Вівторок
19 бер., 2024
     

Ukrainian English

За що вбили князя Ігоря?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 4

За що древляни убили князя Ігоря

Ігор був першим князем Давньоруської держави з династії Рюриковичів. Мало хто знає, що сам Рюрик був князем Новгородським. А підпорядкував Київ і переніс в нього столицю князь Олег, іменований Віщим. Олег був родичем Рюрика і, вмираючи, той залишив на нього малолітнього Ігоря, а також своєрідне регентство при ньому. Віщий Олег правив як необмежений самодержець, проте ряд справ, особливо кривавих, він вершив ім'ям малолітнього Ігоря. Наприклад, обманом виманивши з Києва правивших там князів Аскольда і Діра, він стратив їх, заявивши: «Не князі ви і не княжого роду. Але я княжого роду. А це син Рюрика».

Князь Ігор правив Києвом 33 роки і, здавалося б, що його життя, як фактичного родоначальника династії, повинно бути достеменно відомим. Однак це не так. Немає одностайної думки навіть у визначенні дати його народження. Тому енциклопедія вказує, що народився він близько 878 року, за рік до смерті свого батька, якого частина істориків взагалі історичною особистістю не вважають.

Портрет князя ІгоряВ офіційній історії Ігор був незначним князем, загиблим при зборі данини з древлян по своїй жадібності і дурості. Власне, у цій статті ми спробуємо розібратися детальніше - як та за яких обставин вбили князя Ігоря. Більш того, причини його смерті і реальні вбивці досі остаточно не встановлені. 

До самостійного князювання Ігор приступив тільки після смерті Олега Віщого - особистості теж напівлегендарної, у всякому разі, в жодних іноземних джерелах його не згадують, і це при тому, що його «щит - на брамі Царгорода». Помер Олег в 911 (за іншими джерелами в 922) році. До своєї смерті він встиг одружити Ігоря на майбутній святій - княгині Ользі. До шлюбу Ольгу звали Преграда, і родом вона походила з Пскова, де була чи то простолюдинкою, чи то навпаки, зі знатної родини князя Гостомисла. Ряд істориків стверджує, що Ольга була дочкою Олега Віщого. І достеменно відомо лише те, що при хрещенні вона отримала ім'я Олена.

Після Ольги Ігор взяв собі ще кілька жінок. Однак, згідно з літописами, та, котра пізніше стане святою, користувалася у нього найбільшою повагою. Вважається, що шлюб був укладений в 903 році, проте і ця дата викликає великі сумніви. Особливо якщо проаналізувати той факт, що їх син Святослав народився у 942 році.

Перший військовий похід князь Ігор здійснив проти древлян у 914 році. Це слов'янське плем'я мало столицю в Іскоростені в 150 кілометрах від Києва. Олег підкорив їх, але після його смерті древляни данину платити відмовилися. Ігор розгромив древлян і обклав їх даниною більше Олеговою.

У 915 році у Ігоря відбулося перше зіткнення з печенігами. Ігорю вдалося укласти з ними «вічний мир», який тривав до 920 року, після цього на кордонах Русі і степу йшла фактично безперервна війна.

У роки правління Ігоря руські дружини охоче плавали по Каспію, грабуючи прибережні держави регіону. Їм навіть вдалося розграбувати і вирізати столицю Кавказької Албанії, місто Бердаа, який перебував на території сучасного Азербайджану:

«Рус, жадібний до битв, ... пустився в море і на палубах своїх судів скоїв вторгнення... Цей народ спустошив всю територію Бердаа... Це щось інше, як розбійники, подібні вовкам і левам. Вони ніколи не віддаються веселлю бенкетів... Вони опановують країнами і підкорюють міста...» - писав пізніше Нізамі.

Похід Ігоря на Константинополь Похід Ігоря на Константинополь.

Однак, військова слава Олега - той самий щит, дуже вабила князя Ігоря. У 941 році він зробив перший похід на Константинополь. Цікаво, що руські літописи, які розповідали про цей похід, є переказом грецьких джерел, вони повідомляють: «11 липня... на десяти тисячах суден припливли до Константинополя роси».

Ліутпранд Кремонський, посол короля Італії Беренгара II в Візантії у 949 році, зауважує про більш ніж тисячі кораблів у «короля русів Інгера».

Основні сили візантійців в цей час воювали на інших фронтах. Однак керівник міста, попереджений болгарами про нашестя, сміливо вступив в бій.

Візантійці мали на озброєнні «грецький вогонь» - горючу суміш, здатну горіти в воді, і зуміли спалити більшу частину руського флоту. Похід закінчився нічим. Однак в результаті його князь Ігор став першим давньоруським правителем, що потрапив в візантійські літописи. Він перший перехресно згадується як в давньоруських, так і в іноземних джерелах. І, відповідно, є першим правителем Русі, чиє реальне існування вважається доведеним.

Перша невдача не засмутила князя Ігоря. В 943-944 році князь збирає нове військо, куди крім слов'янських підрозділів включається безліч варязьких дружин і наймана кіннота печенігів. Він знову виступає в похід на Константинополь і здобуває перемогу, причому без жодної краплі крові. Візантійці настільки злякалися повідомлень про величезне військо князя, що вислали вперед послів, які обіцяли платити данину, щедро нагородити кожного воїна і, кажучи сучасною мовою, надати руським купцям режим найбільшого сприяння. Порадившись з дружиною, князь ці пропозиції прийняв. І повернувся до Києва зі славою і багатством.

Те, що чудив далі князь, досвідчений багатьма битвами і тридцятирічним правлінням державою, розширивши її межі і успішно стримуючий натиск ворогів, логічному поясненню не піддається.

У 945 році він, на вимогу війська, яке ніби-то «витратилося і зносилося» вирушає знову за даниною до древлян, які за різними свідченнями у поході на Константинополь участі не брали. Дружинники князя Ігоря почали нарікати і заздрити успішності і матеріальному благополуччю воїнів з дружини воєводи Свенельда, котрий за інформацією Новгородського літописа молодшого ізводу, вже отримав данину з древлян і уличів. Більше того, за деякими даними, Свенельду Ігор передав права збирати самостійно з древлян полюддя.

І все це дивно, тому що дружина у ті часи являла собою один із найвищих соціальних верств суспільства. Ні князі, ні їх дружини ні в чому собі не відмовляли і були забепеченими, тим більше в ході їх останнього походу вони отримали значний "відкат" від Константинополя. Тож збирати з древлян данину в трьохкратному розмірі після успішного походу - це дуже дивно, якщо не сказати - божевільно.

Таким чином, Ігор повів своїх воїнів в древлянську землю, де вони збирали данину понад призначеної норми колишнім договором, творячи по суті грабунок і терор місцевих жителів.

Knyaz Igor in 945 by LebedevКнязь Ігор збирає данину з древлян 945 р. (так-зване "полюддя"). 

Зібравши данину без будь-якого опору, Ігор більшу частину війська з цінностями відправляє до Києва, а з малою бандою повертається в Іскоростень, бажаючи пограбувати його повторно:

"Поміркувавши, сказав війську: "Ідіть з даниною додому, а я повернусь і походжу ще". І відпустив він воїв своїх додому, а сам з невеликою дружиною повернувся, бажаючи більшого багатства. Древляни ж, почувши, що йде знову, радилися з князем своїм Малом: "Якщо поведеться вовк до овець, то винесе все стадо, якщо не уб'ють його; так і сей: якщо не вб'ємо його, то він усіх нас погубить".
ІскоростеньДревній Іскоростень.

Отож логічно, племінний союз древлян під проводом князя Мала не витерпів такої наруги над собою. Спочатку вони висунули послів, котрі були проігноровані, після чого древляни перейшли вже до бойових дій. 

Під керівництвом князя Мала древляни вщент знищили банду Ігоря, самого ж князя, прив'язавши до двох дерев, розірвали на шматки. Про це повідомляє літописець Лев Диякон. Похований князь Ігор неподалік Іскоростеня.

smert-igora

Дії древлян цілком обгрунтовані, адже вони дуже довго дозволяли знущатись над собою, знімати побори, полюддя зі своїх людей. І тільки, коли Ігор переступив межу, терпець урвався, вони скликали Віче і вирішили знищити князя, який порушив договір. Таким чином, можна сказати, що древляни поступили абсолютно законно. Варто також зазначити, що древляни не стали оскверняти тіло Ігоря й поховали його з усією пошаною до його стану, насипавши над його тілом високий курган. 

Князь же Мал, недовго думаючи, відправляється свататися до княгині Ольги, що могло являти собою й певний звичай, коли все майно, жінка і  влада законно переходили до переможця. Однак, невтішна вдова як добра християнка наказує його і всю його свиту підступно закопати живцем в землю, щоб помститися за смерть чоловіка. Причому вона настільки була вбита горем, що пізніше ще тричі ходила мстити древлянам. Як саме це було читайте в статті: Княгиня Ольга: кривава леді чи свята?

Тіло князя ІгоряКнягиня Ольга зустрічає тіло князя Ігоря.

Й тим не менш, у вбивстві Ігоря залишається кілька таємниць. Невже Ігор, маючи великий досвід, був таким необачним, що порушив договір і не передбачив опору древлян? Ходять версії, що серед дружинників були варяги, які навмисно спровокували князя, а за цим стояли амбіції Мала, котрий мріяв зайняти місце Ігоря у Києві й таким чином поширити владу древлян на всю Русь. 

 - Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber