Четвер
23 трав., 2024
     

Ukrainian English

Алхімія Давньої Русі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Алхіміки Стародавньої Русі

Як стверджують історики, алхімічну справу на Русі було поставлено на вельми "широку ногу" і вона нічим не поступалася Заходу. Є чимало згадок про алхіміків в середньовіччі. Існують навіть книги з даної тематики, наприклад, відома і дуже цікава робота Олега Фоміна з історії алхіміків Поволжя.Є згадки про давньоруських алхіміків в працях арабських, перських і європейських мандрівників. Єгор Классен, наприклад, писав, що Німеччина XIX століття використовувала давньоруські гірські найменування. Так само він пише, що ще до Р.Х. Русь обіловала золотом навіть в тих областях, де золотої руди не було. Цей факт може пояснюватися як торгівлею, так і успішним алхімічними дослідами.

В XI-XII століттях в древньої Русі відбувався значний розвиток різних ремесел, і це не тільки поширювалося на великі міста (Київ чи Новгород), а й в досить малих і навіть глухих місцях (Стара Рязань, Дмитров). Розкопки проведені в середині минулого століття, показали, що в цих місцях виплавлялося залізо і мідь, оброблялося залізо, з міді відливалися різні вироби, і навіть вибивалися монети.

Давньоруським майстрам-ремесленикам і навіть селянам було доступно певне уявлення про специфічні властивості окремих металів, і вони вміли їх отримувати в більш-менш чистому вигляді. Наприклад, вони добували залізо, виплавляючи його з болотної руди з допомогою деревного вугілля. Деякі відомості про чисті метали здобаувалися в процесі обробки дорогоцінних металів. Пробірники срібла в Новгороді відомі з XIII століття, але безсумнівно, що вони існували на Русі здавна, про що свідчать давньоруські вироби з дорогоцінних металів. Для обробки різних металів потрібно було мати у своєму розпорядженні базові знання властивостей металів і залежність від тих чи інших фізичних і хімічних умов. Інакше не можна було виготовляти зброю з заліза, посуд з міді, листи для церковних дахів зі свинцю й олова і так далі.

Властивості металів і інших тіл були відомі настільки, що на базі цих знань вміли отримувати різні сплави. Вони були потрібні, наприклад, для виготовлення монет, які відоме з XI століття (Київ) і зустрічаються в XII-XIII століттях навіть в глухих куточках. Цікавим варіантом практичного знайомства з сплавами було виробництво підробленої монети. У ранні часи, підроблювався перська монета, а з появою руських грошей навчилися фальсифікувати срібні гривні, виготовляючи їх з злегка посрібленої бронзи.

Чимало майстрів були знайомі з деякими технологіями, що існували в той час у Візантії (наприклад, синє скло), і хоча давньоруським майстрам повністю не розкривалися тонкощі роботи або рецептурний склад, вони самостійно експериментували, знаходячи власне рішення. Тісні відносини з Візантією не могли залишити поза увагою "таємну хімію", про яку міг дізнатися давньоруський "майстровий люд". І хоча на даний момент ми не маємо чітких доказів нашого припущення, виключати цього не варто.

Достовірно відомо, що на службі у Івана Грозного перебував на службі один авантюрист - Бомелій Елізіус, так-званий «лютий волхв», родом із Вестфалії, який володів професійно магією і астрологією, вельми успішно передбачав заколоти і бунти, був творцем витончених отрут і алхіміком. Також, на прохання Івана IV королева Єлизавета прислала Роберта Якобі, відомого не тільки своїми успіхами в лікуванні багатьох хвороб, але і алхімічними дослідами.

ads-creative-cdn.acast.com2Fmedia2Fv12F03d26a61-bd94-4537-af35-419731ed693e2Fhennigbrand

Перша згадка про давньоруського алхіміка відноситься до кінця XVI століття. Дізнавшись про таку собі людину з Твері, який «перепускає» (переробляє) срібну і золоту руду, Федір Іоаннович звелів доставити його до двору, щоб той повторив те ж саме. Але, як відомо, у алхіміка нічого не вийшло.

Цікавився алхімічними опеньками і Борис Годунов, який їздив подивитися на «найцікавіші досліди» в Хорошево.

Мало хто знає, але саме на Русі на початку XVII століття був написаний перший підручник по алхімії. Автором його був Джон Ді, який мандрував по Русі під псевдонімом Дієв Артемій Іванович.

Вельми цікавий царський указ за 1663 р .: «у Гжельскій волості для аптекарських і алхімічних сосудів підшукати глини». А трохи пізніше за московський цар Петро І шукав купоросну руду в Гжельських волостях, і Московському повіті. А, як відомо, купорос є третім необхідним елементом поряд з філософської ртуттю і філософської сірої для отримання золота хімічним шляхом.

Праці з алхімії писали і місцеві ремісники. Дуже примітні в збереженому «Оповіді про всякі промисли і укази ...» явно алхімічні рецепти. Наприклад, «Указ, як золото творіння скласти». Даний рукопис зберігається в Московському історичному музеї.

Варто відзначити гіпотезу про виникнення частини глаголічних знаків від олександрійських (грецьких) алхімічних і магічних знаків, висунуту Є.Е. Гранстремом. Так як витоки і сама поява даного алфавіту досі, є предметом лінгвістичних та історичних досліджень, ця гіпотеза в світлі поширення алхімічних знань і текстів не є екстравагантною, і має під собою раціональне зерно.

Нижче наведена частина таблиці, відповідності глаголічних і олександрійських (грецьких) алхімічних і магічних знаків:

Clip2net 171207004733

Наступним пунктом, який свідчить про алхімію на Русі є алхімічний посуд, знайдений при розкопках. Так, у 1959 році в Новогрудках, Білорусія, в шарі XII століття була розкопана. невелика бутель (22 см) з прозорого, із зеленуватим відтінком скла. Аналогічну посудину знайшли в ході розкопок в Середній Азії, а наступну в Вірменії (Двіна).

Clip2net 171207005221

Можна однозначно сказати, що настільки специфічна форма посудини була запозичена, але тут же постає питання мотивації цього запозичення. Чим була викликана потреба виготовлення скляних алхімічних бутлів і колб, крім їх прямого застосування? Хотілося б сподіватися, що подальші дослідження і розкопки відкриють завісу над питанням про існування алхімії в Стародавній Русі.

© SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber