Скіфи на території України


Скіфів вважають ядром слов'ян. Скіф - родич сарматів і прабатько козацтва. Скіфи довгий час панували майже на всьому просторі Індоєвропи - від Причорномор'я до Кавказу та Алтаю. Цікаво, що територія скіфів з точністю повторювала кордони сучасної України. Саме скіфи споруджували в українських степах так-звані кургани - некрополі, усипальниці, оточені антропоморфними кам'яними бовванами. Найвідоміші з них: Товста Могила, Гайманова Могила, Куль-Оба, Чортомлик і т.д. Спадщина скіфів на сьогодні представлена ювелірними виробами, які досі дивують світ - як виконанням, так і задумом. Скіфська пектораль тому приклад.  


Як виглядали скіфи та сармати?

Рейтинг 3.5 з 5. Голосів: 75

skifdfsdНайдавнішу згадку про скіфів містять ассирійські джерела. Степові терени між Доном і Дунаєм, протяжністю у тисячі кілометрів, які були заселені скіфськими племенами - близькими за походженням, за мовою і культурою родами, серед яких найвище становище займали так-званв "царські скіфи", яких описував Геродот у свойї Історії. Вони мешкали у побережжі Азовського моря, Подоння та Криму. Разом з ними сусідили також скіфи-землероби і скіфи-кочівники. Власне про них, їх антропологічні озники ми й поговоримо у даній статті. 

 

Держава і право Скіфії

Рейтинг 4.8 з 5. Голосів: 5

skifpravderzhПерші паростки державності на території сучасної України з’явились у скіфські часи. Більшість дослідників вважає, що формування скіфів відбулося внаслідок взаємодії місцевих (кіммерійських) та прибулих (іранських) кочових племен. Північне Причорномор’я - це територія, на якій з глибокої давнини відбувалися масштабні історичні події, пов’язані з мешканням і переміщенням народів. Тут зароджувалися, розвивалися, гинули, змінювалися різні держави, а вивчаючи минуле державно-правових інститутів, історія держави та права України допомагає визначити закономірності їхнього розвитку

 

Скіфський курган Чортомлик

Рейтинг 3.3 з 5. Голосів: 12

chortomlykНинішній Чортомлик - невелика залізнична станція, розташована верстах в двадцяти від міста Нікополя. Близько двох з половиною тисяч років тому в цих краях був похований скіфський цар. З ним, по звичаю, який існував у скіфів, зарили дружину, слуг, коней і майно. Над могилою насипали величезний курган, який багато століть потому був названий Чортомлицьким.

 

Аттіла – цар Великої Скитії

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

attilazavojovУкраїна, а з нею і українська нація знаходиться на історичному переломі. Початок XXI століття буде для України вирішальним – або вона, зламавши всі нав’язані їй ворогами стереотипи, відродить свою історичну велич і стане рівноправною державою серед сильних країн сучасного світу; або вона зійде з історичної арени, як самостійна держава. Третього шляху нам не дано.

 

Скіфи: походження та релігія

Рейтинг 4.8 з 5. Голосів: 5

Untitled-4454545555557448Скіфи (також скити) - племена індоарійського походження, які проживали на території Причорномор'я. Давньогрецький історик Геродот приводить декілька легенд, пов'язаних з походженням скіфів. Перша легенда свідчить про те, що своїм прабатьком скіфи вважали «першу людину» Таргитая, який народився в їх землі, яка колись була безлюдною пустелею. Батьками Таргитая були Зевс (очевидно, верховне скіфське божество - Папай) і дочка річки Борисфену (Дніпра). Від Таргитая народилися три сини: Арпоксай, Ліпоксай і молодший - Колоксай (Колаксай).

 

Історія скіфських татуювань: пазирикські мумії

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4

imgonline-com-ua-Shape-jkWiQadO9ziQoIЧи знаєте Ви щось про скіфські тату? Так, у скіфів було широко поширене ритуальне татуювання, виконане в звіриному стилі. Скіфи прикрашали своє тіло зображеннями диких і міфічних тварин: левів, грифонів, орлів, драконів тощо. Наші предки вірили у їх сакральну непереможну силу, вважали оберегами, які здатні захистити воїнів на полю бою. Краса та загадковість, майстерність скіфських татуювань вражає...

 

Чоловічі і жіночі скіфські імена

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

imenskifНезважаючи на те, що деякі імена скитів - виразно грецького походження з погляду написання, і вимови, ми однак подаємо їх, бо греки часто перекручували скитські імена, і вони набували грецьких ознак (через додавання грецьких закінчень або пристосування до фонетичних особливостей грецької мови).

 

Зброя, обладунок і військова тактика скіфів

Рейтинг 3.8 з 5. Голосів: 5

livemrrrrrrrrarksУ стародавньому світі скіфське військо здобуло славу непереможного. Ця слава, пройшовши століття, закріпилась за нашими предками – давніми слов’янами. Ще в роки Нестора-літописця Київську державу іноді називали Велика Скуфь.

Як відомо, всі вільні люди у Скіфії були воїнами. Адже кожен чоловік і чимало жінок з дитинства уміли швидко скакати на коні, влучно стріляти з лука, а так само влучно кидати мотузкові петлі – аркани. Від цього залежало виживання людини в степу. Оскільки, якщо в лісі людина може прожити «збиранням» (плоди-ягоди-горіхи-корінці), то в степу людина, що залишиась одна і втратила все, прохарчується тільки полюванням. Тому, багато навичок та вміння, які інші народи вважали талантом, доблесним мистецтвом і долею обраних героїв, були природніми для кожного скіфа.

 

Невигідна Скитія

Рейтинг 3.3 з 5. Голосів: 3

Untitled45533535353553444-478Радянська наука (у вигляді “української науки”), базована на німецьких теоріях XVІІІ ст. вперто втовкмачує і досі, що якісь “кочові іраномовні скіфи прийшли в степи Північного Причорномор’я в VІІ ст. до н.е.” на зміну кудись “зниклим кімерійцям”. Малось також на увазі, що нічого путнього на багатющих землях України до приходу “варварської дичі” (за М. Грушевським) ніколи не було: ні міст, ні писемності, ні культури, окрім кількох невеличких гендлярських іонійсько-карійських колоній, типу Ольвії, Тіри чи Херсонесу (яким уділено в підручниках значно більше місця, ніж усій нашій рідній багатотисячолітній “догрецькій” історії разом узятій).

 

Аномальна зона Супперта або у пошуках некрополя скіфських царів

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

suppert4Про цю таємничу зону незадовго до своєї смерті розповів відомий популяризатор вивчення аномальних явищ в пострадянській Україні С.Л.Онупрієнко. В кінці серпня 2004 року в складі групи дослідників він побував на обох полюсах «мелітопольської зони»: на знаменитій Кам'яній Могилі на північ від міста і власне в геопатогенній «зоні Супперта» - районі катакомб на південь від Мелітополя. Там дослідники провели якийсь експеримент - кинули в отвір печери зім'яту палаючу газету. Під землею прогримів страшний вибух, учених обпалило і відкинуло на кілька метрів. Через пару тижнів С.Л. Онупрієнко відчув нездужання і раптово помер. Він розділив сумну долю людини, на прізвище якої і була названа ця зона - мелітопольського інженера-ентузіаста Валентина Супперта.

 

Скіфське золото: найцінніші знахідки

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 5

imgonline-com-ua-Shape-VxmoPJwZyp7tEЛегендарне скіфське золото заворожує кожного, хто коли-небудь дивився на нього. Скіфські вожді прагнули максимального комфорту в потойбічному житті, а тому разом з ними в могили клали дружин, рабів, коней, зброю і, звичайно, золото. В українській землі похований не один скіфський воїн. Нічого дорожчого за скіфські прикраси в Україні археологи ще не знаходили. Знаково, що усі найцінніші знахідки були знайдені саме на території Причорномор'я - Батьківщині скіфів.  

 

Тотеми, божества і символи скіфів

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 4

totemskigЗа розповідями скіфів, народ їх – молодше всіх. А стався він таким чином: Першим жителем цієї ще безлюдної тоді країни була людина на ім’я Таргітай. Батьками цього Таргітая, як кажуть скіфи, були Зевс і дочка ріки Борисфена. Такого роду був Таргітай, а у нього було троє синів: Ліпоксай, Арпоксай і наймолодший – Колаксай. В їх царювання на Скіфську землю з неба впали золоті предмети: плуг, ярмо, сокира і чаша. Першим побачив ці предмети старший брат. Ледве він підійшов, щоб підняти, як золото запалало. Тоді він відступив, і наблизився другий брат, і знову золото було охоплене полум’ям. Так жар палаючого золота відігнав обох братів, але, коли підійшов третій, молодший, брат, полум’я згасло, і він відніс золото до себе в будинок. Тому старші брати погодилися віддати царство молодшому.

 

Про античні цивілізації України: Мезія - Енеїда - Шумер - Тріада - Скитія

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitled4444tttttttt-478Я мудрість п’ю із черепа епохи -
З рецептів Часу й сонмища Богів,
І напливає з Вирію потроху
Могутній дух дніпровських берегів...
(Валерій Бебик)

 

Геродот про ріки Скіфії

Рейтинг 3.3 з 5. Голосів: 3

imgonline-com-ua-Shape-dOsJe8mkW8C0q9У своїх Історіях він часто визнає, що важко дізнатися про щось достовірно. Наприклад, про землі на північ від Скіфії. Геродот пише: «ніхто точно не знає, що знаходиться вище країни, про яку розпочато цю розповідь. У мене навіть немає можливості розпитати кого-небудь, хто стверджував би, що знає це як очевидець... Але все те, що ми змогли якомога точніше з'ясувати за допомогою чуток - усе це буде викладено»...

 

Скіфські сокири-скіпетри

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

skiftoporВідразу зазначимо, що знахідки бойових сокир у пам’ятках скіфського часу, на відміну від коротких мечів-акінаків та списів, не кажучи вже про сагайдачні набори, досить нечисленні. Це може бути пов’язано із тим, що сокири були, перш за все, зброєю знатних скіфів. Про це свідчать деякі факти.

 

Амазонки Скіфії: антропологія та спорядження

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 3

amazonkoukrЗгідно з міфом, амазонки жили на узбережжі Чорного моря, поблизу річок Фермодонт і Ірис (нині Ешільірмак). Історик Снісаренко, Олександр Борисович Алієва К.А. вважає, що ареал проживання племені практично збігається з контурами турецьких вілаетів Амасія (можливо, цей топонім має відношення до етимології назви племені) і Самсун. Звідси амазонки робили свої походи в Азію. Ними побудовані Ефес, Смірна та інші міста.

 

Скіфи - родоначальники психічної атаки

Рейтинг 4.7 з 5. Голосів: 3

Untitled33333-47448Чому скіфів у давні часи іноді називали «зміїним народом»? Сьогодні ми відносимося до змій без особливої пошани. Кому не доводилося чути про «гада повзучого» або «зміюку підколодну»? У давні і не такі віддалені часи цих істот вважали втіленням мудрості, вірності і краси. Медики і алхіміки прикрашали їх зображеннями свої емблеми, а змія, яка вінчала головний убор фараона, була символом його влади і могутності. Скіфи, які жили в наших степах, обожнювали змій, ведучи своє походження від верховного бога Папая і «змієногої» богині. Ця «напівжінка-напівзмія» - мати Скіфа, родоначальника скіфського племені, часто зображалася на щитах, сагайдаках і зброї войовничих кочівників.

 

Загадкове місто Гелон. Троя в Україні

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitled-4454555555547448Ще за давніх часів вчені світу безуспішно намагалися розгадати дві найцікавіші загадки історії, що вважалися майже легендами. Одну з них - чи існувала давньогрецька Троя, про яку повідав людям Гомер у своїй епічній поемі "Іліада", удалося розгадати тільки в сімдесятих роках XIX століття німецькому археологові Генріху Шліману. Це стало тоді відкриттям століття. Розкопавши Трою, Г. Шліман допоміг розкрити нові сторінки історії древнього світу. Друга загадка - про загадкове місто Гелон, що знаходилося в Скифіі.

 

Хто такі андрофаги?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 5

imgonline-com-ua-Shape-eJPfL5Bhj9Андрофаги (грец. Ἀνδροφάγοι) - стародавній народ Східної Європи. У перекладі з грецької мови їх назва означає «людожери». Назву свою андрофаги одержали, мабуть, через звичаї ритуального канібалізму. Вели рухливий спосіб життя і одягалися, як і скіфи, але мова в них була інша. За Геродотом, жили у верхів'ях Дніпра на північ від скіфів, на сході від неврів. 

 

Скіфський степ

Рейтинг 4.7 з 5. Голосів: 3

Untitled-445555554547448Безмежний причорноморський степ був для скіфа і домівкою, і годувальником, і лікарем, і останнім пристанищем. Називаючи скіфів наймудрішим народом на берегах Понта Евксінського (Чорного моря) і відзначаючи їхню нездоланність, Геродот писав: «...Жодному ворогу, що нападе на їхню країну, вони не дають врятуватися; і ніхто не зможе їх наздогнати, якщо тільки самі вони не допустять цього».

 

Неаполь Скіфський - місто-фортеця, центр скіфської держави

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

skiffortecya44Одним з найбільших і найбільш вивчених пізньоскіфських укріплень, є городище Неаполіс (III в до н.е. - III ст. Н.е.) - столиця пізньоскіфської держави і резиденція царів. Неаполіс у перекладі з грецької, означає «нове місто», скіфська назва нам, на жаль, не відома. Археологічний пам'ятник «Неаполь Скіфський» в даний момент розташовується на Петровських скелях в Сімферополі.

 

Чарівне зілля Скіфії

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

skifzilnykyУ всіх народів першими лікувальними засобами були рослини та рослинні продукти. Не стали винятком і скіфи, які в далекому минулому населяли територію сучасної України. Оскільки вони жили на одних землях і в тих же природних умовах, що й слов’яни, скіфські уявлення про медицину суттєво вплинули на розвиток українського лікознавства.

 

Енареї - найекзотичніша група скіфських жерців

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

skifskizhreciДані про скіфське жрецтво, що містяться у творах грецьких авторів, вкрай нечисленні. Мабуть, тому, у той час як одні дослідники допускають наявність в скіфському суспільстві впливової жрецької групи [Яценко, 1959, с. 113; Тереножкін, 1966, с. 39-40], інші це заперечують [Лаппо-Данилевський, 1887, с. 533; Каллісто, 1952, с. 27; Артамонов, 1964, с. 85; Dumezil. 1962, с. 199; Dumezil, 1968, с. 445-446]. За всіх обставин навряд чи випадково, що відомості античної традиції присвячені майже виключно енареям (іранське. 'анар'я' - 'нечоловічність')... 

 

Золоті скіфські ковпаки для скальпів

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

slemskalpЗ-поміж предметів із золота, знайдених у скіфських курганах, найбільшими за вагою є так звані великі золоті скіфські ворворки, призначення яких і досі є однією з найбільших загадок археології. Першим запропонував цю назву Л. Стефані. Інші дослідники скіфської давнини вважали ці золоті предмети зі скіфських курганів ковпачками для китиць, що підвішували на шиї коней.

 

Скіфські навершя з Товстої могили

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

skifnavershТовста могила - легендарний скіфський курган IV століття до н. е. біля міста Орджонікідзе Дніпропетровської обл., досліджена 1971 р. Борисом Мозолевським.

 

Скіфські витоки столиці України

Рейтинг 3.1 з 5. Голосів: 70

skifykyivПродовжуємо публікацію матеріалів на тему «де взялися українці», які показують, що Київ заснували й населяли в доісторичні часи скіфські племена. Чимало давніх географічних назв, пов’язаних із нашою столицею, мають іранське походження.

 

Меблі, килими і дзеркала скіфів

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

skifmajnoСеред меблів, виявлених в скіфських похованнях були квадратні дерев'яні колоди, які могли служити або в якості табуреток, або підголівників. На відміну від них, столи представляли собою щось хитромудре і дивно оригінальне. Вони були низькими, круглими або овальними за формою і встановлювалися або на вигнутих ніжках, разюче нагадуючи вікторіанську епоху, або на різьблених ніжках, схожих на лапи тварин. Верхня їх частина - стільниця - була злегка ввігнута і мала скошені краї. Вона була знімна і могла іноді використовуватися як піднос.

 

 

Вiд Скiфiї до України

Рейтинг 3.5 з 5. Голосів: 2

Untitl5252522222ed-1З часів, як постала назалежна Україна, і нині, з кожним роком зростає інтерес у світі до нашої країни, а також інтерес власних громадян до її витоків, що сягають глибин віків і тисячоліть. А історія України, особливо прадавня, має безліч як білих плям, так і чорних, тобто навмисно затушованих…

Отож: Хто ми є? І звідки? Які племена і як саме утворювали український етнос, де саме вони мешкали?.. 

 

Золота каблучка Скіла

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 4

kablskillaОпойя (Опія) – її ім’я асоціюється зі словом «опіум»… Скіфська жінка, дружина двох царів – Аріапейта та його сина Октамасада… У скіфського царя Аріапейта (приблизно 480-460 роки до н. е.) було три сини: Скіл від еллінки з Істрії (Фракії) та Октамасад від доньки Терея Одриського, і лише Орік від скіфської жінки Опойї. 

 

Берда у Приазов'ї - давня сакральна ріка наших предків

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

imgonline-com-ua-Shape-j7HvaA8SsfuVKoKЧомусь вкрай мало сьогодні є краєзнавчих й лінгвістичних досліджень з історії назв наших місцин, урочищ та річок. Може тому, що стали модними різноманітні грандові проекти, насичені сучасними термінами, такими як: інновації, модифікації й багато чим іще. Але ті ж сучасні розробки саме й передбачають відмову від технічно й морально застарілих, руйнівних технологічних процесів індустріальної ери ХХ століття, і відбудови багатьох напівзабутих: традиційних, самовідновлюваних, природозберігаючих технологій, - тож інтерес до власних першоджерельних знань мав би збільшуватися.

 

Скіфський сакральний центр Екзампай

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

ekzampayНе одне покоління вчених приваблювала загадкова земля Екзампай, в якій, за словами “батька історії” Геродота, скіфський цар Аріант встановив великий бронзовий казан, виготовлений з наконечників стріл (IV, 81) – пам’ятку про один з перших у Європі і найоригінальніший “перепис” народів Великої Скіфії. Попри велику кількість оригінальних гіпотез, розглянутих у синтетичних працях А.І.Доватура, Д.П. Каллістова, І.О.Шишової, О.О.Нейхард, дослідженнях Б.О.Рибакова, С.С.Безсонової та інших, місцевість Екзампай та річка Екзампей так і не були досі локалізовані.

 

Іван Білик - Дарунки Скіфів

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

ivanbilykdarunkiВід Боспору Фракійського до Дунаю-ріки, яку греки називали Істром, безперервним потоком пливла широка жива ріка – величезне військо Царя царів Дар`явауша. Одні говорили, ніби воно налічує вісімсот тисяч, другі – що тисячу тисяч, а треті казали ще найвірогідніше – як зірок на небі в безмісячну ясну ніч.

 

Скіфи намивали золото на дні Азовського моря

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitled-4454544545457448Азовське море вже давно здобуло славу унікального. Значною мірою ізольоване від Світового океану, воно відоме опрісненою водою та малими глибинами, що на більшій частині акваторії не перевищують кількох метрів. Ще на початку нашого століття море було багате на осетрові та інші цінні види риб. Природа цих місць дає неповторні можливості плідної господарської діяльності.

 

Кримські таври - куди вони зникли

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

древні тавриПро цей загадковий народ, що дав Криму першу античну назву - Таврика або Таврида - розповідають і пишуть від найдавніших часів до наших днів. Хтось бачить в них корінних жителів Криму, хтось - мігрантів з Кавказу, а хтось взагалі записує в предки сучасних кримських татар. До сих пір ведеться дискусія про приналежність таврів до так званої «кізил-кобинської археологічної культури», а легендарні «ящики таврів» - стародавні кам'яні гробниці - можна знайти практично в будь-якій точці гірського Криму. Так що ж нам дійсно відомо прой це стародавній народ?

 

Україна священних могил

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untit425255225522525rwrwwrrwwrwr42242442led-11.

В архаїчних цивілізаціях люди уявляли землю у формі кола (orbisterrarum, heimskringla, niwf), а в його центрі вони розташовували себе, свій рід (плем’я), свою територію, країну, огороджену з усіх боків водами, лісами та горами. Коло було символом, ідеограмою самообмеження себе у своїй обмеженості та поодинокості. Воно було світлим і приємним, що протиставлялося чужому та сумнівному оточенню.

 

Кам'яний воїн Адир-Кан - пам'ять скіфського вождя на Алтаї

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

imgonline-com-ua-Shape-sQOKUoq3hVCАдир-Кан (Адир Хан або Чуйський воїн) - дуже цікавий археологічний пам'ятник на Алтаї, за 728 км від Чуйського тракту, розташований на правому березі давньої річки Чуя. Цікавий він тим, що у центрі цього доісторичного заповідника зберігся давній кам'яний ідол - фігура скіфського вождя, воя, а також комплекс скель з петрогліфами та скіфські захоронення. Пам'ятка являє собою артефакт далекого часу, нашого предка-скіфа, тому варта уваги.

 

Вчений з Торонто набив собі скіфські тату

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

imgonline-com-ua-Shape-180iqwEdQFAKaDВчений з Торонто відтворив татуювання з 2500-річної мумії скіфського воїна, знайденої в Пазирикському похованні, на Алтаї. Дейв Мазерськи, ілюстратор і фахівець в галузі біомедицини, поставив собі за мету відтворити давні малюнки за допомогою сучасної техніки нанесення тату.

 

Скіфо-сарматські музичні інструменти

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

imgonline-com-ua-Shape-jQxDNNNDJweLxМузична культура ранніх кочівників – скіфів та сарматів, які майже тисячоліття панували на теренах сучасної України, дотепер є малодослідженою темою музичної культури давнього світу. Ще на початку ХХ ст. видатний історик музики і один із засновників музичної археології М. Фіндейзен закликав звернути увагу на невідомий науці період музичної історії – музичну культуру скіфів і сарматів.

 

Азовське море: від минулого до сьогодення

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Історія Азовського моряПриродні можливості Азовського моря століттями приваблювали людей - на берегах моря з давніх часів будувалися прекрасні міста і селилися племена. Сьогодні військово-політичне і екологічне неблаполуччя, на жаль, ставить під загрозу майбутнє цього регіону, який має дуже давню історію. 

 

Скіфські кургани - піраміди степу

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 3

скіфські-кургани-пірамідиЇх називають пірамідами степу та знаковими історичними джерелами. скіфські кургани — священна пам’ять наших пращурів, із племен яких постала давня цивілізація. ІVстоліття до н. е. — «золота доба» розвитку Скіфії — держави, яка займала територію від Дунаю до Дону. Її південний кордон — степи поблизу Чорного моря, а північний — приблизно на широті Києва. Український степ був землями скіфівцарів. Саме над їхніми похованнями зведено величні кургани, які й через століття вражають силою влади тих, хто там покоїться, та досконалістю будівельних традицій.

 


Сторінка 1 з 2

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
loading...

загрузка...

| YOUTUBE-КАНАЛ
| МИ в FACEBOOK«Спадщина Предків» - інформаційно-аналітичний ресурс, присвячений альтернативній історії, культурології, етнографії. Публікуємо матеріали у форматі просвітницьких, науково-дослідницьких та науково-популярних статей, нарисів тощо. Редакція не несе відповідальності за достовірність матеріалів, а також їх використання. Пам'ятайте: думка авторів може не збігатися з думкою редакції.