Неділя
28 квіт., 2024
     

Ukrainian English

Гірський масив Боржава

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

borzhava-polonyna-photo

Боржава — гірський масив на Полонинському хребті в Українських Карпатах, між річками Віча і Рікою. Розташований у межах Воловецького, Міжгірського, Свалявського, Іршавського і (частково) Хустського районів Закарпатської області. Довжина масиву близько 50 км, пересічна ширина 3-4 км (місцями до 10 км і більше), висота до 1681 м (г. Стій). Боржава є найдовшою полониною Закарпаття.

hrebet-borzhava

Хребет починається біля смт Міжгір'я масивом гори Кук (за іншими даними — хребтом Палений Грунь), далі через перевал Присліп (938 м) і гору Ополонок (1171 м) тягнеться на північний захід з поступовим набором висоти. Від гори Великий Верх (1598 м) у тому ж напрямку (на Воловець) висоти зменшуються — Плай (1350 м), Темнатик (1344 м), а на південний захід збільшуються до гори Стій (1681 м), далі хребет дуже різко обривається. Центром ландшафту є вершина Великий Верх, де перетинаються два головні хребти.

kvity-na-borzhavi

Перший хребет простягається з південного сходу на північний захід на 17 км, розпочинається кількома безіменними вершинами, заввишки 1194 м, 1189 м і 1212 м, Граб — 1374 м, Магура-Жиде — 1517 м, Курта — 1459 м, Гемба Велика — 1494 м і Гемба Мала — 1430 м, Великий Верх — 1598 м, Багно — 1318 м, Плай — 1350 м, Темнатик — 1344 м.

masyv-borzhava

Другий хребет, перпендикулярний до першого, простягається з південного заходу на північний схід на 10 км. Тут є вершини: Скалянка — 1254 м, Зиньова — 1367 м, Стій — 1681 м та інші.

borzhava-polonyna-gora-stiy

На південних схилах хребта бере свій початок річка Боржавка, що прорізує широку долину у Вигорлат-Гутинському (Вулканічному) хребті та впадає в Тису. На півночі та північному сході Полонина Боржава межує із Воловецько-Міжгірською верховиною. Масив складається з флішу (у верствах переважають пісковики). Схили помережані притоками річок Латориці, Ріки. 

Найвища вершина масиву — гора Стій (1681 м) — знаходиться на південно-західній віднозі масиву. Раніше на ній стояли військові антени, які було видно зі значної відстані з багатьох місць Закарпаття. Нині антени демонтовано. На західних схилах гори розташовано заказник державного значення Росішний. На північних узбіччях є котел льодовикового походження. Тут зростає ряд рідкісних рослин, занесених до Червоної книги України: сосна кедрова, жовтозілля карпатське, наскельниця лежача, ломикамінь моховидний тощо.

skeli-na-borzhavi

У західній частині гірського масиву Полонина Боржава, на південний захід від смт Воловець знаходиться заказник Потік Оса площею 500 га. Створений у 1998 році. Перебуває у віданні ДП «Воловецьке ЛГ». Розташований у долині гірського потоку Оса — лівої притоки Вичі (басейн Латориці). Охороняються місця оселення саламандри плямистої, тритона гірського, жаби прудкої, бурозубки альпійської та кутори малої, занесених до Червоної книги України. У потоці водиться цінний вид риб — форель струмкова. Тут не вирубують ліс і не руйнують ландшафт важкою технікою.

potik-osa-borzhava
rsz potik-osa1
potik-osa2Долина потоку Оса на схилах хребта Боржава.

Полонина Боржава є об'єктом гірського туризму. Сюди з'їжаються спортсмени і екстримали у будь-яку пору року. Зокрема, влітку тут проводяться змагання по парапланерному спорту, мотокросу і маунт-байкінгу, а взимку - катання на лижах, санках і сноубордах. 

borzhava-winter

- Культурно-історичний портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber