П'ятниця
29 бер., 2024
     

Ukrainian English

Скіфське золото: найцінніші знахідки

Рейтинг 3.9 з 5. Голосів: 27

skifske-zoloto-najcinnishi-znahidky

Легендарне скіфське золото заворожує кожного, хто коли-небудь дивився на нього. Скіфські вожді прагнули максимального комфорту в потойбічному житті, а тому разом з ними в могили клали дружин, рабів, коней, зброю і, звичайно, золото. В українській землі похований не один скіфський воїн. Нічого дорожчого за скіфські прикраси в Україні археологи ще не знаходили. Знаково, що усі найцінніші знахідки були знайдені саме на теренах Північного Причорномор'я - Батьківщині скіфів.

Підвіска "Голова Афіни"

Знайдено: курган Куль-Оба, Крим
Зберігається: Ермітаж, Санкт-Петербург
Вік:
5-4 ст. до н.е.

Грецькі колонії активно торгували із сусідами. Скіфи продавали вироби зі шкіри та збрую, натомість отримували тканини, вино і золото. Згодом грецькі майстри навчилися на замовлення багатих скіфів робити прикраси у звіриному стилі. Яскравий приклад такої співпраці випадково знайшли в кримському кургані Куль-Оба.

В 1830 році уряд Російської імперії переселяв родини відставних офіцерів з Севастополя до Керчі. Камінь для будівництва нового житла брали неподалік, з пагорба Куль-Оба. Роботами керував Поль Дюбрюкс, доглядач Керченських соляних озер і археолог-любитель за сумісництвом. Він швидко зрозумів, що Куль-Оба створила не природа, а людина.

Всередині знаходилося поховання скіфського царя. На голові небіжчика – золота діадема, зап’ястя – в золотих браслетах, на шиї – золотий диск вагою 461 грам. Скіфи вірили, що загробне життя продовжує земне. Тому все цінне, включно з дружинами і рабами, клали до могили вельможного небіжчика.

Ймовірна дружина царя лежала неподалік від нього, теж вся в золоті. Найцікавіші предмети – дві парні скроневі підвіски грецького походження з портретом богині Афіни. Обличчя нагадує знамениту статую Афіну Парфенос роботи Фідія (5 століття до н.е.). Саму прикрасу явно виготовляли на скіфський смак.

Скіфське золото - підвіскаЮвелірне мистецтво класичної епохи V-IV ст. до н.е

Золота бляшка з оленем

Знайдено: курган Куль-Оба, Крим
Зберігається: Ермітаж, Санкт-Петербург
Вік:
4 ст. до н.е.

Після розкопки гробниці в Куль-Оба туди вночі вдерся місцевий грек Дмитрій Бавро з двома спільниками. Вони знайшли безліч золотих бляшок, а під плитами підлоги – схованок. Нашийну гривну із золотими лев’ячими головами на кінцях грабіжники розрубали сокирою на три частини.

Пізніше Бавро явився з повинною до керівника розкопок Поля Дюбрюкса, якого знав особисто. Дмитрій розповів про злочин і здав свою долю награбованого: частину гривні з головою лева на кінці і бляху у формі оленя, яка колись прикрашала щит воїна. За повернення скарбів Бавро отримав 1200 рублів від Миколи I. Цар пообіцяв винагороду за повернення інших коштовностей з Куль-Оба, але за ними так ніхто і не звернувся.

skifsoe-zoloto was 03-2

Золотий гребінь

Знайдено: курган Солоха, Запорізька область
Зберігається: Ермітаж, Санкт-Петербург
Вік: 5-4 ст. до н.е.

Солоха – курган скіфського царя або багатого вельможі. Експедиція сходознавця і археолога Миколи Веселовського в 1912 році виявила його на лівому березі Дніпра неподалік від Кам’янки-Дніпровської. Веселовський добре розбирався в давніх курганах і вважався найкращим фахівцем з народів залізної доби в Російській імперії.

В кургані Солоха експедиція знайшла дві могили. Усипальниця жінки була розграбована, але поховання чоловіка залишилося недоторканим. В ньому також лежали скелети зброєносця, слуги, конюха і п’яти коней. Воїн був в обладунках, поруч з ним поклали бронзовий шолом і золотий гребінь.

На гребені зображено бій трьох скіфів. Крайній справа щойно втратив коня і тепер б’ється пішим. Шансів мало. Проти нього – вершник в дорогому пластинчастому панцирі і грецькому шоломі. На допомогу вершнику поспішає воїн з коротким мечем і щитом.

skifsoe-zoloto was 02

Горит зі сценами життя Ахілла

Знайдено: Мелітопольський курган Чортомлик, Запорізька область
Зберігається: оригінал – в Музеї історичних коштовностей України, копія – в Запорізькому обласному краєзнавчому музеї.

В 1954 році житель Мелітополя провалився в підземелля, коли копав колодязь. Археологи знайшли всередині два поховання. В могилі вельможної скіф’янки з рабинею збереглися залишки поховальної колісниці і близько 4000 золотих прикрас. В могилі воїна виявили два скелети коня, бойовий пояс, золоті бляхи і золоту деталь горита зі сценами з життя Ахілла.

Життя героя «Іліади» докладно проілюстровано. Швидше за все, прикрасу виготовляли грецькі майстри. Основний сюжет читається зліва направо, як в коміксах або християнських житіях. Він починається з того, як маленький Ахілл вчиться стріляти з лука, а закінчується сценою, в якій мати забирає прах вбитого Ахілла додому. На гориті знайшлося місце і для звіриного стилю: у верхньому ряду зображені собака, заєць, левиця, пантера і олень.

skifsoe-zoloto was 05

Срібна чаша із зображенням скіфів

Знайдено: Гайманова могила, Запорізька область
Зберігається: Музей історичних коштовностей України
Вік: 4 ст. до н.е.

В 1970 році вчені Інституту археології АН УРСР поспіхом досліджували кургани на територіях, якими планувалося прокласти зрошувальні канали. Великий скіфський курган Гайманова могила розташований біля села Балки Василівського району в оточенні п’яти десятків менших. Археологи перевірили 22 – розграбовані. Відкрили чотири могили в центральному – те ж саме. Коли група вже залишала курган, учасник експедиції Борис Мозолевський знайшов схованку з безліччю цінних предметів.

«Щоразу, коли хочуть випити міцнішого вина, кажуть: «Налий по-скіфськи!» – писав Геродот. Найвідомішою знахідкою стала срібна чаша з позолотою. На ній зображені шість скіфів. Двоє з них розмовляють, вони вбрані в парадний одяг, тримають батоги і булави в руках – це вожді. Зі зворотного боку чоловік старшого віку передає щось молодшому. В цьому вбачають сюжет з епосу чи фіксацію важливої ​​події, наприклад, укладення договору між племенами. Під однією ручкою зображено літнього воїна, що стоїть на колінах. Під іншою скіф п’є нерозбавлене вино з бурдюка. Цьому кочівники навчили греків, які зазвичай розбавляли вино водою.

Clip2net 180205163620

Меч-акінак і пектораль

Знайдено: курган Товста могила, Дніпропетровська область
Зберігається: меч і пектораль – в Музеї історичних коштовностей України
Вік: 4 ст. до н.е.

Зовні скіфські кургани нагадують пагорби природного походження. Щоби визначати штучні насипи, радянський археолог Олексій Тереножкін винайшов метод ручного буріння. Якщо в свердловині знаходять глину, в пагорбі може бути скіфська гробниця. В 1964-му році в кургані неподалік від Нікополя пробурили дві свердловини. Обидві виявилися порожніми. Після цього Товсту могилу вважали звичайним пагорбом.

Наступного року після виявлення чаші в Гаймановій могилі, в 1971-му, Борис Мозолевський взявся за інший курган – Товсту Могилу. Він зробив ще дві свердловини, але отримав той же результат. Мозолевський не здався і пробурив третю, а за місяць очолив розкопки кургану.

У похованні скіфського вождя були знайдені скелети слуг і коней, зброя, посуд, понад 600 прикрас і короткий залізний меч-акінак із золотим рельєфним держаком. Такі мечі дозволяють простежити зв’язок скіфів із Західною Азією, звідки зброя потрапила до Північного Причорномор’я. Піхви розкішно оздоблені в звіриному стилі.

skifsoe-zoloto was 06
Неподалік від акінака Б. Мозолевський знайшов відому кожному школяреві золоту пектораль вагою 1140 грамів. Прикраса зроблена сучасниками Олександра Македонського. Швидше за все, виготовлена в Греції на замовлення скіфського вельможі. Композиція складається з трьох рівнів. Нижній – сцени за участю звірів. Середній – квіткові мотиви. На верхньому – фігури скіфів і домашніх тварин.

Після дослідження Товстої Могили Б. Мозолевський зміг, нарешті, припинити підробляти кочегаром. Він отримав трикімнатну квартиру, зарплату у 200 рублів і шанс захистити дисертацію. В 1980 році став завідувачем сектора скіфської археології Інституту археології НАНУ.

Використана література:

  1. Хазанов А.М. Золото скифов (1975)
  2. Яблонский Л.Т. Золото сарматских вождей. 

- Культурно-історичний, просвітницький портал "Спадщина Предків"


Долучайтесь до спільноти та діліться публікацією у соцмережах:

Підписатися на Twitter та Viber