Вівторок
19 бер., 2024
     

Ukrainian English

7 битв київського князя Святослава

Рейтинг 4.8 з 5. Голосів: 12

Битви і походи Святослава Хороброго

До своїх тридцяти років князь Святослав *Хоробрий* Ігорович встиг стати талановитим полководцем та організувати з десяток військових походів, у яких в більшості здобув перемогу. Геніальний представник войовничих дружин, державний діяч, витязь, конунг - йому вдалося згуртувати народ і принести чимало перемог своїй державі. Нижче, власне, і поговоримо про 7 головних битв князя Святослава

Битва з древлянами

Вперше Великий князь Святослав Ігорович брав участь у битві в травні 946 року, щоправда, очолював він військо лише формально, оскільки мав лише 4 роки (!). Коли його воїни вишикувалися на поле битви проти древлян, воєводи Свенельд і Асмуд вивели коня, на якому сидів малолітній Святослав, дали хлопчикові спис, і той кинув його в бік ворогів. «Князь уже почав, потягнемо, дружино, вслід за князем!» - крикнули полководці, і натхнені київське військо пішло вперед. Древляни були розбиті. Через три місяці, завдяки хитрощів княгині Ольги, був узятий Іскоростень, і перший же з військових походів Святослава завершився перемогою.

11a1c455610df05e6046c15bd6f1e342

Битва під Саркелом

965 рік. Перший самостійний похід Святослава. Пройшовши землі вятичів, єдиного з східнослов'янських племен, яке ще не платило данини Києву, спустившись по Волзі до земель Хазарського каганату, Святослав розгромив давнього ворога Русі. Одна з вирішальних битв відбулася під Саркелом, форпостом Хазарії на заході.

Похід Святослава на Саркел

На берегах Дону зійшлися дві армії, Святослав розгромив Хозарська військо і відтіснив в місто. Облога тривала недовго. Коли Саркел упав, його захисники були нещадно побиті, жителі розбіглися, а саме місто було спалене вщент. На його місці Святослав заклав свій форпост - Біла Вежа.

Князь Святослав берет Саркел

Друге взяття Преслава

У 968 році великий князь вторгся до Болгарії, взяв її столицю Преслав і став вважати її серединою (столицею) своєї землі. Але набіг печенігів на Київ змусив його залишити завойовані землі.

Коли Святослав повернувся, то виявив, що провізантійська опозиція в столиці взяла верх, і все місто повстало проти князя. Йому довелося вдруге брати Преслав. 20-тисячному війську русів протистояли переважаючі сили противника. І битва під стінами міста спочатку складалася на користь болгар...

Але: «Браття і дружино! Помремо, але помремо з твердістю і мужністю!» - звернувся до воїнів князь, і вирішальна атака увінчалася успіхом: хід битви був переламаний, Святослав зайняв Преслав і, традиційно для Рюриковичів, жорстоко розправився зі зрадниками.

pohody-svyatoslava-igorevycha

Облога Філіппополя

Головним суперником Русі була Візантія, саме по Константинополю Святослав намічав свій головний удар.

Щоб досягти меж Візантії, потрібно було пройти південну Болгарію, де, натхненні греками, були сильні антируські настрої. Рідкісні міста здавалися без бою, і в багатьох Святослав був змушений влаштовувати показові страти. Особливо завзято пручалося одне з найдавніших міст Європи, Філіппополь.

Взяття Преслава

Тут на боці повсталих проти київського князя болгар билися і візантійці, чиє основне військо перебувало в декількох десятках кілометрів на південь. Але і військо Святослава було вже коаліційним: в союзі з ним виступали болгари, угорці, печеніги. Після кровопролитних боїв місто пало. Його гарнізон, воєводи, полонені греки і непримиренні болгари були страчені.

20 тисяч людей за наказом Святослава було посаджено на палю.

ПловдівМісто Філіппополь (сучасна назва - Пловдів), Болгарія

Дві генеральні битви в Візантії

Подальше просування вглиб Візантії Святослав вів двома арміями: однією, що складалася з кращих русів-воїнів, загартованих в боях дружинників, де керував сам, інша - міша армія, де були і руси, і найманці - болгари, угорці й печеніги - армія перебувала під керівництвом київського воєводи Сфенкела.

Святослав Хоробрий

Військо із найманцями зіткнулося з основною армією греків під Аркадіополем, де відбулася генеральна битва.

Розрахувавши, що слабкою ланкою в армії союзників є печеніги, візантійський полководець Варда Склір направив основний удар на їх фланг. Печеніги здригнулися і побігли. Результат битви був вирішений. Руси, угорці і болгари билися завзято, але увійшли в оточення і зазнали поразки.

Битва Святославова війська виявилася не менш важкою. 10-тисячній дружині князя протистояв загін під командуванням патриція Петра.

Як і раніше, Святослав зумів переломити хід битви в критичний для себе момент:

«Нам нікуди вже подітися, хочемо ми чи не хочемо - повинні боротися. Так не посоромимо землі Руської, але ляжемо тут кістьми, бо мертві сорому не мають. Якщо ж побіжимо - ганьба нам буде ».

knyaz-svyatoslav-vladimir-kireev

Він кинувся вперед, і за ним послідувало військо. Греки бігли з поля бою, а Святослав продовжив переможну ходу до Константинополя. Але, дізнавшись про розгром другої армії, змушений був піти на перемир'я з візантійським імператором: сил на облогу у союзників не було.

Захист Доростола

Порушивши мирний договір, греки у 971 році напали спочатку на Преслав, потім, плюндруючи міста, попрямували на Дунай, до міста Доростол, в якому знаходився Святослав. Ця битва була важкою... Кровопролиття під стінами міста тривало з ранку до самих потемків і змусило русів з болгарами відступити за кріпосні стіни. Почалася тривала облога.

З суші місто оточила армія під командуванням імператора, Дунай блокував грецький флот. Руси, незважаючи на небезпеку, здійснювали зухвалі вилазки. В одній з них був обезголовлений високопоставлений чиновник Магістр Іоанн.

svjatoslav1kjlych

Іншу вилазку дружинники зробили вночі в сильний дощ: на човнах обійшли ворожий флот, зібрали запаси зерна в селах і побили безліч спавших греків.

Коли становище його армії стало критичним, Святослав вважав ганьбою здаватися або тікати і вивів військо за стіни міста, наказавши замкнути ворота.

Два дня з перервою на ніч його вояки боролися з візантійцями. Втративши 15 тисяч чоловік, Великий князь повернувся в Доростол і погодився на мир, запропонований імператором Цимісхієм.

1200px-Funeral feast of russians in 971 by SiemiradzkiТризна дружинників Святослава після бою під Доростолом у 971 році, художник Семирадський (1884)

Битва з печенігами

Згідно з умовами миру, залишки війська Святослава безперешкодно вийшли з Болгарії і досягли порогів Дніпра. По ньому планував князь дістатися до Києва, але шлях перегородили недавні союзники печеніги, які дізналися чи то від болгар, чи то від греків, що везуть руси великі скарби.

«Чим же тобі допомогти, княже?»

Чекаючи допомоги, Святослав провів тут зиму. Але допомога не прийшла, і Великий князь зробив спробу прорвати блокаду.

Спроба виявилася успішною: частина війська минула печенігів, але сам Святослав загинув у бою.

Смерть Святослава у бою з печенігами

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber