English German Polish Spanish

Київська Русь


Супердержава на карті середньовічної Європи. Наводила жах на Хозарію і тримала під контролем Візантію. Вороги боялись та поважали Київську Русь. З допомогою варязької правлячої касти Рюриковичів, вона стала другим після Скіфії потужним державним утворенням на території України. Період Київської Русі породив безліч геніальних і легендарних людей - полководців, волхвів, митців, істориків. Був зведений пантеон слов'янських богів та сформований пласт давньоруського фольклору (бандуристи, скоморохи). Але разом з тим, Русь являє собою і початок гострих міжусобиць, і насильницької християнізації. 

Київська Русь проіснувала на протязі IX - XIII століть з центром у Києві. Являла собою різноплеменні об'єднання під владою варягів Рюриковичів. Занепадом Русі прийнято вважати період монголо-татарської навали, коли Русь роздробилася на численні князівства, а Київ перестав бути економічним, релігійним, культурним центром. 


Хто насправді заснував Київ?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

kuykievzasnЗ давнього українського літопису ми знаємо, що назва Києва походить від легендарного князя Кия, котрий, якщо вірити Нестору-літописцю, разом зі своїми братами Щеком і Хоривом заснували нинішню столицю. Жодних свідчень про цього князя, крім як поетичної розповіді хроніста, по суті, не збереглося. Та й для самого Нестора ця історія вже налічувала багато століть…

 

Тисячолітнє прокляття волхвів

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

53353чччччччЗдавна селилися на Дніпрових берегах люди. Були тут і скіфи, і сармати, і слов’яни. Різним богам поклонялися, та все в одне вірили: що правда оману перемагає, що за кожен добрий вчинок нагорода буде, а за кожен лихий – кара; що життя – найцінніше, що у світі є, й у цьому, й у потойбічному, й на землі, й у вирії; що смерті боятися не треба, бо продовження вона життя – новий спалах, нова іскра, яка над багаттям злітає, нова зірка осяйна на небосхилі; і що править світом воля, і що людська воля до волі богів може дорівнятися, якщо буде людина гідною і сміливою.

Непростим був той світ, жорстоким, але щирим, та змінювався він, як усе на землі змінюється. Сонце сходить кожного ранку, і сузір’я кожної ночі розквітають на небесному оксамиті, та на волосинку, чого й оком людським не побачиш, змінюють вони місце своєї появи, рухаються по небосхилу; і лише тисячоліття ту таємницю знають, тільки вони бачать, як вицвітає небо, старішають зірки, згоряє прадавнє сонце, даруючи землі золото і життєдайне тепло.

 

Династичні зв’язки правителів Русі з роду Рюриковичів з іноземними династіями

Рейтинг 4.5 з 5. Голосів: 2

rusrurkskfВ епоху розквіту Київської Русі (друга половина X — перша половина XII ст.) на політичній карті Європи існували дві імперії, які задавали тон в політичних відносинах: Візантія і Германська імперія. Всі інші держави були пов'язані з тими чи іншими аспектами політики обох імперій.

 

Хто такі руси?

Рейтинг 3.7 з 5. Голосів: 10

Untitle4534534d-1Питають нас народи, хто ми. 
А ми відповідаємо, що ми люди нерозумного краю, 
і правлять нами греки і варяги. 
(В.К.)

Ми часто оперуємо термінами "Русь", "Русь Київська", говоримо "ми руси", "русичі", та чи знаємо про походження цих назв? Хто такі насправді руси? Як та ким була утворена Київська Русь? Звідки прийшли її засновники Рюрики? І чи руси та слов'яни один народ? У даній статті ми спробуємо дати відповідь на усі ці питання. 

 

Роди і династії Волині

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

Un5225525225titled-1Династію Мономаховичів, яка княжила на Волині понад 200 років, започаткував онук Володимира Мономаха князь Ізяслав, який княжив у Володимирі у 1136-1154 роках. Волинь з 1157 року відокремилася в самостійне від Києва князівство і уже син Ізяслава, Мстислав Ізяславович зміцнював князівство, споруджував храми.

 

Етнічні та географічні назви української землі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

5345345345ппвпвпвппв

Як людина немислима в суспільстві без власної назви, так і плем'я, народ, нація не можуть існувати серед сусідів без своєї етнічної назви. Потреба ідентифікації етнічних груп, племен і народів з'являється уже на ранніх етапах людської історії.

 

Медицина в Стародавній Русі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 3

U44444ntitled-1На Русі здавна розвивалася народна медицина. Народних лікарів називали "лічцями". Про них йдеться в «Руській Правді» - найдавнішій з дійшовших до нас збірці руських законів, складеній при Ярославі Мудрому (поч.XI ст.), яка неодноразово переписувалася і доповнювалася. «Руська Правда» законодавчо встановлювала оплату праці лічцям: за законами того часу людина, завдавши збитків здоров'ю іншої людини, повинна була сплатити штраф до державної скарбниці і видати потерпілому гроші для оплати за лікування.

 

Русь-Гардаріка

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

gardarslmalalПоговоримо ще про одну найдавнішу назву наших пращурів та їхньої країни. Я маю на увазі назву, що дуже часто зустрічається в скандинавських сагах та легендах, — «Русь-Гардаріка». Гардаріка перекладається як «земля міст». Нормани, збираючись на Русь, ще в часи Мономаха казали: «Йду в Гардаріки (Garðaríki)» .

 

Жінки князя Володимира

Рейтинг 4.8 з 5. Голосів: 6

rtrtetsdfkksdkfsrordКнязеві Володимиру Святославичу належить виняткове місце у вітчизняній історії. Народився Володимир близько 960 р., коли його батько, Святослав Ігорович, був ще юним спадкоємцем великокнязівського престолу, а Руссю правила княгиня Ольга. Матір'ю Володимира була Малуша, ключниця палацу Ольги. Отже, він був незаконнорожденим сином.

 

СВЯТОСЛАВ ХОРОБРИЙ: ДЕРЖАВНИК ТА ЗАВОЙОВНИК

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
svyatoslavzavojovnukОльга в останні роки свого віку вже не княжила сама, а віддала провід у державі синові Святославові. Це постать найзамітніша і найкраща, найбільш лицарська і благородна між першими володарями київської держави.
 
 

КНЯЗЬ СВЯТОСЛАВ ВОЛОДИМИРОВИЧ І “МОГИЛА СВЯТОСЛАВА”

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

552222vvdfreterКурган “Могила Святослава”, що розташований на відстані 6 км південніше від м. Сколе Львівської області, знаний на Бойківщині спрадавна. Кількасотлітнє вшанування пам’яті похованого у ній, як припускають учені, володаря з княжого роду Рюриковичів виразно посвідчує вірування давніх українців у покровительство князів над землею та її людом. Князь із давніх-давен уявлявся стрижнем “наряду” – підтримуваного престижем правителя суспільного порядку. Так, приміром, з особою князя Олега Віщого (+912 р.) пов’язували аж чотири дуже віддалених одна від одної місцин на Русі, де начебто знаходилася його могила. Коментуючи цей факт, український історик Олексій Толочко услід за відомим англійським етнографом Джоном Фрезером вважає, що й на Русі-Україні побутувала міфологема посмертного розчленування тіла князя і поховання його частин в декількох місцях, аби після смерті державця підданці могли послуговуватися його прижиттєвим “таланом”.

 

Культурні зв'язки Скандинавії і Київської Русі

Рейтинг 4.0 з 5. Голосів: 4

skandinavianzvjazkiЯк відомо, за часів Стародавньої Русі варяги і руси були тісно пов'язані торговельними, і родинними зв'язками, багато скандинавів жили на Русі, бо рід Рюрика був скандинавський, і тому Русь була частиною скандинавського світу. Деякі назви міст або князів (конунгів) в скандинавських сагах — це наші руські назви. Наприклад, місто Київ називалось — Kœnugarðar (Kaenugardar). Майже всім відомо, що скандинавська назва Русі або Руського каганату — це Гардаріка (Garðaríki або Garðaveldi), що значить «країна міст». Столицею Гардаріки було місто Холмгард. Власне «гард» близьке слову «місто», і означає укріплене місце, обнесене стіною.

 

Військові замовляння на Русі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

ratnamagijaВійськова магія тісно зіштовхувалась зі шкідливими за своїми цілями завданнями. Різниця між ними полягала втому, що шкідлива магія, як правило, була таємною й однобічною, військова — зазвичай публічною і мала на меті необхідність подолати активний опір жертви. Джерелом військової магії служили, імовірно і рефлекторні дії, викликані спогадом про заподіяну образу. Прийоми військової магії запозичені як із профілактичної (носіння амулетів, замовляння зброї), так і з агресивної магії — військові-ритуальні танці, що мали, крім іншого, практичний зміст тренування і розминки перед реальним боєм. 

 

Житомирська земля за часів Київської Русі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitledrwwwrwrwrwrwr4444-478Згідно з давньоруськими літописами східні слов’яни почали розселятися на українських просторах у кінці V ст. Це був тривалий процес, який завершився лише в VIII–IX ст. Перший історик Київської Русі чорноризець Нестор у складеній ним «Повісті минулих літ» відтворив картину того розселення так: «… слов’яни, прийшовши, сіли по Дніпру і називалися полянами, а інші – деревлянами, бо осіли в лісах…». Характерно, що на друге місце після полян Нестор ставить саме древлян, і при цьому уточнює, що «деревляни теж пішли від слов’ян і називалися древлянами».

 

Подунав'я в історії Київської Русі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

nuzhnepodunavCлід зразу ж відзначити, що Дунай в давньоруських літописах згадується більше 20 разів, що вказує на його значення в середньовічну епоху. Вже на перших сторінках літопису Нестор (або ж його попередники) під 898 р. повідомляє: "Був же один народ слов’янський: слов’яни, що сиділи по Дунаю і яких захопили угри, і морави, і чехи, і ляхи, і поляни, яких нині звуть русь". А під 1190 р. в Іпатієвському списку вже вказується й на найменування жителів Нижнього Подунав’я – "подунайці". Та ще раніше, в недатованій частині давньоруського літопису, повідомляється, що легендарний засновник міста на Дніпрі – князь Кий – після повернення із Візантії спочатку прийшов на Дунай і "поставив городок невеликий. Дунайці називають його Києвець". 

 

КЛЮЧІ ТА ЗАМКИ В ДОБУ КИЇВСЬКОЇ РУСІ

Рейтинг 3.0 з 5. Голосів: 2

kluchirusПерші ключі та замки з'явилися тоді, коли первісні люди почали загороджувати свої схованки, укриття, печери від хижих звірів, використовуючи для цього звичайну палицю - кий. Водночас кий був і зброєю мисливців, і знаряддям землеробів та пастухів. 

 

Київська Русь - перша українська держава

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

ruskyivskaukrderzhavaУсі держави мають конкретну етнічну належність. Цілком очевидна етнічна належність національних держав, межі яких у цілому збігаються з межами етнічних територій державного етносу (Франція, Німеччина, Польща, Чехія тощо). Однак імперії, що охоплюють батьківщини різних народів, також є державами не кількох, а якогось одного імперського етносу (Римська, Перська, Британська, Російська імперії). Якщо останню з названих "сплотила навеки Великая Русь", то хто консолідував ранньосередньовічну імперію Київську Русь? Ця проблема історичної спадщини княжого Києва - ключова як для історії Східної Європи, так і для історії України та Росії зокрема.

 

ВІЙСЬКОВЕ МИСТЕЦТВО ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ: КНЯЗЬ ЛЕВ ДАНИЛОВИЧ

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

levdanylovicggalКнязеві Леву Даниловичу в історіографії не повезло. Практично все життя провівши у сідлі з мечем в руках, „князь думен и хоробор на рати, немало бо показа мужьство свое во многых ратех”[1], „винахідник машин для здобування фортець” [2], не потурбувався про власного літописця, а волинські редактори, князі яких дуже неприхильно ставилися до свого старшого брата, перенесли цю неприязнь на сторінки Галицько-Волинського літопису. Але попри все це на сторінках цієї пам’ятки, а також інших документів, проступає образ одного з найбільших військових діячів княжої доби.

 

Походження князя Рюрика

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

imgonline-com-ua-Shape-HE6BYJcgrxKНавколо родоводу Рюрика йде постійна війна між прихильниками норманської теорії і її супротивниками. Більше 300 років вчені по всій Європі намагаються відстояти різні точки зору - від скандинавських саг і візантійських хронік до археологічних артефактів та ДНК-тестів. Незважаючи на використання такого арсеналу, досі так і не визначено: хто ж був Рюрик насправді за походженням і звідки він прийшов на Русь?

 

Княгиня Ольга: кривава леді чи свята?

Рейтинг 3.1 з 5. Голосів: 42

imgonline-com-ua-Shape-jaRzDApxC0Хто така княгиня Ольга та як з'явилася вона на Київському престолі? Чи справді, ця жінка така, як її змальовують літописці - благодатна діва, яка принесла на Русь християнство. У той час, коли світом правили виключно чоловіки, вона стала першою жінкою, яка отримала в свої руки владу над супердержавою. Історики захоплюються її гострим розумом та разюче продуманим, точним і логічним правлінням княгині. Та разом з тим, вражає її войовничість і жорстокість. Тим не менш, опинившись на престолі, Ольга змогла уникнути назріваючого державного перевороту, провести ряд вкрай важливих реформ та налагодити зовнішньополітичні зв'язки...

 

Герби старого Галича

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untitledукцукцук-1Польському історику XV ст. Яну Длугошу належить першість у спробі дати пояснення походженню назви „Галич”, що нею мала б бути Замкова гора в сучасному місті над Дністром. В іншому – від чорної галки – досить поширеного птаха серед пернатих прикарпатської фауни. 

 

 

 

У чому причина та занепад Київської Русі?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

243423vdsfsdfДжерела походження схiдних слов’ян беруть свій початок з території русичів та їхньої древньої столиці — міста Києва. Вивчення літописів, хронік дає підстави звернутися до найцікавіших джерел, які вказують на першопричину наших бiд. Хто ж заклав основи глибоких структурних, економічних, політичних, соціальних катаклізмів, що пронизують усі шари нашого суспільства?

 

Походження династії Рюриковичів: нові штрихи до старих суперечок

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

РюрикДавні дискусії про походження династії Рюриковичів змушують звертатися до таких складних джерел як саги, зокрема циклу “саг про давні часи”, які найменш досліджені. Аналіз цих джерел через призму досліджень давньої історії Данії, Норвегії та Швеції, чиї династії були спорідненими, дозволяє наблизити вирішення проблеми походження династії Рюриковичів. У статті подається спроба розв’язання цієї загадки виключно на основі аналізу джерел, відкинувши емоційні пристрасті давнього і сучасного антинорманізму. При цьому використано досягнення як давньої, так і найновішої європейської історіографії.

 

Мстислав Удатний – лицар-провідник Русі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1
mstyslav-udatnyiНа початку 13 ст. землі колишньої Володимирової спадщини перебували у стані розпорошення. Окрім 15 князівств-земель, виділялись десятки дрібних уділів – за європейськими мірками, дрібних феодальних володінь.
 

Україна чи все-таки Русь?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untукцуrwrwrwrrwwrкцукцукцitled4444-478Русь - релігійно, культурно, етнічно - була, є й буде із центром у Києві. Тому вже час правдивим історикам нашого краю, як слід ще раз вивчивши й зваживши, відновити справжню назву своєї держави - Русь.

 

Болохівська земля

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

imgonline-com-ua-Shape-xyYOcOSEFlnynIoБолохівська проблема є однією із загадок середньовічної історії України. Її розв’язання тісно пов’язане з проблемою суспільно-політичного устрою Південно-Західної Русі в роки монгольського панування. Існування «болохівських громад» певною мірою іде врозріз з традиційними уявленнями про взаємовідносини між монголами та підкореними ними руськими землями, із загальновідомою концепцією «монголо-татарського іга».

 

Алкоголь на Русі: історія одного обману

Рейтинг 3.3 з 5. Голосів: 27

imgonline-com-ua-Shape-Ypq2IXgN30JXrDПобутує міф, ніби-то на Русі вино текло рікою, столи валилися не тільки від наїдків, а й від кількості виставлених напитків - алкогольних. В "історичних" фільмах царі п'ють з великих чаш і братин. Насправді, слов'яни майже не зловижвали алкоголем, а якщо й пили - не так часто, як їх змальовують. Не тому, що не любили, а тому що мали мало часу для цього, постійно працювали. Було і ще дещо, про що ми розкажемо у цій статті. 

 

Хто такі половці і як з'явились в Київській Русі?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

imgonline-com-ua-Shape-aMeBv9l9GQn4pflПоловці (половчани) - кочовий народ, який вважався войовничим і сильним. Перший раз ми чуємо про них на уроках історії в школі. Але тих знань, що може дати вчитель в рамках програми недостатньо, щоб зрозуміти хто вони, ці половці, звідки прийшли і як впливали на життя Київської Русі. А тим часом вони протягом декількох століть не давали спокою київським князям.

 

Саркофаг Ярослава Мудрого

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

imgonline-com-ua-Shape-pXf2TxCkdEanpfgZСофія Київська здавна слугувала усипальнею князів і вищого духівництва. У 1054 р. першим у соборі поховали Ярослава Мудрого, мармуровий саркофаг якого здавна стоїть у східному торці давньої північної внутрішньої галереї (з XVII ст. – Володимирський вівтар). Саркофаг відкривали і досліджували тричі: в 1936, 1939 і в 1964 рр.. 10 вересня 2009 р. саркофаг Ярослава було відкрито знову з метою дослідження на сучасному рівні останків князя.

 

Флот Київської Русі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

sudnoУже в першій половині І тисячоліття слов'яни були відомі серед сусідів не тільки як відмінні сухопутні воїни, а й як вправні мореходи. Давньоруські літописи містять багато відомостей про морські походи київських князів. У 850р. великий флот русів підійшов до Царграду і загрожував столиці Візантії. Говорячи про походи князя Олега, літописець підкреслює, що вони були комбінованими, сухопутно-морськими.

 

За що вбили князя Ігоря?

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Князь ІгорІгор був першим князем Давньоруської держави з династії Рюриковичів. Мало хто знає, що сам Рюрик був князем Новгородським. А підпорядкував Київ і переніс в нього столицю князь Олег, іменований Віщим. Олег був родичем Рюрика і, вмираючи, той залишив на нього малолітнього Ігоря, а також своєрідне регентство при ньому. Віщий Олег правив як необмежений самодержець, проте ряд справ, особливо кривавих, він вершив ім'ям малолітнього Ігоря. Наприклад, обманом виманивши з Києва правивших там князів Аскольда і Діра, він стратив їх, заявивши: «Не князі ви і не княжого роду. Але я княжого роду. А це син Рюрика ».

 

Подружні зради і князі-бастарди на Русі

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

Untit5225led-55353225321Життя родин середньовічних династій, попри важливий обов’язок слугувати належним прикладом високоморального християнського володаря для своїх людей, як правило, було далеким від ідеалу. Шлюби укладалися, головно, батьками наречених з метою династичного, політичного, військового (а переважно, всього одразу) врегулювання якихось справ між собою, а не з любові та природного потягу молодих осіб один до одного. Відтак, подружнє життя останніх часто було сповненим драматичних «стрибків у гречку», «походеньок», що нерідко завершувалися народженням бастардів – позашлюбних дітей. Також чимало питань викликали канонічність окремих, укладених з політичних чи інших міркувань, шлюбів.

 

Древляни та їх князівство

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

imgonline-com-ua-Shape-SfVtJBfjsqKfjJ0dКнязівство лісового слов'янського племені древлян або деревлян простягалося на території сучасної Житомирської, Київської та сходу Рівненської областей від межиріччя р. Случ і Горинь на заході до Дніпра на сході та від Прип'яті до р. Здвиж і Тетерів на півдні. Столиця Древляні – місто Коростень, найбільші центри - Малин, Радомишль, Городськ, Овруч...

 

Повчання Мономаха: давньоруський порадник дітям

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 2

imgonline-com-ua-Shape-MSMyfM2oqRhlOКнязь Володимир Мономах (на київському престолі панував від 1113 р. до 1125 р.) – одна з найвидатніших постатей свого часу. Він був онуком Ярослава Мудрого. Від свого батька перейняв Володимир замилування до книжок, до освіти. Його матір'ю була грецька царівна, донька цісаря Константина ІХ Мономаха. Залишив по собі світлу пам'ять як розумний князь і добрий організатор. Своє "Повчання дітям” князь Володимир написав у досить поважному віці, однак адресував його не лише дітям, а й усім нащадкам князівсько-боярського стану, про що пише він сам: «Діти мої або хто інший, слухаючи мою грамотицю, не посмійтеся з неї, а прийміть її до свого серця, і не лінуйтеся, а щиро трудіться».

 

Берестяні грамоти

Рейтинг 5.0 з 5. Голосів: 1

imgonline-com-ua-Shape-KaVO5BLiOyfYHdwgДо виявлення берестяних грамот учені думали, що на Русі вміли писати тільки священики та бояри. Зміст повідомлень простих людей їх вразив. Батько писав синові, чоловік — дружині, сестра — брату, купець — прикажчику. Залишали боргові розписки, скаржилися на образи, запрошували в гості, віддавали накази, нагадували про поставки. Короткі листи по 20—50 слів дряпали на внутрішньому боці березової кори. Одержувачі зазвичай відразу їх викидали. Часто — розривали задля збереження таємниці листування.

 


Сторінка 1 з 2

Варто переглянути:

Опубліковано 07 червня 2018, 23.36 admin
2018-06-07-22-21-40В'ятичі - східнослов'янський племінний союз, що населяв в VIII-XIII століттях басейн Верхньої і Середньої Оки (на території сучасних Московської,...
16975
Опубліковано 31 березня 2015, 20.03 ovruch.info
2015-03-31-18-22-59Питання розвитку племінних союзів східних слов’ян є важливим насамперед тому, що поєднання господарських, культурних, філософських (культових) традицій...
43845
Опубліковано 03 квітня 2015, 15.00 В.О. Петрашенко
2015-04-03-14-08-53Історія полян є однією з найтаємничіших і загадкових сторінок, як загальноруської, так і української історії. Про них написано чимало історичних та...
54565
Опубліковано 16 грудня 2017, 20.53 admin
2017-12-16-20-37-01Слов'янські племена лужичан, лютичів, бодричів, поморян, руян здавна заселяли територію сучасної східної, північної і частково північно-західної...
28833.0505050505051
Опубліковано 07 січня 2014, 13.48 О.Ковалевський
2014-01-07-12-07-04Імперська історіографія нас постійно переконувала у тому, що першою і єдиною державою на території України була Київська Русь. Саме від неї й розпочалася...
78874.5

Опитування

Який період історії для Вас є найцікавішим?
 
loading...