Вівторок
19 бер., 2024
     

Ukrainian English

Чим освітлювали будинки наші предки до появи електрики?

Рейтинг 3.8 з 5. Голосів: 13

Давні світильники і лампи

Світильники в Римській імперіїКоли сучасна людина приходить додому і запалює світло, то навіть і не замислюється, що якигось пару тисяч років назад, ба більше, пару сотень років назад люди не знали електрики і освітлювали свої житла з допомогою альтернативних способів. Отож, як та чим освітлювали свої помешкання пращури - читайте у цій статті. 

Найперше джерело світла було дуже простим і банальним - відкрите полум'я в печерах, навколо якого тулилося все плем'я мисливців-збирачів. Пізніше хтось здогадався обмотувати палиці шкурами тварин і підпалювати - вийшов факел. При світлі смолоскипів первісні художники розмальовували стіни фігурками тварин, рослин і незрозумілих істот.

Зрозуміло, що відкрите полум'я - це не найкраще джерело світла, особливо якщо ви живете не в печері, а в глинобитному будинку, хаті або в землянці. У знаменитого Гомера ми вже знаходимо свідчення про те, як висвітлювали свої будинки стародавні греки - вони розпалювали полум'я в спеціальних посудинах і мідних чашах, засипали в них шматки кори дерев, а також тваринний жир або оливкове масло.

Далі греків пішли римляни, вони вже робили справжнісінькі скляні ліхтарі, надавали їм форми казкових тварин. Полум'я горіло в закритому просторі, як джерело енергії використовували оливкову олію і жир тварин. У ті ж часи з'явилися і перші свічки. Спочатку вони являли собою звичайні скіпи, обмотані різними ганчірками, рясно змоченими в жирі. Використовувався також і віск.

Screenshot 2022-09-26 15-13-53

Щодо воску, то можна сказати, що його використання стало справжньою революцією, оскільки оливкова олія було дуже дорогим продуктом навіть в ті часи, віск ж був доступний практично всім верствам населення Римської імперії. Варто відзначити, що в ті часи люди більше слідували природному циклу зміни дня і ночі і лягали спати, як тільки Сонце зникало за обрієм. 

Денне освітлення будинку здійснювалося за рахунок вікон. Зазвичай в хаті було по три-чотири вікна. Трьома з них будинок дивився на вулицю, і ще одне прорубували в бічній стіні. Вікна робилися такого розміру, щоб пропускати достатньо світла і, одночасно, не давати холоду проникати в будинок.

Вікна в українській хаті

У Давній Русі спочатку основним джерелом слугували печі та каміни, заповнена смолитими і сухими трісками. Займаючись, вони давали досить яскраве світло, а дим йшов в трубу. Світло від каміну був достатнім, щоб, сидячи на покуті шити, вишивати, навіть читати. А стежити за вогнем, не давати йому гаснути входило в обов'язки навіть маленької дитини, яка повинна була підкидувати тріски. 

Також освітлювальним приладом служила запалена тріска із сухого дерева, довжиною 30-40 см, закріплена на спеціальній підставці. Щоб іскра від тріски не потрапила на дерев'яну підлогу або стіл, поряд обов'язково підставляли корито або миску з водою. Іноді господиня брала лучину в зуби і ходила так по дому, освітлюючи собі дорогу. 

jidimageslav5d

Застосовувалися також відкриті світильники, які заповнювалися жиром. Для освітлення своїх осель використовували: сосуди для масла, світці-тріскотримачі, свічники. Раніше всіх з'явилися масляні світильники. Їх виготовляли зі звичайної глини. Вони розміщувалися на столах або підвішувалися на стелю. Освітлення відбувалося за рахунок горіння масла. Можна уявити, який запах і смог були присутні в кімнаті при роботі такого джерела світла.
 Чим освітлювали будинки у давнину

Освітлення будинків у Давній Русі

Свічники, виготовлені з дерева, каменю і металу, використовувалися для установки воскових свічок. Мабуть, це був найкращий варіант освітлення. Щепками користувалися досить бідні верстви населення. Вони встановлювали їх в світцях і підпалювали. У багатих будинках могли бути бронзові лампи або привізні багатоярусні світильники - люстрони. Віск, традиційно служив важливим експортним товаром, був також широко поширений на Русі, адже бортництво було одним з найважливіших занять населення. Як наслідок воскова свічка освітлювала і будинок багатого городянина, і храм.

Трисвічиники Гуцульщина

Свічник з металу

У більш пізній час запалену скалку вставляли в спеціальні підставки - ковані з заліза світці, які освітлювали навіть боярський будинок. Недосконалі освітлювальні прилади багаторазово приводили до пожеж у повністю дерев'яних містах.

Починаючи з X ст., поширюються в південноруських містах світильники у формі глечика, до верхньої частини якого примазане плоске блюдце для масла. У бічній частині підстави такого світильника робився овальний виріз для того, щоб посудина не попсувався при випалюванні. З XII ст. в Новгороді стали користуватися масляними лампами такої ж форми, але з глиняним блюдцем, примазаним вже до нижньої частини стояка. Іноді їх теж покривали поливою, зазвичай зеленою. 

Своєрідний варіант керамічних світильників домонгольського періоду представлений закритими посудинами лодьєвої форми з носиком для фітиля і досить вузьким горлом. Іноді їх називають "півниками". Два таких світильника кінця XII ст. були знайдені в Києві. 

Світильник на Русі

Другу групу світильників складають свічники. Вони використовувалися для воскових свічок, сальні свічки з'явилися набагато пізніше. Про свічки постійно згадується в письмових джерелах, починаючи з X ст.

У Новгороді з XII ст. поширюються залізні свічники з відходячими від стояка двома-трьома гілками, котрі мали трубки для свічок. Подібні свічники, знаходять в шарах XV-XVI ст.

В кінці XVIII століття швейцарський винахідник Франсуа П'єр Амі Аргант удосконалив просту масляну лампу. Він сконструював ламповий пальник так, щоб повітря могло проходити через середину - по спеціальній трубці, а не тільки мати доступ зовні. Така лампа не коптила і, в порівнянні зі звичайною масляною лампою, давала в два-три рази більше світла, завдяки чому її використовували навіть на маяках. Прилад отримав ім'я свого творця - аргандова, або астральна лампа - завдяки надзвичайно яскравому світінню.

Масляна лампа

Століття по тому аргандові лампи були витіснені новими світильниками, які працюють на гасі - продукті перегонки нафти. Конструкцію придумали львівські аптекарі Ігнатій Лукасевич та Ян Зех у 1853 році. Повітря в пальник підходило знизу, а зверху, для забезпечення тяги і захисту полум'я від вітру, встановлювалося лампове скло. Також в ході були переносні гасові ліхтарі «Летюча миша», які отримали свою назву від німецького бренду «Flerdemaus» - ця фірма першою створила вітростійкий гасовий світильник.

Ян Зех та Лукашевич

Гасові лампи

Звичайно, всі ці світильники не порівняти з сучасними приладами. І іноді, отримавши якусь інформацію про життя людей у ​​минулому, починаєш мимоволі замислюватися про той рівень комфорту, в якому протікає наша дійсність.

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber