Середа
17 лип., 2024
     

Ukrainian English

Тисячолітній дуб Максима Залізняка

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

dub-maksyma-zaliznyaka-2

Це велетенське дерево бачило на своєму віку, як змінюються століття, тисячоліття й епохи, ним захоплювались сильні світу цього й оспівували поети, з ним пов’язані маса легенд і міфів. Воно є мовчазним свідком нашої історії. Мова йде про 1100-літній дуб Максима Залізняка, що росте на південному схилі Кириківського яру на території урочища Холодного Яру, за селищем Будою Чигиринського району, що на Черкащині. Цей велетень – найбільше дерево України та одне з найстаріших у Європі.

Перекази свідчать, що саме під ним збиралися гайдамаки, котрі давали присягу, не шкодуючи життя, боротися з польським свавіллям, релігійним гнобленням, вірою і правдою захищати неньку-Україну. Під цим дубом Тарас Шевченко слухав пронизані болем розповіді про легендарних гайдамаків, згодом почуте вилилося у поему «Гайдамаки» та вірш «Холодний Яр». Під його шатром відпочивали Богдан Хмельницький, Северин Наливайко, Павло Павлюк, Андрій Журба, Семен Неживий та інші відомі постаті.

gaidamaki-bilya-dubu-zaliznyaka

Це велетенське дерево вражає своєю кремезністю. Дуб Залізняка має висоту близько 30 метрів, ширина обхвату його стовбура становить 9 метрів. Стовбур шість разів вражали громовиці. У 1972 році дуб отримав статус державної пам’ятки природи місцевого значення (ботанічний релікт). У 2010 році Дуб Залізняка став призером Всеукраїнського конкурсу «Національне дерево України». Свідоцтво видано Чигиринській районній раді. Зараз Дубом Максима Залізняка опікується Національний історико-культурний заповідник «Чигирин». У 1997-1998 дерево почало засихати. Аби його врятувати, у свердловини глибиною 70 метрів навколо стовбура закачали спецдобрива.

Дуб Максима Залізняка на фото

Екскурсоводи розказують, що стовбур історичного велетня такий широкий, що лише сім-дев’ять чоловік зможуть його охопити. Проте відвідувачів до самого дерева не підпускають, помилуватися його велетенськими розмірами можна за огорожею. Однак спритні відвідувачі, нажаль, ухитряються проігнорувати заборону заради історичної фотосесії.

Споконвіку українці знають, що дуб наділений життєдайною силою. І в нинішній час особливо ціняться дубові меблі. Адже господарі впевнені у їх довговічності й силі життєдайної енергії. А перебування під патріархом українських лісів (так ще називають Дуб Максима Залізняка) — надійний захист від спеки у літню пору і неймовірне захоплення його величчю і свідченням історичних подій. За повір’ям, він наділений чудодійною силою – кожен, хто зупиниться відпочити в його тіні, отримає нову життєву енергію для досягнення бажаного.

rsz tysyacholitnij-dub-zaliznyaka

Автор: Уляна Лащівська

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber