Понеділок
30 бер., 2020

Про нас


«СПАДЩИНА ПРЕДКІВ» - це інформаційно-аналітичний веб-сайт культурно-історичного, просвітницького спрямування. Проект заснований у 2011 році дослідниками-ентузіастами. У 2013 році запущено офіційний веб-сайт spadok.org.ua - один з перших в Уарнеті на подібну тематику. Сайт розрахований на широку аудиторію та містить велику кількість науково-популярних статей.


Історія України на сайті Спадщина Предків

Дорогий читачу!

Історія - дуже важлива наука. Для людини, для світу, для нас, українців... І це не тільки своєрідна "подорож у минуле", не просто "казка", а наратив, система метафор, яка допоможе усвідомити минуле та майбутнє, зрозуміти своє призначення, яка вчить думати, розуміти причини і наслідки усіх подій, будує правильну картину реальності. 

Історія - не зникає і не згорає, ні. Це не тимчасове явище. Історія - вічна і всеохоплююча. Тільки на підставі історичних фактів, на підставі прочитаного, почутого і усвідомленого, на прикладах минулого - зможемо творити чесну, справедливу, чудесну дійсність, таку як нам заповіли наші предки. І завдання історії - не возвеличувати когось чи навпаки обезцінювати, а вчити людство єдності, вчити зберігати споконвічні цінності та ідеали, а разом з тим і свою унікальність - мову, культуру, звичаї, традиції. Без цього життя людини немислиме, воно просто втрачає форму. 

Інтернет-портал "Спадщина Предків" був створений з метою стимулювати людську думку і свідомість, підняти її на Вищий щабель, навчити Любові до рідної Батьківщини, її історії. Сьогодні, на нашому порталі є все, що потрібно для інтелектуального та духовного розвитку людини - від праісторії і старожитностей до народної медицини і сучасних технологій. Ми постійно розширюємо свої горизонти та активно розвиваємося. 

Доторкнися до минулого, читач, відкрий Книгу Предків, розшифруй.. І все приховане стане явним. Отримаєш відповідь на яку чекав.

І пам'ятай, хто не знає минулого - той не має майбутнього...

- З повагою, засновник порталу "Спадщина Предків"Чиїх предків Спадщина?

Інь-Янь на моделі трипільського храму

 • Аріїв, гіпербореїв. Творців Рігведи, духовних скрижаль і героїчних епосів. Сонцепоклонників допотопної епохи (до Великого Потопу).
 • Мізинців і трипільців. Будівників культур і цивілізацій. Новаторів, геніїв народного мистецтва, перших інженерів і хліборобів на планеті.
 • Кіммерійців, скіфів і сарматів. Жителів Причорномор'я, мешканців Великого Степу, будівельників курганів, скотоводів і вершників.
 • Кельтів, готів і білих хорватів. Прабатьків європейських націй. Мольфарів, містиків і деміургів.
 • Давніх слов'ян: древлян, полян, дулібів, радимичів і уличів. Язичників, волхвів, природолюбів і трудолюбів.
 • Русів і русичів. Творців Київської Русі, давньоруської культури, великих завойовників і переможців.
 • Українських козаків. Вольників, запорожців, січовиків і кіннотників, мореплавців. Характерників. 

 

Навіщо це нам?

"О, в вік злочинний, безсоромний,
жить без надії, відчуттів - завидна доля!
То краще спати, або камінням бути"
(Мікеланджело)

Щоб зрозуміти: "Хто ми, звідки та куди йдемо?". Зрозуміти, як сформувалася наша етнічна, культурна субстанція. Наша нація. Хто ми - як людство, як етнос, як рід. 

Ми усвідомлюємо, що:

 • Історія має пряме відношення до сьогодення. Усі процеси, які проходять сьогодні - відбуваються по тим же законам, за якими протікали сотні і тисячі років назад. 
 • Людина, яка не знає історії - не зможе йти вперед. Історія також допоможе нам розрізняти - де є правда, а де обман. На сьогодні, ми не можемо рухатися, бо є прірва в усвідомленні свого минулого, в усвідомленні самих себе, свого призначення.

У кожного своє ПОКЛИКАННЯ. Навіщо музикант грає? Навіщо лікар лікує? Наше покликання - дослідництво. Ми - дослідники. Це наша спеціальність. Нам ЦІКАВА історія й ми хочемо дослідити її З РІЗНИХ СТОРІН, здійснюючи свої пошуки та подорожі (кожен - у своєму векторі), піднімаючи актуальні питання, обмінюючись досвідом тощо.

Вивчаючи Спадщину - ми вивчаємо самих себе. Хіба не у цьому весь сенс?

 

Наші задачі та ідеї

Задачі та ідеї проекту Спадщина Предків

 1. Дослідницька місія та просвітницька мета, аналіз писемних і фольклорних пам'яток, джерел з історії та культури України, і не тільки. Висунення історичних гіпотез. Культурно-історичні досліди та метафізичні експерименти. Польові і генеалогічні дослідження. Вивчення культурних явищ та процесів, які відбувалися та відбуваються в традиційному суспільстві. Сакралізація цінностей та десакралізація фальшивок. Ставимо за мету зібрати якомога більше фактів, матеріалів, свідчень та відомостей з так-званих "забутих знань": палеоінженерії, древньої астрономії і логографічної писемності, археогенетики, антропології, лінгвістики та суміжних наук. Намаємось розв'язати існуючі проблеми та дискусії, розставити у першу чергу для самих себе усі крапки над "і" в культурно-історичних питаннях. Також, у наших планах сформувати Незалежний Інститут Альтернативної Історії (НІАІ) та Лабораторію Нативної Культури (ЛНК).
 2. Проведення експедицій по культурно-історичним, природно-сакральним, культовим пам'яткам України і Європи (а також Індії, Тибету та Мезоамерики). Ставимо задачу дослідити місця сили: мегалітичні пам'ятки, храмові комплекси, палеобсерваторії, капища, святилища, городища, археологічні стоянки. Утворити реєстр пам'яток. Популяризувати та сприяти їх охороні. В плани входить підготовка етнологічних фото- і відеоматеріалів, зйомка документального, антропологічного кіно.
 3. Реконструкція індоєвропейської світоглядної моделі, відтворення солярної концепції в молитвах, піснях, обрядах. Прагнемо довести, що ми не гірші за Давню Грецію, Індію, Китай чи Єгипет - у нас є своя кількатисячолітня традиція, мова, культура, релігія, субетноси, якими ми пишаємося. Намагаємося розкодувати прадавню міфологію і стародавню символіку, дослідити вірування українського, і не тільки, народу на основі арте-фактів та історичних, археологічних, генеалогічних джерел: збірників, стародруків, рукописів, знахідок, переказів та іншого досвіду.  
 4. Підготовка та публікація друкованих і електронних матеріалів. Працюємо над власним виданням та наповнюємо веб-сайт. Хочемо розтлумачити та розконсервувати весь накопичений матеріал (спадок) для наступних поколінь. 

Як ми досліджуємо?

Будьмо спраглими до знань.
Знання створюють Думки.
Думки породжують Дії.
Дії формують Звички.
Звички формують нашу Долю. ©

Ми не наукове товариство, у нас немає великої редакційної колегії, проте ми можемо похвалитися чудовою технічною і джерельною базою. У своїх дослідженнях намагаємося дотримуватися професійних стандартів та методології, розробленої вченими світу різних сфер та галузей:

а) Критичне мислення. За словами Ренато Декарта, основним інструментом для отримання об'єктивності є буквально «сумніватися в усьому». Це означає, що ми повинні вникати в розслідування з максимально можливою об'єктивністю. У цьому сенсі критичне мислення є основою будь-якого дослідження, адже будь-які факти треба ретельно перевіряти. Вивчення предмета повинне починатися з "нульової точки". Тобто із самого початку, без суб'єктивної інтерпретації. Будь-яку дискусію чи проблему вивчати треба не займаючи жодну із протиборствуючих сторін.  

б) Проведення дослідів. Ми не можемо щось стверджувати,  повністю не занурившись у проблему, не ставши частиною досліджуваного матеріалу. Завжди потрібно проводити досліди. Наприклад, неможливо з впевненістю говорити про якесь явище - культурне або фізичне - минулого, самим хоча би частково не переживши його. На кшалт того, як медик повинен на собі відчути усю біль хворого, щоб зрозуміти суть хвороби і вилікувати її. Або фітнес-тренер, який змушений пережити ожиріння, щоб пізнати усю безвихідь цього стану і знайти ефективну систему схуднення. 

в) Міждисциплінарні діалоги. Вивчаючи будь-які окремі теми, потрібно намагатись вивчати і дотичні їм, суміжні дисципліни. Наприклад, вивчаючи календар предків, неможливо не торкнутись астрономії і астрології, адже усі календарі древності були побудовані за зірками, наші предки вираховували астрономічні цикли, щоби визначити ту чи іншу дату. Або вивчаючи храми, архітектурні творіння, святилища минулого, неможливо не вдатись до будівельної інженерії, технології будівництва. 

г) Обмін досвідом. Ми у постійному пошуку колег, партнерів і однодумців, ентузіастів, вчених, дослідників і просто тих, з ким можна було б обмінятися своїми знаннями чи роздумами, отримати заперечення або підтвердження своїх висновків. У цьому "золотому обміні" народжується Істина. 

Правило "трьох А" (3xA)

Правило трьох А

У своїй діяльності ми намагаємося дотимуватися правила "3xA" - трьох напрямків, трьох ключових понятть, на яких, на нашу думку, базується вся індоєвропейська традиція:

 
x1 АВТЕНТИЧНІСТЬ - те, що засноване на першеджерелах,  істинне, основи. Ба більше, це те що було сформоване з самого початку і є джерелом для іншого. Це не копія, і не плагіат, а оригінал. Досліджучи українську традицію і культуру нас цікавить саме її автентичність - тобто першодруки, першоджерела, родоначальники, допотопна праісторія, археологічні, лінгвістичні факти. У меншій мірі нас цікавлять "явища повторної обробки", як от двовір'я, або деякі звичаї, які піддалися християнському впливу і дійшли до сучасників в "обрізаному" вигляді. Нас цікавить у більшій мірі - саме Автентика, тобто первинне, дохристиянська традиція. На жаль, це один із найважчих етапів у дослідженнії, адже дуже мало на сьогодні всього збереглося у первинному вигляді, а також багато часу іде на те, щоби відділити - "зерно від полови", знайти, власне, Істину. 
 


 
x2 АРХАЇЧНІСТЬ - це ранній етап в історичному розвитку будь-якого явища, будь-якої культури, чи то пак традиції, звичаю. Як ми вже наголосили, нас цікавлять саме ранні етапи. Архаїчне - це старовинне, а також те, що за тих чи інших обставин віджило, давно забуте, але існує. 
 


 
x3 АНТИЧНІСТЬ - те, що є класичним, правильним, шедевром. Синонім древності. Період, який веде свій лік від доісторичних часів. У більшості цей термін ассоціюється з давньогрецькою культурою, і не тільки (згадаймо, Крито-Мікенський період, пелазгів), проте він дуже добре характерезує те, що ми вивчаємо, і дуже добре протиставляється сучасності, яка нас не цікавить як дослідників. Нас цікавить "СПАДЩИНА", тобто АНТИКА. Звідси, можливо, походять і такі слова, як: анти, атланти, атлантида. 
 

"3xA" - це три скаралупи, які формують ядро української культури. "Спадщина Предків" - це "мікроскоп", котрий дає можливість кожному бажаючому розгледіти і дослідити це ядро у трьохкратному збільшенні.


На базі праць яких вчених ми базуємось?

Ми не академіки, вважаємо себе абсолютно незалежними  і альтернативними українськими underground-дослідниками, та все ж таки хочемо перерахувати тих, кому віддаємо шану і хто, на нашу думку, здійснив найбільший вплив на розвиток предметів, котрі досліджуємо. Можемо у чомусь з ними не погоджуватись, і не усі серед цих авторів українці, проте все одно вважаємо їх ОСНОВОПОЛОЖНИКАМИ, які можуть послужити дороговказом у сьогоденному хаосі висвітлення/вивчення історії та є, на нашу думку, фундаменталістами у тих чи інших питаннях, пов'язаних зі Спадщиною Предків. Було б дуже добре, якби на їх основі писалися сучасні підручники з історії/культурології/мовознавства України:

 • Сергій Плачинда
 • Олексій Губко
 • Василь Кобилюх
 • Сергій Наливайко
 • Михайло Відейко
 • Станіслав Губерначук
 • Леонтій  Войтович
 • Галина Лозко
 • Вадим Мицик
 • Сергій Сегеда
 • Рувит
 • Валерій Войтович
 • Олександр Стражний
 • Юрій Шилов
 • Борис Рибаков
 • Борис Михайлов
 • Олег Трубачов
 • Борис Мозолевський
 • Марія Ґімбутас
 • Олекса Воропай
 • Юліан Редько
 • Микола Коробка
 • Олександр Колесса
 • Ізмаїл Срезневський
 • Любор Нідерле
 • Іларіон (Огієнко)
 • Хведір Вовк
 • Олександр Потебня
 • Іван Вагилевич
 • Яків Головацький
 • Володимир Гнатюк
 • Михайло Драгоманов
 • Степан Килимник
 • Павло Чубинський

 

Наша редакція

Редакція порталу Спадщина Предків

Днем народженням проекту "Спадщина Предків" можна вважати 2 листопада 2011 року. У цей осінній день було вирішено створити групу у соціальних мережах, присвячену українським віруванням, традиціям та історії. Основним завдання було відкрити для себе та інших - традиційний світогляд українців, зібрати усе цікаве в культурно-історичному плані, так би мовити зібрати спадщину своїх предків. Тому так й назвалися. 

Сторінок з україномовним контентом на той час майже не було ("Народний Оглядач", "Аратта", "Гайдамака"), панували в основному російськомовні сайти ("Sinus", "Антропогонез", "ПостНаука" та ін.), тому наша інтернет-спільнота відразу знайшла своїх прихильників й за короткий проміжок часу ми мали декілька тисяч підписників. Формат був простим, але ефективним: уривок актуального тексту або цитата + цікава світлина. Щодня виходило до 10-ти таких публікацій. Проект підтримувався 1-2 постійними модераторами. Все, що у нас було - це старенькі ноутбуки і повільний мобільний інтернет.

Сайт Спадщина Предків - архів

Через деякий час почали з'являтися інші подібні нашому проекти (наприклад, "Автентична Україна", "Всвіті", "UaModna"). З деякими ми співпрацювали. Проект наповнювали у вільний від основної роботи час, через що він функціонував з перервамм. Згодом, коли соцмережі оголосили про свою політику щодо персональних даних, ми вирішили що досить ненадійно, ризиковано і не перспективно базуватися у соцмережах, а тому самотужки розробили власну інтернет-площадку - веб-сайт "Спадщина Предків" та перенесли в його базу даних усі публікації. Це добре тим, що таку базу даних у будь-яку хвилину можна вивантажити, закачати на флешку і відновити в потрібний момент в будь-якому куточку земної кулі. Це свого роду - історичний веб-літопис. Власне, ми й робимо це для наступних поколінь, які продовжать черпати дані і будуть наповнювати сайт через 50, 100, 200, 300, 1000 років.

Отже, «‎Спадщина Предків» - це інтернет-літопис, який в доступній формі знайомить читата з легендарним, славетним та героїчним минулим предків - стародавніми легендами, народами і цивілізаціями, культурними артефактами і ритуалами. Водночас портал не стоїть на місці, а щоразу розширює свої кордони, свій спектр - з'являються нові теми досліджень, нові розділи і категорії. На сьогодні, на сайті "Спадщина Предків" близько 10 розділів, більше 70-ти рубрик і більше 1000 статей. Щоденно сайт відвідує від 2000 користувачів.

Офіційно, сайт "Спадщина Предків" був запущений у Всесвітню інтернет-павутину 28 січня 2013 року і є некомерційним, інформаційно-аналітичним, просвітницьким інтернет-ресурсом культурно-історичного спрямування. 

Ось так візуально змінювався наш сайт протягом 2015 -2019 років: 

Сайт Спадщина 2015 рік
Сайт Спадщина Предків 2017-2019 роківТак виглядав веб сайт Спадщина Предків

Приємно константувати, що читаючи наші публікації, люди починають вивчати своє коріння, самостійно вивчають історичні й наукові джерела, вшановують пам'ять визначних українців, репостять нас у соцмережах і створюють власні сайти схожої тематики.

 

Наша символіка

Нас часто запитують: "А що це за символ у вас? Що він означає?". Розповідаємо.

Сакральний символ був відкритий у 1936 році археологами філії Лодзького Музею Етнографії в ґміні Бяле, Лодзького воєводства, Польща. В одній із гробниць знайшли поховальну глиняну вазу, в якій окрім спалених кісток також виявили обрядові речі: голки, ножі, застібки, підвіски, кістковий гребінь тощо. Посудину прикрашали вигравірувані білою пастою солярні знаки, зображення людиноподібних істот, вершників та тварин, а також, власне, загадковий рівнобічний хрест із вписаними у нього солярними символами - свастями. 

Символіка порталу Спадщина Предків
Офіційний логотип сайту Спадщина ПредківПам’ятка датується III-IV ст. і відноситься до Пшеворської культури, що являла собою союз праслов’ян (дулібів, лендзян, білих хорватів, лужичан, ободритів та ін.) і кельтів (галлів, бойїв, бастарнів), які проживали на території Західної України. Ареал розповсюдження пшеворської культури: верхів'я ріки Одра (Сілезія), горішня і середня Вісла (Мала і Велика Польща), Південна Лемківщина, українське Закарпаття і Мармарощина, Галичина. Свою назву культура отримала від міста Пшеворськ, Жешувського воєводства в Польщі, поблизу якого в селищі Гаць у 1904-1905 роках й був розкопаний перший великий могильник даної культури.

Та світу цей символ став відомий лише на початку 1990-х років, під назвою «Руки Бога» (Ręce Boga, Hands of God). Першим таку інтерпретацію запропонував польський публіцист і дослідник Лех Стефанскі (Lech Emfazy Stefański), опублікувавши його в 1993 році у виданні «Оракл слов'янський». У 2009 році "Руки Бога" був офіційно зареєстрований у Польщі як один із давньослов’янських символів, який має культурно-історичну цінність.

Символ являє собою ідеограму у вигляді рівностороннього хреста - символа світобудови, напрямленого на чотири сторони світу, де кожна із сторін відповідає природнім стихіям та порам року й закінчується своєрідними гребнями у вигляді п'яти кінчиків, чи то пак, «пальців», що можливо символізують - кількість календарних свят. Звідси й назва – Руки Бога. В кожному із 4 сегментів хреста вписані свастики, що відповідно означають: два сонцестояння і два рівнодення у році. Це наводить на думку, що перед нами древній індоєвропейський календар.  

Маєте запитання, пропозиції або бажаєте долучитись?
Пишіть нам на e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?