Четвер
18 лип., 2024
     

Ukrainian English

Британець: чому Трипільська культура важлива для українців

Рейтинг 3.3 з 5. Голосів: 52

Британець про трипільців

В редакцію сайту SPADOK.ORG.UA несподівано написав британець. Чоловік представився як Ян Казабакас з Ліверпуля. Його зацікавила велика кількість матеріалів про трипільців на нашому сайті. Виявилося, що британець вже давно захоплюється Трипільською культурою і вважає трипільців не тільки пращурами всіх українців, але й своїми пращурами, пращурами кельтів, до яких він себе відносить. Сам Ян народився в місті Саутенд-он-Сі, графства Ессекс, йому 33, він сирота - батьки його померли, але прадіди колись дуже давно мігрували з Причорномор'я до Туманного Альбіону. 

Ян багато читає про українську культуру і дуже хвилюється за нас. Він підтримує українців і хоче вивчити українську мову, каже, що його серце в Україні. Перше, що він запитав нас: чи пишаються українці своєю давньою культурою, історією, чи популяризують трипільські пам'ятки в Україні і наскільки уважною є держава до вивчення Трипілля в університетах і науково-дослідницьких інститутах, чи підтримують нас і наш сайт на науковому рівні... Коли ми відповіли йому, що вцілому ситуація в Україні вкрай важка, Ян дуже засмутився і вирішив продовжити бесіду з нами, яка переросла у цікаву розповідь. Частину ми вирішили занотувати й опублікували на сайті. 

Чому Трипільська культура важлива для українців?

Українська цивілізаціяУкраїнська цивілізація. Автор картини - Павло Калина.

Я - кельт і трипілець. Ми залишили Україну 5000 років тому у пошуку теплішого клімату, тому що неможливо було вирощувати хліб в умовах сильного похолодання. Про це говорить наукова теорія. Ми породили українську культуру разом з Вами, і Ви, українці - наші древні брати.

Трипільці мали і все ще мають етичну систему для вирішення проблем України. Вони вірили в ідеали: доброзичливість, мир і демократію. 

Україна може стати економічною і етичною моделлю для світу. Україна може врятувати себе. Капіталізм є корумпованою західною ідеєю. У нас також є бідність і масове безробіття. Захід - погана модель. Україні треба відновити українські трипільські цінності, ідеї доброти, миру та демократії.

Трипільці не знали бідності. Вони були колгоспниками, а пізніше були майстрами та торговцями, і вони побудували чудові міста. Ми можемо повчитися у античного (стародавнього) світу. Українці - це копія Трипільців, тому що вони були першою хлібороською нацією у світі, винайшли плуг і колесо, спекли хліб - прообраз Сонця. Вони не перемагали і не конкурували з кимось. Вони були задоволені тим, щоб робити внесок і навчати інших кращих ідей.

ТрипільціТрипільці. Худ. реконструкція Зінаїди Васіної

Жінки і чоловіки були рівними (за правами). У кельтській культурі дружини могли володіти власністю та правом на розлучення (якщо чоловік поводився жорстоко чи непристойно). Як і у трипільців, у кельтів іноді існував матріархат. І взагалі, рівність - це те, чого прагнуть всі цивілізовані люди, чи не так?

Трипільці починали працювати як колгоспники, які об'єднують свої таланти і отримують роботу швидше і простіше, використовуючи інноваційні ідеї, які можуть принести племені користь. Власне, таких інновацій у трипільців було дуже багато. Досі вчені не можуть розібратися, що таке Трипільські біноклі - яке їх призначення та суть? Пізніше трипільці стають трейдерами і більш урбанізованими. Вони продавали кераміку, одяг, статуетки, зерно тощо. Трипільський одяг, якщо можна так висловитись, був "брендовим", а самі трипільці вважались, мабуть, чи не найкращими дизайнерами у світі. Вони творили складне та красиве мистецтво. Трипільці тягнулися до прекрасного і були творчими у всьому, вони шукали у природі червоний барвник – охру, щоб розмальовувати кераміку. Кожен глечик, мисочка, фігурка мали традиційне забарвлення і оформлення. 

Трипільська свастикаСвастика на трипільській кераміці, 6-7 тис. років до н.е.

На кожному першому поверсі будинку була майстерня, де займалися ремеслами, а також у кожному домі була піч, яка являла собою вівтар. До сьогодні піч вважається центральном елементом в хаті українця, з нею пов'язано чимало обрядів та повір'їв.

Трипільські будинки
історія України
Реконструкція трипільського житла

Трипільська пічМузей трипільської культури, реконструкція інтер'єру трипільців

Мистецтво трипільців вчить. В ньому закодована модель світу - тисячолітня мудрість. Це виглядає математично для мене лінійними шаблонами, які кожен може скопіювати, хоча у них є кілька вихорів і спіралей. Трипільці склали основу грецької та єгипетської культури, тому вони були дуже розвиненими для давнього світу. Немає жодних доказів того, що вони підкорили когось або поневолили людей. Вони вважали, що рабство є паразитарним.

історія України

Вони, можливо, жили спокійно, але мали зброю, щоб захищати свою громаду, і іноді на них нападали з загрозами, але вони намагалися завжди зробити все, щоб не вбити. Вбивство застосовували як останню інстанцію, коли всіх інших способів захисту своєї громади не було або коли вони були самотні та піддавалися раптовій атаці.

Сьогодні вони, як і раніше, грають свою музику в Україні. Трипільська мелодія звучить на нивах і полях, в старих домівках хліборобів. Вони є нащадками трипільців. І ця музика - вона пробивається й у гуцульській музиці, й у музиці кельтів. Тільки клімат і погода змінюють зовнішній вигляд. Можливо, трипільці і мали похиле чоло чи горбатий ніс, але у будь-якому випадку цінності та культура важливіші, ніж особові риси обличчя.

b7060901

Українці могли б мати все: дороги, колгоспи, фабрики. Україна - багата земля із колосальними можливостями. Розкрити їх допомогла б Трипільська модель: Ви працюєте без босів і чужоземних найманців, ​​і все обговорюється вами на Віче, люди самі вирішують і багатство розподіляється відповідно до потреб. Цивілізоване та доброзичливе суспільство підтримує всіх його членів. Люди, які можливо, не настільки фізично сильні, щоб виготовляти товари або створювати їжу, можуть працювати інтелектуально і цим допомагати іншим. Сильна людина потребує розумної людини, і навпаки. Один захищає суспільство, інший створює ідеї для поліпшення якості життя, а найсильніші люди роблять ці ідеї реальністю, виробляючи продукцію. Кожен міг би стати доповнюючим фактором у трипільському світі, і все разом - гармонія в державі, в суспільстві... 

Інь та Янь (Пуруша і Пракріті) - майже на 2 тисячі років з'являються раніше, ніж в Китаї, на Київщині, в Трипільській культурі. Ця моделька трипільського храму говорить нам:

Знак Інь Янь в трипільцівІнь та Янь, Трипільська культура 5000 р. до н.е. Трипільський керамічний виріб створено за допомогою ручного ліплення, тонування, контррельєфної орнаментики.  Модель була виготовлена в одному з поселень трипільської культури етапу ВII в межиріччі Південного Бугу та Дніпра.

що Матеріальне і Духовне - нероздільно пов'язані між собою. Чоловіче і Жіноче начала - суть єдиного, всепроявного, Божественного. Сучасна доба добре демонструє нам, що буде, якщо розділити ці полярності. Церква нав'язала боротьбу проти язичництва (вбивство волхвів, інквізиція, хрестові походи), а технологічний прогрес навпаки замість того, щоб вилікувати від важких недуг, не залишити нікого голодним - приніс війну, голод та ненависть. 

trypollian-symbols

Значення символа Інь та Янь, насправді значно глибше, ніж просто трактування чорного і світлого, чоловічого і жіночого в єдності. В глибоку давнину Ян та Інь дали життя цілій низці космологічних символів. Силу Ян співвідносили з небом, сонцем, теплом, світлом, духом, життям, активним і чоловічим началом, лівою стороною, непарними числами. Ян символізує все світле, сухе і високе: гора, небеса, сонячні тварини і птахи. Інь - це початкові води, пасивне жіноче начало, місяць, душа, глибина, негативне, м'яке і поступливе, північ, темрява, смерть, парні числа. В області людського мислення Інь - це інтуїтивний жіночий розум, Ян - чіткий раціональний розум чоловіка. Інь - нерухомість зануреного в споглядання мудреця, Ян - творча діяльність правителя.

Тільки та земля буде місцем сили для свого народу, яка не втратила свою колишню славу і в пам'яті людей зберігається знання про її історію. Люди здатні відновити свою культуру, свій зв'язок з енергією рідної землі тільки тоді, коли цікавляться її історією.

ukrainian-cyvilization-trypillya

Кожен може бути рівним - найрозумнішим, найкращим. Немає гірших чи поганих людей. У всіх нас є різні сильні та слабкі сторони. Українським школам сьогодні потрібно піднімати етику. Щоб діти тягнулися до знань та любили свою історію, була повага між ними. Кельтські народи мають схожість з трипільською та українською культурами: здатність добре говорити і використовувати слова для вирішення дискусій, а не насильства. Красива музика та не менш гарні народні костюми. Бунтарський дух, але не для того, щоб розвалювати, а щоб будувати і ніколи не здаватися, демократія, фермери, ювеліри, поети, художники - усе це спадщина трипільців.

історія України

Кельти та трипільці насправді чудово доповнюють один одного - кельти були могутніми воїнами, і мали безмежну сміливість. Арістотель сказав, що вони безстрашні. Трипільці - благочестивими духовниками, геніями, натхненниками, трудівниками і художниками. Я вважаю, що і сьогодні ірландські народи і українці мають обєднатися для того, щоб продовжувати вивчати та зберігати спадщину трипільців. Особливо, українці. Трипільська ідея принесе вам мир, спокій та щастя. 

Автор: Yan Kazabakas
26.01.2018

Clip2net 180224190241


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber