П'ятниця
26 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Скеля Голова Чацького в Житомирі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Голова Чацького

Скеля Чацького (також, "Голова Чацького", "тетерівська скеля") - геологічна пам'ятка природи місцевого значення в Україні, розташована у межах Житомира, на південний захід від центральної частини міста. Площа 0,01 га. Статус надано 1967 року. Перебуває у віданні Житомирського міськкомунгоспу.

Скеля утворилася в результаті вивітрювання гранітних порід, через що отримала форму з вершинним каменем у вигляді людської голови. Розташована на лівому березі річки Тетерів, має висоту бл. 30 м. над рівнем води Житомирського водосховища. Разом з сусідніми скелями утворює прямовисну стіну, завдовжки бл. 120 м. Вершина скелі має вигляд голови людини.

Скеля Чацького Житомир

Хто такий Чацький?

Тадеуш Чацький (Tadeusz Czacki 1765 - 1813) - польський публіцист, історик, громадський, економічний і державний діяч, бібліофіл. Урядник Королівства Польського, співзасновник Вищої Волинської гімназії (у 1819 році реформована в Кременецький ліцей).

Тадеуш Чацький

Іменем Чацького названий провулок у Житомирі. Він же відкрив Кременецький ліцей, на базі якого згодом відкрився університет Св. Володимира у Києві (Національний університет Т.Г.Шевченка) та Волинську гімназію в Житомирі (тепер Житомирський державний університет ім. Івана Франка). Тож найімовірніше скелю назвали у XIX ст. на честь польського освітянина. 

GlowaCzackiego

За іншою версією, топоніміка скелі має інші джерела. Так, її могли назвти від прізвиська козака Чацького, якого переслідували поляки, а він стрибнув зі скелі, щоб уникнути полону. Ще одна легенда розповідає, що у бідняка Чацького була донька, на яку поклав око багатий вельможа. Батько, рятуючи доньку, зійшовся у двобої з кривдником, проте був скинутий зі скелі. А та за ніч набула рис його обличчя.

Скелі Чацького

На сьогодні, Скеля Чацького є справжнім символом і візитівкою міста Житомир. Сюди з'їжаються туристи з усіх усюд, щоб поглянути на нерукотворний бюст. 

Цікаво, що скала Чацького надихнула автора японської комп'ютерної гри змінити образ героя саме на такий як на скелі, з видовжиеною головою. Також, скелі входять у ТОП-14 пам'яток природи Житомирщини. 

Координати: 50°14’26.97”N, 28°38’40.53”E

Вигляд на скалу Чацького

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber