Вівторок
19 бер., 2024
     

Ukrainian English

Закрутки на зиму: овочеві делікатеси

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Овочеві делікатеси на зиму

Овочі можна й потрібно заготовлювати на зиму. Одним із найбільш застосовуваних способів заготовки продуктів на тривалий період є їх консервація. Використання консервованих продуктів узимку й навесні дозволяє урізноманітнити харчування в ці пори року, коли асортимент свіжих овочів обмежений, дає можливість забезпечити раціональне харчування родини на цілий рік, поповнити організм необхідними мікро- та макроелементами, вітамінами. Зрештою, такі заготовки дуже часто виручають господинь, якщо раптом неочікувано завітали гості.

При консервуванні дуже часто зберігається харчова цінність продуктів, втрати біологічно активних речовин при правильній обробці овочів невеликі. Ця технологія проста, легко виконувана в домашніх умовах. Головне – не застосовувати при консервуванні те, що шкодить організму. Скажімо, столовий оцет краще замінити натуральним яблучним чи виноградним, кислими яблуками чи сливами тощо.

Наведені рецепти та рекомендації полегшать поціновувачам домашнього консервування процес приготування заготовок, допоможуть вам зберегти заготовлені продукти на тривалий час.

Бажаємо приємного приготування та смакування!

Ікра кабачкова

ikra-kabachkova

Кабачки ретельно миють, зрізують плодоніжки, очищають від шкірки (молоді плоди з ніжною шкіркою можна не чистити). Нарізають кружальцями завтовшки до 1,5 сантиметра, протушковують на сковороді, охолоджують. Пропускають крізь м’ясорубку.

Цибулю чистять, подрібнюють, обсмажують на олії до золотавого кольору. Одночасно нарізають зелень кропу та петрушки. Часник чистять, даюсь стекти воді, нарізають шматочками і розтирають із сіллю у ступці.

До кабачків додають обсмажену цибулю, зелень, часник, цукор і сіль (сіль і цукор у рівних пропорціях із розрахунку чайна ложка на 1,5 кг подрібнених кабачків), яблучний оцет. Перемішують.

Масу розкладають у сухі чисті слоїки, накривають прокип’яченими кришками, установлюють у каструлю з підігрітою водою для стерилізації. Час стерилізації при 100 ?С для слоїків 0,5 л – 75 хвилин, 1 л – 90 хвилин. Після стерилізації слоїки закатують та охолоджують.

На 4 кг свіжих кабачків беремо 200 г олії, 250 г цибулі, 30 г часнику, по півпучечка кропу та петрушки, півтори чарки яблучного оцту.

Ікра з печених баклажанів

ikra-z-pechenyh-baklazhaniv

Для отримання 1 кг ікри необхідно свіжих баклажанів – 1,8 кг, болгарського перцю – 200 г, помідорів – 200 г, ріпчастої цибулі – 200 г, олії – 150 г, кропу та петрушки – по півпучечка, солі – 25 г, молотого перцю чорного – 5 г, молотого перцю духмяного – 5 г, яблучного чи виноградного оцту – 30 г.

Баклажани миють, дають стекти воді, змазують олією і запікають у духовці, декілька разів перевертаючи. Запечені теплі баклажани очищають від шкірки, видаляють плодоніжки та дрібно січуть. Цибулю нарізають кружальцями і обсмажують до золотистого кольору. Перець нарізають шматочками та бланшують у киплячій воді 3-5 хвилин, далі пропускають крізь м’ясорубку. Помідори миють і пропускають крізь м’ясорубку. Зелень нарізають.

Усі овочі та зелень змішують в емальованому посуді, додають спеції та приправи, доводять до кипіння при постійному помішуванні і в гарячому стані розкладають у підготовлені слоїки. Накривають кришками і стерилізують: півлітрові слоїки – годину, літрові – 80 хвилин.

Баклажанна закуска по-селянськи

baklazhany-na-zymu

На 5 слоїків місткістю 0,5 л необхідно: свіжих баклажанів – 2 кг, свіжої моркви – 2,5 кг, білого коріння (пастернак, селера, петрушка) – 500 г, цибулі – 500 г, різноманітної зелені – 25 г, солі – 85 г, цукру – 100 г, олії – 300 г, свіжих помідорів – 2,5 кг, спеції.

Усі овочі миють, чистять. Баклажани ріжуть шматочками завдовжки 3 см, бланшують у киплячій воді 3-5 хвилин, виймають. Моркву, коріння та цибулю нарізають кубиками й обсмажують на олії. Зелень нарізують шматочками завдовжки не більше сантиметра. Помідори миють та перекручують на м’ясорубці.

Усі овочі, зелень та спеції змішують, ставлять на маленький вогонь, нагрівають до 80 С.

У сухі слоїки укладають овочі, доливаючи соусом доверху. Накривають кришками та установлюють у каструлю з гарячою водою для стерилізації. Час стерилізації при 100 С для слоїків 0,5 л – 60 хвилин, 1 л – 90 хвилин (не допускайте бурхливого кипіння води). Після стерилізації слоїки закатують, перевертають донизу та охолоджують.

Лечо

lecho-na-zymu

Для приготування лечо беруть плоди солодкого перцю зеленого чи червоного кольору, або ж частково почервонілі. Їх миють, видаляють плодоніжки з насінням, розрізають уздовж на дольки завширшки 2 см. Одночасно готують томатне пюре (помиті й підсушені помідори перекрутити на м’ясорубці, довести до кипіння й потримати на маленькому вогні 3-5 хвилин).

У томатне пюре додають нарізаний перець (1 кг перцю на 1 кг пюре), цукор (100 г), сіль (60 г). На вогні гарячу масу уварюють при постійному помішуванні 10 хвилин. Далі укладають у сухі слоїки так, щоби дольки перцю були повністю покриті пюре. Нагрівають кришками й стерилізують: 0,5 л слоїки – 25 хвилин, 1 л – 30 хвилин.

Томати «гостренькі»

tomaty-na-zymu

На один трилітровий слоїк необхідно помідорів – 2 кг (бажано бурих), стручкового гострого перцю – 2 г, парасольок кропу – 15 г, часнику – 8 г, коріння хрону – 5 г, зелені естрагону (тархун) – 6 г.

Помідори невеликих розмірів миють, дають воді стекти і вкладають у слоїки вперемішку зі спеціями. Наповнені слоїки заливають доверху холодним розсолом (25 г солі на 1 л води). Накривають кришками і залишають на 3-5 днів для бродіння. Після цього розсіл зливають, нагрівають його до кипіння і знову заливають у слоїки. За 5-7 хвилин вдруге зливають, доводять до кипіння, заливають у слоїки з томатами й одразу герметично закатують.

Салат по-херсонськи

Salat-Khersonskyi--800x400

Беруть 1 кг рожевих чи червоних помідорів, 1 кг свіжих огірків, 1 кг болгарського перцю, по півкіло ріпчастої цибулі і свіжої моркви, головку часнику.

Огірки миють, нарізають кружальцями завтовшки 5-7 мм, помідори миють і нарізають дольками завтовшки 5-10 мм, перець миють, видаляють плодоніжки з насінням, ріжуть смужками 5-7 мм і бланшують парою або в киплячій воді 2-3 хвилини. Моркву чистять, нарізають невеликими кубиками, бланшують в окропі 7-10 хвилин, цибулю чистять і нарізають півкільцями завтовшки 3-5 мм. Часник чистять і січуть.

Суміш підготованих овочів поміщують в емальований посуд, пересипають сіллю (100 г), потім перекладають на друшляк і витримують 30-40 хвилин для того, щоби стік сік.

Після цього на дно підготовлених слоїків кладуть лавровий листочок, горошини чорного і духмяного перцю, гвоздику, а зверху – суміш овочів. Зверху заливають: для 0,5 л слоїків – 20 г олії та 10 г яблучного чи виноградного оцту, для 1 л – 40 г олії та 20 г оцту.

Наповнені слоїки накривають прокип’яченими кришками і установлюють в каструлю з теплою водою. Стерилізують півлітрові слоїки 20 хвилин, літрові – 25 хвилин. Після цього закатують, перевертають донизу та охолоджують.

Підготували Софія Хомюк та Мирослава Башук

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber