П'ятниця
26 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Зміївські кручі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

Зміївські кручі

Зміївські кручі (Зміїв) - високі береги річки Сіверський Донець довжиною в 25 км. Вони знаходяться біля південної околиці міста Зміїв, Харківської області і простягаються далі на південь. Основною формою рельєфу Зміївських круч є зсувні ґрунтові тераси. Ширина їх може складати від п’яти до тридцяти метрів та витягуватися на 50–100 метрів уздовж схилу. Висота між сусідніми терасами може досягати 10-20 метрів.

zmiivski-kruchi-terasy

Зміїв є одним з найдавніших поселень на Слобожанщині. Народні перекази розповідають про таку собі особу на ім’я Змій (такі нецерковні імена-прізвиська дійсно існували; у літературі згадується, наприклад, Змій Федір Васильович Беклемишев), яка виявилася засновником міста. У списку міфічних засновників присутні й козак Змій, і воєвода Зміїв.

Інша версія говорить, що місто назвали за назвою річки. І справді, у давнину це було поширеною практику, згадаймо: Харків – від річки Харків, Мерефа – від річки Мерефа, Берека – від однойменної річки і т. д. У Змієві теж знайшлася річка Змійка, або Зміївка, але її татарська назва – Буцура. 

Третя версія говорить, що місцевість, в якій виникло місто, була досить сильно заболочена, там водилося багато змій, звідси й така назва. І нарешті четверта версія «ріднить» Зміїв з літописним містом Шарукань. Версія достатньо цікава: лінгвісти стверджують, що слово «шарук» у перекладі з половецького означає «змія». При цьому частина дослідників не ототожнює половецького хана Шарукана і місто Шарукань: мовляв, це – просто співзвуччя, половці на території Змієва не жили, а жили в цю епоху (ХІІ століття) тут бродники - вільні ватаги вояків, які любили свободу і незалежали від боярської влади. Бродників дуже часто пов'язують із викиненням козацтва

Герби міста Зміїв

Деякі історики припускають, що так-звані "Змієві кручі" і є тими легендарними "змієвими валами", згадуваними в історії та билинах. Деякі автори стосовно цієї гряди навіть вживають слово «редут», але варто нагадати, що редут – це, як правило, зімкнене, «закільцьоване» укріплення. Але сама наявність їх у тому місці викликає чимало суперечок.

zmievi-valy

У 1993 році була проведена об’єднана археологічна експедиція Харківського державного інституту культури і Харківського державного університету. Тоді фахівці не виявили жодних слідів рукотворних укріплень на "Зміївських кручах" ліворуч від траси. А от праворуч було виявлено і розкопано невеликий, але цікавий археологічний комплекс: давньоруське городище (на жаль, збереглася лише мала частина його через ерозію ґрунту) і могильник – стародавнє кладовище, датоване Х–ХІІ століттям. 

Археологічні дослідження на Змієвських кручах

Начальник археологічної експедиції, археолог Олександр Дьяченко, дійшов висновку, що це городище і є древній Зміїв – невелика фортеця на кордоні Давньоруської держави. Приналежність його слов’янам підтверджується наявністю давньоруської кераміки. Крім того, простежується певна наступність: поруч були ранньослов’янські (роменські) кургани, що підтверджує заселеність цих місць слов’янами протягом, як мінімум, 400 років. Саме це місце і згадується в «Книзі Великому кресленню» як «Змійове городище, Зміїв курган тож». До речі, поруч з городищем є глибока балка, в якій повнісінько гадюк.

zmiiv-kruchi

Сьогодні Зміївські кручі стали справжнім місцем відпочинку. Сюди приїжають з різних куточків України, аби насолодитися природою Слобожанщини. Це одне з найживописніших місць Харківської області. Воістину унікальний ландшафтний парк, який мусимо зберегти для нащадків. Місця настільки сильні, що постійно приваблюють туристів та організаторів різних заходів. У 2015 році на найкращому березі пройшла автогонка Ukrainian Hard-Enduro 2015. У серпні 2016 року тут проходив фестиваль Namet FEST, де всі бажаючі могли полюбуватися унікальним явищем - метеорним потоком Персеїди. 

dolyna-tumaniv-zmiiv

Харківські романтики називають Змієві кручі «долиною туманів». Любителі полюбоватися зірковим небом, прекрасною естетичною обсерваторією, приїжають сюди на велосипедах та розбивають наметове містечко й залишаються на кілька днів.

Як дістатися?

Зміївські кручі розташовані на південь від міста Зміїїв, Харківської області і тягнуться вздовж ріки Сіверський Донець. Дістатися до них можна електричкою або автобусом до Змієва, а звідти пішки кілька кілометрів. 

GPS-координати: 49.6573219, 36.3492966.

- Культурно-історичний, просвітницький портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber