Вівторок
19 бер., 2024
     

Ukrainian English

Шумське городище

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 3

Шумське городище

Шумське городище — язичницьке городище, розташоване в Житомирському районі Житомирської області, неподалік від урочища Шумськ, на березі річки Гнилоп'ять. Дослідники (зокрема І. П. Русанова) датують Шумське городище IX століттям і приписують його створення або древлянам, або представникам Празької археологічної культури.

До 1964 року на території Шумського городища розташовувалось невелике селище, яке було знесене для створення військового полігону у 1952. Власне під час знесення було виявлено святилище. Про селище через роки нагадує лише старе заросле кладовище. 

На території городища виявлена кераміка IX–X ст., кремнієвий наконечник стріли, перепалені кістки бика і птахів.

На думку істориків, приблизно в цих місцях проходила південна межа території древлян. Щодо функції та призначення городища І. П. Русановою висловлено припущення, що тут свого часу було проведено урочистий одноразовий обряд, присвячений якійсь події.

Опис городища Борисом Рибаковим

"На одній ділянці стояли великий будинок і поруч з ним —  спорудження типу погреба, велика наземна господарська споруда і вписана в нього маленька землянка з великою піччю для випалу кераміки. Кругом перебувало кілька невеликих наземних будівель — сараїв, уздовж стін яких простежуються ями від стовпів і окремо лежачі камені.

На сусідній ділянці розташовувалося "святилище" — велике хрестоподібне заглиблення з потужним кострищем в центрі і великими кострищами в трьох виступах. У центрі і напівколами йшли стовпові ями, можливо, від стоячих в них ідолів. Поруч із святилищем знаходився грунтовий могильник і неподалік — кругле вогнище, на якому, можливо, відбувалися трупоспалення.

Будівля в Шумську біля святилища — наземна, без слідів поглиблення в ґрунт. В селищі майже в кожній оселі зустрічаються ритуальні глиняні моделі хлібців; В Шумську ймовірно знаходився будинок старійшини, що виконував і функції жерця.

Комплекс в Шумську складається з трьох функціональних частин: 1) так звані святині 2) "Крада велика" для кремації і могильник з похованнями праху в "малій посудині"; 3) Господарсько-житловий комплекс ("садиба") з двома будівлями і чотирнадцятьма маленькими наземними сарайчиками.

Shumske Gorodische 1

У цьому комплексі, відділеному від стародавнього селища річкою, всі елементи, очевидно, пов'язані між собою. Розглянемо насамперед ту загадкову споруду, яку називають святилищем. Це — незначне поглиблення в дерновий шар з рівним плоским дном, розмірами 14,2×11 м. Споруда, за свідченням автора розкопок, не мала перекриттів і була закрита найпотужнішим кострищем в півметра товщиною. Ключем до розгадки є загальна форма споруди, названа "хрестоподібною" і "химерною". Мені здається (я оглядав спорудження в 1964 р. в процесі розкопок), що тут перед нами вирізане в дерені гігантське зображення жіночої фігури, міфічної велетки, яка розташована головою на північ, ногами на південь. Контури фігури не просто хрестоподібні і позначені не тільки три виступи. Один виступ (північний) центрує всю фігуру. Це — півколо. Решту виступів шість (три пари) і всі вони суворо симетричні по відношенню до поздовжньої осі фігури: верхня пара (входить, по Русановій, в поняття хрестоподібності) висунута на захід і на схід від основи. Середня пара, позначена нижче першої, теж орієнтована захід/схід. Нижня пара невеликих виступів висунута на південь — нею завершується вся фігура внизу.

Shumske Gorodische 2

Розшифровка всієї фігури не повинна викликати заперечення: 1. Верхнє півколо (північний виступ) — голова фігури. 2. Два нижніх виступи — ноги. 3. Верхня пара бічних виступів — груди велетки з гіпертрофованими сосками (менш імовірно, що це — розкинуті в бік руки). 4. Нижня пара бічних виступів — стегна, різко підкреслюють жіночу фігуру.

И. П. Русанова, Б. А. Тимощук Языческие святилища древних славян — 304 с., ил., сх., таб.
Б. Рибаков "Язычество древней Руси"
- Культурно-історичний, просвітницький портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber