Про нас


 
«СПАДЩИНА ПРЕДКІВ» - інтернет-портал з вивчення та збереження культурно-історичної спадщини українського народу: звичаїв, вірувань, обрядів, традицій, мови, писемності, культури, старожитностей і т.д. Основна ідея: популяризувати історію, генеалогію, культуру і традицію. Проект заснований у 2011 році дослідниками-аматорами. У 2013 році було відкрито офіційний веб-сайт spadok.org.ua - один з перших в Уарнеті, який висвітлює подібні теми. Сайт розрахований на широку аудиторію та містить велику кількість як енциклопедичних, так і науково-популярних статей. 
 

Про сайт Спадщина Предків

Дорогий читач!

Історія - дуже важлива наука. Для людини, для світу, для соціуму... І це не тільки своєрідна "подорож у минуле", це наратив, система метафор, яка допоможе нам усвідомити минуле та майбутнє, яка вчить думати, розуміти причини і наслідки усіх подій, будує правильну картину поведінки. 

Історія - не зникає і не згорає, вона - вічна. Тільки на підставі історичних фактів, на підставі прочитаного, почутого і усвідомленого, на прикладах минулого - зможемо творити чесну, справедливу, чудесну дійсність. Завдання історії - не возвеличувати когось чи навпаки обезцінювати, а вчити людство єдності, зберігати свою унікальність - мову, культуру, традиції, звичаї.

Наш портал прагне підняти Свідомість на Вищий щабель, навчити Єдності та Любові до рідної Батьківщини. На нашому порталі є все, що потрібно для інтелектуального та духовного розвитку людини: від праісторії до народознавства.

Доторкнися до минулого, читач, відкрий книгу Предків, розшифруй.. І все приховане стане явним. Отримаєш відповідь, яку отримав колись я.

І пам'ятай, хто не знає минулого - той не має майбутнього...

З повагою, головний редактор порталу "Спадщина Предків"

Чиїх предків Спадщина?

Інь-Янь на моделі трипільського храму
Модель храму з зображенням символу "Інь та Янь",
кераміка Трипільської цивілізації, Україна, ~7000 BC

 • Аріїв, індоєвропейців. Творців Рігведи, духовних скрижаль і героїчних епосів. Сонцепоклонників допотопної епохи (до Великого Потопу).
 • Мізинців і трипільців. Будівників культур і цивілізацій. Новаторів, геніїв народного мистецтва, перших інженерів і хліборобів на планеті.
 • Кіммерійців, скіфів і сарматів. Жителів Причорномор'я, мешканців Великого Степу, будівельників курганів, скотоводів і вершників.
 • Кельтів, готів і білих хорватів. Прабатьків європейських націй. Мольфарів, містиків і деміургів.
 • Давніх слов'ян: древлян, полян, дулібів, радимичів і уличів. Язичників, волхвів, природолюбів і трудолюбів.
 • Русів і русичів. Творців Київської Русі, давньоруської культури, великих завойовників і переможців.
 • Українських козаків. Вольників, запорожців, січовиків і кіннотників, мореплавців. Характерників. 

Навіщо це нам?

❶ Щоб зрозуміти: "Хто ми, звідки та куди йдемо?". Зрозуміти, як сформувалася наша етнічна, культурна субстанція. Хто ми є як людство, як етнос, як рід. 

❷ Щоб краще пізнати самих себе і людей навколо. Підняти рівень IQ.

 • Історія має пряме відношення до сьогоднішніх днів. Усі процеси, які проходять сьогодні - відбуваються по тим же законам, по яким протікали сотні і тисячі років назад. 
 • Людина, яка не знає історії - не зможе йти вперед. Історія також допоможе нам розрізняти - де є правда, а де обман. На сьогодні, ми не можемо рухатися, бо є прірва в усвідомленні свого минулого, в усвідомленні самих себе, свого призначення.

Наші задачі та ідеї

Задачі та ідеї проекту Спадщина Предків

 1. Дослідницька місія та просвітницька мета, аналіз писемних і фольклорних пам'яток, джерел з історії та культури України, і не тільки. Висунення історичних гіпотез. Культурно-історичні досліди та метафізичні експерименти. Польові і генеалогічні дослідження. Вивчення культурних явищ та процесів, які відбувалися та відбуваються в традиційному суспільстві. Сакралізація цінностей та десакралізація фальшивок. Ставимо за мету зібрати якомога більше фактів, матеріалів, свідчень та відомостей з так-званих "забутих знань": палеоінженерії, древньої астрономії і логографічної писемності, археогенетики, антропології, лінгвістики та суміжних наук. Намаємось розв'язати існуючі проблеми та дискусії, розставити у першу чергу для самих себе усі крапки над "і" в культурно-історичних питаннях. Також, у наших планах сформувати Незалежний Інститут Альтернативної Історії (НІАІ) та Лабораторію Нативної Культури (ЛНК) 
 2. Проведення експедицій по культурно-історичним, природно-сакральним, культовим пам'яткам України і Європи, а також Індії, Тибету та Латинської Америки. Ставимо задачу дослідити місця сили: мегалітичні пам'ятки, храмові комплекси, палеобсерваторії, капища і святилища. Утворити реєстр пам'яток. Популяризувати та сприяти їх охороні. В плани входить підготовка етнологічних фото- і відеоматеріалів, зйомка документального, антропологічного кіно.
 3. Реконструкція індоєвропейської світоглядної моделі, відтворення солярної концепції в молитвах, піснях, обрядах. Прагнемо довести, що ми не гірші за Давню Грецію, Індію, Китай чи Єгипет. У нас є своя кількатисячолітня традиція, мова, культура, релігія, субетноси, якими треба пишатися. Ми намагаємося розкодувати прадавню міфологію і стародавню символіку, дослідити вірування українського, і не тільки, народу на основі арте-фактів та історичних, археологічних, генеалогічних джерел: збірників, стародруків, рукописів, знахідок, переказів та іншого досвіду.  
 4. Підготовка та публікація друкованих і електронних матеріалів. Працюємо над власним виданням та наповнюємо веб-сайт. Хочемо розтлумачити та законсервувати весь накопичений матеріал для наступних поколінь. 

Правило "трьох А" (3xA)

pravilo-3xA

У своїй діяльності ми намагаємося дотимуватися правила "3xA" - трьох напрямків, трьох ключових понятть, на яких, на нашу думку, базується вся індоєвропейська традиція:

 
x1 АВТЕНТИЧНІСТЬ - те, що засноване на першеджерелах,  істинне, основи. Ба більше, це те що було сформоване з самого початку і є джерелом для іншого. Це не копія, і не плагіат, а оригінал. Досліджучи українську традицію і культуру нас цікавить саме її автентичність - тобто першодруки, першоджерела, родоначальники, допотопна праісторія, археологічні, лінгвістичні факти. У меншій мірі нас цікавлять "явища повторної обробки", як от двовір'я, або деякі звичаї, які піддалися християнському впливу і дійшли до сучасників в "обрізаному" вигляді. Нас цікавить у більшій мірі - саме Автентика, тобто первинне, дохристиянська традиція. На жаль, це один із найважчих етапів у дослідженнії, адже дуже мало на сьогодні всього збереглося у первинному вигляді, а також багато часу іде на те, щоби відділити - "зерно від полови", знайти, власне, Істину. 
 


 
x2 АРХАЇЧНІСТЬ - це ранній етап в історичному розвитку будь-якого явища, будь-якої культури, чи то пак традиції, звичаю. Як ми вже наголосили, нас цікавлять саме ранні етапи. Архаїчне - це старовинне, а також те, що за тих чи інших обставин віджило, давно забуте, але існує. 
 


 
x3 АНТИЧНІСТЬ - те, що є класичним, правильним, шедевром. Синонім древності. Період, який веде свій лік від доісторичних часів. У більшості цей термін ассоціюється з давньогрецькою культурою, і не тільки (згадаймо, Крито-Мікенський період, пелазгів), проте він дуже добре характерезує те, що ми вивчаємо, і дуже добре протиставляється сучасності, яка нас не цікавить як дослідників. Нас цікавить "СПАДЩИНА", тобто АНТИКА. Звідси, можливо, походять і такі слова, як: анти, атланти, атлантида. 
 

"3xA" - це три скаралупи, які формують ядро української культури. "Спадщина Предків" - це "мікроскоп", котрий дає можливість кожному бажаючому розгледіти і дослідити його у трьохкратному збільшенні. 

Наша редакція

Веб сайт спадщина предків

Народженням проекту можна вважати 2 листопада 2011 року. У цей осінній день було вирішено створити групу у соціальних мережах, присвячену українським віруванням, традиціям, історії. Основним завдання було відкрити для себе та інших - традиційний світогляд українців, зібрати усе цікаве в культурно-історичному плані, так би мовити зібрати спадщину своїх предків.

Сторінок з україномовним контентом тоді майже не було ("Народний Оглядач", "Аратта", "Гайдамака"), панували в основному російські проекти ("Sinus", "Антропогонез", "ПостНаука" та ін.), тому наша інтернет-спільнота одразу знайшла прихильників й за короткий відрізок часу ми вже мали до кількох тисяч підписників. Формат був простим, але ефективним: уривок актуального тексту або цитата + цікава світлина. Щодня виходило до 10-ти таких публікацій. Проект підтримувався 1-2 постійними модераторами. Все, що у нас було - це старенькі ноутбуки і повільний мобільний інтернет.

Спадщина Предків у Вконтакті  Спадщина Предків на Facebook 
Сайт Spadok у VK, 
аудиторія ~ 10 тис. підписників
Підписатися

Сайт Spadok на Facebook, 
аудиторія ~ 16 тис. підписників
Підписатися

Через деякий час почали з'являтися інші подібні проекти (наприклад, "Автентична Україна", "Всвіті", "UaModna"). З деякими ми співпрацювали. Проект наповнювали у вільний від основної роботи час, через що він функціонував з перервамм. Згодом, коли соцмережі відверто оголосили про свою політику щодо персональних даних кориситувачів, ми вирішили що досить ненадійно, резиковано і не перспективно базуватися у соцмережах, а тому самотужки розробили власну інтернет-площадку - веб-сайт "Спадщина Предків" та перенесли в його базу даних усі наші публікації. Це добре тим, що таку базу даних у будь-яку хвилину можна вивантажити, закачати на флешку і відновити в потрібний момент в будь-якому місці земної кулі. Це свого роду - історичний веб-літопис. Власне, ми й робимо це для наступних поколінь, які продовжать черпати дані і будуть наповнювати сайт через 50, 100, 200, 300, 1000 років.

Отже, "Спадщина Предків" - це захоплююча подорож в минуле, яка в доступній формі знайомить читата з легендарним, славетним та героїчним минулим - стародавніми народами і цивілізаціями, їх звичаями, традиціями, як вони жили та у що вірили, чим займались, які перешкоди долали тощо.

***

Офіційно, сайт "Спадщина Предків" був запущений у Всесвітню інтернет-павутину 28 січня 2013 року і став некомерційним, інформаційно-аналітичним, просвітницьким інтернет-ресурсом культурно-історичного спрямування. Ось, як візуально змінювався наш сайт протягом останніх років: 

 Сайт Спадщина 2015 рік

2013 - 2017 рік

Спадщина Предків 2019

веб сайт спадщина

2019 рік

Хочемо зауважити, що ми не громадська організація і не наукове товариство. У нас немає великої редакційної колегії, проте ми можемо похвалитися чудовою технічною і джерельною базою, які дозволяють нам стабільно наповнювати, обслуговувати і адмініструвати веб-сайт. Приємно константувати, що читаючи наші публікації, люди починають вивчати своє коріння, самостійно знаходять джерела, репостять наші сторінки у соцмережах і навіть створюють власні сайти схожої тематики.

Отож, ми даємо поштовх, запускаємо у простір важливі теми, а наш ресурс - каталізатор. 

На сьогодні, на сайті "Спадщина Предків" близько 10 розділів, більше 70-ти рубрик і більше 1000 статей. Щоденно сайт відвідує від 2000 користувачів.

Наша символіка

Нас часто запитують: "А що це за символ у вас? Що він означає?". Розповідаємо.

Сакральний символ був відкритий у 1936 році археологами філії Лодзького Музею Етнографії в ґміні Бяле, Лодзького воєводства, Польща. В одній із гробниць знайшли поховальну глиняну вазу, в якій окрім спалених кісток також виявили обрядові речі: голки, ножі, застібки, підвіски, кістковий гребінь тощо. Посудину прикрашали вигравірувані білою пастою солярні знаки, зображення людиноподібних істот, вершників та тварин, а також, власне, загадковий рівнобічний хрест із вписаними у нього солярними символами - свастями

Ритуальна ваза з символом Руки Бога

Пам’ятка датується III-IV ст. і відноситься до Пшеворської культури, що являла собою союз праслов’ян (дулібів, лендзян, білих хорватів, лужичан, ободритів та ін.) і кельтів (галлів, бойїв, бастарнів), які проживали на території Західної України. Ареал розповсюдження пшеворської культури: верхів'я ріки Одра (Сілезія), горішня і середня Вісла (Мала і Велика Польща), Південна Лемківщина, українське Закарпаття і Мармарощина, Галичина. Свою назву культура отримала від міста Пшеворськ, Жешувського воєводства в Польщі, поблизу якого в селищі Гаць у 1904-1905 роках й був розкопаний перший великий могильник даної культури.

Офіційний логотип сайту Спадщина Предків

Та світу цей символ став відомий лише на початку 1990-х років, під назвою «Руки Бога» (Ręce Boga, Hands of God). Першим таку інтерпретацію запропонував польський публіцист і дослідник Лех Стефанскі (Lech Emfazy Stefański), опублікувавши його в 1993 році у виданні «Оракл слов'янський». У 2009 році "Руки Бога" був офіційно зареєстрований у Польщі як один із давньослов’янських символів, який має культурно-історичну цінність.

Символ являє собою ідеограму у вигляді рівностороннього хреста - символа світобудови, напрямленого на чотири сторони світу, де кожна із сторін відповідає природнім стихіям та порам року й закінчується своєрідними гребнями у вигляді п'яти кінчиків, чи то пак, «пальців», що можливо символізують - кількість календарних свят. Звідси й назва – Руки Бога. В кожному із 4 сегментів хреста вписані свастики, що відповідно означають: два сонцестояння і два рівнодення у році. Це наводить на думку, що перед нами древній індоєвропейський календар.  

Маєте запитання, пропозиції або бажаєте долучитись?
Пишіть нам на e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?