Середа
24 квіт., 2024
     

Ukrainian English

5 особняків Києва: 100 років тому і сьогодні

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Особняки Києва

У Києві збереглося чимало старовинних будівель: житлових будинків і державних установ. Пропонуємо поглянути на Київ крізь призму часу і порівняти, якими були відомі архітектурні споруди на початку 20-го століття і стали сьогодні. 

Дім Булгакова

Будинок-музей відомого письменника Михайла Булкова, або як його ще називають, Будинок Турбіних - один з найпопулярніших туристичних об'єктів історичного Києва. Його відвідування часто включають в міські екскурсії. Розташований на Адріївському Узвозі під номером 13, будинок-музей привертає увагу тисячі туристів. Цікаво, що будинок, у якому проживав Булгаков, отримав свою назву, завдяки літературному Дому Турбіних, в якому відбувається головний сюжет роману "Біла Гвардія". Будівля, в якому жив Михайло Булгаков був побудований у 1889 році за проектом Горденіна М.М. для купця Литошенко і його дружини. Сім'я Булгакових поселяється тут у 1906 році, і живе до 1919 року.

1

Цікаво, що в будинку жила також сім'я Листовничого В.П., успішного архітектора, і ще 70 осіб. Будинок складався з 8 квартир. Сім'я Булгакових орендувала квартиру на другому поверсі будинку за 720 рублів на рік. Збереглося близько 500 особистих речей і предметів меблів, що належать Булгаковим. В Радянські часи будинок став комунальним. До 1960-их рр. будинок був вже весь обшарпаним і в дуже поганому стані. У 1989 році шанувальникам письменника Михайла Булгакова вдалося переконати міську владу побудувати літературно-меморіальний музей в будинку, де жив творець. Доклали своїх зусиль для відкриття музею Булгакова в Києві києвознавець Дмитро Малаков, архітектор Ірина Малакова, директор київського музею Тамара Хоменко. Будівля була реконструйована, а музей офіційно відкритий в 1991 році.

26

Сьогодні Будинок-Музей Булгакова - один з найцікавіших музеїв Києва. Сюди приїжджають тисячі туристів зі всьому світу, хто знайомий з творами великого письменника і прагне побувати в будинку, де він жив. В музеї працюють прекрасні екскурсоводи, які вкладають душу в свою улюблену справу. Відвідувати музей варто обов'язково з екскурсією! Тут влаштовують справжній перформанс: вас проведуть по кімнатах, деякі предмети і меблі в яких білого кольору, - це предмети з роману "Біла Гвардія", які не належать Булгаковим. У музеї переплетені реальне життя Булгакових і літературне життя Турбіних. Кожна кімната музею оповита цікавими історіями і містикою. Будинок-музей Михайла Булгакова увійшов в ТОП-20 кращих літературних музеїв світу.

2

Замок Річарда

Замок Річарда, розташований на Андріївському узвозі 15 - один з найцікавіших старовинних будинків Києва. Подивитися на нього приїжджають туристи, він також цікавий і городянам. Замок Річарда вважається одним з найбільш містичних старовинних споруд. Він оповитий таємницями та легендами. Замок почали будувати у 1902 році на замовлення Д. Орлова в стилі британської готики. Проект будівлі був запозичений з Петербурзького Замку. Будівлю прикрашають вежі і шпилі. У 1904 році сталася пожежа, коли ще недобудована будівля практично повністю згоріла. Замок Річарда планувався як прибутковий будинок. У ньому жила творча інтелігенція - художники Ф. Красицький, Ф. Балавенський, І. Макушенко.

замок річарда

З приходом Радянської влади Замок став комунальним житлом. З 1983 року Замок спорожнів. Сьогодні в Замку Річарда ніхто не живе. Він вважається пам'ятником архітектури, подивитися на нього приїжджають сотні туристів. Були проекти з будівництва готелю в замку, але вони поки не реалізувалися. Цікаво, що свою назву "Замок Річарда Левине Серце" будинок завдяки В.Некрасову, який так назвав його в честь короля Річарда Левове Серце, героя роману Вальтера Скотта «Айвенго».

Дім Петра І

Будинок Петра I - один з найстаріших київських будинків, які збереглися до наших днів. Будинок був побудований на початку 18-го століття в стилі бароко за проектом Григоровича-Барського. Він знаходиться на вулиці Костянтинівській 6/8. Будинок названий на честь російського імператора. Будинок був побудований як садиба. Є дані, що Петро I жив саме в цьому будинку під час приїзду до Києва у 1706 році. За деякими джерелами - Будинок був у власності Івана Мазепи, який і влаштовував прийоми царю. Деякі історики не вірять в те, що російський цар зупинявся в цьому будинку, і твердять, що це всього лише гарна легенда. З 1791 року в садибі знаходився будинок психічно хворих людей, який проіснував до 1803 року. У 1811 році Будинок був пошкоджений під час пожежі. У 1820 році був проведений ремонт в будівлі, і в ньому розмістилося Подільське парафіяльне училище. З 1870-х років в будівлі знаходяться казарми, потім, - дитячий притулок. У 1909 році на будівлі з'явилася меморіальна дошка: "У цьому будинку в 1706-1707 роках перебував Петро I". Після революції будинок став житловим.

У 1978 році споруду реконструювали. У 2007 році був проведений ще один ремонт Будинку Петра I. Тут був відкритий Музей історії благодійності у Києві. Сьогодні там можна побачити інтер'єр, стилізований часів 19 століття. Меблі для музею взяли у приватних колекціонерів. У музеї можна дізнатися про приїзд імператора Петра до Києва, про благодійництво в Києві за часи Російської імперії. Гості музею побачать тут старовинну ікону 18 століття і книгу "Житія святих" 18 століття. У музеї також представлена ​​колекція старовинних фото та документів 19 століття. У будівлі музею проводять концерти старовинної музики.

дім петра

Особняк Якова Полякова

Особняк Якова Полякова - одна з найкрасивіших київських старовинних садиб. Він знаходиться в Печерському районі Києва на вулиці М. Грушевського 22. Будівлю звели у 1910 році за проектом Ф. Троупянського. Має деяку схожість з Маріїнським Палацом, який знаходиться неподалік.

poljkova3

В особняку у 1816 році зупинявся імператор Олександр I. А сам будинок в ті роки належав родині Дем'яна Оболонського. У 1825 році їх особняк продали. З 1833 року в особняку живе Г. Г. Білоградський. У 1852-1855 роках тут ставить свої постановки трупа Федецького в домашньому театрі. У 1891 році будинок купує поручик В. І. Миклашевський. У ці роки особняк складається з 21 кімнати, 2 кухонь та 3 прихожих кімнат. Усередині будинок потопав у розкоші: ліпнина, дорогі шпалери, опалення за допомогою голландських печей. На початку 20-го століття господарем особняка стає Я. Л. Поляков, чиє ім'я і носить сьогодні особняк. У 1917 році будинок переходить в руки Н. П. Попову, де оселяється його сім'я. Потім в особняку розміщувався Центральний комітет КП (б), лікарня. В Радянські роки в особняку Полякова існувала Торгова Палата, відомча їдальня і зал для прийомів.

Замок Барона Штейгеля

Ще один красивий старовинний київський замок, Замок Барона Штейнгеля. Його ще називають Будинком одинокого лицаря, Будинком Синьої Бороди. Замок оповитий легендами і міфами. Побудували його у 1898 році на вулиці Ярославів Вал у вигляді середньовічного замку з гострими вежами, на замовлення поміщика М. Подгорського. Над проектом замку працював Микола Добачевський. На Замку розташувалися скульптури міфічних істот. Поміщик Подгорський жив в замку 3 роки. Назву свою він отримав завдяки барону Штейнгелю, який жив по сусідству, але ніколи не жив в цьому будинку.

22
33

Замок неодноразово змінював своїх господарів. В Радянські роки в будівлі замку розташовувалася комунальна квартира. На сьогоднішній день Замок Штейнгеля порожній, зайти в нього не можна. Збереглася лише частина початкової будівлі.

Автор: Наталія Пічник

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber