Мегаліти Карпат


мегаліти карпатОдна із тем сакральної географії, яка сьогодні практично не розкрита. Прадавні, чудернацькі мегаліти сховані у різних куточках старих, хвойних карпатських лісів й ховають свої таємниці від подорожніх: Тустань, Бубнище, Розгірче, Писаний Камінь, Грегіт та ще багато-багато інших святинь. До них торкались руки велетів, вождів, полководців і волхвів - людей різних часів і цивілізацій. Їх вшановували як священні кромлехи і менгіри, робили із них жертовники, будували храми... Сьогодні ця тема є актуальною, тому що карпатські мегаліти - єдине що ще збереглось з тих часів практично не торкнутим і є живим пам'ятником природи і являє собою своєрідний доступ до знань предків. Мегаліти дозволяють тонко відчути вібрації простору і Природи, привести в лад енергетику людини, оволодіти собою та розкрити свій потенціал. Ми відкриваємо цю сторінку з метою як найбільше накопичити та систематизувати інформацію про ці забуті пам'ятки Природи. 


Терношорська Лада - скельне святилище в Карпатах

Рейтинг 4.5 з 5. Голосів: 8

ladasmalllКаміння було першим природним довговічним матеріалом, на якому люди почали вибивати найважливіші знання, а в стародавні часи вони були пов’язані з культом. Каміння зберігало інформацію впродовж сотень і тисяч років, воно стало своєрідним першим архівом в історії людства.Традиція висікання на каменях сакральних символів і знаків була поширена в різних реґіонах планети і тривала від епохи палеоліту до середньовіччя. На сьогоднішній день культові камені в Україні загалом, і в Карпатах особливо, залишаються найменш вивченою групою пам’яток попри те, що їхнє обстеження почалося ще в ХІХст. Карпатський реґіон споконвіків був посередником, контактною зоною різних етносів і культур, місцем перетину Малоазійських,Балканських, Центрально-Європейських, Причорноморських та Скандинавських цивілізаційних впливів. Карпато-Балканський ареал був одним з головних дохристиянських сакральних центрів європейсько-середземноморського реґіону.

 

Урочище Зачарована долина. Смерековий камінь

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

smallsolszsЗачарована Долина… Сама лише назва цього незвичайного місця у північному куточку Вулканічних Карпат розбурхує уяву мандрівника та породжує в душі бажання побувати тут. Проте не лише в інтригую чому найменні полягає особливість цього урочища. Виявляється, вислів «краще один раз побачити, ніж сто разів почути» – саме про цей казковий куточок на Іршавщині. Адже познайомившись з тутешніми краєвидами, ви зрозумієте, що його назва зовсім не перебільшена й цілком відповідає реальності. Не дарма тут ще у 1978 році було створено геологічний заказник площею 150 гектарів.

 

Обавський камінь на Закарпатті

Рейтинг 4.3 з 5. Голосів: 4

obavkamin11У Мукачівському районі Закарпаття, на стику двох хребтів — Плішки і Товстий, розташована скеля, яку називають Обавським каменем. Заввишки вона 80 м, завдовжки зо 2 км. Здалеку схожа на горбкуватий хребет із двоголовою вершиною. Гора знаходиться на висоті 979 метрів над рівнем моря. Довжина маршруту через село Тур’я-Бистра Перечинського району – 10 км, по часу – 3,5-4 години. Вкрита майже суцільними лісами (дуб, граб, бук). 

 

Сокільські скелі - святилище в Покуто-Буковинських Карпатах

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

24242424242424242424Untitled-9Сокільська скеля (інші назви — Тюдівська скеля, Тюдівська стінка) — скелясте урвище, розташоване в масиві Покутсько-Буковинських Карпат при автошляху Чернівці — Путила (автошлях Р 64), між селами Тюдів та Великий Рожин, що в Косівському районі Івано-Франківської області. Висота геологічної пам'ятки 100 м, довжина 250 м. Являє собою скелясте (флішового типу) урвище при південно-східних відногах Сокільського хребта (940м), котрий бере початок в Соколівці і закінчується в селі Тюдів (15км), на лівому березі річки Черемошу. Урвище утворилося в результаті ерозійної дії річки. У кількох місцях збереглися кам'яні осипища.

 

Святилище Довбушеві Комори

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untittwtwwtwtwtwtle45545d-478Особливу увагу давніх гуцулів привертала не найвища гора Синиця, а сусідня із нею гора Довбушанка. Із літературних і усних джерел відомо, що дана гора здавна приваблювала до себе місцевих жителів навколишніх сіл. Сакральний культ цієї гори обумовлений тим, що на її вершині тягнуться до неба дві величезні  скелі з кам’яної породи. Вони розділені вузькою і глибокою ущелиною, на дні якої знаходиться загадкова кам’яна печера. Саме ці дві кам’яні скелі на верхівці гори і підземна кам’яна печера на дні цієї міжскельної ущелини, які спочатку, в дохристиянські часи були язичницьким скельно-печерним святилищем для наших далеких предків, а значно пізніше – зимовим осідком Олекси Довбуша і його опришків. Дані сакральні скелі зараз носять славну історичну назву Довбушеві Комори.

 

Святилище Писаний Камінь

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Untitled4tttttttrerwerwerwttt444-478Писаний Камінь — унікальний витвір природи і ритуальний комплекс Карпат, гора заввишки 1221 м, із величезними брилами пісковика, які починаються з північного заходу, з каменів висотою 2-3 м. і тягнуться ланцюгом (більше 80 м.) на південний схід, виростаючи у масивні моноліти висотою до 20 м. Верх каменів утворює горизонтальну площину, де можна відпочити, помилуватися навколишньою природою, прийняти сонячні і повітряні ванни. Гора знаходиться за 5 км. від Буковецького перевалу у Верховинському районі, Івано-Франківської обл.

 

Святилища гори Смотрич

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

smotrychsvyatuylusСамий вигляд Смотрича і Вухатого Каменя свідчить про те, що ці гори стали священними не випадково. В Карпатах більше немає такого місця, де б по всій підковоподібній дузі двох гір були розкидані скельні остаки дивовижних форм. Природні особливості цих гір ідеально підходять під визначення поняття так званої бугади, яке ввів академік А. Окладніков на основі вивчення релігійно-космогонічних уявлень тюркських та інших народів. «Під бугадами, — пише В. Даниленко, — розуміють гори, скали і навіть лежачі на місцевості великі камені, як правило, з рогатими виступами , що й було основою сприймати їх як зооморфні, бикоподібні божества чи тотеми». Гігантський скельний комплекс Смотрича і Вухатого Каменя, що нагадує підкову, трон, голову рогатого бика, вражає людей ХХI століття масштабом, величчю священного місця, містерією народження нового дня.

 

Страгора - культове скельне святилище на Івано-Франківщині

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Страгора святилишеНа Івано-Франківщині, між Прутом і Бистрицею, де діляться води на басейни Дунаю та  Дністра, стоять три гори: Бзовач, Татарка і Страгора - культовий центр і скельне святилище слов'ян. Її величали колись Бабою, а нині тільки верх її — Баба. За легендою там стояла кам'яна баба, грудаста і животаста – богиня плодючості. Там знаходиться і жертовний камінь, що називається Жорнами Довбуша.

 

Чорногірське святилище

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untукцукцукеуеуееууееуцукцitled4444-478Збірка статей і публікацій про Чорногірське святилище. Карпатська експедиція Миколи Кугутяка виявила близько 230 невідомих скельних святилищ на високогірному масиві Чорногора. Подається цікавий аналітичний і археологічний польовий матеріал. 

 

Печерний комплекс в Розгірче

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

rozgirche21Розгірче - старовинне село в долині річки Стрий. Відоме з 1460 року. На південно-східній околиці села розташований скельний комплекс, який використовувався ще в язичницькі часи, про що свідчать сліди на скелях, а також виявлене тут у 1990 р. землеробське поселення на городищі VIII–VII ст. до нашої ери.

 

 

Скелі в Ямельниці

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

skelijamelnycyaОсновою даної статті послужили власні дослідження автора (Володимир Ключак), вихідця з с. Ямельниця та стаття львівського краєзнавця, керівника туристично-дослідницького клубу «Варяги» Олександра Нужного «Jamielnica i skaly jamielnickie» в одному зі спеціалізованих польських видань.

 

Грегіт - сакральна вершина Покуто-Буковинських Карпат

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Untукцукцуккцукцукцукцукцукцукцitled4444-478Ґрегіт — гора в Українських Карпатах, належить до масиву Покутсько-Буковинських Карпат (Запрутські Горгани), розташована у межах Косівського району Івано-Франківської області, на південний захід від села Шепіт. З верхів'я Ґрегота (1 472 м) видно Говерлу і усі вершини та хребти, що обрамляють найбільше на Прикарпатті село Космач Косівського району (84,3 кв. км).

 

Шешорська святиня

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitle455453535353535d-478Присвячується світлій пам’яті М. В .Лучка.

Дорогий читачу, право на цю публікацію дала мені успішно завершена цього року археологічна розкопка в с. Шешорах (на Царині) і попередні публікації про неї у газетах «Галичина», «Гуцульський край», «Сільські вісті» (1992 р.). Йдеться про двадцять років патріотичної, безкорисливої, самовідданої, послідовної, вдумливої, старанної, терплячої, фізично важкої і в екстремальних умовах фізичної праці. Мені хотілося внести бодай дещицю в історію розвитку рідного села. Нині авторитетно стверджую, що мені вдалося археологічним способом встановити витоки села Прокурави в часі й просторі.

 

Павлівський камінь

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

pavlivkamim33Павлівський камінь – це геологічне утворення висотою 30 м. Воно знаходиться у трикутнику лісового масиву, приблизно на однаковій відстані від трьох населених пунктів — сіл Князівське, Підлісся і Дуба. Про його унікальність свідчить той факт, що чеські будівельники змінили напрямок при будівництві магістрального газопроводу Уренгой-Помари-Ужгород, щоб зберегти дивовижну скелю. За однією з легенд, назва каменю походить від імені опришка, який врятував своїх побратимів від польських вояк.

 

"Княжі" скелі біля села Тишівниця

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

sacral tushivnycaКня́жі ске́лі — група скель, що височіють над долиною ріки Стрий. Розташовані у Сколівському районі Львівської області, у північній околиці села Тишівниця, неподалік від с. Нижнє Синьовидне.

 

Бубнинські скелі Довбуша - дохристиянський скельно-печерний комплекс

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Скелі ДовбушаБубнинські скелі Довбуша - скельно-печерний комплекс розташований в буковому лісі на висоті 668 метрів в урочищі Соколовому між селами Бубнище та Поляниця, Івано-Франківської області, за 11 кілометрів від районного центру Болехів. Назва скель походить від опришків під проводом Олекси Довбуша, які за легендами переховувалися у цих скелях. Скелі утворилися 70 мільйонів років тому, на дні океану Тетіс. Являють собою останці Ямненського пісковика. 

 


Сторінка 1 з 2

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
loading...

загрузка...

| YOUTUBE-КАНАЛ
| МИ в FACEBOOK«Спадщина Предків» - інформаційно-аналітичний ресурс, присвячений альтернативній історії, культурології, етнографії. Публікуємо матеріали у форматі просвітницьких, науково-дослідницьких та науково-популярних статей, нарисів тощо. Редакція не несе відповідальності за достовірність матеріалів, а також їх використання. Пам'ятайте: думка авторів може не збігатися з думкою редакції.