English German Polish Spanish
Головна♦ Праісторія ➤ ♦ Київська Русь

Київська Русь


Київська Русь на карті середньовічної Європи у IX ст. фактично була супердержавою. Наводила жах на Хозарію і тримала під контролем Візантію. Вороги боялись та поважали Київську Русь. З допомогою варязької правлячої касти Рюриковичів, вона стала другим після Скіфії державним утворенням на території України. Період Київської Русі породив безліч геніальних і легендарних людей - полководців, волхвів, митців, істориків. У часи Київської Русі був зведений пантеон слов'янських богів та сформований пласт давньоруського фольклору (бандуристи, скоморохи). Але разом з тим, період Київської Русі являє собою і початок гострих міжусобиць, і насильницької християнізації. 

AddThis Social Bookmark Button

Болохівська земля

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

imgonline-com-ua-Shape-xyYOcOSEFlnynIoБолохівська проблема є однією із загадок середньовічної історії України. Її розв’язання тісно пов’язане з проблемою суспільно-політичного устрою Південно-Західної Русі в роки монгольського панування. Існування «болохівських громад» певною мірою іде врозріз з традиційними уявленнями про взаємовідносини між монголами та підкореними ними руськими землями, із загальновідомою концепцією «монголо-татарського іга».

AddThis Social Bookmark Button
 

Алхімія на Русі

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

imgonline-com-ua-Shape-chOCuQIBtkwsyQБагато дослідників алхімії, на нашу думку, уникають теми давньоруської алхімії. Звичайно, убогість історичного і фактологічного матеріалу не дає широких можливостей для просторових досліджень, але тим не менш, ігнорувати цю тематику не результативно, як для історії науки, так і для осмислення самого феномена алхімії.

 

AddThis Social Bookmark Button
 

Флот Київської Русі

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

sudnoУже в першій половині І тисячоліття слов'яни були відомі серед сусідів не тільки як відмінні сухопутні воїни, а й як вправні мореходи. Давньоруські літописи містять багато відомостей про морські походи київських князів. У 850р. великий флот русів підійшов до Царграду і загрожував столиці Візантії. Говорячи про походи князя Олега, літописець підкреслює, що вони були комбінованими, сухопутно-морськими.

AddThis Social Bookmark Button
 

Жінки князя Володимира

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 4

rtrtetsdfkksdkfsrordКнязеві Володимиру Святославичу належить виняткове місце у вітчизняній історії. Народився Володимир близько 960 р., коли його батько, Святослав Ігорович, був ще юним спадкоємцем великокнязівського престолу, а Руссю правила княгиня Ольга. Матір'ю Володимира була Малуша, ключниця палацу Ольги. Отже, він був незаконнорожденим сином.

AddThis Social Bookmark Button
 

Хто такі руси?

Друк
Рейтинг 3.6 з 5. Голосів: 9

Untitle4534534d-1Питають нас народи, хто ми. 
А ми відповідаємо, що ми люди нерозумного краю, 
і правлять нами греки і варяги. 
(В.К.)

Ми часто оперуємо термінами "Русь", "Русь Київська", говоримо "ми руси", "русичі", та чи знаємо про походження цих назв? Хто такі насправді руси? Як та ким була утворена Київська Русь? Звідки прийшли її засновники Рюрики? І чи руси та слов'яни один народ? У даній статті ми спробуємо дати відповідь на усі ці питання. 

AddThis Social Bookmark Button
 

Нарис з історії Галицького князівства

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

smalfalfvivkПолітична історія Галичини розпочинається відносно пізно - в ХІ столітті. Це дає нам змогу звернутися до вітчизняного літопису як до історичного джерела. Доповнюватимемо нашу оповідь працями польських хроністів та істориків більш пізнього часу (Кадлубка, Длугоша). Так, Ян Длугош наводить декілька цікавих для нас подробиць, однак іх достовірність важко підтвердити. З більшою довірою будемо звертатися до візантійського історика Іоана Кіннама.

AddThis Social Bookmark Button
 

Герби старого Галича

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitledукцукцук-1Польському історику XV ст. Яну Длугошу належить першість у спробі дати пояснення походженню назви „Галич”, що нею мала б бути Замкова гора в сучасному місті над Дністром. В іншому – від чорної галки – досить поширеного птаха серед пернатих прикарпатської фауни. 

 

 

AddThis Social Bookmark Button
 

Подружні зради і князі-бастарди на Русі

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untit5225led-55353225321Життя родин середньовічних династій, попри важливий обов’язок слугувати належним прикладом високоморального християнського володаря для своїх людей, як правило, було далеким від ідеалу. Шлюби укладалися, головно, батьками наречених з метою династичного, політичного, військового (а переважно, всього одразу) врегулювання якихось справ між собою, а не з любові та природного потягу молодих осіб один до одного. Відтак, подружнє життя останніх часто було сповненим драматичних «стрибків у гречку», «походеньок», що нерідко завершувалися народженням бастардів – позашлюбних дітей. Також чимало питань викликали канонічність окремих, укладених з політичних чи інших міркувань, шлюбів.

AddThis Social Bookmark Button
 

Княжа Русь як давньоукраїнська держава

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

kyiv 5555З позицій сучасної європейської етнології мешканці Південної Русі Х–ХІІІ століть на чолі з княжими Києвом, Переяславом, Галичем мали праукраїнську етномовну специфіку.

AddThis Social Bookmark Button
 

РУСЬ-ГАРДАРІКА

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

gardarslmalalПоговоримо ще про одну найдавнішу назву наших пращурів та їхньої країни. Я маю на увазі назву, що дуже часто зустрічається в скандинавських сагах та легендах, — «Русь-Гардаріка». Гардаріка перекладається як «земля міст». Нормани, збираючись на Русь, ще в часи Мономаха казали: «Йду в Гардаріки (Garðaríki)» .

AddThis Social Bookmark Button
 

Династичні зв’язки правителів Русі з роду Рюриковичів з іноземними династіями

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

rusrurkskfВ епоху розквіту Київської Русі (друга половина X — перша половина XII ст.) на політичній карті Європи існували дві імперії, які задавали тон в політичних відносинах: Візантія і Германська імперія. Всі інші держави були пов'язані з тими чи іншими аспектами політики обох імперій.

AddThis Social Bookmark Button
 

ВІЙСЬКОВЕ МИСТЕЦТВО ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ: КНЯЗЬ ЛЕВ ДАНИЛОВИЧ

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

levdanylovicggalКнязеві Леву Даниловичу в історіографії не повезло. Практично все життя провівши у сідлі з мечем в руках, „князь думен и хоробор на рати, немало бо показа мужьство свое во многых ратех”[1], „винахідник машин для здобування фортець” [2], не потурбувався про власного літописця, а волинські редактори, князі яких дуже неприхильно ставилися до свого старшого брата, перенесли цю неприязнь на сторінки Галицько-Волинського літопису. Але попри все це на сторінках цієї пам’ятки, а також інших документів, проступає образ одного з найбільших військових діячів княжої доби.

AddThis Social Bookmark Button
 

КИЇВСЬКА РУСЬ І ЗЕМЛІ НИЖНЬОГО ПОДУНАВ'Я

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

nuzhnepodunavCлід зразу ж відзначити, що Дунай в давньоруських літописах згадується більше 20 разів, що вказує на його значення в середньовічну епоху. Вже на перших сторінках літопису Нестор (або ж його попередники) під 898 р. повідомляє: "Був же один народ слов’янський: слов’яни, що сиділи по Дунаю і яких захопили угри, і морави, і чехи, і ляхи, і поляни, яких нині звуть русь". А під 1190 р. в Іпатієвському списку вже вказується й на найменування жителів Нижнього Подунав’я – "подунайці". Та ще раніше, в недатованій частині давньоруського літопису, повідомляється, що легендарний засновник міста на Дніпрі – князь Кий – після повернення із Візантії спочатку прийшов на Дунай і "поставив городок невеликий. Дунайці називають його Києвець". 

AddThis Social Bookmark Button
 

КУЛЬТУРНІ ЗВ'ЯЗКИ СКАНДИНАВІЇ ТА КИЇВСЬКОЇ РУСІ

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

skandinavianzvjazkiЯк відомо, за часів Стародавньої Русі варяги і руси були тісно пов'язані торговельними, і родинними зв'язками, багато скандинавів жили на Русі, бо рід Рюрика був скандинавський, і тому Русь була частиною скандинавського світу. Деякі назви міст або князів (конунгів) в скандинавських сагах — це наші руські назви. Наприклад, місто Київ називалось — Kœnugarðar (Kaenugardar). Майже всім відомо, що скандинавська назва Русі або Руського каганату — це Гардаріка (Garðaríki або Garðaveldi), що значить «країна міст». Столицею Гардаріки було місто Холмгард. Власне «гард» близьке слову «місто», і означає укріплене місце, обнесене стіною.

AddThis Social Bookmark Button
 

Хто насправді заснував Київ?

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

kuykievzasnЗ давнього українського літопису ми знаємо, що назва Києва походить від легендарного князя Кия, котрий, якщо вірити Нестору-літописцю, разом зі своїми братами Щеком і Хоривом заснували нинішню столицю. Жодних свідчень про цього князя, крім як поетичної розповіді хроніста, по суті, не збереглося. Та й для самого Нестора ця історія вже налічувала багато століть…

AddThis Social Bookmark Button
 

РАТНА МАГІЯ РУСІ. ВІЙСЬКОВІ ЗАМОВЛЯННЯ ТА ЗАКЛЯТТЯ

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

ratnamagijaВійськова магія тісно зіштовхувалась зі шкідливими за своїми цілями завданнями. Різниця між ними полягала втому, що шкідлива магія, як правило, була таємною й однобічною, військова — зазвичай публічною і мала на меті необхідність подолати активний опір жертви. Джерелом військової магії служили, імовірно і рефлекторні дії, викликані спогадом про заподіяну образу. Прийоми військової магії запозичені як із профілактичної (носіння амулетів, замовляння зброї), так і з агресивної магії — військові-ритуальні танці, що мали, крім іншого, практичний зміст тренування і розминки перед реальним боєм. 

AddThis Social Bookmark Button
 

КЛЮЧІ ТА ЗАМКИ В ДОБУ КИЇВСЬКОЇ РУСІ

Друк
Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

kluchirusПерші ключі та замки з'явилися тоді, коли первісні люди почали загороджувати свої схованки, укриття, печери від хижих звірів, використовуючи для цього звичайну палицю - кий. Водночас кий був і зброєю мисливців, і знаряддям землеробів та пастухів. 

AddThis Social Bookmark Button
 

СВЯТОСЛАВ ХОРОБРИЙ: ДЕРЖАВНИК ТА ЗАВОЙОВНИК

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
svyatoslavzavojovnukОльга в останні роки свого віку вже не княжила сама, а віддала провід у державі синові Святославові. Це постать найзамітніша і найкраща, найбільш лицарська і благородна між першими володарями київської держави.
 
AddThis Social Bookmark Button
 

Мстислав Удатний – лицар-провідник Русі

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
mstyslav-udatnyiНа початку 13 ст. землі колишньої Володимирової спадщини перебували у стані розпорошення. Окрім 15 князівств-земель, виділялись десятки дрібних уділів – за європейськими мірками, дрібних феодальних володінь.
AddThis Social Bookmark Button
 

Київська Русь - перша українська держава

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

ruskyivskaukrderzhavaУсі держави мають конкретну етнічну належність. Цілком очевидна етнічна належність національних держав, межі яких у цілому збігаються з межами етнічних територій державного етносу (Франція, Німеччина, Польща, Чехія тощо). Однак імперії, що охоплюють батьківщини різних народів, також є державами не кількох, а якогось одного імперського етносу (Римська, Перська, Британська, Російська імперії). Якщо останню з названих "сплотила навеки Великая Русь", то хто консолідував ранньосередньовічну імперію Київську Русь? Ця проблема історичної спадщини княжого Києва - ключова як для історії Східної Європи, так і для історії України та Росії зокрема.

AddThis Social Bookmark Button
 

У ЧОМУ ПРИЧИНА ЗАНЕПАДУ ТА ЗАГИБЕЛІ КИЇВСЬКОЇ РУСІ?

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

243423vdsfsdfДжерела походження схiдних слов’ян беруть свій початок з території русичів та їхньої древньої столиці — міста Києва. Вивчення літописів, хронік дає підстави звернутися до найцікавіших джерел, які вказують на першопричину наших бiд. Хто ж заклав основи глибоких структурних, економічних, політичних, соціальних катаклізмів, що пронизують усі шари нашого суспільства?

AddThis Social Bookmark Button
 

КНЯЗЬ СВЯТОСЛАВ ВОЛОДИМИРОВИЧ І “МОГИЛА СВЯТОСЛАВА”

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

552222vvdfreterКурган “Могила Святослава”, що розташований на відстані 6 км південніше від м. Сколе Львівської області, знаний на Бойківщині спрадавна. Кількасотлітнє вшанування пам’яті похованого у ній, як припускають учені, володаря з княжого роду Рюриковичів виразно посвідчує вірування давніх українців у покровительство князів над землею та її людом. Князь із давніх-давен уявлявся стрижнем “наряду” – підтримуваного престижем правителя суспільного порядку. Так, приміром, з особою князя Олега Віщого (+912 р.) пов’язували аж чотири дуже віддалених одна від одної місцин на Русі, де начебто знаходилася його могила. Коментуючи цей факт, український історик Олексій Толочко услід за відомим англійським етнографом Джоном Фрезером вважає, що й на Русі-Україні побутувала міфологема посмертного розчленування тіла князя і поховання його частин в декількох місцях, аби після смерті державця підданці могли послуговуватися його прижиттєвим “таланом”.

AddThis Social Bookmark Button
 

ТИСЯЧОЛІТНЄ ПРОКЛЯТТЯ ВОЛХВІВ

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

53353чччччччЗдавна селилися на Дніпрових берегах люди. Були тут і скіфи, і сармати, і слов’яни. Різним богам поклонялися, та все в одне вірили: що правда оману перемагає, що за кожен добрий вчинок нагорода буде, а за кожен лихий – кара; що життя – найцінніше, що у світі є, й у цьому, й у потойбічному, й на землі, й у вирії; що смерті боятися не треба, бо продовження вона життя – новий спалах, нова іскра, яка над багаттям злітає, нова зірка осяйна на небосхилі; і що править світом воля, і що людська воля до волі богів може дорівнятися, якщо буде людина гідною і сміливою.

Непростим був той світ, жорстоким, але щирим, та змінювався він, як усе на землі змінюється. Сонце сходить кожного ранку, і сузір’я кожної ночі розквітають на небесному оксамиті, та на волосинку, чого й оком людським не побачиш, змінюють вони місце своєї появи, рухаються по небосхилу; і лише тисячоліття ту таємницю знають, тільки вони бачать, як вицвітає небо, старішають зірки, згоряє прадавнє сонце, даруючи землі золото і життєдайне тепло.

AddThis Social Bookmark Button
 

ЕТНІЧНІ ТА ГЕОГРАФІЧНІ НАЗВИ УКРАЇНСЬКОЇ ЗЕМЛІ

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

5345345345ппвпвпвппвПОНЯТТЯ ТА ТЕРМІНОЛОГІЯ ЕТНОНІМІКИ

Як людина немислима в суспільстві без власної назви, так і плем'я, народ, нація не можуть існувати серед сусідів без своєї етнічної назви. Потреба ідентифікації етнічних груп, племен і народів з'являється уже на ранніх етапах людської історії.

AddThis Social Bookmark Button
 

МЕДИЦИНА В СТАРОДАВНІЙ РУСІ

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

U44444ntitled-1На Русі здавна розвивалася народна медицина. Народних лікарів називали "лічцями". Про них йдеться в «Руській Правді» - найдавнішій з дійшовших до нас збірці руських законів, складеній при Ярославі Мудрому (поч.XI ст.), яка неодноразово переписувалася і доповнювалася. «Руська Правда» законодавчо встановлювала оплату праці лічцям: за законами того часу людина, завдавши збитків здоров'ю іншої людини, повинна була сплатити штраф до державної скарбниці і видати потерпілому гроші для оплати за лікування.

AddThis Social Bookmark Button
 

Роди і династії Волині

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Un5225525225titled-1Династію Мономаховичів, яка княжила на Волині понад 200 років, започаткував онук Володимира Мономаха князь Ізяслав, який княжив у Володимирі у 1136-1154 роках. Волинь з 1157 року відокремилася в самостійне від Києва князівство і уже син Ізяслава, Мстислав Ізяславович зміцнював князівство, споруджував храми.

AddThis Social Bookmark Button
 

Україна чи все-таки Русь?

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untукцуrwrwrwrrwwrкцукцукцitled4444-478Русь - релігійно, культурно, етнічно - була, є й буде із центром у Києві. Тому вже час правдивим історикам нашого краю, як слід ще раз вивчивши й зваживши, відновити справжню назву своєї держави - Русь.

AddThis Social Bookmark Button
 

Житомирська земля за часів Київської Русі

Друк
Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitledrwwwrwrwrwrwr4444-478Згідно з давньоруськими літописами східні слов’яни почали розселятися на українських просторах у кінці V ст. Це був тривалий процес, який завершився лише в VIII–IX ст. Перший історик Київської Русі чорноризець Нестор у складеній ним «Повісті минулих літ» відтворив картину того розселення так: «… слов’яни, прийшовши, сіли по Дніпру і називалися полянами, а інші – деревлянами, бо осіли в лісах…». Характерно, що на друге місце після полян Нестор ставить саме древлян, і при цьому уточнює, що «деревляни теж пішли від слов’ян і називалися древлянами».

AddThis Social Bookmark Button