Вівторок
19 бер., 2024
     

Ukrainian English

Куди зникла Трипільська цивілізація?

Рейтинг 3.9 з 5. Голосів: 15

Куди поділися трипільці

До написання цієї статті автора наштовхнувла велика кількість переглянутої кераміки на острові Крит, яка славиться своїм неперевершеним дизайном (кераміка Камарес). Добре знаючи трипільську, археологу легко вгледіти в ній штрихи саме трипільських поселень. Вони - чітко виражені! Сама Критська цивілізація, а вірніше - Мінойська або Егейська, як прийнято її називати, виникає на кілька тисяч років пізніше. Тобто, вимальовується певна картина і відповідь на питання "куди зникли трипільці". А вони нікуди не зникали. 

Від Причорномор'я до Криту

Річ у тому, що частина пізніх трипільців, внаслідок різкої зміни клімату і умов для землеробства, погіршення економічного становища (виснаження земель), а також тиску збоку кочових племен (культура бойових сокир), вирішила пошукати долю в інших краях. Частина з них спробували знайти прихисток в підземеллях печер, наприклад в печері Вертеба, що на Тернопільщині. Інша частина була асимільована представниками шнурової кераміки. Та більшість все-таки подалися у сторону Балкан, Анатолії, Криту, де клімат тепліший, а географічне і економічне положення ідеальне для торгівлі між Європою, Азією і Африкою. Звідтіля згодом трипільські "каравани" потрапили і у Лібію (берберійська культура) та Шумер (самарська культура) з яким Крит підтриував тісні зв'язки.

В підтвердження своєї теорії наведу витяг з дослідження, яке опублікували в Native Communications - "A European population in Minoan Bronze Age Crete".  Так ось, вчені змогли виділити з решток древніх мінойців фрагменти мітохондріальної ДНК і порівняли їх послідовності з мтДНК ще 135 різних етнічних груп. Аналіз змін в цих молекулах дозволив визначити те, наскільки давно ці групи відокремилися одна від одної й, таким чином, дослідники відновили картину міграції прабатьків мінойців. Автори дослідження вважають, що дані про мітохондріальний геном стародавніх мешканців Криту говорять на користь гіпотези про їх європейське походження! Генетичний матеріал вказує на те, що острів спочатку заселили за часів неоліту (Трипільська культура), і Мінойська цивілізація була створена саме нащадками перших переселенців (!).

Пелазги і КритНа мапі позначений напрям від Північного Причорномор'я до Криту

Таким чином на островах Егейського моря виникає пост-трипільська культура пелазгів (лелегів). Академік Олексій Соболевський ототожнював їх з населенням Трипільської цивілізації і вважав їх предками кіммерійців. На думку Страбона й Діоніса Галікарнаського ім’я Пелазги (в перекладі з давньогрецької — лелеки, журавлі) дане їм за те, що вони масово й згуртовано долали великі відстані, змінюючи місце свого проживання. Д. Галікарнаський стверджував, що Пелазги заселили Італію «за п’ять століть до Троянської війни». Морейський півострів та Фессалія йменувалися Пелазгією (Pelazgia).

PelasgiansПелазги-елліни на мапі

argosЗгадки про пелазгів у давньогрецьких джерелах

ПелазгиЮнаки пелазги вчаться бойовому мистецтву.  Зверніть увагу на їх оселедці - типові арійські зачіски.

Критську цивілізацію можна поділити на 2 частини:

  • МІНОЙСЬКА ЦИВІЛІЗАЦІЯ або Крито-мінойська (3000-2000 р. до н.е.) - культура названа в честь міфічного царя Криту Міноса - власника лабіринту, збудованого, за легендою, Дедалом. Мінойську цивілізацію відкрив в останні роки XIX ст. британський археолог Артур Еванс.
  • МІКЕНСЬКА ЦИВІЛІЗАЦІЯ або Крито-мікенська - змішана культура, яка склалася пізніше в умовах завоювання греками пелазгів-лелегів та їх асиміляції. 
00265

Кераміка Камарес

Більшість дослідників відзначають, що Трипільська культура дуже схожа с культурами островів Егейського моря, про що свідчить зокрема мистецтво і релігія, а саме Критська кераміка, яку називають "керамікою Камарес" - вона повторює прийоми виконання та манеру розпису трипільців:

Кераміка Мікенської культуриКрито-Мікенська керамікаКераміка КамаресКераміка КамаресКераміка КамаресКераміка КамаресКераміка КамаресКераміка КамаресКераміка Камарес
Кераміка Камарес
Кераміка КритуКераміка КритуКераміка КритуКераміка КритуКераміка пелазгівКераміка КритуКераміка Криту
Екзотична критська кераміка... Нащадки трипільських біноклевидних посудин

Характерною особливістю Критської кераміки є її орнамент, який наносився на матову основу чорного кольору білою, помаранчевою або червоною фарбою. У цьому стилі розписувалася тонкостінна кераміка в крито-мінойський період. Камарес був надзвичайно популярний і поширився по всьому східному узбережжю Середземного моря до Єгипта:

Кераміка Камаресkamares-keramika625px-Miniature hydria Thebes Louvre A566Кераміка Камарес і бітрикутні богині
Мінойська культура - кераміка
Зразки Критської - Мікенської та Мінойської кераміки різного періоду. В очі кидаються так-звані "бітрикутні чоловічки і богині", а також зміїні і солярні мотиви - усі вони розповсюджені в Трипільській кераміці.

symvoly-krytuОрнаменти Крито-Мікенської кераміки дуже нагадують трипільські.

1-CucuteniTrypillian-cultureДо прикладу, Трипільська кераміка

Розквіт Критської цивілізації

Крит був могутньою морською державою, якій було підпорядковане все узбережжя Середземномор'я, критський флот не мав собі рівних у всьому світі. На острові процвітала торгівля з Єгиптом, Малою Азією, Шумером, процвітали ремесла, мистецтво.

Прапор КритуПрапор Криту і культ бика.

Культ Бика і Велика БогиняЗв'язок Бика з Великою Богинею

У минулому о.Кріт був вкритий вічнозеленими лісами, клімат був субтропічний, морським. В лісах водилися антилопи, бики. корови і навіть карликові види слонів і бегемотів. Народ, що населяє острів, створив високу культуру, що стала згодом колискою сучасної європейської цивілізації. 

Острів Крит

Поселення КритуКритська цивілізація була дуже високорозвинутою, якщо не сказати більше. У пелазгів побутувала ціла система керамічних водопроводів, мегаполіси, багатоповерхові домівки, в них були ванни, туалети (відходи стікали в підземні канали - каналізації), з якими в Європі познайомилися лише через 2000 років (!), в спеціальні канали окремо збиралась дощова і тала вода. 

Досить детальний опис залишив знаменитий античний історик Геродот. Люди пили воду гірського джерела. Щоб направити її в бік міста, в горі пробили тунель завдовжки майже в півтора кілометра і діаметром більше двох метрів. Вийшовши з тунелю, вода потрапляла в підведені до нього керамічні труби, по яких і текла до жителів.  Щоправда, не треба думати, що надходила вода, як в наш час, в кожен будинок. Жителям доводилося ходити за нею до спеціальних водойомів, влаштованих в різних місцях древнього міста.

Житло пелазгівДвоповерхове житло пелазгів з античними колонами. Так виглядали будинки пелазгів. По-суті вдосконалене трипільське житло.

Кноський палац на Криті
Легендарний палац Кносс царя Міноса.

Культ Тура-Бика і матріархат

У трипільців побутував культ бика - тура, вола. В Варшавському і Борщівському музеях зберігаються символічні жіночі амулети у вигляді голови бика, була також розкопана фігурка бика на колесах, роги бика прикрашали вхід до трипільського храму. Бик був найважливішою, священною твариною Трипільскої цивілізації. Саме Північне Причорномор'я, згадаємо, носило таку назву як ТАВРІЯ - країна бика, вепра, вола (від тавр - бик). Звідси легенди про Мінотавра.

Жіноча фігура з розкритим лономТур в Трипільській культуріПодібно до Критської цивілізації, бик у трипільців був пов'язаний з жіночим началом

Трипільський храмКульт тура-бика в Трипільській культурі

Бик займав центральне місце і в Мінойській цивілізації. Тут на Криті, як і в Подніпров'ї, у величезній кількості виотовляли фігурки і статуетки у вигляді биків, проводили ігрища за участю биків та воїнів, що являло собою також і ініціацію для юнаків. На Криті знайдені численні ритуальні вази з зображенням бика, маски, які за формую дуже нагадують трипільські. 

Критські жриці богиніКритські жриці з піднятими руками до Сонця. Культ Бика.

Керамічна ваза із зображенням бикаКераміка із символами із зображеннями Тура-бика.

"Заправляла" биком - жінка. На острові процвітав матріархат, у повному сенсі цього слова. Жінки тут були надзвичайно вродливими, адже для них були створені всі умови. Жінка брала участь не тільки в обрядах, а й в змаганнях, політичному, громадському житті і так далі. Є припущення, що саме на Криті виникло таке явище як - амазонки. В Трипільській культурі матріархат теж займав центральне становище, зокрема культ Великої Богині-Матері виник саме в Трипіллі.  

Критські жриціКрито-мінойські цариці. Нащадки трипільських жриць.

Жриця у пелазгів

Змія і богині КритуУ пелазгів, як і трипільців, панував матріархат. Були розповсюджені культи пов'язані з жінками. У релігійному житті пелазгів основну функцію виконували жриці. В обох культурах - Критській і Трипільській, широко був розповсюджений культ змії. Фреска. Джерело: Donald Alexander Mackenzie - "Myths of Crete and Pre-Hellenic Europe" (1917) . Докладніше про змію в Трипільській культурі.

Писемність

Писемність Критської цивілізації, як і Трипільсьої досі не вивчена і не підтверджена. Тим не менш було знайдено чимало глиняних табличок які нагадують Тертерійські з культури Вінча та, власне, легендарний Фетський диск, який свідчить. що у пелазгів було логографічне, ієрогліфічне письмо. Згадаємо трипільську символіку - ряд знаків трипільської символіки відповідає літерам мінойської писемності.

Фетський дискФетський диск

Цікаво, що трипільська мова, за деякими оцінками, найімовірніше характеризувалася словами з відкритими складами, що характерно для мов Криту і Малої Азії. Це, до речі, ще один аргумент на користь того, що від Криту до Дніпра існував певний культурний простір. В українській мові слідів трипільської залишилося більше за все, наприклад такі звичні нам слова як: батько, теля, хліб, кінь, кобила, іскра тощо.

Крах цивілізації Криту

Як загинула цивілізація Криту? Вона сильно постраждала через виверження вулкану, був землетрус, а потім цунамі, які "накрили": порти, храми, царські двори. Історики зазначають, що саме ця катастрофа й породила міф про знищення Алтантиди.

Знищення КритуКритська цивілізація була знищена масштабною природною тектонічною катастрофою.

Як і після кожної розрухи, далі пішла економічна і духовна деградація (наприклад, жертвопринесення немовлят і т.д.). Втім, не тільки це. Відбулася грецька колонізація всієї області - греки, а вірніше ахейці використали ослабленість пелазгів і завоювали їх острова, а згодом приватизували все, що тут було, фактично привласнили собі здобутки і культуру пелазгів. Всі знахідки і старожитності згодом назвуться "давньогрецькими": грецька кераміка, грецьке письмо, грецьке містобудування і т.д. Пізні грецькі історики вважатимуть ці народи варварами, хоча насправді культура пелазгів значно перевищила культуру ахейців. Самі ж греки, по суті, нічого доброго не принесли - вино, мстивих богів і розпусту.

 - Культурно-історичний ресурс "Спадщина Предків"

Список використаної літератури:

  1. Сергій Плачинда - "Лебедія" (2009)
  2. Уильям Тейлор - "Микенцы. Подданные царя Миноса" (2003)
  3. John Stuart Stuart-Glennie - "The Aryan Cradle-land" (1890)
  4. Андреев Ю. В. «Минойский матриархат». (ВДИ, 1992. № 2)
  5. Андреев Ю. В. От Евразии к Европе: Крит и Эгейский мир в эпоху бронзы и раннего железа (III — нач. I тысячелетия до н. э.). (2002)
  6. Бокиш Г. Дворцы Крита // Вестник древней истории. — 1974. — № 4.
  7. Златковская Т. Д. У истоков европейской культуры (Троя, Крит, Микены). — М.: Изд-во АН СССР, 1961.
  8. Молчанов А. А. Таинственные письмена первых европейцев. — М.: Наука, 1980
  9. Г.Гриневич - "Праславянская письменность. Результаты дешифровки" (1999)
  10. Donald Alexander Mackenzie - "Myths of crete and pre hellenic Europe" (1937)
  11. Документальний фільм "Atlantis: End of a World, Birth of a Legend" (2011)
  12. Jeffery R. Hughey, Peristera Paschou, Petros Drineas, Donald Mastropaolo, Dimitra M. Lotakis, Patrick A. Navas, Manolis Michalodimitrakis, John A. Stamatoyannopoulos & George Stamatoyannopoulos - "A European population in Minoan Bronze Age Crete" (2013)
  13. Broodbank C. & Strasser T. Migrant farmers and the Neolithic colonization of Crete. Antiquity 65, 233–245 (1991).
  14. Ammerman A. J. & Cavalli-Sforza L. L. The Neolithic Transition and the Genetics of Populations in Europe Princeton University Press: Princeton, (1984)
  15. Renfrew C. Who were the Minoans? Towards a population history of Crete. Cretan Studies 5, 1–27 (1996)
  16. Renfrew C. Word of Minos: the Minoan Contribution to Mycenaean Greek and the Linguistic Geography of the Bronze Age Aegean. Camb. Archaeol. J. 8, 239–264 (1998)
  17. Watrous L. V. Crete from earliest prehistory through the Protopalatial period. Am. J. Archaeol. 98, 695–753 (1994)
  18. Martinez L. et al. Paleolithic Y-haplogroup heritage predominates in a Cretan highland plateau. Eur. J. Hum. Genet. 15, 485–493 (2007)
  19. King R. J. et al. Differential Y-chromosome Anatolian Influences on the Greek and Cretan Neolithic. Ann. Hum. Genet. 72, 205–214 (2008)

Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber