П'ятниця
24 трав., 2024
     

Ukrainian English

Тисячолітні «Дідо-Дуб» та «Дуб-Чемпіон» на Закарпатті

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Дідо-Дуб в Стужиці на Закарпатті

Дідо-Дуб

Велетня, що вже з тисячу років росте на пагорбі у селі Стужиця Великоберезнянського району Закарпатської області, називають не інакше як "Дідо-Дуб". Одні вважають дерево тисячолітнім, інші додають ще століття, дехто переконаний "Діду-Дубу" - не менше 1200 літ.  Цей дуб ніяк не менший за інші тисячолітні дуби в Україні, і навіть легендарні 900-літні прадуби Британії.

Обхват дерева "Дідо-Дуб" - 9,1 м, висота - понад 30 м. Про "зеленого патріарха" існує кілька місцевих легенд. За однією з них дуб виріс з жолудя, який заніс сюди величезний вепр. За іншою легендою в минулі часи під дубом збиралися розбійники і ділили награбоване добро. За третьою легендою дуб посадила давним-давно одна людина в пам’ять про односельців, загиблих від епідемії чуми.

Дід-Дуб в Стужиці на Закарпатті

Дерево має природоохоронний знак і огорожу. Заповіданий. У "ветерана рослинного світу" є дупла, тож потребує лікування. Кілька років тому мовознавець Павло Чучка провів акцію "Карпатська Дубровиця". Волонтери зібрали жолуді старого дуба і висадили їх в ґрунт. До такої ідеї долучилося чимало людей - жолуді роз'їхалися не тільки Закарпаттям, а й усією Україною та далеко за її межі. З нащадків знаменитого Дідо-дуба на Закарпатті планують висадити й найдовшу дубову алею, котра поєднає декілька сіл.

dub-stuzhnskyi

Декілька слів про історію села Стужиця. Село засноване 1599-року під назвою Ósztuzsica. У 1631 тут проживали 29 родин. У 1715 було лише 9 господарств. Працював водяний млин. З 1794 року в Стужиці започаткували лісопильню, яку обслуговували кріпаки. Легенди стверджують, що село спочатку було розміщене у Чорному потоці і називалось Чорним. Саме в тому місці було капище, а пізніше постала церква. Назва села походить від архаїзму - "студений", тобто дуже холодний.

У селі та його околицях знаходиться цілий ряд цікавих природних та історичних пам'яток й об'єктів:

stuzhycya-selo-vidok

Дуб-Чемпіон

У селі також росте "побратим" Діда-Дуба - "Дуб-Чемпіон" - ботанічна пам'ятка природи місцевого значення. Один з найстаріших дубів України (~1300 років). Туристи мають лише свої здогадки: «чемпіон», бо наздоганяє «діда». У корі цього дерева є величезне обгоріле дупло, розміром з 2 метри. Окружність стовбура — 9,6 м, діаметр — 3,0 м, висота — 30 м. У 2010 році Дуб Чемпіон став призером Всеукраїнського конкурсу «Національне дерево України», посівши 3 місце в номінації «Найстаріше дерево України». Свідоцтво видано Великоберезнянській районній раді.

botanichna-pamjatka-dub-champion

dub-champion

Обидва "зелених гіганти" є візитівкою Стужиці і місцеві дуже пишаються ними. Мають велике бажання зберегти цих велетнів для наступних поколінь. У Стужицю приїжав чеський арборист Володимир Варнер із товаришем. Закордонний спеціаліст почув про зелених старожилів від своїх батька та діда, які все життя провели поруч з дубами – у тутешньому Ужку. Арбористи зробили кількаденне оздоровлення дерев: пообрізали сухі гіллячки та забальзамували тріщини, прикривши їх матерією, аби не потрапляла вода і відбувалося природне загоювання та рубцювання ран.

Дідо-Дуб на карті:

Дуб-Чемпіон на карті:

© Портал SPADOK.ORG.UA


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber