Неділя
24 жовт., 2021
     

Ще раз про походження князя Рюрика

Рейтинг 3.4 з 5. Голосів: 5

Походження Рюрика

Навколо родоводу Рюрика йде постійна війна між прихильниками норманської теорії і її супротивниками. Більше ніж 300 років вчені по всій Європі намагаються відстояти різні точки зору - від скандинавських саг і візантійських хронік до археологічних артефактів та ДНК-тестів. Попри використання такого арсеналу, досі так і не визначено: хто ж був Рюрик насправді за походженням і звідки він прийшов на Русь?

Заувага: Дана стаття складена на основі відкритих (Open Source) джерел, має ознайомлюваний характер і не претендує на істину в останній інстанції. Усі точки зору є суб'єктивними, ні до чого не закликають та можуть не співпадати з твердженнями офіційної історії. Мета автора: провести своє власне незалежне дослідження, не належачи до жодної з груп дискусії - ані норманістів, ані славістів. Тема досі відкрита. Вітаються будь-які протилежні точки зору, акценти та адекватне релевантне обговорювання у коментарях.

Писемні джерела про Рюрика

У писемних джерелах вперше ім'я Рюрика згадується в «Житії святого князя Володимира», написаному приблизно близько 1070 року монахом Яковом чорноризцем. У «Житії» сказано: «самодержця всія Руския земля Володимеру, в'нуку ж Ольгину, а правнука Рюрікову». Але це все, більше жодних подробиць про Рюрика немає. Найраніший літописний звід «Повісті временних літ» був написаний приблизно на 40 років пізніше, на початку XII століття ,тобто ПІСЛЯ того, як події вже відбулися. В ньому історія варяга Рюрика викладається детальныше. Так, у «Повісті» написано, що слов'яни, живші поблизу озера Ільмень, були під владою варягів, а потім підняли повстання. Після цього між ними самими починаються міжусобиці. Як каже літописець, «встали самі на себе воювати, і була між ними рать велика і усобиця, встав град на град, і не було в них правди». І тоді мешканці Приільмена «реша собі: князя поіщем', іже би владел' нами і рядив ни по праву». Вони зібрали на віче представників кількох племен: словен ільменських, кривичів, чудь і весь. На віче обговорювалися кандидатури князів з різних племен: «від варяг, або від полян, або від хозар, або від дунайчев».

«В рік 6370 [862 р - С.П.] вони пішли за море до варягів, до русі. Ті варяги називалися руссю, як інші називаються шведи, а інші норманами, англами, а ще інші готами - ось такі ці. Сказали русі чудь, словени, кривичі і весь: «Земля наша велика і багата, а порядку в ній немає. Ідіть-но княжити і володіти нами». І вибралося троє братів із своїми родами, і взяли з собою всю русь, і прийшли, і сів старший, Рюрик, в Новгороді, а інший, Синеус, - на Білоозері, а третій, Трувор - в Ізборську. І од тих варягів назва Руська земля. Новгородці ж - ті люди від варязького роду, а колись були словени. Через два ж роки померли Синеус і брат його Трувор. І прийняв всю владу один Рюрик, і став роздавати мужам своїм міста - тому Полоцьк, цьому Ростов, іншому Білоозеро. Варяги в цих містах - прийшлі, а корінне населення в Новгороді - словени, в Полоцьку - кривичі, в Ростові - меря, у Білоозері - весь, в Муромі - мурома, і над тими всіма панував Рюрик ». 

Призвание варяговПрикликання варягів. Ф.А. Бруні, 1839

Про Рюрика згадують чимало й інших літописів, але усі вони - XI-XII століть. Розповідається навіть про повстання проти князя новгородців:

«В літо 6372... оскорблені новгородці, кажуть: «яко бити нам рабом, і багато зла всіляко пострадати від Рюрика і від роду його». Того ж літа убив Рюрик Вадима Хороброго, і чимало інших новгородців радників його ».

Згадує Рюрика і поема «Задонщина»:

«Той бо віщий Боян, воскладая свої золоті пальці на живі струни, співає славу князем руським: першого князя Рюрику, Ігорю Рюриковичу і Святославу Ярославовичу, Ярославу Володимеровичу ...».

Але «Задонщина» писалася у XIV столітті, через століття після «прикликання Рюрика». Цікавим на цю тему є дослідження українського історика Леонтія Войтовича.

Отже, вимальовується декілька "нестиковок" на основі ПВЛ:

 • слов'янські племена кличуть не просто  варягів. А варягів, які називаються "русь". Літописець підкреслює, що є також інші варязькі племена - "шведи", "нормани", "англи" і "готи", але кличуть саме народ "русь". Що це за народ? Можливо "русь" - це ще одне фіно-угорське плем'я (ruotsi) на ряду з "чудь", "весь", "мерь", "пермь", "вепс".... ? Арабський мандрівник Ібн Фадлан описує їх так: "... я побачив Русів, коли вони приїхали зі своїми товарами і розташовувалися по ріці Ітиль, і я не бачив більш досконалих тіл, ніж вони, як ніби вони пальмові дерева; вони руді". Отже, і анропологічно "русь" більше походили на фіно-угрів. Етимологічно теж не сходиться, адже "русь"  - не типовий етнонім для слов'ян. Назви слов'янських племен мали закінчення на "-ичі" та "-не". Наприклад: радимичі, кривичі, дреговичі, або поляне, древляне. Всього літописних племен близько 12-ти. І з них у переговорах приймали участь, як сказано у ПВЛ, тільки кривичі та ільменські словене. Інші слов'янські племена жодних варягів не прикликали! Більше того, знаємо як ставилися до слов'ян варяги і скандинави. Наприклад, княгиня Ольга ненавиділа древлян та знищила їх еліту. Тобто, руси - не прошені нашими предками гості. Ідея запросити Рюрика на князювання разом з його народом "русь" - це швидше за все ідея купки  фіно-угорських племен та народів Приільмену, які вже раніше контактували зі шведами і фінами, мали з ними торгові і родинні стосунки, а тому були зацікавлені у їх приході. Це явно ідея тих хто населяв Стару Ладогу (чудь і весь) і прилеглі території (Стара Руса, Великий Новгород). Інші слов'яни вже мали до того часу державність, причому доволі успішну - наприклад Куявія, Дулібія, Біла Хорватія (а також Ругія в ободритів). І прихід русів лише руйнував їх плани, адже Рюриковичі почали збирати дань, прийняли християнство і побудували, фактично, імперію. Однак, що з цього у результаті вийшло - ми знаємо. Тотальна роздробленість, поразка від Золотої Орди.  

 • куди потім ділися Трувор і Синеус? де їх нащадки? Ось про Рюрика і Рюриковичів чимало написано, а де Труворовичі? Де Синеусичі? Історія замовчує... Ці персонажі або вигадані (легенда про трьох братів), або ми дійсно чогось не знаємо. 

Рюрик, Синеус і ТруворРюрик, Синеус і Трувор прибули на слов'янські землі.

Також напрошується питання: 

Що саме розуміли під словом "варяг" (vareg/wareg) у ті часи?

Норманісти  слово "варяг" виводять від шведського слова váringr, в основі якого лежить корінь vár - обітниця, присяга, можливо воїн, який прийняв обітницю. Від цього ж слова виводять і грецьке varangos. Інші шукають розгадку в німецькому слові "war" - товар та "jagd" - полювання, таким чином "варягд" - мисливець за товаром, скупщик. Причому, так могли назвати і пірата, того хто насильно збирає данину. Знаємо, що цим любили займатися вікінги

Можливо, що назва "варяги" була не назвою народу, а назвою окремої касти, соціальної групи. Варяги займалися торгівлею, а також розбоями, були професійними найманцями, мореходами, піратами.  

Кузьмін A. Г. запропонував інтерпретацію слова "варяги" на підставі стародавнього індоєвропейського кореня var, який позначав воду, море. В такому випадку "варяги" - це мореплавці або жителі моря, або ті що прийшли з моря.

Антинорманісти вважають, що "варяги" - не скандинави, а вихідці з берегів Балтійського моря. Дискусія по сьогоднішній день триває.

Варязькі іменаІмена варягівІмена варягівПоходження імені РюрикСкандинавські іменаВарязькі іменаВарязькі імена, згадані в Повісті Времяних Літ.

Ідентифікація. Версії походження Рюрика

На сьогодні вчені хроністи-історики активно намагаються відшукати будь-які свідчення про Рюрика в європейській історії. Ми зібрали декілька найбільш реальних версій:

 • 1 Рюрик - це Hrærekr (Рорик або Рарек, Rorik)  Ютландський, датський конунг, який був на службі у Каролінгів (франкська королівська династія), увіковічнений каролінгськими хроніками. Його родовід до кінця теж не вивчений, і ймовірно він походить від Скьольдюнгів - легендарна династія данів, предки сучасних датчан. Його дядьком був конунг з Ютландії - Харольд Клак. Хто був його батьком - історія знову замовчує. Разом із Харольдом вони були вигнані із Ютландії і стали піратами.  Подейкують, Рорік Ютландський брав участь у внутрішньому протистоянні за датський трон і названий історичним прадідом шекспірівського Гамлета. 

  Генеалогия Рюрика

  Перша наукова спроба ототожнення князя Рюрика з Роріком Ютландським була зроблена пастором Г. Голлманом (Hermann Friedrich Hollmann), який опублікував в 1816 році в Бремені роботу «Рустрінгія, початкова Батьківщина першого руського великого князя Рюрика і братів його. Історичний досвід ». У 1836 році Фрідріх Крузе, професор Дерптського університету, також ототожнив Рюрика з Рориком Ютландським.
  У 1929 році цю гіпотезу "воскресив" і заново аргументував Н. Т. Бєляєв. На користь цієї гіпотези свідчить близька відповідність археологічних шарів ютландського міста Рибе і Ладоги часу Рюрика. Дана гіпотеза була підтримана також академіком Б. А. Рибаковим.

  Монета з соколомМонета з соколом із Старої Ладоги та монета датського конунга Анлафа Гутфритсон

  Одін Ворони Хугін і Мугін на плечах Одіна

 • 2 Рюрик - це Ерік Шведський, Конунг або правитель Уппсали в той час. Його згадує скальд Снорі Стурлуссон у своєму "Колі земному". У тексті згадується всенародний схід у 1018 році, котрий проходив в Уппсалі та конунг на ім'я Ерік, який здійснив експедицію в Курляндію і володів багатьма землями на території тодішньої Австразії (частина території сучасних Німеччини, Франції і Бельгії). Прізвище звучало буквально як «Східна Земля» або «Східний Маршрут». Згідно з дослідженням шведських істориків, часи правління Еріка відповідають хронології життя князя русів. Більш того, початок здійснення влади, тобто 850-860 роки, ототожнюється з періодом завоювання Східних земель. Крім того, на Еріка опосередковано вказують як слов'янські, так і візантійські джерела, які виводять слово «Русь» від імені його сім'ї. Тим часом шведські лінгвісти, що вивчають походження географічних назв з регіону Уппсали, підтвердили численні випадки суфікса «ros». Вони зробили тезу, що в ранньому середньовіччі весь регіон був названий Uppland або Roslagen, пов'язаний з якоюсь царською сім'єю саме цього регіону.

 • 3 Рюрик - це князь ободритів Рорик (Рарек, Рарог).  Ободрити  - середньовічний слов'янський союз в районі гирла річки Одра. У Мекленбургських переказах вони часто згадуються, а також згадується князь на ім'я Рорик, який командував ободритами. Є версія, що це був саме Рорик Ютландський, детальніше тут: https://oko-planet.su/history/historydiscussions/14420-v-staroj-ladoge-najden-gerb-ryurika.html Також в хроніках франків згадується місто ободритів - Рерік (https://alex-oleyni.livejournal.com/24749.html)

  Портрет Рюрика
 • 4 Рюрик - це онук Гостомисла - глави племен ільменських словен, раніше видав одну зі своїх дочок за скандинавського (ймовірно, фінського) вождя. Рюрик народився в тому самому шлюбі. Таким чином - Рюрик (напівскандинав, напівсловянин) отримав можливість «правити» Руссю як нащадок Гостомисла - від ільменських словен (район сучасного Великого Новгорода).  Однак ця теорія спростовується текстом вище. Рюрик і його воєводи прийшли з інших земель, а їх звичаї та менталітет суттєво відрізнявся від місцевих. 

Таким чином, норманісти стверджують, що без впливу скандинавів східні слов'яни не були здатні до державності і, отже, до прогресу цивілізації. Іншими словами, північний вплив дозволив східній частині континенту приєднатися до Європи. Норманісти дещо не праві, тому що ще до Рюрика, до Київської Русі існували слов'янські центри, такі як: Славія, Артанія, Куявія, Дулібія, Біла Хорватія, Ругія та інші.

Антинорманісти вважають навпаки і продовжують вважати, що така теорія, насамперед, образлива, не кажучи вже про те, що вона виглядає невиправданою. І вони помиляються, тому що основним критерієм повинен бути не "патріотизм", а наукова, лінгвістична, генеалогічна база:

 • ФАКТ ПЕРШИЙ: IX і X століття були періодом розширення території норманів, їх вторгнень і колонізації. Не тільки в басейні Північного моря, тобто на берегах Західної Європи і Великобританії, але і в Іспанії (Атлантиці), Сицилії і Візантії, тобто в Середземному морі. То чому Балтійське море має бути винятком? Тим більше що джерела з XI століття згадують, що до Рюрика східні слов'янські племена платили данину норманам. Також ми знаємо про постійні набіги норманів і пограбування на чудь і весь. 

 • ФАКТ ДРУГИЙ: Етимологія. Стежки приводять нас до етимології імені Рюрика. І тут будь-який лінгвіст не дасть збрехати: ім'я РЮРИК дуже близьке до староскандинавського Хроеріх ( «сміливий», «домінуючий»). Написи «rorikR» і «ruRikr» знаходимо на рунічних каменях, знайдених в Скандинавії, і не тільки. Подібні особисті імена (аж до Ерік) також можна прочитати англійською та німецькою мовами.

HrœrekrІм'я Рюрик (Hrœrekr) на рунічному камені в Уппсалі, Фінляндія.

 • ФАКТ ТРЕТІЙ: ДНК-генеалогя. Незважаючи на те, що аналіз ДНК Рюриковичів ніби-то досі ніхто нормально з вчених не проводив, а інші кажуть що це просто неможливо, деякі ДНК-тестування все таки проводились.  Так, в кінці 2006 року розпочали свої дослідження США та Росія. Микита Максимов, представник журналу «Русский Newsweek» і Анджей Байор, який відкрив при компанії Family Tree DNA (Техас, США) науково-дослідний проект «Rurikid Dynasty DNA Project». Микита Максимов зумів переконати брати участь в дослідженні двох нащадків Володимира Мономаха: Дмитра Шаховського (Париж, Франція) і Андрія Гагаріна (Росія, Санкт-Петербург). У свою чергу А. Байор привернув до дослідження Якуба Пузину (Польща) і Джона Пентекост-Волконського (США), який стверджував, що він є позашлюбним сином князя Бориса Дмитровича Волконського, який втік під час більшовицької революції до Франції (через Югославію), а потім в США. 

  Протягом наступного часу через російський "Newsweek" були протестовані інші нащадки Рюрика (виконані від 12 до 25 маркерів): Шаховський, Гагарін, Лобанов-Ростовський і Оболенський. Гагарін і Оболенський після перевірки російського "Newsweek'а" вступили в «Rurikid Dynasty DNA Project», завдяки чому їх гаплотипи був розширені до 67 маркерів. Потім в проекті брали участь Ржевський, Шуйський і Четвертинський. Завдяки допомозі А.Журавльова-Сеславіна в «Rurikid Dynasty DNA Project» були залучені князі Путятін, Хілков, Кропоткін, Вадбольский, Мишецький і Волконський.

  Відносно недавно спільними зусиллями «Rurikid Dynasty DNA Project» і «Russian Nobility DNA Project», керівниками останнього є Володимир Волков і Станіслав Думін, були протестовані Массальский (Польща), Барятинський (Франція), Друцький-Соколинський, а також Білосільський-Білозерський (Франція ) і Карпов (Росія). Серез деякий час «Rurikid Dynasty DNA Project» був протестований на 67 маркерів князь Лобанов-Ростовський.

  В результаті дослідження було встановлено, що практично всі, хто, згідно з документальними джерелами вважаються нащадками Володимира Мономаха: Вадбольский, Лобанов-Ростовський, Гагарін, Шаховський, Кропоткін, Хілков і Ржевський належать до гаплогрупи N1c1, а точніше до субкладу цієї гаплогрупи N1c1d1. До того ж субкладу належать Мишецький, Массальский і Пузина, згідно з офіційного родоводу що походять від Олега Святославича, онука Ярослава Мудрого і двоюрідного брата Володимира Мономаха.

  Князі Оболенський, Волконський, Барятинський, а також Шуйський, Карпов, Білосільський-Білозерський і Друцький-Соколинський відносяться до гаплогрупи R1a1. Князь Святополк-Четвертинський є представником гаплогрупи I2a.

  Генеалогія Рюриковичів

  Таким чином Рюриковичів, на сьогодні можна поділити на  - Рюриковичів N1C1D1 і Рюриковичі I2A2. Гаплогрупа N1C1D1 - має 2 гілки: скандинавську і балтійську. Представники першої гілки в основному проживають на території Норвегії, Швеції і Фінляндії. Представники другої в Латвії, Литві, Північній Польщі та Білорусії. Гаплотипи всіх протестованих нащадків Рюриковичів N1c1 відносяться до т.з. «Скандинавської» гілки. Детальніше тут http://haplogroup.narod.ru/rurik.html і тут http://haplogroup.narod.ru/hapn.html

  Українські вчені після розкопок саркофагу Ярослава Мудрого , на жаль, не надали будь-якої конкретної інформації, лише в одному з інтерв'ю сказали, що "Рюриковичі - це люди півночі". Детальніше: https://ru.tsn.ua/nauka_it/dnk-analiz-raskryl-proklyatie-ryurikovichei.html
 • ФАКТ ЧЕТВЕРТИЙ: Археологія. Результати археологічних досліджень також свідчать на користь норманського походження. Багато років проводилися розкопки в Новгороді і в Старій Ладозі. Дослідження дозволило знайти 1,2 тис. артефактів, які свідчать про явну присутності норманської культури. Стародавні пам'ятники є речовим свідченням жвавої торгівлі між давньоруською державою і Скандинавією. Багато елементів орнаменту виконані із зображеннями вікінгів. Той же процес спостерігався зі зброєю, особливо в місцевому виробництві легендарних довгих мечів вікінгів. Мореплавство, суднобудування - теж прийшло у ці регіони від вікінгів - професійних мореплавців, які в VIII-XI століттях здійснювали морські походи від Вінланда (назва території Північної Америки) до Біармії (історична область на півночі Східної Європи).

 • ФАКТ П'ЯТИЙ: Звичаї, обряд поховання. Так описує поховальний обряд знатного руса у 922 році на Волзі арабський мандрівник:  "Настає урочиста дата. У цей день тіло конунга віддають вогню. Корабель, на якому за життя він здійснював походи, витягують на берег і поміщають на помост. На корабель ставиться лава, і на поміст піднімається жінка, яку Ібн Фадлан називає «помічницею смерті», оскільки, згідно із обрядом, саме вона повинна була вбити рабиню, яка стане супроводжувати конунга по шляху в Інший світ. Зовні «помічниця смерті» під стать богині Хель. Це величезного зросту стара. Вона розкладає шкури і тканини на лаві і здійснює всі необхідні приготування до обряду. Нарешті покійного дістають з тимчасової могили, знімають з нього одяг, в якому він помер, і наряджають в дорогий одяг із золотими застібками і соболиною шапкою, потім саджають в парчевий намет, встановлений на кораблі. Щоб померлий не падав з крісла, його тіло підпирають розшитими подушками. До намету приносять їжу і пиття - померлий бенкетував разом з живими, адже перехід в потойбічний світ - лише інша форма життя. Після цього в жертву приносяться собака і два коня - звичайні для вікінга провідники на той світ. Потім відбувається ще одне жертвоприношення - тепер це дві корови, курка і півень. В цей час дівчина-рабиня, яка виявила бажання піти за своїм паном в царство мертвих, обходить намети і намети родичів конунга, які віддаються з нею до любовних утіх. При цьому кожен родич покійного просив її передати померлому, що зробив це з любові до нього. Потім приноситься ще одна жертва - собака і півень, після чого настає черга дівчини-рабині. Її укладають на лаву поруч з трупом: два вікінга душать її мотузками, а «помічниця смерті» кілька разів б'є її кинджалом в груди. Щоб заглушити моторошні крики вмираючої, натовп б'є в щити палицями. Після цього корабель з трупом спалюють. Підпалює його один із близьких родичів покійного".

  Погребение у русов

  anons 2
  Етнічна приналежність похованих в човні на сьогодні загальновизнана - цей обряд безсумнівно скандинавський, і на точну відповідність опису, зробленого Ібн-Фадланом, норманському ритуалу вказують майже всі дослідники епохи вікінгів, в більшості своїй цілком приводячи текст опису і порівнюючи його з дослідженими похованнями Скандинавії (Brøndsted. The Vikings. London, 1964; Н. Arbman. The Vikings. London, 1961; D. Wilson, D. Foot. The Viking Achievment. London, 1971; M. Müller-Wille. Bestattung im Boot. – "Offa", Bd. 25/26, 1968-1969.). Матеріали описані в скандинавських еддах та ісландських сагах підтвердують і доповнюють Ібн-Фадлана. Як вже зазначалося, поховання у човні, що становить основу опису похорону руса, було звичайним для язичницької Скандинавії - його витоки дослідники одностайно бачать в бронзовому віці. В давньоруську епоху практикувався як обряд кремації, так і інгумації у човні, причому в X ст. в Скандинавії переважала кремація (9). На Русі над спалюваннями в човні насипалися "великі" кургани, що містили багаті поховання дружинної знаті; в IX-X ст. поховання в човнах відбувалися в Урочищі Плакун під Старою Ладогою, де було виявлено трупопокладення; спалення в човні розкопано і в 19-му кургані в Південно-Східному Приладож'ї - всі ці матеріали (склад інвентаря, спалення в човні, насипання кургану і т. д.) доповнюють і підтверджують насамперед фінал опису похорону Ібн-Фадлана. 

Похорон знатного русаПохорон знатного руса в Булгарі. Генріх Семирадський (1833).

Правили на Русі не тільки Рюрики

Грунтуючись на літописному оповіданні, ми можемо стверджувати, наприклад, що в Полоцькому князівстві в Х столітті правила якась людина «з замору» по імені Рогволод. У літописі він іменується князем, і нам відомо, що тоді ще язичник Володимир Святославич сватався за його дочку Рогнеду, а значить, швидше за все, вони не перебували в прямому родинному зв'язку. Не випадково перше, що робить Володимир, насильно опанувавши Рогнеду і взявши її за дружину, - він винищує всю її сім'ю, тобто, кажучи сучасною мовою, повністю усуває конкуруючий рід.

Варяги Аскольд (Höskuldr) і Дір (Dýri) княжать в Києві, але виганяються Олегом Віщим опікати малолітнього Ігоря Рюриковича, саме на тій підставі, що вони не належать до князівського роду. Після умертвіння Аскольда і Діра сам Олег, який претендував на княже походження, хоча сам він, мабуть, не був пов'язаний тісними родовими узами з Рюриком, сідає правителем в Києві. У договорах Русі з греками 945 року поряд з Ігорем Рюриковичем, княгинею Ольгою і таємничою правителькою зі слов'янським ім'ям Предслава згадується і загадкове «всяке княжьyo», причому мова, мабуть, йде аж ніяк не про Рюриковичів, а про деяких представників інших княжих верств - згадані їх посли, які повинні були домовлятися з греками про умови торгівлі приблизно на тих же підставах, що посли Рюриковичів.

Чи пояснюється скупість джерел з цього приводу тим, що Рюриковичі були вкрай суворі зі своїми конкурентами і усували кожного, хто хоча би якось міг їх посунути? У точності ми цього не знаємо, але від князя деревлян, котрий сватався до княгині Ольги, в кінцевому підсумку залишилося в джерелах тільки ім'я - Мал. Як відомо, правителька жорстоко помстилася за вбивство свого чоловіка, князя Ігоря, знищивши практично всю древлянську верхівку. 

Кордони РусіЯк змінювалися кордони Русі протягом століть.

Таким чином, до кінця X століття ми застаємо Рюриковичів в якості єдиної повноправної династії, що не має собі рівних, а отже, і знаходяться в якомусь сенсі поза конкуренцією.

Заключне слово

Неспроможність слов'янського походження Рюрика - очевидна. Вона бездоказова і базується не на фактах, а більше на емоціях та комплексу меншовартості. Власне, Совєцька енциклопедія тому й називає норманську теорію  "буржуазною" та "антинауковою". Що ще більше переконує нас у правоті наших тверджень. 

Дуже багато назбиралось фактів на користь норманської точки зору (читайте статті: "Хто такі Руси? Походження князя Рюрика", "Походження династії Рюриковичів: нові штрихи до старих суперечок"). Подобається нам це чи не подобається. Такі імена як Рюрик, Синеус, Свенельд, Трувор - для будь-якого лінгвіста не могли і не можуть бути слов'янськими. І навіть останні дослідження в галузі ДНК-генеалогії засвідчили, що у нащадків Рюриковичів переважає більше гаплогрупа - N1C1. А це означає, що Рюрик швидше за все - це конунг Рюрик (Ютландський або Шведський), який народився, швидше за все, в провінції Uppland (Roslagen), жителів якої, до речі, називали rhos - русами.

Отож пропонуємо на цій ноті і закінчити дискусію про походження Рюрика. Хто хоче знайти правду - той прочитавши наші матеріали, її знайде. Хто хоче вірити у міфи - той буде вірити, і жодні факти не переконають його. 

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Не забудьте поділитись статею у соцмережах та вподобати нашу сторінку:blog comments powered by Disqus