрогобицького ремісника Юрій Котермак був ще зовсім малим, коли померла його мати під час родів. Батько мріяв, щоб син став ученою людиною, й послав його в науку до дяка. Юрій швидко навчився читати й писати і виявився найкращим учнем з-поміж усіх дітей у цього старенького чоловіка, який охоче віддавав їм свої знання.

Найбільше визнання в сфері передбачення отримав французький астролог Мішель Нострадамус. Він писав свої прогнози в закодованому вигляді, але майже ніхто не знає, що у Нострадамуса був відомий свого часу попередник - Юрій Котермак, або Дрогобич.

А все починалося в старовинному прикарпатському містечку Дрогобич, де народився Юрій Котермак в родині солевара Доната Котермака і в майбутньому отримав свій псевдонім.

У той час Дрогобич постачав сіллю половину Європи. Здавалося, майбутнє Юрія очевидне, але батько бачив його інакше, і, коли хлопчикові виповнилося 8 років, віддав його в парафіяльну школу, де навчалися діти з багатих сімей.

Якось дяк сказав учням: скоро вони побачать затемнення сонця. Деякі не повірили: звідки він може те знати? Та ось настав день, і вони, вражені, спостерігали те, що обіцяв учитель. Люди плакали, боялися, що настав кінець світу. Але дяк заспокоїв їх: скоро сонце знову стане таким, як завжди. І справді, незабаром затемнення зникло, сонце повернулось на небо. Навчитель пояснив: він вирахував це явище за книгами. Його слова особливо вразили Юрія Котермака. Він вирішив учитися, щоб стати звіздарем і знати все, що відбувається в небі. Так і з’явилась в нього мрія поїхати згодом по науку за кордон, заробити грошей, аби звільнити батька від роботи на шахті. Але тут упало на його дитячі плечі нещастя – батько помер під завалом. Лишився Юрій круглим сиротою. В дитинстві батько розповів йому, що душі померлих потрапляють на небо і перетворюються в зірки. З тих пір він любив дивитися на нічне небо і шукав там зірку своєї матері. Після смерті батька хлопець щоночі вдивлявся в небо і розмовляв зі своїми батьками, намагаючись зрозуміти, як жити далі.

Давній Дрогобич

В одну з таких ночей він став свідком місячного затемнення. У всі часи це вважалося поганим знаком, знаком великих катастроф і жорстоких воєн. Крім того, затемнення могли негативно впливати на долі людей, що народилися в такий день. Також це явище могло бути передвісником великих змін. Але Юрія це не злякало. Він вирішив, що це батьки дали йому знак у відповідь на його питання як жити далі, тому вранці зібрав речі і в Дрогобичі його більше не бачили.

Влаштували хлопця писарчуком у Львові, де він мав змогу не тільки працювати, а й навчатися. Юрій удосконалював свої знання з латині, вивчав інші мови, щоденно зустрічався із чужоземними купцями. Львівські купці ж часто брали Котермака з собою до інших країн. У Львові хлопець закінчив кафедральну школу, в якій навчалось чимало важливих наук.

У 1469 році він з'явився в Кракові і вступив до Ягеллонського університету, що підтверджується записом в університетській книзі вступників - міщанин з Дрогобича Юрій Котермак. Там він вперше відчув себе щасливим, тому що, нарешті, знайшов однодумців. Йому стали доступні праці філософів різних часів, що зберігаються в університетській бібліотеці. Юрію подобалися роботи Птолемея і Аристарха про будову світу і планет. Саме в Кракові він почав вивчати астрономію, розраховувати рух планет і час затемнень.

На факультеті вільних мистецтв, куди Юрій був зарахований, він мав вивчати багато різних предметів. Факультет, по суті, об'єднував напрямки мистецтва, філософії, астрономії та медицини.

У 23 роки Юрій отримав ступінь магістра і, як краще студенту, йому запропонували маєток в Кракові і лікарську практику. Але він відмовився від цієї пропозиції і, зібравши речі, пішки вирушив до центр європейської освіти - Болонью, оскільки в Кракові він вивчав основи астрономії, а там він міг осягнути таємниці астрології, науки про пророцтва.

І ось із валкою купців він вирушає до знаменитого італійського міста Болонья, де є відомий на всю Європу університет.

Болонья в XV столітті була найбільшим в Європі науковим центром. Болонський університет мав величезну бібліотеку рідкісних книг. Саме тут Юрій Котермак займався вивченням наук, які в Кракові були недоступними.

У той період для складання прогнозу астролога необхідно було володіти знаннями в різних областях - математики, геометрії, фізики, географії, філософії. Сьогодні астрологія не рахується серйозною наукою і ставлення до неї скептичне, але середньовічним ученим вдавалося без використання сучасних приладів робити високоточні розрахунки і передбачити майбутнє.

Болонья

Юрій приступив до вивчення астрології. Його рушійною силою була думка про те, що точний прогноз може попередити масштабні катастрофи, війни, хвороби, а, отже, врятувати багато людських життів. На навчання пішло чотири роки, і незабаром він став викладачем університету в Болоньї.

У християнській релігії офіційна доктрина може передбачити тільки кінець світу, навіть існує система уявлень про страшний суд, загробне життя - есхатологія, яка в середні століття була особливо актуальною. Астрологами же складалися прогнози на більш короткий проміжок часу.

Одного разу Юрію уві сні було видіння - пожежа, зруйноване місто, плач дітей, безліч трупів. Зіставивши його з розташуванням планет, він зміг передбачити спалах мору в Новгороді у 1478 році. У той час великий князь Іван III влаштував облогу міста, а коли місто впало, завойовники виявили в міських стінах сотні трупів від якоїсь хвороби, що підтверджується літописами.

Мор у Новгороді

Це було його перше пророцтво. Саме під цим прогнозом він перший раз підписався як Дрогобич і більше ніколи не використовував своє справжнє прізвище Котермак. В університеті ж його називали Джорджо де Леополі (Юрій зі Львова), а сам він пишався своїм походженням з Русі, з Дрогобича.

Трохи пізніше Дрогобичем були передбачені війна Росії зі Швецією, майже столітні міжусобиці в Японії періоду Муроматі, прокляття Венеції - нашестя сарани на поля і втрата врожаю, що спричинило за собою голод і тисячі смертей. Копія цього пророкування в єдиному екземплярі збереглася в Баварській бібліотеці Мюнхена в відділі латинських рукописів.

Болонська бібліотека

В Італії до Юрія прийшла популярність і визнання, він став професором, а в 1480 році його обрали ректором Болонського університету.

У Болоньї Котермак пише свою знамениту наукову працю з астрономії Прогностик на 1483 рік, потім з'являються праці з інших наук, які переписують у Франції, Німеччині, Угорщині. Він давно став відомим на всю Європу. Астроном, філософ, медик, письменник — і все це одна людина: Юрій Котермак, однаково талановитий у різних науках і літературній творчості.

Все це привернуло увагу самого Папи Римського Сикста IV. Однак, зустріч з Папою не принесла Дрогобичу нічого хорошого.

На замовлення Понтифіка у 1482 році Юрій складе свій кращий і останній прогноз, але він буде підданий цензурі і не побачить світло.

У прогнозі була описана причина смерті молодих принців Англії Едуарда V і його молодшого брата Річарда. Через рік стало відомо, що замовником вбивства хлопчиків був їх дядько, який і зійшов після цього на англійський трон під ім'ям Річарда III. Ще через два роки разом зі смертю Річарда закінчиться війна Червоної та Білої троянд, а влада в країні перейде до першого представника династії Тюдорів Генріху VII і почнеться період розквіту.

Але це не все, що містив прогноз. Крім того була передбачена епідемія чуми в Мілані, а також смерть короля Людовика XI і міжусобні війни у ​​Франції. Але найголовніше - численні страти за рішенням інквізиції, яка при протекції Папи Сикста IV досягла свого апогею. Таким чином, астролог побачив те, що не повинен був бачити.

Цей рукопис повинні були видати великим накладом і розіслати в усі королівства, що, власне, і сталося, тільки з істотною зміною змісту за прямим наказом Папи. Після цього Сикст IV наказав ввести цензуру на всі друковані видання в Італії.

Пам'ятник Юрію ДрогобичуПам'ятник Юрію Котермаку в Дрогобичі

Пізніше Нікколо Макіавеллі напише:

"Папа цей був першим, хто довів, наскільки великою владою він володіє і скільки справ, які в підсумку стали помилками, можна заховати під плащем папського авторитету. Після цього Дрогобич дав собі слово, що більше ніколи не буде робити прогнози, і порушив цю обіцянку тільки один раз."

Термін перебування Дрогобича на посаді ректора Болонського університету сплив. Після випадку з опублікованими прогнозом він не отримав жодного запрошення на роботу і жив бідно на випадкові заробітки від медичної практики.

У 1488 році Юрій отримав лист з Польщі, в якому професора запросили викладати в рідному Ягеллонському університеті в Кракові, і він повернувся туди.

XV століття - епоха відродження, час великих відкриттів. Час Леонардо да Вінчі і Мікеланджело, Шекспіра і Петрарки. Вперше людина дозволила собі засумніватися в істинах, які проповідувала релігія. Саме тоді, вивчаючи праці античних філософів, вчені зробили дивне припущення - Земля зовсім не центр всесвіту і Сонце не рухається навколо неї. Цю ідею з Болоньї до Кракова привіз великий астроном і новий викладач Юрій Дрогобич.

У Кракові на лекції Дрогобича збиралися сотні студентів. Аудиторії повністю забивали учні інших факультетів і викладачі. Вони захоплювалися талантом свого знаменитого колеги. Якось після лекції до професора астрології підійшов юнак, один з багатьох його студентів. Ім'я студента - Микола Коперник.

Через кілька років з ініціативи католицької церкви в Польщі почалися масові переслідування професорів і студентів, які сповідували ідеї епохи відродження. Прогресивним вчителям заборонили викладати праці древніх філософів, оскільки вільнодумство може повернути людей до язичництва. В знак протесту в місті почалися студентські зіткнення, а Юрій Дрогобич та його учень Микола Коперник продовжили таємні заняття з астрономії.

Українське небо Студії над історією астрономії в Україні - Google книги  Яндекс.БраузерУ розпалі вуличних зіткнень Юрій Дрогобич в останній раз скористався своїм таємним знанням. Він пророкує Копернику велике майбутнє - учень перевершить майстра. Він зробить вражаюче відкриття, яке почне новий відлік часу в астрономії. Це буде переворот в науці, але побачити його Дрогобич вже не встигне. В той же бурхливий 1494 рік астролог Юрій Дрогобич помер. Йому було всього 44 роки. Професори поховали його в Кракові. На церемонію прийшли сотні студентів і викладачів-гуманістів. Серед них був і його відомий учень Микола Коперник.

Після похорону Коперник спішно залишив Польщу і відправився в університет, де колись викладав його вчитель, в Болонью, щоб там продовжити свою освіту. У Болоньї він досконало спіткає астрономію. Ідеєю всього його життя стане довести, що Земля така ж планета, як і інші далекі зірки, що не Сонце обертається навколо Землі, як вважали тоді філософи і богослови, а, навпаки, наша планета обертається навколо Сонця.

Теорія, висунута Коперником, викличе наукову революцію, вона повністю перекреслить церковну доктрину. Його працю про обертання небесних сфер назвуть єрессю і включать в списки забороненої літератури. У 1600 році послідовника його вчення Джордано Бруно за наказом інквізиції живцем спалять на вогнищі, а астронома Галілео Галілея, який призведе незаперечне доведення істинності вчення Коперника, будуть жорстоко переслідувати і все ж змусять відректися від своїх слів.

Але сам Микола Коперник не заплатить за своє відкриття життям. Він придумає хитру комбінацію, щоб не повторити долю свого вчителя. Навчений гірким досвідом Юрія Дрогобича, Коперник буде приховувати своє таємне відкриття до кінця життя. Він накаже надрукувати свій скандальний науковий трактат тільки тоді, коли буде при смерті.

Коперник помре, тримаючи в руках свіжовіддрукований примірник своєї книги, а відразу після його смерті церква заборонить книгу, але буде пізно - після виходу трактату Коперника почнеться довга науково-релігійна війна, в якій в результаті переможе ідея польського вченого і його вчителя Дрогобича.

Пройде час, і тільки в середині XIX століття в Болонському університеті надрукують повні списки його ректорів і викладачів. І тоді всі побачать в цих списках ім'я незаслужено забутого середньовічного астролога і сина солевара Юрія Дрогобича.

 - Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber