Четвер
25 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Цікаві факти про Чорне море

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

cikavi-fakty-chorne-more

Важко уявити, що 8000 років тому, Чорне море було гігантським прісноводним озером, схожим на Каспійське море. Коли потужний землетрус розколов сушу, утворилася протока Босфор у Туреччині. Вона з’єднала озеро із Середземним морем, й ось тоді, сюди ринули потоки морської, солоної води.

  1. Чорне море вперше згадується в документах V століття до нашої ери. Ясон та аргонавти саме по Чорному морю йшли до Колхіди за золотим руном.
  2. Давньогрецька назва моря — Понт Аксинський (Pontus Euxinus, Πόντος Εὔξεινος), що означає «Негостинне море». Море було назване так через труднощі з навігацією. Пізніше, після вдалого освоєння берегів грецькими колоністами, море стало називатися Понтом Евксинським («Гостинне море»).
  3. Особливістю Чорного моря є повна (за винятком деяких бактерій) відсутність життя на глибинах понад 150–200 м. Річ у тому, що глибинні шари Чорного моря насичені сірководнем. Сам сірководень у Чорному морі з’явився внаслідок загибелі всього живого в ньому через злиття із Середземним морем.
  4. Є цікава версія, що море назвали Чорним через жахливі шторми, під час яких вода в морі темніє. Хоча, це буває дуже рідко.
  5. Чорне море омиває береги України, Румунії, Болгарії, Росії, Туреччини і Грузії.
  6. Найбільша глибина — 2 210 м.
  7. Площа Чорного моря — 422 000 км².
  8. Температурний режим у літню пору коливається від 22 до 30 градусів за Цельсієм, у зимовий час середня температура становить приблизно +8°C. Географічне розташування чорноморського басейну зумовлює континентальний клімат, який характерний сухим спекотним літом, та вологою м'якою зимою. Середня температура в зимовий час на берегах Чорного моря становить близько -2°C (на північному узбережжі в зимові місяці температура повітря може опускатися до -30°C), а в середині літа - +22-24°C.
  9. У Чорне море впадають приблизно 15 річок, серед яких Дунай і Дніпро.
  10. У Чорному морі мешкає всього 2 500 видів тварин, для порівняння в Середземному — приблизно 9 000 видів.
  11. У схемі течій Чорного моря виділяються два величезних замкнутих кругообіги з довжиною хвилі 350–400 км. На честь океанолога Миколи Кніповіча, який першим описав цю схему, її назвали «Окуляри Кніповича».
  12. Єдина акула, яка живе в Чорному морі — Катран. Вона боїться людини й тому рідко з’являється біля берегів.
  13. Морський дракончик — найнебезпечніша риба для людини в Чорному морі. Колючки спинного плавника морського дракончика і кришок на зябрах містять сильну отруту. Ще деяку небезпеку становить скат-хвостокол, що має отруйний шип на хвості. Його ще називають рибою-китом.
  14. На дні Чорного моря мешкають мідії, устриці й молюск-хижак Рапана, занесений кораблями з Далекого Сходу.
  15. Гори навколо Чорного моря постійно ростуть, а саме море збільшується. І, якщо гори підростають усього на кілька сантиметрів за сторіччя, то море наступає зі швидкістю 20–25 сантиметрів за 100 років.
  16. 19 січня 1931 р. у Чорному морі розігрався сильний шторм, про який науковець Сімеїзської обсерваторії В.Альбіцький писав: "Величезні хвилі заввишки більше 10 м. (рекордна для Чорного моря висота) насувалися кожні 7-8 секунд. До невпізнання змінився пляж поблизу скелі Діва, а кам'яний страж-ідол "Мономах", що вистояв навіть під час землетрусу 1927 р., розколовся на сім величезних брил".

1280px-Ortelius map of the Black Sea

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber