Середа
24 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Марія Добронега: що ми знаємо про доньку Володимира?

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 10

Марія Добронега

Марію Добронегу називають останньою дитиною київського князя Володимира. Дівчинці випала непроста доля і дуже важлива місія. На жаль, як завжди, джерельних даних дуже мало, а ті що є - рясніють неточностями, але ми  проаналізуємо зібране попередниками. 

Добронега Володимирівна (давньорус. Добронѣга, пол. Dobroniega;  1011 — 13 грудня 1087) — руська княжна з династії Рюриковичів. Донька великого князя київського Володимира Святославича. Молодша сестра Ярослава Мудрого. У хрещенні — Марія, тому у багатьох іноземних джерелах відома як Марія Київська, або Марія-Добронега (або Доброніга Київська).

За припущенням історика Леонтія Войтовича, Добронега була донькою київського князя Володимира та його дружини Анни Порфірогенети - доньки імператора Романа II, сестри візантійських імператорів Василя II та Костянтина VIII. Відомо, що Анна померла десь у 1011-1012 роках. Існує версія, що вона померла при родах своєї доньки Добронеги. Одначе, досі точно невідомо чи Добронега є її донькою. Принаймні, переконливих доказів цього немає. 
 
Anna-i-volodimir
 
Через 4 роки після смерті Анни, помирає Володимир (1015 рік). Починається епоха кривавих братоубивств і міжусобиць за київський престол. У Володимира більше 11 синів, тому конкуренція була жахливою. Марії на той час лише 4 роки, тому швидше за все вона перебувала під наглядом когось зі старших братів чи сестер. 
 
У 1018 році 7-річна Марія разом з іншими сестрами стає заручницею польського короля Болеслава Хороброго, тестя Святополка Окаянного. Болеслав везе дівчат у Польщу. При цьому, малолітство Марії рятує її від позорної участі - одну іх сестер Болеслав зробив своєю наложницею і згвалтував при своїй дружині. 
 
Swiatopelk
 
Заручниці жили на Лідницького острові, там для них був збудований замок у візантійському стилі. Історики свідчать що при археологічних розкопках були знайдені рештки дерев'яної церкви, яка мабуть діяла при цьому "замку розпусти" - вчинив гріх і зразу покаявся. 
 
Заручниць не окатоличували, але і не відпускали до Києва, де правив його брат - Ярослав Мудрий. Болеслава не стало у 1025 році, але до Києва повернулись далеко не всі його заручниці. Лише у 1038 році Ярослав Мудрий домовився з королем Польщі Казимиром про те, що його сестра Марія Добронего стане дружиною польського короля, а інші мають можливість повернутися на Батьківщину. Таким чином, у 27 років Марія стає польською королевою. Невідомо, була вона задоволена одруженням, була щасливою у шлюбі чи ні. А чоловік був від неї молодшим на 5 років.  У них народилилися 4 сина і донька, названа Святославою - майбутня королева Чехії. 
 
Марія пережила і чоловіка, і своїх трьох синів. При синові Болеславі, вона фактично була єдиною правителькою Польщі. 
 
Добронега померла у 1087 році.
 
- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"

Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber