Понеділок
30 січ., 2023
    

Ukrainian English Polish

Водоспад Сопіт на Львівщині

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

vodospad-sopit

Водоспад Сопіт - один з наймальовничіших водоспадів Львівської області. Знаходиться на околицях села Сопіт, стрімко в горах, тихо шепоче собі у самому серці Сколівських Бескидів. Вражає своєю мальовничістю - ним можна милуватися з різних ракурсів.

Утворився водограй від однойменного струмка Сопіт, який бере початок на схилах гори Високий Верх (1178 м). Висота водоспаду - 8 метрів. Водоспад типу "хвощ", однокаскадний. Потічок Сопіт стрімко збігає по скелі, яка утворена відслоненням порід нижнього роговикового горизонту менілітової світи Скибової зони складчастих Карпат. При підніжжі скелі водоспад утворив розлогий неглибокий водобійний казан, заповнений галькою пісковиків.

vodospad-sopit-photo

sopit-verhnij-rakurs

sopit-vodospad-rakurs-zgory

sopit-krasa22

Неподалік стоять альтанки, сувенірні лавки, міні-кіоск, де можна пообідати, придбати їжу для перекусу. Туристична завантаженість - середня.  Туристичні групи регулярно приїжджають на водоспад для відпочинку. Біля самого водоспаду часто фотографуються. Підіймаючись вище можна вийти на гірський хребет по якому проходить маршрут: м. Сколе - гора Парашка - с. Майдан. Єдина проблема - немає офіційних табличок від Національного заповідника Сколівські Бескиди, без точних вказівників конкретно до водоспаду дуже важко зайти (не беручи до уваги пронумероване маркування туристичного шляху і GPS). Є лише одна табличка при в'їзді у село (яку можна не помітити), і безпосередньо за 200 метрів від самого водоспаду. Проте гостинні і порядні жителі Сопота завше виведуть на правильну дорогу. А вона до речі кам'янисто-ґрунтова і не для всіх автівок буде зручною.

sopot-selo-doroga-do-vosospadu

altanka-sopot

Кілька слів про історію села Сопіт. Одна з легенд про походження назви Сопота розповідає про засновника поселення Сопка, інша — про річку Сопотянка (Сопіт), пороги на якій ніби творять шепіт (шопіт) - водоспад. На території села виявлено пам'ятки Ґава-Голіградської культури, яка відноситься до фракійців. Зокрема знайдено поховальну керамічну урну.  Подібні пам'ятки також зустрічаються в сусідньому Уричі та Розгірче.

У довіднику археологічних пам'яток "Старожитності Дрогобицького Передгір'я" (Леонід Мацкевий) знаходимо цікаву фактичну інформацію:

  • СОПІТ І. Розміщена східніше с.Сопіт Сколівського району, у південно-західній частині урочища Копань. Пам'ятка відкрита у 1970 році Підкарпатською експедицією Інституту суспільних наук АН України. Розташована на правому березі р. Стрий, на південно-західному схилі першої надзаплавної тераси зі стрімким урвищем. У центрі пам'ятки закладений шурф 2x6 м. На глибині 0,3 м від сучасної поверхні зафіксовані рештки вогнища, знайдені фрагменти ліпної чорнолощеної кераміки з канелюрами на поверхні, а також крем'яні пластини. Пункт належить до поселень культури фракійського гальштату доби раннього заліза. Матеріали та документація зберігаються у фондах і архіві Інституту українознавства ім. І.Крип'якевича НАН України.
  • СОПІТ II. Значиться на північно-західній околиці с. Сопіт Сколівського району, в урочищі Нижня Кечера. Памятка досліджувалась у 1970 і 1972 роках Підкарпатською експедицією Інституту суспільних наук АН України. Пункт розміщений за 70 м від сільських будівель, на підвищеному місці першої тераси правого берега р.Стрий. На площі майже 700 кв.м зафіксовано близько 160 поховань з тілоспаленнями в урнах. Пам'ятка належить до ґрунтових могильників із тілоспаленнями голіградської групи культури фракійського гальштату доби раннього заліза. Матеріали та документація зберігаються у фондах і архіві Інституту українознавства ім.І.Крип'якевича НАН України. 

Археологія села Сопіт

Довідка: Голіградсьска культура (культура Ґава-Голігради) - культура раннього залізного віку, поширена в Східних Карпатах (Подністров'ї) та Подунав'ї в 1200-500 (1100-600) рр. до н.е. Назва "Ґава" походить від культури Ґава в Північно-Східній Угорщині, а "голігради" - від поселення біля с.Голігради на Тернопільщині. Ґава-голіградська культура почала формуватися в Верхньому Потиссі, поступово просуваючись у сусідні райони. В Україні пам'ятки цієї культури поширені в Тернопільській, Чернівецькій, Івано-Франківській, Закарпатській, Львівській та південній частині Хмельницької областей. Поселення неукріплені, житла наземні і вкопані в землю. Для поховального обряду характерне тілоспалення покійників і захоронення решток у глиняних посудинах (урнах). З речей матеріальної культури переважає глиняний ліпний посуд - глечики, горщики, миски. Чимало бронзових знарядь - сокири, серпи, наконечники списів, браслети та різні прикраси. Найвідоміша знахідка Ґава-голіградської культури - Михалківський скарб

sopit-gava-golgradska-kultura

Як дістатися до водоспаду Сопіт? Маршрут і карта.

Водоспад Сопіт знаходиться в південно-західному напрямку села Сопіт, Сколівського району, Львівської області. Їхати до нього можна зі сторони курорту Східниця, прямуючи селами: Новий Кропивник - Рибник - Довге (водоспад Лазний) - Сопіт. Але дорога тут в жахливому стані (хоча вже зараз проводиться капітальний ремонт, частина заасфальтована, й можливо до 2022-23 року це буде один з кращих туристичних шляхів). Однак, на даний момент, краще всього добиратися на Сопіт з села Підгородці.

При в'їзді в село Сопіт (переїзд по мосту через річку Стрий) буде стовп з дерев'яною табличкою, яка вказує на поворот наліво. Їдемо грунтовою дорогою і доїжаємо до роздоріжжя - поруч буде стояти стенд (але не вказівник), повертаємо наліво і просто постійно підіймаємося гостинцем (вулицею) вгору, аж до самого водоспаду. Автобусом проїхати максимально близько до водоспаду не вдасться, тому необхідно буде зупинитися поруч з кафе-баром (там, зазвичай, зупиняються автівки). 

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter, Telegram та Viber