Понеділок
29 трав., 2023
    

Ukrainian English Polish

Кикошів Камінь в Ямельниці

Рейтинг 4.5 з 5. Голосів: 6

Кикошів камінь

В останні сонячні дні жовтня ми встигли завітати в мальовниче гірське село Ямельниця, Сколівського району, Львівської області. Село з усіх боків оточене скельними вершинами, які потопають в буках, смереках, ялинах, берізках та скелях. Про численні скельні комплекси Ямельниці ми вже писали у попередній статті. У сьогоднішній, мова піде про скельну групу під назвою Кикошів Камінь, котра знаходиться в східній частині села - на горі Матьхова

Кикошів Камінь

Кикошів Камінь - скелі в Ямельниці
Вигляд на скельний комплекс "Кикошів Камінь" з гори Діл.

Кикошів Камінь - геологічна пам'ятка природи, яка виникла у результаті ерозійних відкладів на дні океану Тетіс 25 млн. років тому. Під час гороутворення пісковики піднялися на поверхню землі і з допомогою вітрів набули різноманітних монолітних форм.

На Кикошів Камінь ми прагнули потрапити ще 5 років тому, під час своєї першої експедиції до Ямельниці. Йдучи по Орівській скибі, тоді випадково помітили в гущавині лісу самотні скелі. Вирішили до них спуститися. Це був скельний комплекс - "Юшкова Яма", який ми довільно назвали "Пуща Велеса".
 
Скельний комплекс Юшкова ЯмаСкельний комплекс Юшкова Яма
 
Повертаючись назад, з висоти хребта помітили, що на краю села, десь у далині видніються ще одні скелі! Надзвичайної текстури і форми, у вигляді кам'яних веж. На жаль, нам тоді не вдалось потрапити у це місце, проте скелі закарбувалися у пам'яті надовго.
 
mapa-yamelnicya
 
У наступні роки ми по кілька разів бували проїздом у Ямельниці, але так і не вдалось знайти ці загадкові, чудернацькі скелі. І ось, пройшло ще кілька років - ми організували одноденний піший похід "туди-назад" із Трускавця через Орів на Ямельницю (~ 40 км). Завдяки стежці, яку нам підказав лісничий, ми швидко спустились в село і скелі немов явились нам на долоні - ми легко локалізували Кикошів Камінь та швидко вийшли на нього, а за одно поповнили свою скарбничку Мегалітичних пам'яток Карпат
 
Сама назва "Кикошів" відноситься до древніх топонімів села і швидше за все утворена від діалектного "кикоть" - частинка кінцівки, обрубок, залишок; лікоть; рука без пальців; кулак, кисть руки зі стиснутими пальцями тощо. Й справді, з вигляду скелі нагадують обрубані, заокруглені кінцівки:
 
Скеля обрубок в Ямельниці
 
Скелі в Ямельниці
 
Місце вразило чистотою і відносною недоторканістю. Порівняно з Уричем, стежки тут не надто протоптані, а скелі не заплюндровані безглуздими написами. Схоже, тут рідко бувають туристи і місцеві жителі. І добре. Проте, для скелелазів тут справжній оазис - камінні глиби тягнуться до неба потужним муром заввишки приблизно 20-35 метрів:
 mury-yamelnytsi
Камінні стіни Ямельницьких скель

Кикошів Камінь умовно можна назвати двоярусним комплексом і поділити на два "поверхи" - перший з них є легко доступний, на нього ведуть стежки збирачів ягід, зате на другий вилізти вже не так легко. Неподалік від цього скельного комплексу знаходяться менші, подекуди одиночні, брили каміння. 

Ямельницькі скелі

Конструкція Ямельницьких скель

Скелі пісковики в Ямельниці

Камінь в селі Ямельниця

ritual-kamin-yamelnicya

Ми намагалися дослідити скелі на залишки дохристиянського культу або знайти хоч якісь ознаки історичної доби, як от пази від дерев'яної забудови, але не знайшли навіть натяку на це, окрім невеличкої печерки чи то пак ущелини, при вході у скельний амфітеатр:

Печера в Ямельниці

pechera-yamelnitsya2

На жаль, археологічні обстеження скель в Ямельниці не зафіксували на Кикошовому Камені нічого цікавого, на відміну від каменя "Пищик" та урочища "Під Чернинов" (скелі в нижній частині села), де були виявлені петрогліфи у вигдяді знаків:

Петрогліфи в ЯмельниціСимволіка дуже нагадує символ Пшеворської культури - Руки Бога. Схожі рівносторонні хрести з грабельками зафіксовані на обрядових бубнах готських племен.

Вже повертаючись назад і прощаючись зі скелями, один із нас довго вдивляючись, запримітив цікавий "барельєф" у вигляді могутнього обличчя із заплющеним оком:

Антропоморфне зображення на скеліАнтропоморфний петрогліфНавряд чи це антропоморфний петрогліф, проте витвір природи, який захоплює дух точно!

Цей прекрасний, романтичний образ, зітканий Природою, який "явився" нам на завершення нашої пригоди, ми назвали - "Будда в медитації". І справді, обличчя завмерло в медитації і наче зрослося зі скелею.... Своїм виглядом велет промовляє: "Злийся з Природою - і пізнаєш сенс буття". 

Як дістатися?

Найпростіше дістатися Кикошового Каменю з центральної частини села Ямельниця, повернувши перед сільським магазином на право і йти вздовж вулички Матьхова, яка тягнеться вгору аж до самих скель:

Кикошів Камінь на картіGPS Координати:  49°10'9"N   23°29'56"E

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"

Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter, Telegram та Viber