Субота
15 черв., 2024
     

Ukrainian English

Скельний комплекс Кикошів Камінь в Ямельниці

Рейтинг 4.7 з 5. Голосів: 10

Кикошів Камінь в Ямельниці

В останні сонячні дні жовтня ми встигли завітати в мальовниче гірське село Ямельниця, Сколівського району, Львівської області. Село з усіх боків оточене скельними вершинами, які потопають в буках, смереках, ялинах, берізках та скелях. Про численні скельні комплекси Ямельниці ми вже писали у попередній статті. У сьогоднішній, мова піде про скельну групу під назвою Кикошів Камінь, котра знаходиться в східній частині села - на горі Матьхова.


 

Кикошів Камінь

Кикошів Камінь - геологічна пам'ятка природи, яка виникла у результаті ерозійних відкладів на дні океану Тетіс 25 млн. років тому. Під час гороутворення пісковики піднялися на поверхню землі і з допомогою вітрів набули різноманітних монолітних форм.

На Кикошів Камінь ми прагнули потрапити ще 5 років тому, під час своєї першої експедиції до Ямельниці. Йдучи по Орівській скибі, тоді випадково помітили в гущавині лісу самотні скелі. Вирішили до них спуститися. Це був один зі скельних комплексів Ямельниці - "Юшкова Яма", який ми довільно назвали "Пуща Велеса".

Повертаючись назад, з висоти хребта помітили, що на краю села, десь у далині видніються ще одні скелі! Надзвичайної текстури і форми, мов кам'яні вежі. На жаль, нам тоді не вдалось потрапити туди, проте скелі закарбувалися у пам'яті надовго.

Кикошів Камінь - скелі в Ямельниці

У наступні роки ми по кілька разів бували проїздом у Ямельниці, але так і не вдалось знайти ці загадкові, чудернацькі скелі. І ось, пройшло ще кілька років - ми організували одноденний піший похід "туди-назад" з Трускавця через Орів на Ямельницю (~ 40 км). Завдяки стежці, яку нам підказав лісничий, ми швидко спустились в село і скелі немов явились нам на долоні - ми легко локалізували Кикошів Камінь та швидко вийшли на нього, а за одно поповнили свою скарбничку Мегалітичних пам'яток Карпат
 
Сама назва "Кикошів" відноситься до древніх топонімів села і швидше за все утворена від діалектного "кикоть" - частинка кінцівки, обрубок, залишок; лікоть; рука без пальців; кулак, кисть руки зі стиснутими пальцями тощо. Й справді, з вигляду скелі нагадують обрубані, заокруглені кінцівки:
 
Скеля обрубок в Ямельниці
 
Скелі в Ямельниці
 
Місце вразило чистотою і відносною недоторканістю. Порівняно з Уричем, стежки тут не надто протоптані, а скелі не заплюндровані безглуздими написами. Схоже, тут рідко бувають туристи і місцеві жителі. Для скелелазів тут справжній оазис - камінні глиби тягнуться до неба потужним муром заввишки приблизно 20-35 метрів:
 mury-yamelnytsi
Камінні стіни Ямельницьких скель

Кикошів Камінь умовно можна назвати двоярусним скельним комплексом і поділити на два "поверхи" - перший з них є легко доступним, на нього ведуть стежки збирачів ягід, зате на другий вилізти вже не так легко, він складається з різноманітни терас та "оглядових майданчиків":

yamelnycia-terasa-kykoshiv-kamin

Ямельницькі скелі

yamelnycia-peizazh

Скелі пісковики в Ямельниці

Камінь в селі Ямельниця

ritual-kamin-yamelnicya

yamelnycia-terasa20

IMG 20240122 130007212

IMG 20240122 125247270

Нашу увагу привернула невеличка ущелина при вході у скельний амфітеатр, яка цілком може слугувати подорожньому наметом:

Печера в Ямельниці на Кикошів Камінь

Печера в Ямельниці на Кикошів Камінь

IMG 20240122 125234494

Знайти ознаки історичної доби, як от земляні вали або пази від дерев'яної забудови, нам не вдалося, зате на деяких бовванах, які знаходяться вниз на південь від основної групи скель, ближче до села, виявили імовірно солярні знаки, які також зустрічаються на Урицьких скелях:

Солярний символ на брилі - Кикошів Камінь

solar-yanelnycia2

Солярний знак на скелі в Ямельниці - Кикошів Камінь

solar-yamelnycia10

solar-yamelnycia20

Вже повертаючись назад і прощаючись зі скелями, один із нас довго вдивляючись, запримітив природний барельєф у вигляді могутнього обличчя із заплющеним оком. Цей прекрасний, романтичний образ, зітканий Природою, який "явився" нам на завершення нашої пригоди, ми назвали - "Будда в медитації". І справді, обличчя завмерло в медитації і наче зрослося зі скелею.... Своїм виглядом велет промовляє: "Злийся з Природою - і пізнаєш сенс буття". 

Антропоморфний петрогліфНавряд чи це антропоморфний петрогліф, проте витвір природи, який захоплює дух точно!

Як дістатися?

Найпростіше дістатися Кикошового Каменю з центральної частини села Ямельниця, повернувши перед крамницею на право і йти (або їхати) 2 км вулицею Матьхова, яка тягнеться вгору майже до самих скель. Варто не пропустити різкий поворот ліворуч, який веде вгору до скель, в обхід сільських будинків:

Кикошів Камінь на карті
yamelnycia-povorot-na-kykoshiv-kamin
Маршрут на скельний комплекс Кикошів Камінь. На другому фото показаний поворот на стежку, яка веде безпосередньо до скель.

Читайте також:
© Портал SPADOK.ORG.UA

Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber