Середа
08 квіт., 2020

Хто такі половці і як з'явились в Київській Русі?

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

polovec-polovci-kumany

Половці (половчани) - кочовий народ, який вважався войовничим і сильним. Перший раз ми чуємо про них на уроках історії в школі. Але тих знань, що може дати вчитель в рамках програми недостатньо, щоб зрозуміти хто вони, ці половці, звідки прийшли і як впливали на життя Київської Русі. А тим часом вони протягом декількох століть не давали спокою київським князям.

Історія виникнення половецького народу

Половці (половчани, кипчаки, кумани) - кочові племена, перша згадка про яких відноситься до 744 року. Тоді кипчаки перебували в складі Кімакського каганату, стародавньої держави кочівників, яка сформувалася на території сучасного Казахстану. Основними жителями тут були кімаки, що займали східні землі. Землі ж біля Уралу займали половці, вважалися родичами кімаків.

До середини IX століття кипчаки досягли переваги над кімаками, і вже до середини 10 століття поглинули їх. Але на цьому половчани вирішили не зупинятися і вже до початку 11 століття, завдяки своїй войовничості, вони впритул наблизилися до кордонів Хорезму (історична область республіки Узбекистан). У той час тут проживали огузи (середньовічні тюркські племена), яким через нашестя довелося переселитися в Середню Азію.

kypchak-map01

До середини XI століття кипчакам підкорилася майже вся територія Казахстану. Західні ж межі їх володінь досягли Волги. Таким чином, завдяки активному кочовому життю, набігам і бажанням завойовувати нові землі, колись невелика група людей, зайняла великі території і стала однією з сильних і багатих серед інших племен.

kypchak-map02

Кипчацький степ. Ареал розселення кипчаків.

Кумани


Turcomanie Georgia Commanie par N.Sanson Geographе du Roy, 1652р

   Карта Ніколаса Сансона (1600-1667) Nicolas Sanson.
В середині 17ст. за свідченнями європейських мандрівників, істориків на півночі Кавказу від моря до моря існувала країна
COMMANIE (Куманія).

Спосіб життя і соціальна організація половців

Соціально-політична організація половців представляла собою типовий військово-демократичний лад. Весь народ поділено на роди, назви яким давалися їхніми іменами старшин. Кожен рід мав у власності земельні ділянки і літні кочові маршрути. Главами були хани, які є і главами певних куренів (дрібних підрозділів роду).

Половецький вершник
Реконструкція половців

Здобуте в походах багатство ділилося між представниками місцевої еліти, яка брала участь в поході. Прості ж люди, не маючи можливості годуватися самостійно, потрапляли в залежність до аристократів. Чоловіки-бідняки займалися випасом худоби, жінки ж прислуговували у місцевих ханів і їх сімей.

Кипчацький курган


Кипчацький курган.

Половецькі баби


Вусаті половецькі баби. 

488800 original


Половецька баба із Туви.

З приводу зовнішності половців до сих пір ведуться суперечки, триває вивчення останків з використанням сучасних технологій. Сьогодні вчені склали певний портрет цих людей. Передбачається, що вони не належали до монголоїдної раси, а більше були схожі на європейців. Найхарактернішою ознакою є русявість і рудуватість:

кипчаки і кумани

Незалежні китайські фахівці також описують кипчаків, як людей з блакитними очима і «червоним» волоссям. Були серед них, звичайно і чорняві представники.

Війна Русі з половцями

В 9 столітті кумани були союзниками руських князів. Але скоро все змінилося, на початку 11 століття половецькі загони стали регулярно нападати на південні регіони Київської Русі. Вони руйнували будинки, забирали полонених, яких потім продавали в рабство, забирали худобу. Їх вторгнення завжди були раптовим і жорстоким.

В середині 11 століття кипчаки перестали воювати з русичами, так як були зайняті війною зі степовими племенами. Але потім знову взялися за своє:

 • 1061 року переяславський князь Всеволод зазнає поразки в битві з ними і Переяславль повністю розорили кочівники;
 • Після цього війни з половчани стали регулярними. В одному з боїв в 1078 році загинув князь Ізяслав;
 • У 1093 році знищено військо, зібране трьома князями для боротьби з ворогом.

Це були важкі часи для Русі. Нескінченні набіги на села розоряли і без того убоге господарство селян. Жінок забирали в полон, і вони ставали служницями, дітей продавали в рабство.

Похід сіверського князя Ігоря

Іноді і київські князі йшли з наступальної війною на ворога. Такі заходи, зазвичай, закінчувалися перемогою і завдавали великої шкоди кипчакам, остудивши на певний час їх запал і давши можливість прикордонним селам відновити свої сили й побут.

Але були і невдалі походи. Прикладом такого може служити похід Ігоря Святославовича у 1185 році.

Похід князя Ігоря на половців

Тоді він, об'єднавшись з іншими князями, вийшов з військом до правої притоки Дона. Тут вони зіткнулися з основними силами половчан, зав'язалася битва. Але чисельна перевага ворога була настільки відчутною, що русичі відразу потрапили в оточення. Відступаючи в такому положенні, вони прийшли до озера. Звідти Ігор поскакав на допомогу до князя Всеволода, але не зміг здійснити задумане, так як потрапив в полон, а багато воїнів загинули.

Подробиці бою можна прочитати в «Слові о полку Ігоревім», саме цій події присвячено твір. Однак в різних джерелах хронологія подій іноді відрізняється від описуваних тут.

Закінчилося все тим, що половчани змогли зруйнувати місто Римів, один з великих стародавніх міст Курської області і розбити руське військо. Князь Ігор зумів втекти з полону і повернувся додому. У полоні залишився його син, який повернувся пізніше, але для того, щоб отримати свободу, йому довелося одружитися з донькою одного половецького хана.

Половці: хто вони сьогодні?


На даний момент не існує однозначних даних про генетичну спорідненість кипчаків з якимись народами, котрі живуть зараз. Офіційно нащадками куманів вважаються угорці, а саме - етнографічна група "палоці" (https://hu.wikipedia.org/wiki/Palócok)

Кипчацький воїн і угорський король


Угорський король і кипчацький воїн.

Є й інші етноси, які вважаються віддаленими нащадками половців. Зустрічаються вони серед:

 • Кримських татар;
 • башкирів;
 • казахів;
 • ногайців;
 • балкарців;
 • алтайців;
 • болгар;
 • поляків;

Чимало половецького є в генах українців. 

Щоб розповісти про життя кипчаків більш докладно, треба написати не одну книгу. Ми торкнулися найяскравіших і важливих її сторінок. Прочитавши їх, ви будете краще розуміти хто вони - половці, чим відомі вони і звідки прийшли.

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Не забудьте поділитись статею у соцмережах:


Теги:     праісторія      племена      русь

загрузка...

Прокоментувати:

blog comments powered by Disqus

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
завантаження...

загрузка...

♦ НАШ YOUTUBE-КАНАЛ♦ МИ В FACEBOOK

♦ Про сайт


«Спадщина Предків» - інформаційно-аналітичний сайт-агрегатор, присвячений альтернативній історії, культурології і етнографії. Публікуємо матеріали у форматі просвітницьких, науково-дослідницьких та науково-популярних статей. Редакція не несе відповідальності за достовірність матеріалів, а також їх використання. 

Допомога проекту:

Підтримати сайт "Спадщина Предків"

heritage@spadok.org.ua

twitter instagram pinterest skype tumblr