Радзивіллівський літопис (також Кенінгзберський літопис) - літописний пам'ятник імовірно початку XIII століття, що зберігся в двох списках XV століття - власне Радзівіллівському, ілюстрованому численними мініатюрами, і Московсько-Академічному. Являє собою «Повість временних літ», продовжену щорічними записами до 1206 року.
Назви літопису походить від імені полководця Великого князівства Литовського, віленського воєводи Януша Радзивілла, який володів першим (власне Радзівіллівським) списком в XVII столітті, і від міста Кенігсберга, де цей список зберігався у XVIII ст., допоки в ході Семирічної війни не був вивезений до Росії у якості трофе й не потрапив в Петербурзьку академію наук.
Місце створення списку точно не встановлено, але існує думка, що за походженням даний пам'ятник відноситься до західноруських земель, можливо, що рукопис написано у Смоленську. На думку Олексія Толочка, даний літопис не міг бути створена в Смоленську або в Північно-Східній Русі (оскільки, наприклад, в тексті місто Володимир-на-Клязьмі згадується як «Володимир Московський»), а створений, швидше за все, на Волині.
Мініатюри Радзивіллівського літопису
Найважливішою особливістю тексту Радзивіллівського літопису є численні кольорові ілюстрації – понад 600 мініатюр. У Радзивіллівському списку XV ст. ці мініатюри, мабуть, походять від його оригіналу – Переяславського зведення, а можливо, і до Володимирського зведення початку XIII ст. Ілюстрації в Радзивіллівському літописі є цінною художньою пам'яткою, що істотно доповнює дані писемності.












- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"